Jak žít s CHOPN?

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
berdas (2018-11-13 23:41:43)Carbon.de.Castel-Jaloux (2018-11-12 11:46:25)Romaneta11 (2018-11-09 18:47:20)TX.2010 (2018-10-28 22:55:16)jaroslav (2018-10-14 20:53:36)Hana01 (2018-08-03 16:42:54)osoba (2018-07-07 19:40:51)meja (2017-12-19 19:26:31)johana (2017-10-30 23:59:30)Luciaska92 (2017-02-14 04:34:45)neilen (2016-03-23 11:59:55)Bifi (2015-07-24 12:35:05)
Jak žít s CHOPN?
Založeno: 7. 10. 2013 | Příspěvků: 1 998 | Členů: 12
Správci: TX.2010 (hlavní), vanilka46

Pro všechny, kteří jsou přímo ohroženi na životě a QOL touto zákeřnou progredující chorobou, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Také pro všechny s deficitem alpha 1 - antitrypsin (A1AT) a následně pro lidi po transplantaci plic.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• berdas
    berdas, 13.11.18 23:41:43  

Zdravím Všechny,pro chrastyho-bronchodilatační test negativní je když se průdušky neroztahují, a bronchokonstrikční test pozitivní je že se stáhnou.Asi takhle mi to bylo vysvětleno sestrou na plicním.Jo a hyperaktivita je nadměrná reakce nebo činnost.Zatim ahoj a dobré dýchání.

• chrasty
    chrasty, 10.11.18 15:28:17  

Ahoj jsem tu nový, je mi 36 let. Mám dotazy. jak dlouho trvá přechod mezi prvním stupněm chopn na druhý stupen chopn? A Je to je s invalidním důchodem? Mám někdo zde i ucpaný nos? Můžete mi peosím vysvětlit bronchodiletační test negativní a brochokonstrukční test pozitivní - bronchialní hyperaktivita?

• Mariana
      Mariana, 11.11.18 12:09:56  

Ahoj, vítám Tě, ale moc Ti nepomůžu. U mne zjistili až CHOPN III, vydrželo mi to 16 let, letos v létě jsem postoupila do vyššího levelu CHOPN IV. Víc už jich není, tak se začínám pomalu chystat na cestu :4: Jsem už stará osoba, tak jsem šla rovnou do starobního důchodu. Ucpaný nos nemám a co je to broncho… netuším. Můžu jen popřát lepší dýchání a to si tady přejeme všichni navzájem. :2:

• Carbon.de.Castel-Jaloux
      Carbon.de.Castel-Jaloux, 12.11.18 11:42:56  

Já jsem žádné stupně neměl. Vypadá to trochu praštěně ... :1: Poté, co jsem skončil s kouřením, jsem stále kašlal a kašlal, až mě lidi přinutili jít k lékaři. Přesně po roce! Tedy k plicnímu. Zjistil rovnou IV + To už jsem mohl jezdit na kole jen z kopce :5: Takže rovnou začala intenzívní péče, kyslík, o nějž musel bojovat, lázně ...

Na ty testy se už nepamatuji, ale jistě něco bude na Google. Jinak doporučuji: Viktor Kašák - CHOPN.

• berdas
    berdas, 8.11.18 21:17:44  

Zdravím Všechny,v důchodu jsem , ale po dvou měsících doma jsem zase začal dělat jinak bych asi zcvoknul,3dny v týdnu sám doma( žena je na dialýze,7 hodin),syn mi postavil nový počítač-nakoupiljsem PC hry,vydrželo mi to asi 3 týdny a dost.Takže jsem šel do práce,výhoda je že mohu manželce dopřát,jenom z našich důchodů by to bylo slabší,no a pochopitelně dopřeji i sobě,nyní poslední investice byl teleskop 114/900 Newton (hvězdářský).To mám až nebudu pracovat.Ještě bych potřeboval elektrickou kytaru a modelingové kombo.Za mlada jsem hrál.Asi jsem trochu cáklej.Zdravím a přeji dobré dýchání.Berdas.

