Jak žít s CHOPN?

Otevřená diskuze | Kategorie: Zdraví a nemoci
TX.2010 (2017-07-25 13:04:49)johana (2017-07-25 00:25:31)Carbon.de.Castel-Jaloux (2017-07-24 21:17:56)Luciaska92 (2017-02-14 04:34:45)osoba (2016-10-28 22:11:02)neilen (2016-03-23 11:59:55)Bifi (2015-07-24 12:35:05)Hope.tva (2014-02-06 08:49:28)
Jak žít s CHOPN?
Založeno: 7. 10. 2013 | Příspěvků: 1 473 | Členů: 8
Správci: TX.2010 (hlavní), vanilka46

Pro všechny, kteří jsou přímo ohroženi na životě a QOL touto zákeřnou progredující chorobou, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Také pro všechny s deficitem alpha 1 - antitrypsin (A1AT) a následně pro lidi po transplantaci plic.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Romaneta11
    Romaneta11, 24.7.17 17:21:37  

Vanilko a Carbone, moje Dr. mi zatím kyslík nenabídla, tak se budu muset ozvat sama, určitě až budu mít kontrolu si o tom s paní doktorkou promluvím. Díky za účast, mějte se fajn, ochladilo se, tak ať se nám líp dýchá. Ahoj

• Carbon.de.Castel-Jaloux
      Carbon.de.Castel-Jaloux, 24.7.17 20:02:19  

Určitě se ozvi sama :4:
      Někteří doktoři na tom hned bez ptaní dělají. Jednoho dne mi oznámil můj plicař:- Tak budete jednou týdně dostávat bombu kyslíku domů. Musí vám to stačit. Víc jsem neuhádal.
      Naléhej tedy sama, nic se neostýchej! :4:

• Romaneta11
        Romaneta11, 24.7.17 20:47:37  

Carbone děkuji za radu, určitě to zkusím se domluvit,uvidím jak budu úspěšná, ahoj

• vanilka46
    vanilka46, 22.7.17 15:30:02  

Romanetko diky, taky se drz. Mas uz kyslik?pro je to taky nejhorsi pres den, i vecer, chodim si proto brzy lehnout, domacnost uz nezvladam vubec, to je vse na dceri. Na ulici taky nedojdu, sice doma cvicim chuzi kolem stolu, ale musim se pridrzovat skoro vseho. A jak se meni pocasi, jednou je hur a pak za trochu lip. Taky se drz a vsichni ostatni take. Nic jineho nam nezbyva

• Romaneta11
      Romaneta11, 23.7.17 13:53:49  

Ahoj Vanilko, kyslík nemám, zatím to zvládám bez něj. Dr. mi píší chopn IV.st.bronchit.typ s plicním emfyzémem a těžká obstrukce. Sama se divím, že to ještě dávám. Musím všechno dělat pomalu a s přestávkami, ale jak jsem psala, ještě to jaktakž zvládnu. Šetři se a dávej na sebe pozor - to musíme takhle postižení všichni.

• vanilka46
        vanilka46, 23.7.17 15:02:06  

Ahoj, diky. To jsi dobra, ze zvladas. On to zkratka ma kazdy trochu jinak.tak se taky drz.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 23.7.17 20:22:05  

Romaneto, podle toho, co ti píší, bys určitě měla mít kyslík!

• vanilka46
          vanilka46, 24.7.17 08:29:23  

Ahoj, taky si to myslim. Je hodne zatizene srdce. Ja mam kyslik hlavne pres noc a pak nekolikrat odpoledne. I tak mam omezeni.

• vanilka46
        vanilka46, 24.7.17 08:31:02  

Ahoj, o kyslik by sis melarici, srdicko je hodne namahane. Tak se drz

• vanilka46
    vanilka46, 20.7.17 19:07:31  

Ahoj vsichni, tak jak vam je v tech vedrech?

• Mariana
      Mariana, 21.7.17 07:57:30  

Ahoj, mně se překvapivě docela dobře dýchá, ale nechodím ve dne ani na zahrádku, natož na ulici. Celá rodina je v Chorvatsku, nesmí se mi přihodit žádný malér, takže jsem maximálně opatrná. Všem přeji taky zlepšení dýchání :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 21.7.17 08:20:17  

Maximálně opatrný má být našinec pořád. 4Asto jsem bohužel nebyl. Dobří lidé mi kolikrát pomohli ...

Jestli máš zahrádku takovou jak si myslím, nemůžeš tam posedět, někde ve stínu? :4:

• Mariana
          Mariana, 21.7.17 10:40:10  

Mám zahrádku takovou jak si myslíš :2: , ale i pod slunečníkem je mi horko, tak tam s kocourkem sedáváme v noci ( bez slunečníku ) :1:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 21.7.17 08:26:25  

I v těch vedrech mě po ránu stejně jako v zimě bolí hlava :5: :11: Jakmile se postavím na nohy, hned si jí musím dát pod studenou sprchu (ruční, nad vanou) a udělat si kafe.

• Romaneta11
      Romaneta11, 21.7.17 18:18:51  

Ahoj, dýchání nic moc, ale už bylo hůř. Moc aktivní být nemůžu a tak nejraději sedím pod stromem (úplně jiný stín než pod slunečníkem) a co potřebuji udělat, tak jenom brzy ráno, nebo večer. Drž se

• nada12
    nada12, 17.7.17 18:03:39  

Ahoj, tak jsem byla na kardio a taky nic moc. Zítra pro holtra a pak se uvidí. Je tam tachykardie a tlak v plicnici nad 40. Já už těch léků mám tolik že nevím co dřív. Prosím poraďte, léčí se někdo v Motole -

Carbon.de.Castel-Jaloux, 17.7.17 22:42:03  

Ahoj, já se léčím v Motole na transplantačním, chodím tam už jen na kontroly a preventivně na různá oddělení - nás posílají - přece jen jsme je stáli moc peněz.
      Já ti dám něco na vzkazník, tady bych se opakoval a bylo by to dlouhý :4:

• nada12
        nada12, 18.7.17 17:06:31  

Je to budeš hodný :2: děkuji

• vanilka46
      vanilka46, 18.7.17 15:12:43  

Ahoj, u mne take tachykardie uz delsi dobu, to po lecich. Beru na to leky Nebilet denne pulku. Zacaly mi otekat nohy, taky na to beru. Kazdy lek na jedno pomaha a zaroven skodi zas na neco jineho. Ted bude asi zase zmena pocasi, spatne se mi dycha. Radeji nic nedelam. Uz sama doma nejsem, stejne jsem byla pod kontrolou. Tak at Te to moc nezlobi.

• nada12
        nada12, 18.7.17 17:10:36  

Ahoj,to máš pravdu

Carbon.de.Castel-Jaloux, 21.7.17 09:11:21  

Občas mi taky otečou nohy, je to protivné! :10: Člověk se nevejde do bot ... Ale u mě to je z kortikoidů.

• Romaneta11
      Romaneta11, 18.7.17 15:58:51  

Ahoj Naděnko, v Motole se neléčím a tak Ti neporadím, ale o to víc Ti držím palce - ať je líp. Vanilka má s práškama pravdu, někde Ti pomůžou a na druhé straně zase vyvolají nějaké problémy. Drž se.

• nada12
        nada12, 18.7.17 17:32:48  

Ahoj jj to má pravdu. Beru dost léků na páteř i opiaty na bolesti. A než našli co mě zabírá tak jsem jich měla dost. A teď ještě na Chopn to mam zatím jeden. Tak jsem zvědavá co my řeknou na kardiu

Carbon.de.Castel-Jaloux, 18.7.17 18:30:16  

V Motole se aspoň starají o vedlejší účinky léků - totiž ne, že by to mohli ovlivnit, ale uvědomují si to. Také se dnes ví, že každý člověk je OPRAVDU jiný; dva se stejnou diagnózou, hmotností, výškou a vůbec - jeden jako druhý :))) - mohou na léčbu reagovat velmi odlišně.

• zuzana1978
    zuzana1978, 12.7.17 22:04:58  

mARIANKO....takže kočička se našla,tj supr....jak se mas a jak to jde.my meli zkazeny pc,ted jsme koupili notas.Tak se tu dostat je horor

• Mariana
      Mariana, 13.7.17 09:42:32  

Ahoj Zuzanko, kocourek se sám vrátil, vůbec nechápu kde těch 14 dní byl, ani jak se dostal zpátky na zahrádku. Už je zas všechno jak má být, jen ten sloupek, kvůli kterému to všechno bylo, dodneška nedostavěli. Mně je to jedno, ven už se kocourek nedostane. Dýchání nic moc, právě se chystám ven na několik míst a musím se moc přemlouvat. Pa a příjemné dýchání. :2:

• zuzana1978
    zuzana1978, 12.7.17 22:02:57  

dostala jsem misto 2 strikadel jeden BUFOMIX...TAK UVIDIME

• zuzana1978
    zuzana1978, 12.7.17 21:58:51  

hojik lidičky,jak se daři dejcha se lip.uz pocituji ze to e jak na houpacce ale u moře bylo suprrrrrrrrr,az na ty hice.Jinac celkem ok až že mne ted trapi otoky nohou po praci padnu jak mrtvola...doma boedel......za 14 dnu konecne na cevni.Jsou tam dlouhe cekaci doby.dnes spinometrie hraniční norma :7: ,nevim co to znamena.feno20.Dr.neni ukecana nic nerekla pry zlepseni...tak nevim.jinac zdravim a porad nekourim ikdyž na dovči jsem myslela že zblbnu....tam jsem byla skoro cely den fit a tu opet ko

• nada12
    nada12, 10.7.17 19:20:19  

Ahoj všichni, diky za info. No já jsem před pár měsíci nedošla do prvního patra a i po rovině jsem se zadychavala. Odnest nákup byl horor. Tak jsem šla na plícni. Udělali rentgen a řekla ze mám středně těžký Chopn. Za tři měsíce kontrola, to bylo vše. Léky mám Brimica Genuair 2krát denně a Berodual podle potřeby. Zítra volám Motol plicni zda mě vezmou. Protože tuto doktorka nic moc. Bydlím na Kladně a hrůza na doktory

Carbon.de.Castel-Jaloux, 10.7.17 20:41:04  

Motol doporučuji. Vlastně - jen Motol. Nepochybíš.

• nada12
        nada12, 10.7.17 21:01:44  

Ty se lecis v Motole?

• nada12
    nada12, 9.7.17 21:14:31  

Děkuji,vůbec nevím odkud začít. Přečetla jsem za ten týden co to vím snad všechno co se dalo najít na netu. Co vím ze musím okamžitě přestat kouřit, což bude pro mne veliký problém. Ale dám to. A co bude dál? Jak rychle se to bude zhoršovat?

• Mariana
      Mariana, 10.7.17 09:13:09  

Ahoj, taky tě vítám. Ono se to u každého zřejmě projevuje jinak, ale mně třeba vůbec neřekli, že mám přestat kouřit ( taky jsem nepřestala ) a nijak se to tím nezhoršilo. Co mi ale pokaždé stav zhoršilo, byly stresové situace a ty byly v mém případě i původcem CHOPN. Už se s tím potýkám cca 15 let, značně se mi zkomplikoval život, ale beru to jako výzvu a celkem se mi daří překážky překonávat. Já to mám ale snazší, protože je mi už skoro 70 let :9: , do práce nemusím a žiji sama s kocourkem. Doporučuji přečíst si tady příspěvky zpětně, stačí rolovat směrem dolů a najdeš toho víc, než v odborných statích. Můžeš popsat jaké máš potíže, jaké bereš léky a někdo ti k tomu určitě napíše své zkušenosti. Přeji příjemné dýchání :2:

• Romaneta11
      Romaneta11, 10.7.17 15:05:45  

Ahoj Naďo - vítej. Já mám chopn IV.stupeň, někdy to je těžký, někdy lepší, nemění se to po dnech, ale třeba po hodinách. Taky jsem kouřila, ale když se mi to zhoršilo, tak jsem přestala. Jak píše Marianka, každý to má jinak. S odvykáním pomáhají prášky Champix. Přeji dobrý dýchání

Carbon.de.Castel-Jaloux, 10.7.17 20:53:17  

Samosebou přestat kouřit! Nejlepší je, když se člověk zastaví a najednou mu bleskne , že mu jde o život. To se pak přestává rychleji. Když jsem se musel na kole v kopci zastavovat, po nějakém čase jsem dostal strach. To je motivace! Začal jsem denně snižovat, až jsem mohl vyhodit zapalovač a popelníky.
      To není z nějakého ilustrovaného magazínu. Dušnost, podivné hleny ... Osobně, vlastní zkušenost! Člověk má najednou pocit, že se rozpadá. Aspoň u mě to tak bylo; nemohu mluvit za jiné.
      Vždyť chopn = kuřácká nemoc. Kouření s léčbou nejde dohromady.
      Strach z vědomí nebezpečí - disciplína přijde už sama.

• nada12
        nada12, 10.7.17 21:04:43  

No a to je ono! Mám strach a velký, mám děti a vnoučata. Manžel je invalidní na vozíku. A já mám ještě nemocnou páteř. A co teď bude. Je to hrozná bezmoc

• Mariana
          Mariana, 11.7.17 10:37:47  

Právě toho strachu je třeba se zbavit, protože ten jen dýchání zhoršuje. Nejde to ze dne na den, ale chce to na sobě pracovat. :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 11.7.17 10:42:00  

Jistě. Mám na mysli takový strach, který tě popožene něco změnit.

• Romaneta11
            Romaneta11, 11.7.17 11:28:59  

Máš pravdu, taky jsem dostala strach, když jsem se nemohla dostatečně nadechnout, bála jsem se, že se udusím. To byla velká motivace přestat kouřit, protože dusit se je jedna z nejhorších věcí.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 11.7.17 20:57:47  

Jo, je to hnusné. Proto je třeba myslet na každou maličkost, která by mohla stav zlepšit nebo zhoršit.

Nekouření je ovšem zásadní věc ... Přestal jsem kouřit přesně rok před tím, než jsem šel (donucen) poprvé k plicaři, který mi na místě diagnostikoval chopn nejhoršího stupně. Ono bylo už stejně pozdě. Ale kdybych kouřil, tak by mě snad neléčil, nevím. Každopádně podmínkou nabídky transplantace je nekouřit. A řádně se léčit.

• vanilka46
      vanilka46, 12.7.17 12:19:48  

Ahoj,ja znam lidi s chopn, kteri stale kouri a nemini s tim prestat. Ja kdysi take kourila ale jen nekdy , treba pri grilovani par cigaret a stejne tuto nemoc mam. Jsem toho nazoru, ze se jedna hlavne o nasledky stresu, pises, ze Tvuj muz je na voziku. Mozna ze starosti s nim Ti na zdravi nepridaly. Mela jsem neco podobneho v rodine.krome toho jsem zazila jeste dost hroznych veci, ktere ani nemohu psat. Taky mam strach jak to vsechno dopadne, snazim se setrit se. Nejsem schopna se poradne postarat o domacnost a i bezne veci delat mi rodina pomaha. Preji Ti at to zvladas co nejlepe a strachu co nejmene,

• Mariana
        Mariana, 12.7.17 13:05:04  

Vidím to stejně jako Vanilka, ale snažím se být pořád o krok před nemocí, aby mne zhoršení stavu nezaskočilo. Kromě CHOPN mám i problémy s páteří a taky něco jako sociální fobii, takže mi dělá potíže vycházet z bytu. Především jsem zařídila osobní účet kam mi jde důchod, mám i přímé inkaso na SIPO a mobilního operátora a platební kartu s možností platby online. Téměř všechno se dnes dá nakoupit po internetu a je to docela zábavné. Domácnost jsem si maximálně zjednodušila, nemám tu "naklizeno", ale zas takový binec taky ne. Je toho ještě mnohem víc, chce to racionální přístup :4:

• nada12
    nada12, 9.7.17 19:32:11  

Ahoj, děkuji za přijetí. Před týdnem mě diagnostikovali středně těžký Chopn. Dali léky a kontrola zápisu tři měsíce. Toť vše. A tak se snažím zjistit co bude pokračovat.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 9.7.17 21:07:50  

Vítej! Piš všechno, o čem si myslíš, že by mohlo být zajímavé (ale třeba i nezajímavé :))) a můžeš i odbočit) a vyjadřuj se ke všemu - jak ti to prostě přijde :4:

• vanilka46
    vanilka46, 6.7.17 07:36:20  

Ahoj, vsichni, se zviratky je to vzdycky problem. Zrovna take hlidam dceri pejska, mam i kocku, sice nikam mimo domek nemusi, ale pro mne je to velka starost, kdyz jsem na tom zdravotne zle. Jen priprava jidla pro ne je pro mne narocna. Marianko, preji Ti at se povede neco najit. Klec by mi taky vadila

• Mariana
      Mariana, 6.7.17 11:27:14  

Určitě by bylo nejlepší, kdybych do žádné nemocnice nemusela, ale chci mít jistotu, že by bylo o něj postaráno. O psa bych se postarat nedokázala, nezvládla bych venčení. Kocourek se venčí sám, zatím je plot bezpečný :4:

• Mariana
    Mariana, 5.7.17 13:04:32  

Zdravím všechny CHOPNíky a CHOPNičky. Nastalo letní období a s ním mi přibyla starost, co s kocourkem, kdybych třeba musela do nemocnice. Dcera bude dojíždět denně na chalupu za rodinou a pak jedou do Chorvatska. Nemám nikoho, kdo by se o něj postaral, tak mne jedině napadá nějaký kočičí hotel, ze kterého si pro kočku přijedou a pak zas ji přivezou. Už jsem něco našla, teď musím zjistit, jestli se dá platit kartou, protože hotovost u sebe nenosím. Má někdo podobnou zkušenost? Díky a příjemné dýchání :2:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 5.7.17 13:38:56  

Je jich spousta a zdá se, že jsou všude. Tohle je jen jeden z mnoha.
      http://www.hotel-pro-kocky-praha.cz/#utm_source=firmy.cz&utm_medium=ppd&utm_content=hledani&utm_term=kočičí hotel&utm_campaign=firmy.cz-12861464

• Mariana
        Mariana, 5.7.17 16:23:14  

Díky, nic tam ale o dopravě psáno není. Jeden takový jsem našla, cenově je taky celkem v normě, jen si nedovedu představit, že by můj kocourek vydržel v nějaké kleci. V nemocnici jsem byla naposledy v roce 2012 jen 4 dny, krmit chodila sousedka z baráku, ale dávala mu jen ráno a večer 1/2 kapsičky. I za tak krátkou dobu byl vyhublý a strašně smutný. No, snad to nebude zapotřebí... :5:

Carbon.de.Castel-Jaloux, 5.7.17 20:44:32  

Vyťukal jsem si na seznamu výraz "kočičí hotel" a výběr byl veliký. Vybereš si ten nejbližší a zavoláš tam; zeptáš se na podmínky a vůbec všechno :2: :4:
        Nepochybuji, že jsou schopni si pro kocoura přijet:)

• vanilka46
    vanilka46, 2.7.17 10:15:52  

Ahoj vsichni, je prima ze se ochladilo, ale jsem take pridusena. K tomu jeste sama par dnu. Tak at se nam lepe dycha

• Romaneta11
      Romaneta11, 2.7.17 12:48:29  

Ahoj Vanilko, přeji Ti ať zvládneš těch pár dní co budeš ještě sama a taky lepší dýchání, drž se, ahoj

• vanilka46
        vanilka46, 3.7.17 07:42:23  

Ahoj, diky. Musim to nejak zvladnout. Do obchodu se nedostanu, musim nekoho poprosit, sousedy mam hodne. Tak to leto taky vsichni zvladnete. Tepla moc nemusim.

Carbon.de.Castel-Jaloux, 2.7.17 19:20:29  

Ať se nám pěkně dýchá, držte se všichni!

Počasí mi připadá příjemné, tak akorát, aspoň malá úlevka.

Já jsem doma také sám, ale nestěžuju si. Měl jsem klid - ty lidi (rodina:) přijedou z chaty večer :)))