Jak žít s CHOPN?

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
Romaneta11 (2020-01-21 16:22:14)Mariana (2020-01-21 13:45:10)Carbon.de.Castel-Jaloux (2020-01-20 19:45:09)Tanja (2020-01-15 16:33:08)berdas (2019-07-03 20:54:36)TX.2010 (2019-01-01 20:08:52)jaroslav (2018-10-14 20:53:36)Hana01 (2018-08-03 16:42:54)meja (2017-12-19 19:26:31)johana (2017-10-30 23:59:30)Luciaska92 (2017-02-14 04:34:45)neilen (2016-03-23 11:59:55)Bifi (2015-07-24 12:35:05)
Jak žít s CHOPN?
Založeno: 7. 10. 2013 | Příspěvků: 2 573 | Členů: 13
Správci: Carbon.de.Castel-Jaloux (hlavní)

Pro všechny, kteří jsou přímo ohroženi na životě a QOL touto zákeřnou progredující chorobou, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Také pro všechny s deficitem alpha 1 - antitrypsin (A1AT) a následně pro lidi po transplantaci plic.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Kyslik
    Kyslik, 21.1.20 15:55:15  

Hezký zimní den,i já míval náhlé záchvaty dušnosti bylo to až nebezpečné třeba jsem seděl v křesle zakašlal jsem a začal se dusit v prúměru tak 20min. lapal jsem po dechu ale do plic jsem dostal jen trošek postupně se to zlepšovalo až to odeznělo ale ještě hodinu jsem seděl a bál jsem se pohnout. Ale od té doby co používám kyslík už takové silné záchvaty nemám je když mi do dýchací trubice vletí při jídle drobeček mám nepříjemný kašel a hlavně musím sedět a né se opírat o stůl ještě se hrbit to by se mnou asi bouchlo tak když máte kyslíkoví přistroj je dobré jej používati a dlouhý nádech a dlouhý výdech. :13:

• Romaneta11
    Romaneta11, 19.1.20 14:46:50  

Ahoj, zdravím všechny. Pár dnů jsem tu nebyla a vidím, že jste byli aktivní a tak jsem si ráda, všechno přečetla. Já jsem byla celkem dobrá, ale včera večer úplně nepochopitelně jsem najednou nemohla dýchat a udělat ani pár kroků.Pak se to trochu zlepšilo, ale už jsem raději jenom ležela. Ještě dneska se z toho vzpamatovávám, ale snad už je to za mnou. Přeji vám hodně kyslíku v plicích a žádné potíže. Ahoj :15:

• Mariana
      Mariana, 20.1.20 13:16:56  

Ahoj Romanetko, už se Ti to někdy stalo, že nemůžeš najednou popadnout dech? Co v takovém případě děláš? Víš co bylo příčinou toho náhlého zhoršení? Mně doktorka radila opřít se rukama o stůl a tak se jako vyhrbit, ale moc to nefunguje. Já ani nevím v jakém případě už volat rychlou a co bych měla očekávat. Jistě, jsem ráda, že to zatím nepotřebuji, ale "štěstí přeje připraveným" a to zatím nejsem :11: .
      Tobě přeji, aby už se nic podobného neopakovalo a hlavně hodně kyslíku. :2: Pa M.

• Kyslik
    Kyslik, 15.1.20 12:58:58  

Tanjo jsem zde živ a zdráv jenom se trápím s počítačem,když jsem napsal tak se to nenačetlo zaplaceno mám tak to zase zkouším. Dýchání nic moc pouštím si kyslík hodně často.Každé dopoledne bojuji a říkám si ještě si ho nezapnu protože mám dojem že získávám na kyslíku závislost ale okolo třetí hodiny už si ho pustím sednu si do křesla a užívám si a občas si dám přestávku ale kyslík vypíná manželka okolo půlnoci ale to už spím,s kyslíkem se krásně usíná spím do devíti.Včera jsem musel na poštu tak mi paní vezla na inv.vozíku je to trochu do kopce tak se trochu zapotila ale je to na tom vozíku takové divné připadám si totálně nemohoucí. Paní vždy říká "ještě že jsi hubený tlustého neuvezu"tak se všichni těšte ze sluníčka dnes je krásný den. :13:

• Mariana
      Mariana, 16.1.20 12:08:20  

Ahoj Kyslíčku, mám na Tebe několik dotazů stran kyslíku, snad Tě to nebude moc obtěžovat :
      1. podle návodu bych neměla stroj spouštět na dobu kratší než 1 hodinu a pauzy by taky neměly být kratší. Máš taky podobná omezení?
      2. měříš si saturaci?
      3. pokud ano, kolik máš: a/ bez kyslíku?
      b/ s kyslíkem?
      To by pro začátek stačilo, jestli se Ti špatně načítá, využij číslování otázek. Díky předem. M.

• Kyslik
        Kyslik, 17.1.20 16:26:50  

Krásný slunečný den všem,Mariano na Tvůj dotaz je pravda že kyslík se pouští né méně než 1hod. asi proto aby se dostal v dostatečném množství do krevního oběhu,je to má úvaha nejsem doktor,aby měl kyslík žádoucí účinek na nemocné plíce a srdce a vše ostatní má se používat 16hod. denně a přestávky ne další než 2hod tak to píše návod. Já jsem to zkusil aplikovat asi týden a opravdu mne bolela hlava občas jsem se motal a bylo mi celkově divně tak jsem přešel na 8-12hod a je to lepší vše záleží na Tvých pocitech.Saturaci nevím nemám měření.Zkoušej co Ti vyhovuje. :13: :15:

• Mariana
          Mariana, 17.1.20 18:24:24  

Moc děkuji za info, já měla dojem, že je to kvůli funkci aparátu, že mu třeba nesvědčí častější startování. Měřím si saturaci pulsním oxymetrem a je to docela zajímavé - bez kyslíku mám méně než 75%, s kyslíkem se mi za chviličku zvýší až na 96%, což už je skoro normální, jako u zdravého člověka. Průtok jsem zpočátku nastavila na 2,5 L jak jsi tu jednou psal, ale víc mi vyhovuje 3 litry. Když jsem připojena, tak žádné omezení nepociťuji, takže vyskočím a pak lapám po dechu :1:
          Přeji krásný den plný kyslíku :2: Pa. M.

• Carbon.de.Castel-Jaloux
          Carbon.de.Castel-Jaloux, 17.1.20 18:43:32  

Proto taky hned každému v sanitce dají kyslík. To je rozumné.
          Nebo po operaci - u mě naposledy loni na plastice - nádor na špičce nosu - ale jenom chvilku, pak jsem se zvedl a šel domů :), předtím když mi uřízli kus tračníku - pochopitelně se k němu museli dostat, přeřízli mi další nervy --- Dali mi pak do postele celoobličejovou masku, ale po několika hodinách jsem jí hodil z postele, bylo to nesnesitelné - to mokro a jak to tlačilo! Taky rány pochopitelně bolely jak svvv!
          Tak jsem to rači risknul - teda jako že jsem byl bez kyslíku. Když viděli, že to myslím vážně, tak na mě ze strany aspoň kyslík foukali trubičkou :)))

• Kyslik
    Kyslik, 15.1.20 12:57:49  

tak hergot nyní jsem psal a zase se nenačetlo

• Tanja
      Tanja, 15.1.20 16:33:08  

No vidíš,načetlo se to.Je dobře,že jsi se ozval a jsi v pořádku.Ja to mám ráno dobrý,ale krize je odpoledne od 13 do 18hod.,to je zlé.Vecer raději moc nejím,je to pak lepší.Jakmile mám plnější žaludek,tak je to horší.A z vozíku si nic nedělej, hlavně že to splní účel.Také si hlídám váhu,mám pořád stejnou,asi bych nezvládla kila navíc.Trochu mne zlobí slinivka,ale to už mám léta,jakmile je nějakej stres,tak se ozve.I to dýchání je potom horší.Tak odpočívejte,ať se vám všem daří.!!!

• Tanja
    Tanja, 15.1.20 10:55:33  

Zdravím vás všechny,polovina ledna!!!To nám to utíká!!! Včera jsem byla u praktického lékaře,čekárna plná,3 hod.čekání, nesnáším to.To si člověk připadá jako mrtvola, když slyším ty věci kolem,co všechno lidi trápí.Celkem jsem prošla, vyšší tlak,náznak aritmie,saturace na hraně.ALE, ještě nepotřebuji brýle!!!U nás je to dědičný,táta nikdy brýle neměl.Naopak se mi zdá,že do dálky vidím lépe než za mlada.Jenom to dýchání mne štve,někdy je to dobrý,tak 3 dny a pak 3 dny hrozný.Ale rakovinu nemám!!!To jsem měla bobky.Tak a prý nedostatek vitamínu C!!!....a pak jsem se chtěla zeptat,kde je ten pán"Kyslík".

• Tanja
      Tanja, 15.1.20 10:58:08  

No a Romanetko,taky jsem prošla na ŘP!!!Bez auta bych to nezvládla.Autobus,MHD to je pro mne neslučitelné se životem.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 10.1.20 21:36:59  

Syn odešel, manželka někde kvasí a psovi je špatně od žaludku. prdí a kručí mu tam ---
    Mám já to život --- :5: :1:

• Tanja
      Tanja, 10.1.20 22:26:44  

:1: :1: :1: u nás klid,každej ve svém doupěti.Venku mlha jak mlíko.Pes včera sežral kostku sádla a podělal celou chodbu :15: Jak jsme ho načipovali,tak se chová jako blázen :15: ...teď jsem ho pouštěla ven a v té mlze se teda nedá dýchat.

• Romaneta11
    Romaneta11, 9.1.20 18:32:03  

Zdravím všechny a musím se pochlubit, že jsem tento týden byla 2x úspěšná :4: . Byla jsem na mamografu a dobře to dopadlo a u prohlídky na ŘP jsem taky prošla. Jezdím jenom u nás po městě, ale bez auta bych musela sedět jenom doma. Do centra a zpět to mám asi 3 km a to už dávno neujdu a hlavně neudýchám :9: . Mějte se hezky a přeji dobré dýchání :15: ahoj

• Mariana
      Mariana, 10.1.20 09:25:20  

Ahoj Romanetko, to Ti moc gratuluji, zase máš o pár starostí méně a tohle je hodně důležité. Jen tak dál a hodně kyslíku k tomu. Pa M. :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 10.1.20 21:35:39  

To je dobře, pamatuji se, že jsem nedokázal jet za svým plicním do nemocnice ani 4 stanice autobusem. Buď mě syn odvezl, nebo jsem si musel vzít taxíka :10: :10: To je pak auto dobrá věc. Mně by teda k ničemu nebylo, nikdy jsem nezatoužil po řidičáku a teď to dělat nebudu :1: :1: Taky co bych asi řídil? :14:

• Mariana
        Mariana, 11.1.20 05:59:41  

Na plicní vyšetření taky jezdím taxíkem, je to přes celou Prahu, ale mám problém dojít k praktické lékařce. To je totiž cca 300 m, ale vůbec nesejdu z chodníku. Tam by snad dovezli jedině na inv. vozíku, jenže ke konci jsou schody, takže zas nic. :1:

• Romaneta11
          Romaneta11, 11.1.20 16:23:02  

Marianko, chápu to, vždy si říkám, že schody a cesta do kopce se rovná pokusu o sebevraždu. :11:

• Romaneta11
        Romaneta11, 11.1.20 16:19:49  

S tím autobusem bych měla stejný problém. Takto si doktory co jsou u nás objedu autem a na vyšetření do krajského města mě musí odvézt některé z dětí. Na to si netroufnu, začala jsem jezdit až po padesátce a to už nejde dohonit, na to mi chybí ta drzost a asi i odvaha. :15: Navíc když jsem ve stresu, tak mám pocit, že už se ani nenadýchnu :9: . No co, hlavně ať to ještě pár let vydrží alespoň takhle. :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 12.1.20 11:50:32  

Po padesátce bych ani neřadil a jel bych jen na jedničku :))))))) Ne, to už hlava nebere. Navíc frekvence je asi padesátkrát vyšší než před třiceti lety --- Co dím - stokrát!

• Mariana
    Mariana, 9.1.20 15:48:15  

Záleží na tom kde bydlíš a kdy u vás vypínají stávající signál. V Praze byl první multiplex vypnut v listopadu, to jsou stanice ČT, bez kterých se sice obejdu, ale nakoplo mne to ke koupi set-top-boxu. Mám to kapku komplikovanější, protože používám na Smart TV červené tlačítko a vhodných stb není velký výběr. Nakonec jsem to trochu složitě sehnala, ale spuštění jsem si nechala na poslední chvíli. Přečetla jsem kopu recenzí, mohla jsem očekávat úplně cokoliv. No a zadařilo se :1:

• Romaneta11
      Romaneta11, 9.1.20 18:35:22  

Hlavně, že se zadařilo :15: . Já jsem kupovala vloni před vánoci novou TV a tak mám alespoň o jednu starost méně. U nás proběhne převod v únoru.

• Mariana
    Mariana, 8.1.20 22:25:46  

Dneska se mi dýchá podstatně lépe, důvodem může být úspěšný přechod na DVB T2. :1: Sice se snažím si takové problémečky nepřipouštět, jenže TV je pro mne docela důležitá. Kvůli šedému zákalu nevydržím dlouho číst, pohyb mám taky značně omezený, ani spát nemůžu pořád, tak mi sledování TV pomáhá vyplnit tu spoustu času, kterou jsem dřív trávila něčím užitečným. No co, někdo to tak má celý život a ani mu to nepřijde...Přeji všem podobně pozitivní náladu a spoustu kyslíku. :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 9.1.20 13:12:38  

To snad ne, DVB T2 se nějak týká televize, nebo ne? :1:

Opakuji - šedý zákal mi docela snadno odstranili rychlou operací. Nejdřív jedno oko, další den jsem šel na druhé ... Stojí to za to. A jde jim to jako na drátkách - když už je člověk v čekárně, ví, že bude vyvolán jak jen to půjde. Byl jsem v LEXUMu.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 9.1.20 13:13:20  

Já jsem žádný přechod nedělal a stejně nám to jde, tak nevím :5: :1:

• Tanja
    Tanja, 6.1.20 12:28:47  

No tak ,jak vám je?U mne 3 dny dobrý,pak průser,asi tajdu k doktorce na EKG. Asi to srdce nestíhá .

Carbon.de.Castel-Jaloux, 6.1.20 12:43:32  

To jsem se loni polekal a běžel jsem za obvodní doktorkou na EEG - byly to jen nějaké namožené svalové úpony na hrudi :))) Ten výsledek mám v držáku nastojato na stole před sebou :1: Ty klikyháky :)))

Včera jsem dojedl zbytek cukroví! :5: :9:

• Romaneta11
        Romaneta11, 6.1.20 16:52:45  

U nás co se týká cukroví, tak už je taky vypucováno :1:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 6.1.20 20:21:45  

Pardon, chtěl jsem napsat EKG, i když na EEG taky chodím :)
        Máma toho vždycky upekla ... Manželka zpočátku taky :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 6.1.20 12:44:46  

U mě fakt špatný, v tý zimě ... Já to tak nesnáším ... Musím ven s fakturou ... :10:

• Romaneta11
      Romaneta11, 6.1.20 16:51:47  

Tak ať Ti to dobře dopadne. U mně to dýchání taky nestojí za nic, pohybuji se jak zpomalený film. :5:

• Mariana
        Mariana, 6.1.20 17:46:21  

Ahoj Romanetko, sice Tito nepřeji, ale na druhou stranu mne uklidnilo, že v tom nejsem sama. Teď se mi podařilo umýt si vlasy, ale ještě mne čeká nádobí a to tedy nevím jak zvládnu. Chjo... :8:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 6.1.20 20:20:07  

Při mytí nádobí se možná můžeš opřít břichem o linku, nevím, nádobí mi vadilo, když jsem byl zas jednou sešitej a ještě jsem měl na jizvách na břiše kovový sponky, opřít jsem se nemohl, tak jsem musel stát rovně, ale pokrčit kolena, abych se nemusel k tomu ohýbat - to totiž nešlo :10: :14: To musel být pohled! Navíc člověk tak dlouho stát nemůže --- :1: :1:

• Mariana
          Mariana, 6.1.20 22:48:39  

O břicho ne, to bych si ho akorát tak namočila :1: opírám se o předloktí a to dělám i když se zastavím někde cestou po bytě. Nádobí jsem nakonec zvládla a ve 20:00 jsem byla připravena ke hře. Už léta hrajeme s kamarádem každé pondělí Scrabble, málokdy jsme vynechali. Neumytého nádobí by možná ani nevšiml, to je taková moje obsese :4:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 7.1.20 13:05:13  

Jo ták, karty? V prvním okamžiku jsem si představil hoboj nebo flétnu --- :)))))) V hlavě mám ještě koncert Vídeňských filmarmoniků z Nového roku :) Pak další den nějaká naše filharmonie ... :15:

• Mariana
            Mariana, 7.1.20 14:28:09  

Kdepak karty, Scrabble je skládání slov z písmen na hrací desce. Je to docela náročné na "myslivnu", částečně výsledek záleží i na štěstí, jaká písmenka si vytáhneš. Existuje i možnost hrát s PC ( CrissCross2 ), jenže to funguje max. do OS Win 7 a já mám teď na obou strojích Win 10. Možná to nějak půjde, zatím jsem nic nenašla. Já se ale nevzdávám... :4:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 1.1.20 01:31:00  

Tak máme ten kravál za sebou, lidi mají moc peněz - pes je konečně klidnej nebo spíš unavenej.

Užívejte si nějak líp tohoto roku, nedělejme si starosti a všechno v klidu :) Zjistil jsem, že starosti nikam nevedou, jako už moc lidí přee mnou. Hodně kyslíku! :2:

• Tanja
      Tanja, 1.1.20 08:17:15  

Přeji hodně dobrých dní v tomhle roce, hlavně aby zdraví bylo.Pak všechny nesnáze jsou lehčí.Noc plnou rámusu máme za sebou,dnes ráno je i ten vzduch takový čistý a nový,jedeme dál, hodně síly vám všem.....A pak.. proč se přeje "Veselé Vánoce"? Protože lidstvo musí něčemu dobrému věřit..dala jsem do galerie fotky z představení divadla,kde měli živý betlém,bylo to tak krásný a poučný.I pro mne realistu.Ta legenda žije.I když pro mne je Bůh příroda a její zákony vesmíru.To něco nad náma je velmi mocné,nikdo z nás neví, co to je,to se nikdy nedozvíme,ale je to tam.Tak hodně dobrých dní beze strachu a smutku,přejeme všichni!!!

• Romaneta11
      Romaneta11, 1.1.20 11:46:17  

Taky už jsem ráda, že je Silvestr za námi, přeji nám všem klidný rok a ať to vždy v pohodě udýcháme. :4: :4: :4:

• Mariana
    Mariana, 1.1.20 00:05:38  

Ahoj s Novým rokem 2020 :3: . I kdyby to měl být rok poslední, může být krásný. Všem přeji jen to nejlepší a hlavně hodně kyslíku. :1: Vaše Mariana

• Tanja
      Tanja, 1.1.20 08:43:37  

Marianko, tobě zvlášť přeji dobré dny,dávej na sebe pozor!!!!Asi o to nestojíš.

• Mariana
    Mariana, 24.12.19 12:38:31  

Marně přemýšlím, proč se přejí "veselé" Vánoce, nic moc veselého na nich neshledávám :4: . Ať už je to jakkoliv, já si tu užívám svůj nevánoční klídek připoutaná hadičkou ke "kyslíkovači" a vám všem přeji pohodu a něco dobrého do zobáčku ( kyslík samozřejmě na prvním místě ).Papapa M.

• Romaneta11
      Romaneta11, 24.12.19 12:42:28  

Pa, pa a opatruj se :4: :13:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 1.1.20 01:34:43  

"Radostná zvěst" - ten výraz jistě znáš. Tedy něco veselého. Narodil se Kristus pán, veselme se ... V tom to je :) "Goliáš oloupen, veselme se ..., člověk jest vykoupen, radujme se ... "
      Narodil se, aby nás spasil.

• Tanja
        Tanja, 1.1.20 08:40:01  

Děkuji,byla jsem s dětma na půlnoční mši..máme tam mladého kluka faráře...velmi dobře to pojal,byla jsem překvapená,jak vysvětlil starodávnou legendu dětem.Bylo tam hodně mladých lidí i naše děcka ani nedutaly.Jak jim pak vysvětlit,.. . jak to všechno bylo,kdo byl Herodes.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 23.12.19 14:34:32  

Stromek máme ještě na balkoně, zítra ho se synem vztyčíme. Někomu už stojí :)

• Tanja
      Tanja, 23.12.19 15:24:52  

Nám už stojí :1:

• Tanja
        Tanja, 24.12.19 09:14:26  

Hezký,pohodový Štědrý den všem,kdo přijdou na chvíli.... včera zpívání,krása...děcka byly úžasný,má to škola zmáklý.Pak ale vysvětluje kde je ten Ježíšek ve vesmíru na který planetě bydlí :4: ...no nic,holky měly flétničky,kluci housle,zpívalo se ...sbor byl perfektní.Pak focení s andělem(profil)....dnes jdou naší do Domova důchodců zpívat...No a jinak...ráno mi bylo dost zle,dýchala jsem těžce.Ale už jsem to rozchodila.Snad to vydrží.

• Romaneta11
          Romaneta11, 24.12.19 12:43:49  

moc krásný a dětičky jsou skvělý :13: :13: :13:

• Tanja
        Tanja, 24.12.19 09:17:30  

Profil,sice vypadá křivě,ale není :1:

• Romaneta11
      Romaneta11, 24.12.19 12:46:15  

Mě už stojí týden, ještě to musí do Tří králů vydržet :1: