Jak žít s CHOPN?

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
johana (2017-06-23 21:24:43)Carbon.de.Castel-Jaloux (2017-06-23 19:49:56)TX.2010 (2017-06-17 18:22:13)Luciaska92 (2017-02-14 04:34:45)osoba (2016-10-28 22:11:02)neilen (2016-03-23 11:59:55)Bifi (2015-07-24 12:35:05)Hope.tva (2014-02-06 08:49:28)
Jak žít s CHOPN?
Založeno: 7. 10. 2013 | Příspěvků: 1 409 | Členů: 8
Správci: TX.2010 (hlavní), vanilka46

Pro všechny, kteří jsou přímo ohroženi na životě a QOL touto zákeřnou progredující chorobou, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Také pro všechny s deficitem alpha 1 - antitrypsin (A1AT) a následně pro lidi po transplantaci plic.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• vanilka46
    vanilka46, 22.6.17 17:41:16  

Ahoj, vedro hrozne, ma tak byt i pristi tyden. Opatrujte se

• Carbon.de.Castel-Jaloux
      Carbon.de.Castel-Jaloux, 22.6.17 21:30:08  

Tos napsala před šestou, ale u nás v Praze začalo v osm hřmít a slibují, že se v noci budou čerti ženit:) Doufám v osvěžení! Vylezu na balkon a nechám se zbičovat deštěm :2:

• Romaneta11
    Romaneta11, 22.6.17 14:29:15  

Ahoj všichni, to vedro je vražedný, nemůžu vůbec nic dělat, ale asi jste na tom stejně. Kontrola i sono šť.žlázy dopadlo dobře, zítra mě čeká plicní kontrola, tak snad to dám,ještě že má dcera auto s klimatizací.Buďte na sebe opatrní, snad se to počasí umoudří a bude líp.Myslím na vás, ahoj

• Mariana
      Mariana, 22.6.17 15:58:15  

Ahoj, to máš pravdu, já bych nevylezla ani za milion. V bytě ale mám jen 22°C, takže se tu dá žít a kocourek se vyvaluje na zahrádce ve stínu. Na plicní jdu až koncem srpna, zatím nemám důvod k vycházení :4:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 22.6.17 21:34:58  

Auto s klimatizací je skutečně výhoda! Ostatně v autě, v autobuse apod. je ta klimatizace skutečně potřebná. Doma bych to nechtěl. Už si zase koupím nějaký ten elektrický větrák (když takovou věc člověk omylem srazí k zemi, je lepší si koupit nový:).

• Romaneta11
        Romaneta11, 23.6.17 14:41:23  

Taky mám doma el. větrák a nedám na něj dopustit. Určitě si kup nový a "nesrážej ho ani omylem" ahoj

Carbon.de.Castel-Jaloux, 23.6.17 19:49:55  

:4:

• vanilka46
    vanilka46, 20.6.17 14:58:31  

Mam ve psani chyby, pro inte mi to, pisi z ta letu a mam to zakryte reklamou, takze na to nevidim. Ahoj

• vanilka46
    vanilka46, 18.6.17 10:27:09  

Ahoj, ja na sono stitne zlazy nikdy nebyla. Urcite vam to dopadne dobre. Ja mimo chopn s nicim ani moc nemarodim, zato tohle mi dava poradne do tela. Ani bych si snad nemohla privolat pomoc. Jak udelam nejaky pohyb navic, nemohu se hnout a cely mobil je mi nanic. Musim cekat, az mne to priduseni prejde. Ovsem tres je hodne neprijemny, nekdy se netrefim ani do pusy.

• Mariana
      Mariana, 18.6.17 13:26:46  

Ahoj Vanilko, to se mi zdá jako závažný problém. Já teď momentálně cítím taky trochu třas, ale spolknu Neurol 0,25 mg, půjdu si na chvilku lehnout a bude po třasu. Nemůžeš změnit lékaře, nebo aspoň někde požádat o konzultaci? Ten třas by mohl být příznakem úplně jiné nemoci. Neboj se, je to důležité. Pa :2:

• vanilka46
        vanilka46, 19.6.17 17:56:22  

Ahoj Marianko, ono je to tezke, kdyz bych musela jet 40 km daleko, ta moje doktorka k nam jezdi jednou tydne. Ptala jsem se s eho praktickeho, on take tvrdi, ze je to leky. I na kardiologii to rikali, to vis, byli by radi, kdybych asi neotravovala. Uz ted stojim kupu penez. A co rikal kocour na pisnicku? :9:

• Mariana
          Mariana, 19.6.17 19:07:54  

Takhle se na to nemůžeš dívat, peníze to sice stojí, ale když se podívám za co se doslova vyhazují, tak na zdraví jich rozhodně škoda není. Ještě mne napadá, aby ses podívala na příbalové letáky k těm lékům, jestli tam něco jako třes uvádějí. Když mně pomůže Neurol, nepomohl by Ti taky? My už se nějaké závislosti obávat nemusíme, praktický lékař může napsat až do hodnoty 0,5 mg. To já si ještě půlím, nebo i čtvrtím a i tak malé množství zabere. Já na tebe pořád myslím, ráda bych Ti nějak pomohla.
          Kocourovi je písnička celkem lhostejná, ale zase mne dneska pěkně vyděsil. Já ho hledala na zahrádce i v bytě, nikde nebyl, až nakonec mne napadlo, že teď po návratu má novou skrýš a tam byl. Je to v bedně hned vedle mého počítače, ta je k tomu přímo určená. Jsem trubka, co? Přeji lepší dýchání a drž se. Pa M.

• vanilka46
            vanilka46, 20.6.17 14:56:07  

MARIANKO, JSI HODNA, ZE NA MNE MYSLIS. KDYZ SI PRECTU PRIBALOVE LETACKY, PISI TAM, ZE SE MUZE OBJEVIT TRES. RANO BERU EUPHYLLIN, spirivu, Erdomed, pak na srdicko aby tak neutikalo a leky na odvobneni. Symbicort inhalacni a na bolesti Tramal, vecer tez a pres den Berodual plus nekolikrat kyslik, ktery celou noc. Vcera jsem se docetla, ze na odhleneni je nejlepsi lotosovy koren, tak mi ho rodina sezene , pry to neko u radil bylinkar. Az povoli ta vedra, tak s ad bude lip. Tak se drzte.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 22.6.17 21:46:07  

vanilko, k ještě odhlenění - mně se vždy osvědčil "obyčejný" ACC Long - šumivé tablety. A hodně zapít. Myslím, že stojí za to ty peníze dát.
            Někdy si říkám: Co s penězma? Když ne na léky a na kulturu? Třebaže mám pouze invalidní důchod ...

• TX.2010
    TX.2010, 17.6.17 18:22:12  

https://www.youtube.com/watch?v=jrodkulOkwo

Pořád si to poslední dny pískám, tak to sem dám :))))))

• Romaneta11
      Romaneta11, 17.6.17 20:46:27  

možná by písnička potěšila Marianku,ale já jí mám taky ráda

Carbon.de.Castel-Jaloux, 17.6.17 21:39:35  

Tak to asi bylo myšleno - pro Marianu :2: :4:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 17.6.17 21:42:02  

Jinak je pěknej Vyčítalův Mimozemšťan :))) Tak se musí na cizáky!
      Mimochodem, dneska, myslím, dávají ten doják E.T. Je to takové americké :8: :8:

• Mariana
      Mariana, 17.6.17 21:57:56  

Moc děkuji, písničku už jsem si uložila a pustím ji kocourovi. Včera tu byli dělníci zapravit díru po sloupku, protože na nový zatím nemůžou sehnat cihly. Pokaždé kus udělali, jenže kocour je 4 x vyvedl z omylu, tak museli přidávat. Teď už je to snad bezpečné, já tam ještě přivázala několik zvonečků, takže mám i zvukový signál, že se kocour chystá na výlet. Už je mi hej... :4:

• Mariana
    Mariana, 15.6.17 16:42:15  

Dneska jsem byla u endokrinologa a sotva jsem došla, jak mi bylo špatně. Musím tam sice jen jednou ročně, ale i to je až dost. Je to fakt odborník, ale lidsky mi nevyhovuje.

• vanilka46
      vanilka46, 17.6.17 17:12:03  

Ahoj, vysledky snad byly dobre. Mne je v tyto dny dost zle, jak se strida pocasi.

• Romaneta11
        Romaneta11, 17.6.17 18:10:44  

Ahoj Vanilko, mě to střídavý počasí taky nedělá dobře a lepší zvládám chladnější počasí než vedro. U nás to dneska pořádně fouká. Přeju ať je Ti líp

• Romaneta11
      Romaneta11, 17.6.17 18:07:24  

Jak si dopadla Marianko, dobrý? Mě to čeká v úterý a bude to náročný. Nejdřív musím na krev, potom na sono št. žlázy a za dvě hod.až budou výsledky tak na kontrolu.Tak to musím všechno zvládnout.Ahoj

• Mariana
        Mariana, 18.6.17 09:25:28  

Díky za optání, dopadnu pokaždé dobře a Letrox 50 prý beru jako prevenci. Mne to štve, ale co nadělám...Na krev chodím týden před vyšetřením, doktor mi pak udělá SONO. Tentokrát napsal, že vyšetření rušila klidová dušnost. Bodejť ne, bylo vedro a já se spíš bála, že to se mnou sekne. :5:

• vanilka46
    vanilka46, 15.6.17 15:48:07  

Ahoj vsichni, ty hole by nebyly marne, to je fakt. Zvlaste dnes je pry den, kdy je hodne lidem spatne. Premyslim, ze se necham zitra odvezt na plicni. Tak at se vam lepe dycha

• Romaneta11
    Romaneta11, 15.6.17 14:31:30  

Ahoj děvčata a Carbone. Marianko, ten třes uvnitř těla taky někdy mívám a Dr. mi říkala, že to může způsobovat náhlý pokles hladiny cukru v těle i když nejsem diabetik,tak nevím. Vanilko to slábnutí nohou mě taky moc trápí, někdy mám pocit, že už neudělám ani krok. Carbone,ty trekové hole bych docela zkusila, zkoušela jsem nordic walking,žádná sláva a moc mě to unavovalo, ale ty trekový jsou i na stabilitu.Zkusit se má všechno. Mějte se všichni hezky a lepší dýchání

Carbon.de.Castel-Jaloux, 17.6.17 18:17:35  

Určitě zkus. Na ty hole jsou instruktoři a provádějí různé způsoby používání, všelijaká kouzla ... Na to jsem nikdy nebyl :))) Buď jsem se jako odstrkoval nebo se při chůzi opíral, prostě jako při chůzi o holi. Pořizuji si zásadně jen trojdílné a střídám různé patky na koncích. Vlastně jsou jenom dvoje :2:

• vanilka46
    vanilka46, 14.6.17 17:49:51  

Bohuzel, zatim zadny lek na tuto nemoc neni. Take bych vsem prala, aby se jim dobre dychalo.poslednich par dni se dost tresu, az je to neprijemne. Pry je to po lecich. Uz nevim co s tim.

• Mariana
      Mariana, 14.6.17 19:27:15  

Ahoj Vanilko, po lécích to nebude, já beru pořád to samé a je mi v posledních dnech taky mizerně. Třesou se mi ruce a mám i takový divný pocit třasu uvnitř těla. Trochu se mi uleví po antidepresivech a hlavně se snažím zaměstnat hlavu, abych si tělo moc neuvědomovala. Posíláme Ti hodně síly. Mariana a kocourek :2:

• vanilka46
        vanilka46, 15.6.17 07:23:56  

Ahoj Marianko, moc dekuji, taky se snazim na telo nemyslet, ale mimo ten tres mne jeste moc boli nohy, slabnou mi, motam se a cesto posedavam i kdyz bych nemela. Taky Ti preji lepsi dychani

Carbon.de.Castel-Jaloux, 15.6.17 08:27:54  

Ahoj holky, třeba vám to přijde jako banalita nebo zbytečnost, ale mně se to rozhodně osvědčilo: trekové hole! Bez nich bych se motal sem a tam a nedobrovolně zašel třeba až do vozovky. Také se lze o ně opřít a postát. Na nich jsem nešetřil a nešetřím.

• Mariana
    Mariana, 9.6.17 10:44:15  

Všem moc děkuji za milá slova. Já to totiž skoro nikomu nesdělila, vědělo to jen pár lidí z okolí, ale tady jsem věřila, že najdu pochopení ( a taky našla ). Jste zlatíčka, přála bych vám všem co nejlepší dýchání, třeba konečně někdo vymyslí rozumný lék a bude nám zas dobře. Mám vás moc ráda... :2:

• Mariana
    Mariana, 8.6.17 13:24:20  

Je to neuvěřitelné, ale kocourek se po 14 dnech skutečně vrátil. Netuším, jak se dostal ven a už vůbec ne, jak se dostal zpátky na zahrádku. Není ani vyhublý, ani zraněný, jen by zas rád šel ven, ale to už má smůlu. :1:

• Romaneta11
      Romaneta11, 8.6.17 18:47:34  

Marianko, skvělá zpráva, moc Ti to přeju, že máš zpátky svýho miláčka a svět je hned veselejší. Měj se moc hezky, ahoj

Carbon.de.Castel-Jaloux, 8.6.17 19:52:46  

Gratuluji! :2:
      Člověk nikdy neví, kudy a jak se kocour kamkoliv dostane :)))

• vanilka46
      vanilka46, 9.6.17 07:40:05  

Marianko, ani nevis, jak jsem rada. Zazraky se nekdy deji a ne ze ne. Moc jsem na Tebe vzpominala. Tak hlavne ze je kluk z vyletu uz doma.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 31.5.17 19:19:23  

Mariano, s tím kocourkem je mi to líto, je to smůla, ale mysli hlavně na sebe. Můžeš přece mít dalšího - pokud se nevrátí. Moje sousedka právnička měla kočku jménem Homolka, moje máma jí někdy měla u sebe, když sousedka na čas odjela. A taky se ztratila.
    Manželka má anglické buldoky, jednoho po druhém; tihle psi se nedožívají vysokého věku. Jako první to byla fena, když jí veterinářka nějakým léčením dorazila, žena moc plakala a pořád se z toho nemohla vzpamatovat. Tak jsem jí řekl, ať si pořídí něco dalšího. Sám jsem jí u chovatelů pomohl vybírat - dokonce se mi podařilo rozmluvit jí "albína" - buldoka, který je skoro celý bílý - hrůza! Má být "pálený". No ale to je na každém.
    Už jich bylo půl tuctu. Zvíře se zatoulá, umře, nějakým nešťastným způsobem zahyne - pravda, člověk to nějak předem nečeká. Pořiď si dalšího!

• Mariana
      Mariana, 31.5.17 20:13:34  

Myslíš to dobře, ale je mi skoro sedmdesát a s tou nemocí nemám velkou naději na dlouhý život. Nový kocourek tedy nepřichází v úvahu, neměl by se o něj kdo starat, kdybych i jen musela do nemocnice, nebo ... Tenhle měl mimořádně báječnou povahu a tak jen doufám, že si vybral někoho jiného a tam se už zabydlel. Snažím se na to nemyslet, ale hledat nový smysl života je dost náročné. :9:

• vanilka46
        vanilka46, 1.6.17 15:15:46  

Marianko,moc si preji, aby se Ti Tve stesticko vratilo. Vim, ze Ti jde hlavne o to, aby se nikde netrapil. Snad to dopadne dobre. Jsi dobra, ze dojdes pesky na plicni, ja uz bych to nesvedla. Nikam nemohu. Ujdu pomalu nejvyse dva metry a musim odpocivat. Drz se devce.

• johana
    johana, 30.5.17 13:22:33  

Ahoj moje milé souputnice chorobou. Chtěla bych vás alespoň trochu potěšit jedním strážcem naší ulice. Mariano, pro Tebe to bude asi slabá náplast po ztrátě kocourka, ale říkej si, že všechno zlé je pro něco dobré... Já jsem se s tímto pořekadlem setkala v životě již několikrát. Tak nezoufej, naděje umírá poslední :4:. Dívky i dospělé ženy /vlastně pořád děvčata, že? :1:/ držte se. Tohle počasí nám dá pořádně zabrat, tak si přejme, ať to udýcháme. Chce to hodně sil, ale my se nedáme! :14:
    http://www.imagehosting.cz/?v=p5152039.jpg
    http://www.imagehosting.cz/?v=p5152047.jpg
    ...všude je klid, trochu si zdřímnu...
    http://www.imagehosting.cz/?v=p5152041.jpg
    http://www.imagehosting.cz/?v=p5152038.jpg

• vanilka46
      vanilka46, 30.5.17 15:16:29  

Johanko, moc dekujeme za krasne obrazky. Jsi hodna, je pravda, ze se musime hodne drzet, v techto dnech se dycha opravdu zle, take prejeme at to zvladas co nejlepe.

• Romaneta11
      Romaneta11, 30.5.17 16:06:06  

Johanko díky, moc hezký. S tím dýcháním to je dneska horor, ale až zaprší bude líp. Hlavně ne kroupy !!! Ahoj a opatruj se

• johana
        johana, 31.5.17 15:18:56  

Tak jsi nám to přivolala :2: . U nás bouřka jak blázen, kroupy, vítr a na dýchání to moc znát není :5:. Je pravda, že se trochu ochladilo, ale pořád je to jako v prádelně, ale aspoň bez pylu. Tak vyčkejme věcí příštích :1: .

• vanilka46
          vanilka46, 31.5.17 16:27:01  

Ahoj, sice se trochu ochladilo, ale na dychani to znat moc neni. A deste mohlo byt klidne vic.

• Romaneta11
          Romaneta11, 31.5.17 18:54:00  

Tak si děvčata představte, u nás (Plzeň)včera a ani v noci ani kapka. Dneska ráno bylo chvíli zataženo, po 10 hod. zase sluníčko a horko.Všechno je žlutý od pylu a ještě teď je 26 st. Ááách jo, já bych moc chtěla deštíček zavlažováček, ahoj

• Mariana
      Mariana, 30.5.17 16:35:57  

Johanko, fotečky jsou krásné, ale pro mne je to jako rána do srdíčka. Skoro přesně takhle vypadá můj kocourek. Já tu chodím sama po bytě a pořád mi všude chybí. Kdybych aspoň věděla, že se o něj postaral někdo hodný, asi bych to snášela lépe. Ráno jsem musela do nemocnice a abych to udýchala, zvýšila jsem si dávku Neurolu. To ale nemůžu dělat často, už jednou jsem se návyku zbavovala a bylo to krušné. Všechno jsem zvládla, ale byla jsem utahaná k padnutí. Nikde nejsou lavičky, aby si člověk mohl na chvilku odpočinout. Vážně uvažuji, že si pořídím rybářskou přenosnou sedačku, na lidi kašlu... :10:

• johana
        johana, 31.5.17 15:46:46  

To je mi líto, že jsem v Tobě těmi fotkami vyvolala takové pocity, ale pořád doufej, že se mu zalíbila nějaká kočičanda z okolí a až se mu omrzí, vrátí se ještě rád domů :4:. Správně píšeš, že se vykašleš na lidi. To je to nejlepší, co můžeš udělat! Nechci Ti radit, ale nevím, jestli pořízení jakékoliv věci, kterou budeš muset nosit, bude pro Tebe optimální. Přece jenom to přemisťování Ti odčerpá trochu energie. Já jsem si pořídila chodítko a je to paráda. Do košíku si dám přenosku s kyslíkem, nákup/do obchodu s tím klidně můžeš/, sednu si kdy chci a můžu Tě ujistit, že je to jistě pohodlnější, než sebou nosit nějakou stoličku nebo hledat lavičku na kterou Tě stejně mládež nepustí :5:. Mrkni na nějaké stránky, hledej - senioři chodítka apod. je tam toho hodně a jistě si vybereš. Posílám Ti fotku chodítka, jaké mám já. Ahojky Jana

• johana
          johana, 31.5.17 15:51:27  

:4: Zapomněla jsem to přiložit. Promiň.
          http://www.imagehosting.cz/?v=p5312044.jpg

• vanilka46
            vanilka46, 31.5.17 16:25:14  

Ahoj Johanko, tak to choditko je prima, koupila jsem si ho taky. Sice nikam nechodim, protoze nevim jak to vyresit s kyslikem. Marianko, kup si ho taky. Chtela bych Te trochu potesit. Kocourek se muze jeste objevit. Mne jednou zmizel na par tydnu. Verim, ze je Ti smutno. Moc na Tebe myslim, zvlaste vecer, jestli ses uz dockala. Drz se.

• Mariana
          Mariana, 1.6.17 11:29:39  

Ahoj Johanko a taky Vanilko, kocourek je kastrovaný, takže nějaká nevěsta pro něj nemá tu správnou přitažlivost. Je ale hodně zvídavý, strašně rád měl návštěvy a rád někoho navštěvoval. Všude byl hned jako doma a na to trochu spoléhám, že se k někomu vetřel a svou mazlivostí ho okouzlil. To je vlastně jediná možnost jak mohl přežít, už je to dneska šestý den... Ve dne i v noci hlídám stránky odchytové stanice, tam přibývá pořád dost koček, ale ten můj ne. Poslala jsem jim i popis a fotku a tady kolem jsou všude letáčky. Narodil se v útulku, je zvyklý na jiné kočky i na psy, je očkovaný i odčervený. Co se týká mého chození, chodítko by mi moc nepomohlo, protože když už jdu ven, musím překonávat schody, ale mám skvělou tašku na kolečkách o kterou se mohu i opřít jako o hůlku. Ta rybářská sedačka je skládací do pouzdra a do té tašky by se dala krásně uložit. Zatím nikam nemusím, až příští týden na odběr krve a ten další týden k endokrinologovi.
          Jak už jsem tu psala, většinu věcí ( i potraviny ) nakupuji přes internet, nic tahat nemusím. Přeji všem slušné dýchání.

• Mariana
    Mariana, 29.5.17 11:38:32  

Asi se blížím někam ke dnu, ztratil se mi kocourek. Vybourali mi tu sloupek u zahrádky, sice jsem se to pokusila zabezpečit, ale kocourek se stejně dostal ven. Nejdřív byl jen kolem domu a vždycky mi ho někdo donesl, jenže teď už je pryč od pátku večer a nikde není. Já neměla to srdce ho zavírat doma, ale i tak si za to můžu sama. Můžu jen doufat, že při své povaze si najde nový domov, protože lidí se nebojí a je velmi přítulný. Udělala jsem všechno možné co mne napadlo, tak teď jen hlídám telefon a čekám...Antidepresiv mám naštěstí dost a zítra jdu na plicní.

• vanilka46
      vanilka46, 29.5.17 15:59:32  

Marianko, to je mi moc lito. Dovedu si predstavit jak Ti asi je. Porad cekas a trapis se. Mam taky kocku trinactiletou, kvuli ni nechci nikam jezdit, drzi mne. Az ona nebude, pak pujdu nekam do lecebny. Moc bych se pro ni take trapila. Moc na Tebe myslim a preji Ti at se kocourek vrati. Dej pak vedet

• Romaneta11
      Romaneta11, 30.5.17 11:23:35  

Marianko, stejně jako Vanilce je mi to moc, moc líto a přeji Tobě i kocourkovi, ať to dopadne dobře. Drž se, ahoj