Jak žít s CHOPN?

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
Mariana (2019-03-23 19:27:02)Romaneta11 (2019-03-23 17:56:03)Carbon.de.Castel-Jaloux (2019-03-23 13:09:19)berdas (2019-03-16 23:23:00)TX.2010 (2019-01-01 20:08:52)jaroslav (2018-10-14 20:53:36)Hana01 (2018-08-03 16:42:54)osoba (2018-07-07 19:40:51)meja (2017-12-19 19:26:31)johana (2017-10-30 23:59:30)Luciaska92 (2017-02-14 04:34:45)neilen (2016-03-23 11:59:55)Bifi (2015-07-24 12:35:05)
Jak žít s CHOPN?
Založeno: 7. 10. 2013 | Příspěvků: 2 122 | Členů: 13
Správci: Carbon.de.Castel-Jaloux (hlavní), vanilka46

Pro všechny, kteří jsou přímo ohroženi na životě a QOL touto zákeřnou progredující chorobou, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Také pro všechny s deficitem alpha 1 - antitrypsin (A1AT) a následně pro lidi po transplantaci plic.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Mariana
    Mariana, 22.3.19 16:12:19  

Ahoj všichni zalezlíci, mám zajímavou novinku, tak se s ní musím podělit. Narazila jsem na netu na rehabilitační dechové pomůcky a po konzultaci s mou ošetřující lékařkou jsem si vybrala ( objednala i zaplatila ) toto :

http://www.net-market.cz/powerbreathe-shaker-classic/

Dodání by mělo být do 6 pracovních dnů, tak teď musím být trpělivá, ale jsem přesvědčena, že mi to pomůže, jako doplněk ke kyslíkovači.

Přeji všem co nelepší dýchání. Pa M.

• Carbon.de.Castel-Jaloux
      Carbon.de.Castel-Jaloux, 22.3.19 21:01:26  

Dobrý, takže to pomůže při výdechu! Uvnitř se to uvolní ...
      Je dobré takové věci vyzkoušet. Taky co s penězma. Kromě léků z transplantačního utrácím taky za podobné takové věci - Tantum verde, dneska jsem si chtěl koupit zásobu roušek (v nemocnici nám najednou řekli, že si je máme kupovat; předtím nám je nutili :))) aj. Ale dneska jsem neměl čas, vypravil jsem manželku do nemocnice, zjistili, že má ileus a pokud to nerozeženou (?), budou operovat. Před dvěma dny najednou padla ... Sehnal jsem jí laktulózu (Lactulose AL) aj., ale to v tomhle případě nefunguje. Zástava ve střevech ... Ještě za hodinu jí budou dělat rtg. Uvidíme.

• Romaneta11
        Romaneta11, 22.3.19 21:44:50  

Ahoj, držím palce, ať to manželce dobře dopadne.

• Mariana
        Mariana, 23.3.19 03:50:50  

Ahoj, taky držím všechny palce Tvé manželce, určitě napiš, jak dopadla. Pa M.

• Romaneta11
      Romaneta11, 22.3.19 22:04:47  

Ahoj Marianko, je to asi půl roku co mi Dr. na plicním napsala RC CORNET (nejde mi vložit odkaz, nebo to dělám špatně). Je to na podobném principu jako ta Tvoje pomůcka. Musel mi to schválit reviz. lékař, pak to objednala lékárna a doplácela jsem asi 600,- Kč. Když nezapomenu tak foukám a zatím zlepšení necítím,nebo by to bez foukání bylo horší - kdoví :9: Třeba to na Tebe bude lépe zabírat. Přeji Tobě i všem ostatním dobré dýchání :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 22.3.19 22:34:50  

https://www.mr-diagnostic.cz/rc-cornet

Tohle? Ty účinky jsou podle popisu stejné. Takže Mariana může požádat o tohle, kdyby se jí tamto neosvědčilo. To mají dávat rovnou a bez ptaní!

• Romaneta11
          Romaneta11, 23.3.19 17:34:41  

Ano, to je přesně to moje foukadlo, foukám jako na roh :1: :1:

• Mariana
        Mariana, 23.3.19 03:49:09  

Ahoj Romanetko, já jsem asi nenapsala, že si všechny pomůcky hradím sama, nemusím být nikomu vděčná. Našla jsem si to na netu a jen jsem požádala doktorku o její názor, abych si případně neublížila. Kyslíkový koncentrátor jsem si taky pořídila za vlastní penízky a ukázalo se to jako výhoda, protože ten od pojišťovny je mnohem větší, těžší, má zbytečně velkou ( a nevyužitelnou ) kapacitu a co je hlavní, mnohem dražší provoz. Jsem sama, mám celkem slušný důchod, tak už nemusím řešit každou korunku.
        Pa pa přeju lepší dýchání a nezapomínej foukat do Cornetu :4:

• Romaneta11
          Romaneta11, 23.3.19 17:56:03  

Marianko, já mám moc hodnou paní doktorku. Já si o nic neříkám a ona mě to sama nabízí.To už od ní mám normální inhalátor,dál mi napsala Respironits - tj. inhalační nástavec na akutní použití úlevových léků (Berodual)a naposledy mě napsala ten zmiňovaný RC Cornet. Nemám žádnou protekci, ona je tak vstřícná a empatická ke svým pacientům. Všichni s touto nemocí by si zasloužili takového doktora. :13: Pa a opatruj se :4:

• Romaneta11
    Romaneta11, 11.3.19 17:36:46  

Ahoj, všechny zdravím. :15: Neodnesl Vás vítr ? U nás to foukalo pořádně až jsem se bála o stromy, které máme před domem a stále venku dost fouká. Už aby se počasí umoudřilo, ten vítr je ledový a tím pádem to není na pobyt venku. Mějte se hezky a dobře dýchejte. :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 11.3.19 23:14:02  

Zdravím, nám to úplně rozhodilo balkón :1: :1:
      315.000 domácností bez proudu, je to možný? :7: Oni si sice pospíší, dávají to do pořádku rychle, ale obsah ledničky se může vyhodit. A co teprve když to spadne na barák! Myslím strom. Auto je až na x - tém místě, v tom se nebydlí.

• Mariana
      Mariana, 12.3.19 09:56:50  

Ahoj, na mne vítr nemůže, protože nechodím ven :4:, z okna se na to ale docela pěkně kouká. Cítím se celkem dobře, pořád je lepší se proti chladnu tepleji obléknout, než se roztékat vedrem. Taky přeji superdýchání :2: Pa M.

• namzir
    namzir, 4.3.19 17:34:48  

Přeji hezký pozdí odpoledne, mám na Vás prosím dotaz. Mám dostat kapalný kyslík a nemám představu jak jsou ty lahve velký,objemný a kolik zaberou prostoru a jak často se mění a ještě jestli dostanu jednu,nebo dvě. Pan doktor moc vstřícný nebyl tak nevím. Něco jsem objevil tady na internetu,ale nic moc.Mám koncentrátor a připadám si jak vězeň,protože nemohu jít ani ven na procházku a tak mě pan doktor umožnil ten kapalný kyslík,ale ni moc mě otom neřekl jen,že mě to zabere hodně místa. Tak prosím kdo má stím tady nějaké zkušenosti tak jestli by mě o tom řekl víc. Děkuji :6:

• Mariana
    Mariana, 21.2.19 15:19:37  

Ahoj všichni, tak jsem asi poslední, komu je pořád zle, ba dokonce ještě hůř. Došel mi totiž Euphyllin a další budu mít až v pátek odpoledne. Už se mi to jednou stalo a tak vím, že je to jediný lék, který mi skutečně pomáhá, snad ještě v krizi Ventolin. Snažím se to dohnat kyslíkem, takže saturaci mám obstojnou, jen nemůžu popadnout dech ( však to znáte :4: ). Naštěstí pořád nemám klidovou dušnost, tak se raději moc nehýbám a snažím se přežít. Zkouším poprvé e-recept, v lékárně už mám léky nachystané, jenže dcera dneska nemá čas mi je vyzvednout. Je moje chyba, že jsem tu nutnost moc nezdůraznila. :9:
    Mám ale i pozitivní zprávu - myška s číslem 42 už asi byla poslední, nastražené pastičky už jsou několik dní prázdné!!!
    Přeji všem co nejlepší dýchání a spoustu dobré nálady. Pa M. :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 22.2.19 18:24:03  

e recept je dobrá věc, i když jsem tomu zpočátku nedůvěřoval jako každé novotě.
      Na myši je nejlepší mít doma lasici, ale kde jí vzít? Pokud nejde o potkany, stačila by i fretka, tu lze koupit, lidi je mají doma.
      S receptama byla sranda v Motole! Nejdřív jsme si pro ně chodili (zavolat a recept byl v sesterně), pak to zakázali, lidi si prostě nemají co chodit a obtěžovat :1: :1: , pak byla určená sestra, která po našem e mailu recepty poslala poštou v obálce :) a nakonec to teda posílají na mobil SMS. Ještě dojde k tomu, že se nám budou léky zhmotňovat rovnou na stole :)

• Romaneta11
        Romaneta11, 24.2.19 17:43:22  

Taky si e-recepty užívám. Dříve mě někdo z rodiny musel pro recepty dojet a teď je ušetřená cesta asi 16 km. Vezmu mobil a mám to jen pár kroků do lékárny - pokrok je pokrok :1: . Přeji všem dobré dýchání a radost z nadcházejícího jara :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 25.2.19 08:17:06  

Tak abychom se opravdu radovali.
          V pátek jsem byl u doktorky, geronti tam klidně kašlali, ani si nepřikryli hubu, roušku jsem si nasadil pozdě ... (pravím geronti, i když já --- zkrátka taky nejsem nejmladší :1: :14: ). Večer přišel syn celý zbídačelý, hned si lehl ... Tak nevím, od koho jsem to chytil :10: V noci na sobotu bolestivé polykání a ráno takové divné pocity ... Další noc a další - na dnešek, ale to už jsem si vzal Novalgin.
          Jel bych do Motola, ale to bych musel brzo ráno a co by se mnou dělali? Rtg plic a doporučení kloktat? Zatím to na atb nevypadá. Venku se otepluje, krucinál! :5:

• Romaneta11
            Romaneta11, 25.2.19 22:33:59  

Drž se - zase bude líp. :4:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 26.2.19 21:18:01  

Díky :) Dneska jsem šel k praktické, podívala se mi do krku a řekla něco jako "nojo" ve smyslu "tak to je jasný" :14: Dala mi Augmentin, hned v lékárně jsem pohltil jednu kapsli. Další v 19 h a pak vždy v 7 a v 19 h. Pokud si to nezdvojím! :1: :1:
            Popíjím yzop, ale nevím, jestli to k něčemu je.

Říkala, že je toho hodně, tak pozor! :12:

• Romaneta11
      Romaneta11, 26.2.19 16:06:12  

Tedy Marianko, 42 myšek to už je slušný výkon :1: , jsi prostě "kočka" :15: tak ať se Ti dobře dýchá :4:

• Mariana
        Mariana, 26.2.19 16:22:01  

Ahoj Romanetko, teď už je mi hej, ale když si zpětně představím, že tu se mnou žilo 42 malých ( ale pracovitých ) tvorečků, tak mi moc do smíchu není. :4:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 26.2.19 21:23:11  

Mariano zabíjet!!! - nekompromisně! Budu muset zas koupit na chatu několik druhů jedů, jen tak preventivně.
        Řekni si: Buď já, nebo oni! A podle toho jednej. Tertium non datur (třetí není dáno:) Otrávil jsem i ochočeného rejska manželky, kterého krmila, když tam přišel ... :14: :8: Myš nebo rejsek.
        Jestli budu mít na jaře psa, budu ho cvičit přes léto na chatě a hlodavci nemají šanci.

• vanilka46
    vanilka46, 20.2.19 18:12:50  

Ahoj, dokonce i mne je jiz lepe, ty dny priduseni byly hrozne. Tesim se na jaro. Vsem preji dobre dychani a stale dost kysliku.

• Kyslik
    Kyslik, 19.2.19 15:28:20  

Hezký sluneční den už se mi v tyto dny dýchá mnohem lépe než jak jsem psal minule,přeci jenom teplejší počasí je pro mé plíce nebo pro ten zbytek plic mnohem příznivější. Také jsem si přidal dávky kyslíku přes den dle potřeby asi 1h. a večer od 18do24h.a mam trochu pocit že mi to pomáhá,jinak se moc těším na trochu lepší počasí pojedu na chalupu,tam přeci jenom více chodim v Praze se prakticky nehnu z domova a už mi to nebaví. Tak hezky dýchat a trochu se hýbat veselou mysl k tomu. :3: :14:

• Kyslik
    Kyslik, 12.2.19 14:00:14  

Jsem zde a dýcháni je nanic už 2dny to je mizérie a mám dotaz. V návodu k domácímu kyslíku a i lékaři doporučují ho dýchat 16h.denně zkusil jsem to dva dny a bylo mi z toho moc divně a motala se mi hlava,máte stejná zkušenosti podělte se s nimi budu moc rád. :6: :13:

• Mariana
      Mariana, 12.2.19 18:05:11  

Mně je mizerně taky dva dny, tak to může být atmosférickými vlivy a ne osobní. S kyslíkem se teprve učím zacházet, v poslední době se připojím vždy večer a s přestávkami vdechuji až do rána, prostě dokud nevstanu z postele. Pak ještě několikrát za den, ale nesčítám to, abych se nestresovala. Mám nastaveno na 40% a 3 litry za hodinu, ale než to začne skutečně fungovat, musím mít trochu pohybu. Saturaci si měřím průběžně, v posledních dnech se přes 80% většinou nedostanu, ale určitě je to lepší k večeru. Neboj, zas bude líp... :2:

• vanilka46
      vanilka46, 13.2.19 09:08:52  

Ahoj,take mne je uz par dni zle a to dost. Jak pise Marianka snad je neco ve vzduchu. Ja jsem tak 14 hodin na kysliku, nekdy zapnu i pres den. Nebavi mne to. Tak at se to zlepsi i vsem ostatnim

• Mariana
    Mariana, 11.2.19 13:05:53  

Halooooo, kde jste kdo? Už jsem se chtěla pochlubit, že jsem s myškama skoncovala , jenže dneska k ránu se ještě jedna chytila do pastičky. Byla to v pořadí 36.!!! Taky se mi v posledních dnech mnohem lépe dýchalo, jenže dneska jsem zas napůl udušená, saturaci nevytáhnu nad 80%. Takže žádné chlubení nebude, ale popřeji všem co nejlepší dýchání :2:

• vanilka46
      vanilka46, 13.2.19 09:10:21  

Ahoj, prosim Te jakou mas saturaci kdyz jsi na kysliku? Dobre dychani preji

• Mariana
        Mariana, 13.2.19 12:57:48  

Ahoj Vanilko, přímo na kyslíku jsem se neměřila, ale těsně po odpojení pořád nic moc, tak do těch 80 %. Projeví se to až po chvíli, když se začnu hýbat. Nejlepší je to večer, to sedím v klidu u TV bez kyslíku a saturaci mám až 90 %. Měřím si pravidelně i tlak, tak ten mám docela nízký ( 115/65 ).
        Moc Tě prosím, nahlédni sem občas, já si o Tebe fakt dělám starost. Když už si nemůžeme vzájemně pomoct, tak se aspoň podpoříme morálně. :2: Pa M.

• Romaneta11
    Romaneta11, 3.2.19 17:38:32  

Přeji všem hezký podvečer. Tak jak je u Vás, nejste zasypaní sněhem ? U nás napadlo asi 20 cm a stále drobně padá. Zítra by mě měla dcera odvézt do nemocnice na kontrolu, ale vidím to tak, že se raději přeobjednám. Přeji příjemné dny a dobré dýchání. :15:

• Mariana
      Mariana, 3.2.19 19:11:46  

Ahoj Romanetko ( a všichni ostatní ), to bylo ráno překvapení, protože večer v TV pan Kašák o žádné kalamitě nemluvil. Mne zatím stále zaměstnávají myšky, poslední sčítání ulovených je 23 a nejspíš ještě není konec. Kdybych to tušila...
      Nemám ani čas přemýšlet o NEMOCI, ale ještě jsem se neudusila, takže nejspíš dýchám :1: .
      Přeji krásné dny a hodně kyslíku :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 3.2.19 21:24:04  

Zdravím všechny, v televizi to vypadalo hůř než to asi je, taky podle místa. Zítra bych to už do nemocnice zkusil. Ráno vidím - padá a padá ... :15: (Praha 4 Kamýk), tak to mělo být na Vánoce, zase to spletli. Nevylezl jsem ven, natekla mi chodidla, tak zítra. Snad se i lépe dýchá? Ve čtvrtek večer jsem šel z rehabilitace mezi panelákama dolů na hlavní na autobus domů, všechno suché a takové zaprášené ... Na pár dní to může být lepší. Říkal jsem si, že když jsem šel stejnou cestou (po nakloněné rovině!) v prosinci a byla ledovka, bylo to příjemnější - ovšem bez holí bych neobstál, to je jasné :)))

Na myšky je nejlepší mít doma lasici :) nebo velšteriéra.

Dokud dýcháme, je to dobré. Dneska byl na dvojce pořad s prof. Pafkem z r. 2008, jaksi srovnával dnešní šílenou neskromnost s vyrovnaným životem ... Deset let a stále jeho slova platí a platit budou.

• Romaneta11
      Romaneta11, 4.2.19 18:31:35  

Ahoj všem :4: . Tak jsme do té nemocnice dojely, hlavní silnice byla docela sjízdná, místy rozčvachtaný sníh a místy jen mokro. Jen u nemocnice byla od silnice k chodníku sněhová bariéra, jak ho radlicí odhrnuli, ale už tam nikdo neproházel cestičku. Měla jsem vysoké kozačky a stejně jsem si do nich nabrala. Ale co, konec dobrý - všechno dobrý.
      Marianko to jsi tedy měla doma hodně plodnou matku myš :15: , jsi dobrá, já už bych byla z myšek na nervy.
      Mějte se všichni fajn a ať se dobře dýchá :4:

• Kyslik
    Kyslik, 27.1.19 13:20:09  

Všem hezký den. Musím se pochlubit co se mnou udělalo včerejší počasí.Ráno v 9h ještě mráz a sníh v 11h velké tání a teplo a začlo horší dýchání v 17h už musí na kyslík až do 22h a potom už usínání bez kyslíku a dnes už zase slušné dýchání. Opčas mám dojem že počasí je po CHOPNU náš další nepřítel a sním se bojovat a zvítězit opravdu nedá,tak vdechovat nose vydechovat ústy a tvářit se spokojeně. :14: :13:

• Mariana
      Mariana, 27.1.19 15:05:02  

Ahoj, rozumím tomu tak, že jsi byl na kyslíku o něco víc než obvykle? Já se většinou řídím saturací, měřím se několikrát denně. Můžu Ti to doporučit, pulzní oxymetr stojí cca 1300, dá se objednat, nebo koupit ve zdravotnických potřebách. Stejně se málokdy dostanu přes 87 %, tolik mi naměřila v srpnu doktorka. Ven nechodím vůbec, tak to počasí zas tolik nevnímám, působí na mne ale fáze měsíce, hlavně úplněk. Pa M. :2:

• Mariana
    Mariana, 23.1.19 10:50:44  

Ahoj všichni, chtěla bych vám moc poděkovat, protože sdílením svých problémů mi pomáháte překonávat ty moje. Nikomu to samozřejmě nepřeju, ale nepřipadá mi pak, že jsem na to všechno sama. V reálu se nemám s kým podělit a poradit, kdo to nezažil, stejně nepochopí...
    Jo, myší už jsem ulovila 9 a ještě nekončím.
    Přeji všem lepší dýchání. Pa M.

• vanilka46
      vanilka46, 23.1.19 14:52:38  

Ahoj, mas pravdu Marianko, kolikrat se mi sem nechce vubec psat, nic mne netesi, ale vzdy kdyz si prectu neci prispevek vim, ze nas je vic kdo se touto nemoci trapi. Dnes mi byli pichnout infuzi. Stejne to lepsi neni, dycha se mi porad spatne a navic se tresu uz od rana. Pry je to po lecich, nekdy se netrefim ani do pusy. Veliky napor na psychiku. Tem Tvym myskam snad bude taky jednou konec. Tak preji vsem lepsi dychani.

• Mariana
        Mariana, 23.1.19 15:16:19  

Ahoj Vanilko, já beru už celou spoustu let antidepresiva, bez nich bych nezvládala vůbec nic. Vyzkoušela jsem různá, ale teď už nedojdu k psychiatrovi, takže mi praktická lékařka píše Sertralin Actavis 100 ( 1-0-0 ) a Amitriptylin 0-1-1 ). Možná by Ti pomohl Depress, je to nový lék volně prodejný, který obsahuje kozlík lékařský, meduňku a třezalku tečkovanou což jsou účinné bylinky na deprese. Já to brát nemůžu, s umělými AD se to nesnáší, ale Tobě by to třeba pomohlo. Přeji lepší dýchání. Pa M.

• vanilka46
          vanilka46, 24.1.19 17:25:50  

Ahoj Marianko, dekuji. Neco sezenu. S.

• vanilka46
    vanilka46, 20.1.19 17:16:26  

Taky preji vsem pekny vecer. To dobre znam co to je ujit par metru a kdyz nepomaha ani kyslik. Mam zrovna ted takove spatne obdobi, kdy musim zastavovat i behem peti metru. Doufam ze se to trochu srovna

• Romaneta11
      Romaneta11, 20.1.19 17:44:17  

Ano, máš pravdu, jsou takový dny, kdy si člověk myslí, že už to nedá. Musíme věřit, že bude s lepším počasím i nám líp. Pro mě jsou hodně kritický změny teplot tj. z tepla do zimy a obráceně. Přeji všem dost kyslíku v plicích. :4:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 21.1.19 11:57:17  

Je to hnusný. Každejch pět metrů se někde opřít. Lidi si mysleli, že jsem ožralej. Nebo zfetovanej. Až na výjimky teda. Chtěli mě vzít pod paží a odvést domů. Ale já věděl, že musím sám. Čekám na Velikonoce, bude tepleji!

• Kyslik
    Kyslik, 20.1.19 11:14:47  

Všem dobrý den včera jsem jel na malou rodinou slavnost moc se mi nechtělo ale musel jsem,bylo to na sídlišti parkováni na nic k výtahu sto metrů tak jsem si v autě zapnul přenosný kyslík a statečně vyrazil ušel jsem cca 50m a už jsem si potřeboval sednout ale nikde to nešlo tak až k výtahu v něm do 5patra málem jsem se dusil ani kyslík nepomáhal. Večer zpět a zase to samé trápení,tahle nemoc je opravdu na nic jen samé trápení a překážky tak dobře dýchejte a myslete pozitivně mě to už moc nejde :10: :14:

• Mariana
      Mariana, 20.1.19 12:05:54  

Zdravím, já sice dojdu akorát k popelnicím ( cca 10 m ), ale když jsem si ještě troufla dál, nosila jsem si skládací rybářskou sedačku - trojnožku, která se dá složit jako váleček a nosit na rameni. Stála něco kolem stovky a mnohokrát mne zachránila. :4:
      Mám teď novou "zábavu" - když se mi v bytě na podzim usadila myška, zaváhala jsem s likvidací a dneska v noci jsem nesla do popelnice v pořadí už osmou (to ještě není konec). Nechci je zabíjet, pastičku jsem vyrobila podle návodu na netu, ale nechytím za den víc než dvě. Chjo… Přeji lepší dýchání. Pa M.

• vanilka46
        vanilka46, 20.1.19 17:21:09  

Marianko, no to jsi tedy hodne statecna. Prosim Te jak se Ti myska do bytu dostala? Ja mela mys doma jednou, nastesti ji moje kocicka chytla a vynesla ven, ale dnes uz kocku nemam a s touto nemoci bych nic nezvladla. Tak at je vsechny vystehujes!

• Mariana
          Mariana, 20.1.19 19:53:03  

Já nechávala v létě dveře na zahrádku otevřené a kočku už rok nemám. Podcenila jsem tu myšku a ona se mi tu bohatě rozmnožila. Než to všechno zlikviduji, bude ze mne profesionální lapač myší. :1: Jinak sotva dechu popadám, naštěstí nemám klidovou dušnost, tak teď hodně spím, čtu si a nebo nehybně zírám na TV.

• Romaneta11
        Romaneta11, 20.1.19 17:35:37  

Taky držím palce, ať už se myšek zbavíš a netrápí Tě. :15: