Jak žít s CHOPN?

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
Carbon.de.Castel-Jaloux (2019-12-14 12:45:52)Mariana (2019-12-14 12:09:35)Romaneta11 (2019-12-13 20:00:11)Tanja (2019-12-13 11:47:02)berdas (2019-07-03 20:54:36)TX.2010 (2019-01-01 20:08:52)jaroslav (2018-10-14 20:53:36)Hana01 (2018-08-03 16:42:54)meja (2017-12-19 19:26:31)johana (2017-10-30 23:59:30)Luciaska92 (2017-02-14 04:34:45)neilen (2016-03-23 11:59:55)Bifi (2015-07-24 12:35:05)
Jak žít s CHOPN?
Založeno: 7. 10. 2013 | Příspěvků: 2 493 | Členů: 13
Správci: Carbon.de.Castel-Jaloux (hlavní)

Pro všechny, kteří jsou přímo ohroženi na životě a QOL touto zákeřnou progredující chorobou, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Také pro všechny s deficitem alpha 1 - antitrypsin (A1AT) a následně pro lidi po transplantaci plic.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Romaneta11
    Romaneta11, 11.10.19 17:52:03  

Zdravím všechny, Kyslík mě připomněl, že i já budu muset v lednu k doktorce kvůli řidičáku. Snad to dobře dopadne, auto potřebuji, taky žádné větší vzdálenosti bych neušla a neudýchala. Vím, o čem Kyslík píše, že se musí v autě vydýchat, znám to moc dobře. Marianko, taky se občas vydám pěšky nakoupit, kousek ode mne je Coop. Cestou zpátky už lituji a nadávám si, jak jsem se zase přecenila. To se vleču pomalu domů, dívám se do země, abych s nikým nemusela mluvit. Jsem udýchaná a nejsem vůbec schopná ještě při chůzi s někým tlachat třeba o počasí. Taky píšeš o koupání, tak to já zvládnu pouze sprchu, z vany bych se těžko vyškrábala a těžko udýchala tu námahu s tím spojenou. Ach jo, ta naše CHOPN je hnusná nemoc a plíživě a někdy i skokově se zhoršuje. Proto se všichni opatrujte, přeji dobré dýchání a energii. Ahoj :15: :15:

• Kyslik
    Kyslik, 11.10.19 13:41:13  

Hezký den Mariano všichni ostatní.Já jsem nemusel stát na mrtvýho Klému ve frontě jelikoš jsem šel do školy až v 7.letech a to už začínal v tom sarkofagu hnít jelikoš soudruzi ze Svazu udělali někde chybu a tak šel do hlíny parchant. Ja na pohřby nechodím moji kamarádi už nejsou a na všechny pohřby se musí většinou kus pěšky a to už není pro moje plíce přípustné. Včera jsem musel na oční kvůli řidičáku a to jsem si užil.Mám to asi 400m ale musím autem a u ordinace parkování vše plné tak jsem čeka asi hodinu než se něco uvolnilo a ta zapnu přenosný kyslík a šel jsem do čekárny po 20min mne zavolali a tak jsem nechal ženě a šel v ordinaci jsem apsolvoval kolečko vyšetřeni cca 15min a už jse mi špatně dýchalo naštěstí jsem měl vše v normě tak jsem dostal papír že mohu zase 2roky řídit,ještě EKG a bude to ok.Já mám pocit že ten můj CHOPN je nějak stále horší vždy když někam jdu musím si brát sebou kyslík a to jdu jen do auta je to tak 20až30m ajá to sotva ujdu a v autě 10min sedím a dodýchávám se. Ty Mariáno si jdeš do krámu koupit jídlo a i když Ti to jde pomalu a s námahou dokážeš to mne to ani nenapadne ja bych sebou asi za chvíli někdě fláknul,je to horší a horší když sedím tak krásně dýchám jak se více hnu už pouštím kyslík.Všich se mějte a hezky odpočívejte. :14:

• Mariana
      Mariana, 11.10.19 15:21:45  

Moc klidně sice do krámu nejdu a dalo by se na prstech spočítat kolikrát jsem si letos troufla, ale je fakt, že se občas zadaří :2: . Já ale zas nemůžu řídit auto, protože beru antidepresiva a žádný doktor by mi prohlídku nepodepsal. Každý den je pro mne výzva, právě promýšlím, jak se vykoupat a dostat se pak z vany ( sprchování zvládám lépe ). Pa pa M.

• Mariana
    Mariana, 11.10.19 12:16:12  

Zdravím a mám jen dobré zprávy. Bylo mi teď několik dní ouvej, ale už je to snad za mnou. Nějak to souvisí s psychikou, ale nemůžu přijít na to, co to spouští. No nic, včera mi došla rýže a neudělala jsem místo ní knedlíky, nebo těstoviny, ale DOŠLA jsem si do Tesca. Pro jistotu jsem šla až po 22. hodině abych nikoho nepotkala :4: .
    Další dobrá zpráva je, že se mi podařilo snad odchytit poslední letošní myšku a už se sem další nedostane.
    Sepsala jsem si, co všechno bych měla udělat a už v seznamu utěšeně odškrtávám. :1:
    Ještě přidám zajímavost - jak vidím tu spoustu lidí, kteří čekají dlouhé hodiny, aby se mohli rozloučit s Karlem Gottem, vybavilo se mi, jak jsem ve věku 5 1/2 roku s dalšími mrňaty z mateřské školky, musela vystát "frontu ma mrtvolu" prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. Tam těžko někdo čekal od večera...
    Přeji všem co nejlepší dýchání. M. :2:

• Mariana
      Mariana, 11.10.19 12:30:31  

Teď jsem si všimla shody - v obou případech KG. Nic není náhoda...

• Tanja
    Tanja, 9.10.19 12:05:13  

Dobrý den tady všem,velmi si vás vážím,jsme bojovníci,naše nemoc je vážná.Tak vám všem tady přeji z celého svého srdce... hodně dobrých dní.Dní beze strachu a optimismus.(dokud se hýbeš,nikdo tě nedožene),Hledala jsem vás na webových stránkách,tak proto jsem byla tady.Přeji vám všem.., hodně dobrého.

• Tanja
    Tanja, 7.10.19 14:30:29  

No fusky!!!.. omlouvám se tady,pokud mé příspěvky mají úroveň pod hranicí nor.člověka,tak píši z mobilu,proto ty chyby,nechce se mi zapínat PC.

• Tanja
      Tanja, 7.10.19 14:30:58  

To patřilo dole :15:

• Mariana
      Mariana, 7.10.19 15:19:00  

Prezentovala jsi se, že někoho doučuješ... :8:

• Tanja
        Tanja, 7.10.19 16:05:16  

Neprezentovala,.doučuji malého Davídka.

• Mariana
          Mariana, 7.10.19 18:55:29  

Češtinu? Tak to potěš koště... :1:

• Tanja
            Tanja, 8.10.19 10:33:40  

Velmi povzbuzující

• Tanja
    Tanja, 4.10.19 11:42:50  

A kde je naše Mariana!?Jsi v pořádku?

• Mariana
      Mariana, 4.10.19 12:33:24  

Já jsem tu na diskuzi o CHOPN, až zas nějaká bude, ráda se připojím :5:

• Carbon.de.Castel-Jaloux
        Carbon.de.Castel-Jaloux, 4.10.19 20:24:21  

Máš pravdu :2:

• Tanja
          Tanja, 7.10.19 11:04:02  

To je jasný,ale přece jenom,jsou události kolem nás, taky se nás to dotýká....jsem po tom Preventalu 13(vakcína).Tak snad přežiju!! Zatím se držím, dýchání občas k večeru blbne,ale už jsem se naučila s tím pracovat.Vadí mi jenom,že když zrychlím pohyb, musím zpomalit a dýchat....no a teď s dovolením :4: ke Carbonovi, prosím tě,jak to,že jsi tak potlučenej?To vypadá,jako by jsi byl cyklotrosař.Kotník jsem měla nataženej taky,stoupla jsem do díry na zahradě a bylo,3 měsíce bolesti a kulhání.Ja sem nemusím psát, když se vám to nelíbí,ale život je velmi složitý,tak pokud nechcete...nebudeme to řešit.

• Mariana
            Mariana, 7.10.19 12:41:46  

Co to je "cyklotrosař" ? :1:

• Tanja
              Tanja, 7.10.19 13:07:14  

Ale no tak...
              :1: je to takovej chlap,co jezdí po všech terénech a také závodí ...to je všechno!!!!

• Tanja
                Tanja, 7.10.19 13:08:10  

Netahej mne za fusekly!!!

• Tanja
                  Tanja, 7.10.19 13:16:34  

Cyklokrosař :1: :2: :2:

• Tanja
                    Tanja, 7.10.19 13:19:08  

Ti říkám,nemusím sem psát, paní profesorko, ..

• Mariana
                  Mariana, 7.10.19 13:31:29  

...za fuseklY? :1: :1: :1:

• Tanja
    Tanja, 2.10.19 10:52:52  

Nechci tomu věřit,zemřel Karel Gott, pořád jsem koukala, jestli to není fáma.Není!!! :12:

• Tanja
      Tanja, 2.10.19 11:00:31  

Je nám smutno,nijak jsem ho nemusela,ale strašně si ho vážím.Je nám smutno!!!

• Romaneta11
        Romaneta11, 2.10.19 15:37:53  

Taky jsem smutná.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 3.10.19 11:40:02  

Nazpíval toho strašně moc, málokdo zná celé jeho dílo. Byl to pravý selfmademan.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 3.10.19 11:25:26  

Já jsem s jeho smrtí nějak vůbec nepočítal. Však mě také provázel celý život :) Z nemocí se v posledních letech vždycky vylízal, tak jsem očekával, že tomu tak bude vždycky. Vlastně mě ani nenapadlo, že by mohl zemřít. Je to pošetilé :))) ale je to tak.

• Tanja
        Tanja, 3.10.19 17:57:55  

Taky jsem nějak počítala,že tu bude pořád,je to opravdu divné.Doprovazel nás od dětství.Já měla tenkrát ráda Neckáře(Gott byl pro starší :1: ),v těch 14.letech jsme to brali jinak.Až pak v dospělosti jsem ho měla ráda.

• Romaneta11
    Romaneta11, 1.10.19 17:34:53  

Zdravím všechny a doufám, že vám bouře Mortiner nezpůsobila žádné škody. Dočetla jsem se, že dnes je "Den seniorů" :15: a tak nám všem přeji všechno nejlepší a dobré dýchání ..cink..cink.. na zdraví :1: :1: :1:

• Tanja
      Tanja, 1.10.19 18:04:03  

No teda,ani to nevím :1: to se musím přihlásit doma o dárek,už si zvykám na důchod,je to zajímavé období,nic nestíhám, protože všude vidím co se má udělat...Vítr tu byl docela dost,ale přežili jsme.Dnes je hezky i to dýchání jde.Jsem také po chřipkové injekci a zase mi teče z nosu proudem :1: ale jí ale dobrý.Nějak je mi poslední dny líp,tak jsem zvědavá,kdy to zase přijde....tak si nalévám skleničku a připíjím všem na zdraví,ať nám to všem šlape!!!

Carbon.de.Castel-Jaloux, 29.9.19 21:10:22  

Dva dny jsem nebyl schopen se pohnout, kromě hnáty a zad mě bolela hlava - nějaká viróza. Úplně zvadlej! Dneska už to bylo lepší, po poledni jsem vstal a začal jsem s úklidem, což mě osvěžilo. Večer totiž přijela maminka, syn pro ní jel na letiště. Pobývala v Pekingu, teď se bude zodpovídat Petříčkovi :14: :14: Prý na něj sere :1: :1:

• Tanja
      Tanja, 29.9.19 21:27:39  

Teď je toho hodně,taky jsem to měla.Cekárna byla plná....máma byla v Pekingu?Náš kluk je teď na konferenci v Tokiu :1: Peking bych chtěla zažít aspoň na týden.

• Tanja
        Tanja, 30.9.19 09:06:18  

Co máš se zádama?Vždyť si ještě poměrně mladej kluk. :4:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 3.10.19 11:32:05  

Mnohokrát jsem spadl z kola (nikdy ne vlastní vinou), jsem celý otlučený ...
          Měl jsem zlomený obratel L5 (bedra:) + poškozené plotýnky, objevili to v Krči. Z Motola jim zatrhli operaci :1: :1: Řvali na sebe ... Jenže já opravdu potřebuji jen motolského anesteziologa. Od té doby mě to občas zlobí. Teď hnáta ... Minulý týden jsem si namohl měkké části kolem kotníku, někdy je to jakoby lepší, ale včera jsem sotva došel domů (z Motola - doktorka mi ten kotník promačkávala, tahala za něj ... :7: :14: Teď mám na něm mokrou šálu - ručník je příliš široký a nejde dobře utáhnout - nemohu najít svoje gelové polštářky na ledování, byly stále v lednici :10: ).

Carbon.de.Castel-Jaloux, 3.10.19 11:37:00  

Mocně rehabilituji. V létě až do teď fyzioterapie, od včerejška mám termíny na říjen - magnetoterapie (každý druhý nebo třetí den!), na listopad elektrické šoky ... No to asi ne :1: :1: - nějaká elektroléčba. A včera mi doktorka sdělila, že mi pak napíše lázně :7: :7: V zimě? Ačkoliv ono to chvíli trvá, než se to vyřídí ... U nás ... :1:

• Mariana
    Mariana, 29.9.19 17:34:18  

Přesmyčka : nemůžu nic PSáááááááát, protože se mi chce SPáááááááát. :1: Dum spiro spero. M.

• Tanja
      Tanja, 29.9.19 17:42:24  

:1: tak to je dobře,že dýcháš.My měli návštěvu,ani jsem neměla čas se pozorovat a bylo dobře.Vecer je to horší.Jo a ta vakcína je ten Prevenar 13,Romanetka mi oživila paměť :4: .To se máš,že se ti chce spát,já se v noci budím.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 29.9.19 21:40:29  

To noční buzení je hrozný, je dobrý bejt utahanej.
      Když čekám až usnu ... pak nemůžu ráno vstát ...

• Tanja
        Tanja, 29.9.19 21:53:04  

No,to teda... vzbudím se,je 2.20,pustím si rádio na vypnutí za hod.. stejně neusnu,až tak kolem 5.30,ale musím v 7 nejpozději pustit psa na zahradu a už zůstanu vzhůru.Je to znát,to nevyspání.Usínám u televize,mám ji na vypnutí kolem půlnoci, ještě,že se sama vypne.

• Mariana
        Mariana, 29.9.19 22:25:12  

Ahoj, tak nevstávej a máš to :4: . Přece nikam nepospícháš :1:

• Tanja
          Tanja, 30.9.19 09:07:10  

Bude mít proleženiny a bude mrzutej :1:

• Romaneta11
    Romaneta11, 29.9.19 16:22:23  

Zdravím všechny z prosluněnýho a větrnýho Plzeňska. :15: Tak mám očkování proti chřipce za sebou a letos to proběhlo úplně bez vedlejších účinků. Nevím jestli je to vakcínou, letos dávají Influvac Tetra a minulé roky to byly Vaxigrip Tetra. Tanjo - jak jsi psala, že máš jít ještě na očkování proti pneumokoku, tak já jsem měla Prevenar 13 - ten je pouze jednou a nemusí se opakovat každý rok. Myslím, že v r. 2017 jsem měla ještě Pneumo 23, ten by se měl asi opakovat, ale už jsem si pro něj nejela. :9: Mějte se všichni moc hezky, dýchejte z plných plic a užívejte si sluníčka. Ahoj :15: R.

• Tanja
    Tanja, 27.9.19 11:01:18  

Ahoj tady pro všechny,měla jsem včera čas,tak jsem se koukala na ostatní "členy klubu".Dost jich to vzdalo,je to škoda,tak nějak by jsme si mohli předávat zkušenosti.Vžyť nikdo to líp nechápe,jako my.Marianka mi hodně pomohla(ani neví jak).Tak občas napište :4:

• Tanja
      Tanja, 27.9.19 11:03:14  

A i Romanetka a Carbon :2: :2: :2:

• Tanja
        Tanja, 27.9.19 11:04:22  

Když je nás víc"nebudeme se bát vlka nic" :2: :2: :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 26.9.19 19:36:48  

Mám termín operace ... Letos se mi něco udělalo na špičce nosu, vypadá to, jako bych se maličko otřel o betonovou zeď :14: Mazal jsem to nejdřív Framykoinem, pak mi na kožním dali Fucidin a nic. Dokonce se to trochu zvětšilo. Tak mě doktorka dneska poslala na plastickou chirurgii a tam jsme se dohodli - smáznou mi to 7. 10.
    Mohli by mi přitom narovnat nosní přepážku, trochu sraženou ke straně, co by to pro ně bylo? :1:

• Tanja
      Tanja, 26.9.19 20:22:21  

No to by ti mohli srovnat,však se tam domluv.Bude se ti třeba i líp dýchat.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 27.9.19 12:05:32  

Pro mě je důležitá biozátěž - jednička!!! :)