• Romaneta11
      Romaneta11, 9.11.18 17:47:42  

Ahoj, to je hezký, že máš sny (kytaru a kombo), které si chceš splnit a přilepšit i manželce. Dobrá motivace. Přeji Ti hodně zdraví a dobré dýchání, ať se Ti to splní. :4:
      Dobré dýchání přeji nám všem - a počasí nám zatím taky přeje. :15:

• berdas
    berdas, 6.11.18 22:12:19  

Zdravím Všechny, abych to upřesnil, 65 mi bylo v srpnu,ale už loni jsem nic neplatil.

• Kyslik
      Kyslik, 7.11.18 16:56:06  

berdas jistě už máš důchod a tak pomalu nech práce. Když máš CHOPN a pracuješ tělo a plíce dostávají hroznej záhul,já jsem táké dělal do 68 a málem to semnou bouchlo a osm měsíců jsem se dával dohromady ale dělej podle Tvého uvážení. :8: :10:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 7.11.18 22:02:37  

Podle toho jaká práce. Spíš je lepší, když něco dělá a je mezi lidma. Ovšem ne jako svého času já - měl jsem už CHOPN, ale nevěděl jsem o tom (ale i pak ... ) a dělal jsem s bezďákama. Tý infekce! :8: Tak tohle ne :14:

• berdas
    berdas, 4.11.18 22:58:36  

Zdravím Všechny,moje plicní lékařka mi doporučila očkování proti chřipce i pneumokokům,takže jsem očkovaný už druhý rok(chřipka) pneumokok je prý na deset let.V pohodě,nic to nestojí,jak jsem četl níže po někom chtějí peníze? Měl jsem za to že s diagnozou CHOPN je to hrazené.Jinak docela dobrý až na šílenej kašel,před měsícem jsme v práci čistili svářečky,během 2 minut nebylo v hale vidět,za dva dny jsem začal chrchlat a drželo mně to přes 14 dní,už se to srovnalo.Přeji VŠEM dobré dýchání.

• Mariana
      Mariana, 5.11.18 11:42:04  

Taky zdravím, já jsem očkovaná už tři roky proti pneumokoku a na letošní očkování proti chřipce se teprve chystám. Nárok na bezplatné očkování mám ale dík věku ( nad 65 let ), podle diagnózy nevím. Kdysi jsem měla ale zdarma očkování proti prasečí chřipce, nebo něco takového. Měla jsem pak skvělou náladu, jako po panáčku něčeho silnějšího :4: .
      Překvapuje mne, že s CHOPN můžeš chodit do práce, važ si toho, nebude to věčně. Vivat kyslík :1:

• vanilka46
        vanilka46, 8.11.18 08:05:33  

Ahoj, ja se ockovat nenecham, je to ovsem vec nazoru. Preji vsem dobre dychani.

• Kyslik
      Kyslik, 5.11.18 11:46:05  

Nazdar očkování jsem platil 250kč musím s účtem na VZP a tam mi ho proplatí. Zase další chození a usmívání se na úředníky, jsem rád když nikam nemusím. :14: :14:

• Romaneta11
        Romaneta11, 6.11.18 11:27:34  

Tak to mám štěstí v tom, že doktorka mě zadarmo naočkovala a už jsem nemusela nic řešit. Prevenar 13 už mám taky třetí rok a u toho mi řekli, že ten už se nemusí nikdy přeočkovávat, tak nevím, když Berdasovi řekli, že je to na 10 let. Ale kdoví co bude za 10 let :9:. Přeji všem dobré dýchání :4:

• Kyslik
    Kyslik, 27.10.18 12:29:42  

Carbon má pravdu,v dějinách se dělají chyby co jsou bohužel nevratné.Třeba by bylo lepší nějaká federace s Rakouskem,možná bez 2sv.války,vítězného února,srpna 68 a 89 by nebyl potřeba protože komunisti by byl neznámý pojem.To vše je ale možná. :13: :14:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 27.10.18 16:51:36  

Tlak ze zahraničí, ze zámoří, a pošetilost domácích ... Tak měli svou republičku, ale s kým se spojit? Ti věrní spojenci nás při první příležitosti hodili přes palubu. A tak s námi zacházejí i vedoucí státy EU. Jenže oni nás potřebují, my je ne, což se ale nesmí beztrestně říkat nahlas. Kdyby někdo z té slavné sněmovny pardálů ... To by bylo řevu!
      Zítra se možná zúčastním každoročního pochodu monarchistů, ovšem tentokrát teple oblečen - loni jsem pěkně vymrzl. Přece nebudu pochodovat za republiku! :7: :10: :14:

• Kyslik
        Kyslik, 28.10.18 12:13:33  

Unie je to nejlepší co nás potkalo, není ideální ale lepšího nic není.A dost politiky dámy to myslím zase tolik nezajímá, jde spíše o dýchání tak zapnout kyslík a zhluboka dýchat nosem. :13: :14:

• Mariana
          Mariana, 29.10.18 10:06:25  

Ahoj, máš pravdu, stejně nikdo neví, jak by to opravdu dopadlo :4: . Včera jsem sledovala ze záznamu "přehlídku" vojenských a jim podobných sil a bylo mi z toho stydno. Já tu žiju téměř ve středu dění, vojenské přehlídky na Letenské pláni byly pro nás děti úchvatné a později jsme zas využívali nočních zkoušek k randění, ale to co včera předvedli byl děs běs. Já vím, není tu vhodný prostor, větší ulice mají středem zvýšený tramvajový pás, ale Evropská třída se tedy nehodí vůbec. Vláda a další činovníci seděli skoro v úrovni vozovky, takže se ani moc nedivím, že si prezident místama schrupnul, protože nic k vidění nebylo, ale kamery to pilně zaznamenávaly...Snad by bylo lépe žádnou přehlídku nekonat, než takový trapas.
          Tak raději zapnout ten kyslík, že? :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 30.10.18 18:35:11  

Jo :1: :1:

Pamatuje je jako malé děcko. To bylo mašin, kraválu, prostě přehlídka :) Ale to bylo v Děčíně. Pak se přestaly konat, máma říkala, že jsou moc drahé, čemuž bych věřil. Kromě toho při každé někdo zařval, ranění se nepočítali.

Tak ten kyslík, ten je zaplaťpánbu po ruce.

• Romaneta11
            Romaneta11, 30.10.18 18:51:18  

Ani počasí přehlídce nepřálo, zato dnes odpoledne u nás bylo úplný jaro. :15: Přeji všem dobré dýchání.

• TX.2010
        TX.2010, 28.10.18 22:55:16  

:1: :1:

• vanilka46
        vanilka46, 4.11.18 06:16:39  

Ahoj, plne souhlasim.S.

• Romaneta11
    Romaneta11, 24.10.18 18:30:51  

Zdravím všechny :15: . U nás to dnes pořádně foukalo, šla jsem jenom vynést smetí a jak mi vítr foukal do tváře, tak jsem to nemohla udýchat. Zítra už má být lepší počasí. Přeji dobré dýchání a příjemné dny :15:

• Kyslik
    Kyslik, 22.10.18 16:42:58  

Kam všichni zmizeli. :12: :10: :10:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 22.10.18 21:53:10  

Těší se na sté výročí vzniku republiky a plánují si program. :15: To zas bude žvanění! Kdyby byl císař Karel průbojnější a kdyby mu tolik neházeli klacky pod nohy, mohla zůstat nějaká menší federace. I bez Uher.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 22.10.18 21:56:13  

Ovšem v neděli bude tak 5 stupňů nad nulou - odpoledne, ne ráno ani večer! - takže bude lepší si důkladně prostudovat televizní program a občas si pustit rádio PLUS; jediná stanice, kde se nekokrhá a nevřeští, ale seriózně mluví.

• Mariana
      Mariana, 23.10.18 10:17:42  

Ahoj, já nezmizela, ale užívám si kyslík :4: . Mám zajímavý poznatek - zpočátku jsem měla po ránu sat. tak 72% a po dávce kyslíku max. 87%, v posledních dnech se mi celkově saturace zvýšila, začínám na 84% a vytáhnu to zatím na 93%. Dopřávám si kyslík 4-5 x po 40 min. za 24 hod., takže mám ještě značné rezervy. Poprvé za ty roky mám pocit, že se děje něco pozitivního, jinak je ta diagnóza dost depresivní. Přeji podobný pocit všem a hlavně hodně kyslíku :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 23.10.18 16:59:29  

Tak to je pěkné :4:

• Kyslik
    Kyslik, 16.10.18 15:29:45  

Krásní pacienti dnes jsem byl u lékaře ohledně povolení k řidičáku byla malá kontrola mého zd.stavu EKG,KT atd vše uspokojivé.Očkování na chřipku je opravdu divné.Dostanete recpt s ním do lékárny a zaplatíte 250 Kč zpátky do ordinace a sestra píchne.Byla semnou manželka tak jsem nemusel 2patra níž a zase zpět.Manželka také chtěla očkováni ale měli jen jedno balení tak zase půjde zítra a doufat že je přivezou.Rozdýchat a na sluníčko :13: :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 16.10.18 16:33:03  

Běžná česká byrokracie :15: :14:

• Mariana
      Mariana, 17.10.18 13:45:09  

Dík za upozornění, raději si tam předem zavolám. :2: Pa M.

• Romaneta11
    Romaneta11, 12.10.18 18:12:15  

Zdravím všechny :15: . Jak jste na tom s očkováním proti chřipce ? Já jsem se nechala naočkovat ve středu a stejně jako každý rok, mě není dobře. Nenechat se ? Tak to bych si netroufla, myslím ještě tak jeden - dva dny a budu snad fit. Přeji dobré dýchání a pěkné slunné dny :15:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 12.10.18 20:56:49  

Samozřejmě očkovat. Když moje chopn vrcholila, doktorka mě odbyla, že ještě nemá vakcínu, abych přišel za týden. Druhý den jsem jel na pohřeb svému býv. šéfovi, moc hodnej a chytrej člověk, ale sotva jsem dojel zpátky. Nekonečná cesta tramvají ze Strašnic ... Stále se na to dobře pamatuji. Bylo to bleskurychlé - prasečí chřipka! Syn mě hned odvezl do nemocnice.
      Očkovat a nikdy jinak! :)

• Mariana
      Mariana, 14.10.18 10:53:50  

Letos už půjdu potřetí na očkování proti chřipce, mám za sebou i očkování proti pneumokoku. Musím ale vydržet do listopadu, až si půjdu pro čtvrtletní zásobičku léků, protože se obávám, že bych tam nedošla. Já vím, jsem děsná, je to jen asi 150 - 200 m, ani nemusím přecházet ulici. Přeji hodně kyslíku, ten si teď dopřávám dosyta :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 14.10.18 11:06:18  

To je dobře :2: Já trouba jsem nejdřív kyslík vůbec nechtěl :7: :12: Pak jsem byl rád.

• Kyslik
    Kyslik, 28.9.18 14:45:05  

Ahoj Mariano tak jsem porovnával přenosné koncentrátory neni jich velký výběr a vesměs jsou těší a větší než mám já.Samozdřejmě je to věc priorit,ale já jsem sháněl přistroj od té firmi co mám ten domácí a cena mi také nevyhovovala ale jiný solidní nebyl.Je vinikající ale určitě ty levnějši jsou také dobré a poslouží stejně a při chúzi mi stejně dýchání zlobí,mám CHOPN 4. :14:

• Mariana
      Mariana, 28.9.18 16:50:42  

Dík za srovnání, teď jsem si teprve všimla, že ox-one-eget… není pro CHOPN vhodný. Taky mám CHOPN IV, vím to od srpna a učím se s tím žít. Naštěstí nemám klidovou dušnost, tak se raději moc nepohybuji :4:

• jaroslav
        jaroslav, 28.9.18 20:56:46  

Ahoj Marianko,
        dúležité je taky jakou máš saturaci kyslíku - pokud máš klidovou vyšší jako 95 % a při pohybu nad 90% , a nezadýcháváš se, tak koncentrátor není až tak dúležitý. Jsou firmy, které ho jen pújčují a tak to aspoň múžeš vskoušet na pár týdnú. Ahoj J.

• Mariana
          Mariana, 29.9.18 12:13:56  

Ahoj Jardo, tak skvělou saturaci jsem měla někdy před pěti lety. Teď mám většinou 86 - 87% a když si dám půlhodinku kyslíku, tak to vytáhnu na 90%. Na půjčování jsem se dívala, to je zbytečně drahé, tak jsem moc ráda, že mám vlastní ( bez příspěvku pojišťovny ), i vlastní oxymetr. Doma to zvládám, ale nechci ani pomyslet, až budu muset ven. Měj se a dobré dýchání. Pa M.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 5.10.18 10:02:26  

To vůbec není špatné, myslím.

Oxymetr - jo, to je ten kolíček na prst, jak tomu říkají :1: Díval jsem se na ceny ... V nemocnici to ale nemají na baterie.

• vanilka46
      vanilka46, 29.9.18 08:05:22  

Ahoj, poridila jsem si take prenosny koncentrator, Inogene,koupeny v zahranici,tady jsou dost drahe. Na to prejiti k doktorovi staci. Tady nabizeji kolem 13000, to prodejce nedoporucoval pro chopn. I s tim prenosnym chodim hodne pomalu,ale mam ho take jako rezervu kdyby nesel proud. Preji dobre dychani a stale dost kysliku.

• Mariana
        Mariana, 29.9.18 09:35:30  

Ahoj Vanilko, ten Inogene mne taky zajímá, zeťák jezdí po celém světě, určitě by mi ho koupil. Můžeš mi prosím napsat víc podrobností? Děkuje M., která právě loká dávku kyslíku :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 5.10.18 10:08:51  

Já se hned dívám, co je co :) Nejdřív jsem našel Imogen - ženské jméno :)
          Vypadá to dobře.

• Kyslik
    Kyslik, 27.9.18 13:20:26  

Hezký den Mariano už jsi si dýchala kyslík a je to fajn že.Tak ten můj přenosný:koncentrátor přenosný Freestyle 5 výrobce AirSep Corporation Buffalo,NY 14228-2085 USA. Prodává to nějaký shoop na Vinohradech. Mám adresu ale v Praze,jsem na chalupě až se vrátim pošlu Ti jí.Cena nového přístroje je asi 83000 já ho koupil rok starý za 50000 Kč. Rozměr 27cm výška,16 šiřka 11 tlouštka. Tak a dýchat.

• Mariana
      Mariana, 27.9.18 19:53:04  

Díky Kyslíku, ale 83, ani 50 tis. za to tedy přece jen nedám. Já v podstatě stejně nemám chuť chodit ven a na přecházení po bytě jsem ten svůj oxygenerátor už upravila. Dala jsem ho na podvozek, který jsem si udělala na převážení přepravky pro kočky, když jsem s nimi někam potřebovala jet. Kocourek se ode mne odstěhoval, ale přehodit to je stejně snadné. Dala jsem k tomu i delší prodlužovačku ( mám připravenu ještě delší ), můžu i na zahrádku. Dnešek jsem ale stejně skoro celý prospala, jen po chvilkách si lokám kyslík, je to super. Dýchání zdar. M.

• Mariana
      Mariana, 28.9.18 08:58:28  

Ještě k tomu přenosnému přístroji : našla jsem s podobnými parametry, ale za úplně jinou cenu :
      https://kyslikove-koncentratory.eu/dychaci-pristroje-c1/ox-one-eget-3l-i15/
      Je to možné? Kde je ten rozdíl? Můžeš to prosím Tě porovnat?
      Díky M.

• vanilka46
        vanilka46, 29.9.18 08:09:48  

Ahoj Marianko,puvodne jsem tento prenosny chtela, ale kdyz jsem ho objednavala,pani rikala ze pro chopn neni, ze je to jen takova hracka. Zdravim a preji dobre dychani.

• Kyslik
    Kyslik, 26.9.18 13:39:48  

Zdravím Mariano to jsi udělala moc dobře,každá pomoc při dýchání je velice potřebná a moc příjemná.Já mám od VZP zapújčen Vision Arien5 sice váží 13kg kyslík jde přez vodu takže je OK.Přenosný přístroj jsem si musel koupit už sám,ale sehnal se trochu použitý tak to šlo.Je od stejné firmi jako ten domácí váží jen 2kg a dává 1až5. litrú za min. a opravdu sem nikdo nenahliží :10:

• Mariana
      Mariana, 26.9.18 17:44:38  

Ahoj Kyslíku, ten přenosný přístroj mne zajímá, můžeš sem dát link, nebo aspoň napsat název? Pokud se ukáže, že mi vdechování kyslíku prospívá, můžu zkusit i přenosný. Za zpříjemnění života mi peněz líto není, nouzí netrpím... :4: