Jak žít s CHOPN?

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
Mariana (2020-02-25 21:18:16)Carbon.de.Castel-Jaloux (2020-02-23 17:09:05)Romaneta11 (2020-02-22 19:54:30)Tanja (2020-02-04 13:05:26)berdas (2020-01-26 11:18:33)TX.2010 (2019-01-01 20:08:52)jaroslav (2018-10-14 20:53:36)Hana01 (2018-08-03 16:42:54)meja (2017-12-19 19:26:31)johana (2017-10-30 23:59:30)Luciaska92 (2017-02-14 04:34:45)neilen (2016-03-23 11:59:55)Bifi (2015-07-24 12:35:05)
Jak žít s CHOPN?
Založeno: 7. 10. 2013 | Příspěvků: 2 668 | Členů: 13
Správci: Carbon.de.Castel-Jaloux (hlavní)

Pro všechny, kteří jsou přímo ohroženi na životě a QOL touto zákeřnou progredující chorobou, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Také pro všechny s deficitem alpha 1 - antitrypsin (A1AT) a následně pro lidi po transplantaci plic.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Kyslik
    Kyslik, 4.2.20 13:56:51  

Hezký den všem. Když tady čtu jak někteří nemůžete spát tak je mi vás docela líto protože noční spánek je docela dobrý lékař a spaní ve dne to těžko nahradí.Já mám velké štěstí že večer usínám okolo 23dvacáté a ráno spokojeně do 9hodiny spím.Vstávat musím jelikož od 9.15h.je na Nova sport záznam NHL hokej a rád to sleduji.Mariano píšeš že Ti ks.brýle při práci překáží a hadička také,věř mi než vyrosteš tak se to naučíš.Ptal jsem se ženy na půl podprsenky a její reakce "děda se zbláznil"a ještě proč končí Tanja. :13: :9:

• Carbon.de.Castel-Jaloux
      Carbon.de.Castel-Jaloux, 4.2.20 16:26:34  

No jo, to bych taky chtěl se každý den pořádně vyspat. prášky na spaní mají různé vedlejší účinky, člověk je z nich ráno úplně pitomej ---

Půl podprsenky - to je něco jako půl párku, rači použít výrazu košíček. Člověk neví --- :1: :1:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 4.2.20 09:34:21  

Četli jste na Novinkách, jak si Číňani vypomáhají vzhledem k nedostatku roušek? Na ksicht se připevní půlka podprsenky (jeden košíček) a je to lepší než respirátor :))))) Byly tam fotky ... Asi řeknu manželce ... nejspíš mě požene :14: :14:
    Lepší než rouška je respirátor, ale lepší něco než nic.

• Mariana
      Mariana, 4.2.20 11:11:26  

Jako vtípek dobrý :1: Umím si představit zástupy lidí s půlkou podprsenky na xichtě, ale nemusím mít všechno. Do bytu mi viry snad nikudy neprolezou. :1:

• Tanja
        Tanja, 4.2.20 12:36:52  

:1: :1: :1: zrovna včera si z toho chlapi dělali legraci.Byli u nás sousedí a tak se to všechno probralo.Jinak se tu s vámi loučím,nechci plevelit,děkuji Carbonovi i Romanetce,je mi to docela líto,ale nedá se(jak říká naše dcera)Asi jsem mimo,ale to nevadí,máme svých přátel dost a nechci se trápit a ptát se "proč"

Carbon.de.Castel-Jaloux, 4.2.20 16:29:41  

Já plevelim furt, kdekoliv :14: A to už od dětství, takže se to už asi neodnaučím :1:

• Mariana
          Mariana, 5.2.20 17:19:16  

Proč? Na to je snadná odpověď. Je lépe nepsat nic, než polopravdy a vyložené nepravdy, zejména když je jedná o vážné onemocnění. :10:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 6.2.20 06:52:25  

Měl jsem na mysli jen takové nezávazné kecy pro pobavení - mě aspoň ta půlka podprsenky pobavila :)

• Mariana
            Mariana, 6.2.20 11:29:16  

To jo, Tvoje "nezávazné kecy" jsou naopak oživení a mám je ráda. Taky sem nepíšeš nepravdy :13:

• Mariana
    Mariana, 1.2.20 17:13:22  

Zkouším jak mi půjde práce v domácnosti s kyslíkovými brýlemi a bohužel, nic moc. Od rána jsem zvládla akorát upéct kuře s nádivkou, plánovaná vánočka se zatím odkládá buď na noc, nebo až na zítra. V kuchyni mám bordel, to snad taky zvládnu v noci, kdy se mi překvapivě dýchá podstatně lépe.
    Včera mi dcera přinesla destilku do kyslíkovačů (nemůžu najít kde bych ji objednala) a taky hotové peníze, já jí je poslala převodem na účet, k bankomatu bych to už nezvládla. Nabídla mi i pomoc, ale to musím důkladně zvážit...
    Romanetko, jak jsi pořídila u doktora? Dobrý? Nebo ještě lepší?
    Přeji plnotučný kyslík :1: M.

• Mariana
      Mariana, 2.2.20 02:13:30  

Jsou 2 hodiny a 13 minut, kuchyň je uklizená. :1: Dobrou noc. M

• Tanja
        Tanja, 2.2.20 10:56:16  

Asi tak přesně v tuhle dobu jsem si brala půl prášku na spaní,abych konečně usnula.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 2.2.20 10:30:59  

:2: :4:

• Tanja
        Tanja, 2.2.20 11:00:16  

Prodej hlášení,jak se ti daří?Děda byl včera v posilovně a dnes fňuká, bolí ho rameno!!! Prostě mužský, hrdinové...
        :1:

• Tanja
          Tanja, 2.2.20 11:01:30  

Ruce i nohy mi probodli!!!

Carbon.de.Castel-Jaloux, 2.2.20 12:03:23  

Včera jsem cvičil a pak jsem se ponořil do horké lázně ...
          Měl bych jít ven, ale nechce se mi ... :9:

• Tanja
            Tanja, 2.2.20 12:26:25  

No musím ti napsat,on byl po posilovně ve vířivce (sleva pro důchodce 25 za hod.)a ta teplá voda mu asi nesedla.Dnes velké fňukání(na zabití) :1: :1: :1: dostane studený zábal a je to!!! :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 2.2.20 12:39:00  

Ve vířivém bazénu byla sranda v Karlově studánce - to je taky jediný, co se tam dá pochválit. Byli jsme tam se ženskýma ... Tak jsme se různě přesunovali od víření k víření ... :1:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 2.2.20 12:45:15  

Dělali jsme dechová cvičení - čikung s Číňankou v lese a pak v tělocvičně s nějakým klukem. Jenže tam byl neviditelný prach a jak jsem si sedli a jako cvičili, tak nás to hned půlku vyřadilo. Ten kašel ... V tělocvičnách se prostě nevytírá ... :5:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 2.2.20 12:40:57  

děda - nejdřív strečink, který si ovšem nesmí plést s rozcvičkou! Já jsem teď luxoval a vytíral, takže mám obojí za sebou :1:

• Tanja
            Tanja, 2.2.20 16:20:59  

Tak to jsi dobrý,tohle bych u něj neriskla,to by bylo na celý den a ještě by vyžadoval obecenstvo :1: .. stačí když uklidí garáž za přítomnosti psa :15: ..jinak chlapi si každou sobotu posilovnu uklízí a moc hezký,pak to tam vypadá jako naleštěné klenotnictví :15: .Dnes se mi nějak špatně dýchá a stále mám puls kolem 100.Snad to přejde. :4:

• Romaneta11
      Romaneta11, 3.2.20 08:21:22  

Ahoj Marianko, na interně dobrý, jen jsem poprvé v životě měla zvýšený cukr, ale snad se to srovná. Mám z cukrovky strach, protože můj otec díky ní přišel o část nohy.Jak jsi psala, že se doma pohybuješ s kyslíkovými brýlemi, tak to je asi nepohodlný viď, takový jako na vodítku.Hlavní ale je, že Ti to pomáhá.Já jsem doma ještě dobrá, ale jak vyjdu ven tak se musím každou chvilku zastavit.Přeji nám všem pohodové dýchání, ahoj :15: :15:

• Mariana
        Mariana, 3.2.20 14:26:54  

Ahoj Romanetko, málem jsem Tvou odpověď nenašla, je tam plno "plevele" :1: . Díky za info, vypadá to dobře a z cukru si zatím vrásky nedělej. Zvýšený cukr může být po některém léku a Tvůj tatínek se zřejmě dlouho neléčil, nebo nedodržoval léčebný režim.
        Sbírám první pocity z připoutání ke kyslíkovači, asi to půjde. Hledám ideální místo, z kterého dosáhnu ideálně kam potřebuji, ale vlastní připojení vůbec nevnímám. Průběžně si měřím saturaci, bez kyslíku dosáhnu max. 75%, pro připojení za chviličku nad 90%, dokonce jednou 98%.
        Já jsem zřejmě proti Tobě ve "vyšším levelu", tohle máš nejspíš před sebou. Kdybys si chtěla pořídit oxygenerátor na vlastní náklady, tak Ti mohu dát užitečné rady, ale musí to být dřív, než nám tuhle hospodu zavřou. :1:
        Přeji krásné dýchání se spoustou kyslíku. :2: Pa M.

• Romaneta11
    Romaneta11, 30.1.20 16:45:35  

Zdravím všechny, tady se dějí věci, nestačím koukat :7: Potlučený Carbon - přeji Ti ať se brzy dáš do pořádku, soucítím s Tebou. Sečtělá Marianka - taky jsem měla období, kdy jsem hltala D.Francise a stála na něj frontu před knihkupectvím. Tanjo, souhlasím s Tebou, že by to chtělo několikadenní pořádný mráz a to nejen kvůli virům, ale taky aby vymrzli hraboši, klíšťata a jiná škodlivá havěť. Já se připravuji na zítřejší kontrolu na interně. Jsem lajdák, tlak jsem si neměřila, tak to dneska doháním (už 3x), to abych měla nějaký údaje. Čeká mě EKG, výsledky krve už tam budu mít, uvidím co si na mě ještě Dr.vymyslí. Přeji všem dobré dýchání a ať se nám všechny viry vyhnou velkým obloukem. Ahoj :15: :15:

• Mariana
      Mariana, 30.1.20 18:14:03  

Něco k tomu "sečtění" :1: Říkám tomu poslední čtení, protože do knihovny už nemám šanci dojít, tak čtu komplet celou svoji knihovnu doma. Je toho hodně a D.Francise stále odkládám, takže na něj možná už ani nedojde. :9:
      Jak jsem se zhoršila koncem roku, tak se to už nezlepšilo, spíš naopak. Kyslíkový koncentrátor mne doslova drží při životě, už jsem tu vytvořila "kyslíkové souhvězdí". Přístroj mám zapojený dlouhým kabelem v kuchyni a hadičku jsem prodloužila na 4 metry. Přesunem obsáhnu WC, koupelnu, předsíň a dva pokoje, což mi bohatě stačí. Pro zbývající dva pokoje a verandu mám ten druhý koncentrátor, co používám na noc, můžu ho použít i na zahrádce. Jak to bude fungovat zatím netuším, je to ve zkušebním provozu. :1: Tak všem hodně kyslíku a papapa M

Carbon.de.Castel-Jaloux, 29.1.20 21:32:25  

"Ruce a nohy mi probodli, všechny mé kosti se dají spočítat."
    (Z žalmu 22)

Vlezl jsem si do vany chráně seštepovaný nos, jak to šlo (nešlo) před vodou, zahřál jsem si bolavé údy :) Ale pak ten pohled do zrcadla! Pod pravým okem, kolem očí (očnice? - prostě nadočnicové oblouky a taky dole), na čele --- vystoupily odřeniny a podlitiny, o kterých jsem ani nevěděl. Nos není zlomený (k repozici nejsem indikován :), ale kořen nosu je nejen bolavý, ale i jakoby rozpláclý --- možná jen napuchlý, uvidíme.

Jsem druhý den doma, obávám se, že mi zeslábnou nohy :10: Jestlipak budu mocen si zítra dojíti pro Koňskou mast? :7: :5:

• Mariana
      Mariana, 30.1.20 07:09:48  

Ahoj marode, to musela být pěkná rána, když máš takové následky :12: Spadl jsi určitě z lustru a ne z koně? Takové úrazy často popisuje Dick Francis ve svých koňských detektivkách. Některou si přečti a budeš se cítit jako hrdina :1:

• Tanja
      Tanja, 30.1.20 09:16:37  

Ty jsi tedy číslo!!!Naraženiny bolí a hezky se vybarvují.Co jsi to vlastně zkoušel?Nohy ti neochabnou,zkus dřepy,pokud se zvedneš bez opory,tak jsi pořád dobrej.Jednou se mi v mládí při volejbalu stalo,že jsem spadla a vyrazila si dech,to bylo pár minut absolutní hrůzy.A naraženiny byly náš denní problém, hlavně další dny,když se vybarvovaly do duhy.Francise si přečti,mám tady všechny jeho detektivky i jeho syna Felixe. :1: :1: :1: Tam se najdeš :1: ...A teď vážně,bojím se jít ven do obchodu,všude lidi prskají a smrkají,do toho virus z Číny.Dcera v pořádku doletěla do USA,přestup byl v Holandsku, letiště prý bylo v klidu.Snad nám ji za těch 6 týdnů vrátí v pořádku....Chtělo by to mráz aspoň na pár dní -15.Únor vždy byl mrazivej. A pak dýchání,jde to :15: Sice ráno těžce,ale po sklenici vody s magnéziem se to lepší.A taky jeden citron vymačkat do vody a přemoci se to vypít.A pak televize mám ji zapnutou i v kuchyni, :1: :1: :1:reklama na"Bohemia energy"s P.Liškou mi zvedne vždy náladu(nic nemusíš :1: ),.... :15: :15: :15:

• Tanja
      Tanja, 30.1.20 09:19:47  

Kdyby se ti chtělo,popiš co jsi to vlastně prováděl :1: :1: :1:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 30.1.20 09:59:37  

Té nákazy se bojím, 27. jsem byl nejdřív na pohotovosti a pak vedle na ORL (a zpátky) - tam sestra stále kašlala a ani si nezakryla hubu!!! :7: :10: Babiš přece vydal manuál ... :) Zakrýt si aspoň rukávem, předloktím, aby to nezůstalo na dlani, kterou osaháváme lidi, že jo.

• Tanja
        Tanja, 30.1.20 10:33:46  

Já ti tady píšu z mobilu elaborát a sakra zmizlo mi to....tak stručně....dřep dolů a sám bez opory nahoru...jestli to jde,tak jsi v poho!!!

• Tanja
          Tanja, 30.1.20 10:35:32  

Já raději nikam nejdu, protože u nás by byl následek devastující.Tak také nikam nelez!!!

Carbon.de.Castel-Jaloux, 28.1.20 12:41:54  

"To jsou dneska všelijaký vynálezy," poznamenal moudře desátník, velitel eskorty. "Vemte si třeba plynovou masku - natáhneš si jí a seš votrávenej, jak nás učili v Unteroffiziersschule."
    :1: :1: (Ze Švejka)

Včera jsem se zase pokusil o sebezničení --- dělal jsem psí kusy, naštěstí doma a pomlátil jsem se - prasklý noc na špičce, kde mě už operovali, do koberce vsáklá krev --- cca 70 na 50 cm ... Bylo mi to jedno, praštil jsem se do hlavy ... Když mi přestala crčet krev z nosu, donutili mě - odvezli mě do nemocnice. Dostal jsem na nos dva stehy, uvnitř nosu to prasklo, proto krvácení jak sviňa, ale to se prý zahojí :) A ráno jsem ucítil všechny otlučeniny, rameno, na které jsem také spadl při seskoku ze židle, celá záda (? :7: ), dvě tržné ranky na hřbetu chodidla ... kousnutá špička jazyka, což jsem večer necítil, ještě jsem mohl jíst rýži ...
    Vrátili jsme se kolem půlnoci, manželka zaplatila 90 Kč :)

Jo! V nemocnici jsem měl pochopitelně masku, ale jak jsem se předklonil, už mi zase teklo z nosu --- Tak jsem je vyhodil a pod nosem jsem si jen držel ubrousek. Abych ještě chytil kolenovirus! :10:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 28.1.20 12:43:51  

Z toho plyne poučení - OPATRNOSTI NIKDY NEZBÝVÁ!

• Tanja
        Tanja, 28.1.20 12:58:48  

No tak to teda obdivuji tvoji ženu.To jsi spadl ze židle nebo co?

Carbon.de.Castel-Jaloux, 28.1.20 13:28:55  

Asi před třemi roky jsem se pomlátil v tělocvičně, když mi šéftrenér velel, abych přeskočil kladinu (!), včera jsem zkoušel doma něco jiného - tak jsem zjistil, že tu kladinu ještě nepřeskočím ... :14: :14:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 28.1.20 13:31:08  

Ještěže se mi to nestalo dřív - nos je totiž plný sražené krve, vysmrkat to nejde, to se hned spustí krev, nemohl bych používat kyslíkový brejle :10: Takže pozor na to!

• Mariana
      Mariana, 28.1.20 21:32:38  

Ahoj, Ty jsi ale číslo :15: . Třeba jsi se chtěl oběsit na lustru, ten se s Tebou utrhl a už to bylo :1:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 28.1.20 21:55:28  

Neboj, já bych si vybral něco pevného :) Předtím bych se poradil se znaLCEM - TřEBA lesníkem nebo znalcem materiálů ... :14:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 24.1.20 22:14:15  

Tak teď abychom si dali fakt pozor. 2019-nCoV je už ve Francii, aby se to nezačalo točit sem a tam ... Nebo aby se to stočilo do Afriky ... Bůh mi odpusť, ale ... :10:

• Tanja
      Tanja, 25.1.20 10:17:08  

Ahoj,tak tohle je docela průšvih.Z Číny virus z jihu imigranti....u nás dnes klid,je ČT sport na celý den...ME v krasobruslení a Alpské lyžování,tak odpočinek a relax.

• Romaneta11
      Romaneta11, 26.1.20 17:58:58  

Zdravím, ten virus je fakt průšvih. Tuhle nákazu by jsme neudýchali :9: ale víc jde o mladé, děti a naše vnoučata. Myslím, že nejme úplně informovaní kvůli vyvolání paniky a stejně už kolují různé konspirační teorie. Snad z toho nebude pandemie jakou byla španělská chřipka. Ach jo, do toho ještě migranti a jejich různé nemoci :14: .Nebudeme stahovat kalhoty před brodem, mějte se všichni moc hezky, ať se nám dobře dýchá a jsme v pohodě. :15: Ahoj :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 26.1.20 20:01:16  

Představ si, kolik zboží a lidí denně objede/obletí planetu! :14: V 15. století takové možnosti nebyly, frekvence zboží atd., ale "indiánská pomsta" se přesto bleskově rozšířila :1: A lidi dlouho nevěděli jak to léčit - spolehlivě až s vynálezem atb! (Druhou "pomstou" byl tabák, ale proti němu lék není.)

• Tanja
        Tanja, 27.1.20 12:32:08  

Ahoj lidi,je to opravdu šílené,dcera má odlétat za týden do USA,máme o ní strach.Připada mi tohle všechno jako by si nějaká laboratoř chtěla vyzkoušet biologickou zbraň na lidech.Uvidíme,jak se to bude dál vyvíjet,...

• Kyslik
    Kyslik, 24.1.20 20:51:06  

Zdravím Mariano,moje zkušenost s kyslíkem je opravdu pouze co já zkouším a odborník nejsem tak to tak ber. U přístroje mám hadičku 5m.aještě máme menší byt takže mi vystačí z kuchyně do pokoje ale mám u přístroje el.kabel 2m.takže ten se také počítá. Kyslík používám i v koupelně když se válím ve vaně,prostě s ní chodím po celé bytě a když nestačí tak ho posunu a hotovo. u hadičky mam kyslíkové brýle a ty při ničem nepřekáží jen dej pozor at se Ti nohy do hadičky nezamotají,hrozí oškliví pád. :13: :10:

• Mariana
      Mariana, 24.1.20 21:24:14  

Kyslíčku, moc děkuji, přesně tohle jsem potřebovala vědět. Já mám sice hodně velký byt, ale momentálně mi stačí pohybovat se v koupelně, kuchyni a v sousedícím pokoji, kde mám TV a PC i příjemné teplíčko, ostatní místnosti jen temperuji. Právě to válení ve vaně chci vyzkoušet a taky si něco dobrého ukuchtit. Dobrou noc a spoustu kyslíku. Pa M :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 24.1.20 22:11:51  

Všechno se dá prodloužit, před lety v nemocnici jsem měl na loži kyslíkové brýle a mohl jsem s nima jít i na záchod, jen jsem tu hadičku jednou rukou vzadu táhnul za sebou a občas s ní mrsknul jako to dělám s hadicí vysavače :1: Ale když jsem si chtěl udělat konvici melty - v Krči jsme měli na chodbě vařič, pytel melty, cukr ... šel jsem bez toho.

• Mariana
    Mariana, 24.1.20 13:44:48  

Zdravím a zas mám dotaz na Kyslíčka. :2: Dneska si opět měřím průběžně saturaci, hned první měření ráno ukázalo 69%, po asi hodině na kyslíku 97%. Ten rozdíl byl obrovský i pocitově, tak mne napadlo zkusit nějakou akci a být při tom připojena. Přístroj moc mobilní není, tak použiji delší prodlužku, hadičku můžu prodloužit až na 4 metry a akci situovat do kuchyně a koupelny, které jsou vedle sebe. Kyslíčka se ptám, jestli něco podobného dělá a s jakým výsledkem.
    Všem přeji hezký kyslíkový den :2:

• Kyslik
    Kyslik, 23.1.20 13:02:13  

Mariano nejsi vtom sama,včera jsem byl dobrej ale dnes jsem na kyslíku už od 10hod.sedím u počítače a zkouším nějakou zábavu ale nic moc asi si vemu radši knihu. Dýchání je dnes opravdu těžké. :10:

• Mariana
      Mariana, 23.1.20 13:26:02  

Tak jo, když je nás víc, nebudem se bát vlka ( chopn ) nic. :1: Teď jsem si spáchala oběd, jenže musím vymyslet, co vařit v následujících dnech. Možná se do něčeho pustím v noci, to mi bývá trošičku lépe.
      Dostala jsem od mladých nový digitální tlakoměr, ukazuje i srdeční arytmii a tu mám, když nejsem na kyslíku. Moje smůla, že tomu vůbec nerozumím a nemám se ani koho zeptat. Doktorce jsem napsala, ale reakce zatím žádná. Chjo… Posílám zásobu kyslíku :4: Pa M.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 23.1.20 15:37:19  

Ono toho je, čeho se musíme bát! Teď zas čínský koronavirus nebo jak se to jmenuje --- Číňané uzavřeli dvě velká města, vlaky jen projíždějí ... Aspoň rychle jednají, u nás by se kecalo ...
      Takže roušku, rači dvě, na nic nesahat!

• Mariana
        Mariana, 23.1.20 16:19:34  

V tom já mám výhodu, protože ke mně do bytu se Číňani nedostanou a ven nechodím, takže se obejdu bez roušky :1:

• Mariana
    Mariana, 23.1.20 09:34:35  

Dneska jsem si přečetla na Novinkách, že v posledních dnech je extrémně vysoká biozátěž, která způsobuje různé zdravotní komplikace. Pokud mezi ně patří i moje extrémně mizerné dýchání, tak budu jen ráda, protože mám šanci na zlepšení. Neumím si představit, jak bych teď žila bez možnosti připojení na kyslík :9:, možná vůbec...Přeji sobě i ostatním postiženým maximum kyslíku a pohodové dýchání :2:

• Tanja
      Tanja, 23.1.20 11:49:16  

Také jsem to četla,dnes je u nás naštěstí 1.Zařídili jsme si meteostanice,co nám to měří.Děda byl dokonce včera v bazénu ve vířivce a moc si to pochvaloval.Ale v pondělí byl na "šrot" nic se mu nechtělo.Já dnes funguji celkem v normě.Kritická doba bude po obědě,to se musím hýbat ne ležet.Plíce prý musí pracovat.Ven na zahradu raději nejdu.