Noční obloha

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
odler (2018-09-22 16:46:32)Paia (2018-09-22 13:11:42)kwai.chang.caine (2018-09-22 10:18:31)pametnik (2018-09-20 18:57:14)denis.marc (2018-08-22 20:48:49)Spravec (2018-01-22 08:12:23)jura.86 (2017-12-22 07:56:17)nsho-tschi (2017-04-08 20:23:42)
Noční obloha
Založeno: 4. 10. 2013 | Příspěvků: 825 | Členů: 8
Správci: kwai.chang.caine (hlavní), denis.marc, odler

Úkazy na (nejen) noční obloze, pozorovatelné námi obyčejnými lidmi :-).

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 19.1.18 17:58:43  

Po západu Slunce se krátce vyjasnilo, a tak je momentálně k vidění úžasný úzký srpek Měsíce a zřetelný popelavý svit.

• Paia
    Paia, 2.1.18 11:54:29  

tak jestlipak budou za 28-29 dní hloupí novináři psát o tom, že zmodrá Měsíc? :1: :1: :1: :1:

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 2.1.18 14:44:43  

A na konci března zase! Toho budou určitě plné Novinky a zprávy na Nově... :15:

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 2.1.18 04:03:28  

Co nás letos na obloze čeká a nemine:
    http://www.aldebaran.cz/bulletin/2018_01_obs.php

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 9.12.17 17:03:42  

Blíží se zimní slunovrat a dny se začnou konečně zase prodlužovat. Letos nastane 21. 12. večer.

• nikdoinic
      nikdoinic, 22.12.17 02:54:29  

Saturn měl být o tomto čase v jedné přímce se sluncem a zemí jednou za 350 let.

• Paia
        Paia, 22.12.17 11:12:58  

tak opozice Saturnu je každej rok a něco, chceš tím jen říct, že právě o zimním slunovratu to vychází po 350 letech...

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 2.1.18 14:53:19  

Také netuším, co tím chtěl básník říci. Navíc opozice Saturnu teď vychází na léto, takže asi měli chytří novináři na mysli horní konjunkci, která ovšem pochopitelně nastává také každý rok.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 6.12.17 03:29:03  

Vzpomněl jsem si, jak jsme někdy v půlce června vandrovali s kamarády po Hostýnkách, a na Pardusu, kde jsme za úžasného jasného letního počasí spali, se potkali s mladou rodinou se dvěma dětmi, jež tam taktéž stanovala. Respektive my širákovali :2:. Děti již šly spát, a pomalu začaly být vidět hvězdy, potažmo v té době nejdříve jasné planety. Seděli jsme u ohně a povídali si. Zmínil jsem a ukázal nejjasnější Jupiter, posléze se vyloupnul Saturn, atd. Paní se svěřila, že myslela a říkala dětem, že se jedná o Polárku.
    Tak až byla skutečně vidět Polárka, odkázal jsem ji na objekt úplně na druhé straně za našimi zády. Následoval onen efekt "aha"...
    Takže ta paní celou dobu krmila své děti úplnými nesmysly. V dobré víře. To se pak těžko z těch hlav dostává. Připomnělo mi to třeba zažitý dětský nesmysl, že se ježci živí jablky. Nebo bláboly o fotovoltaice jako čisté energii zdarma.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 6.12.17 04:10:44  

Připomnělo mi to další omyly, mýty a nesmysly, jež se odnepaměti tradují. Třeba taková blbost, že Slunce je na obloze přes den (což samozřejmě je, to je definice dne) a Měsíc přes noc. Což nesmysl. Měsíc je na obloze výhradně přes noc pouze při úplňku, což je zase definice úplňku (a ten v dané zeměpisné délce nemusí ani nastat, když je zrovna nad obzorem, pravděpodobnost je přesně 50 na 50). Většinou je na obloze přes den i přes noc.
      Nebo že když Měsíc není na obloze vidět, tak tam není. Jistě že tam je, jen není vidět :6:.
      Asi nejstrašidelnější a nejrozšířenější omyl je tvrzení, že Měsíc způsobuje příliv a odliv oceánů a moří. Už jenom k výše napsanému se nad tím stačí zamyslet, aby bylo zřejmé, že tomu tak není.
      Nebo jsem si ještě vzpomněl na na kdysi slyšené tvrzení, že když je úplněk, je vždy jasno. To už vůbec nemá žádné opodstatnění, akorát je to na druhé straně krásný a typický příklad výběrového efektu.
      Nehledě na to, že většina lidí ani neví, jak je Měsíc od Země vlastně alespoň přibližně vzdálen, leč to už je to úplně nejmenší...

• Paia
        Paia, 6.12.17 11:43:17  

no počkej, vzájemný pozice Slunce a Měsíce mají gravitační vliv na sílu přílivů a odlivů a na jejich interval
        takže ne, že Měsíc odlivy/přílivy nezpůsobuje, ale každopádně je ovlivňuje! že lidstvo má tendence se nevyjadřovat přesně je pech...

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 7.12.17 02:12:47  

Ano, Měsíc příliv a odliv moduluje, nikoliv však způsobuje. Jen jsem dementoval některá zažitá bulvární tvrzení.

• nikdoinic
            nikdoinic, 22.12.17 03:04:40  

A tak co způsobuje příliv a odliv když ne měsíc?

• Paia
              Paia, 22.12.17 11:10:56  

prakticky gravitace Slunce, pomocí ní vznikající slapový síly "vlněj" zemskou kůrou a ta následně zvedá vodu a ta někde přiteče (příliv) a jinde musí odtéct (odliv)
              poloha Měsíce pak jen mění amplitudu toho "vlnění" a způsobuje nepravidelnost oproti zemský rotaci, kdyby nebylo Měsíce, byl by příliv vždy ve stejnou dobu

za našich mladejch let nás to ve škole učili blbě...

• kwai.chang.caine
                kwai.chang.caine, 3.1.18 08:04:09  

To také není úplně správně. Přesněji jsem si to dovolil popsat níže.
                Ono přesně vyčíslit gravitační působení 3 těles je prakticky nemožné, musíme použít různá zjednodušení, ale zase v našich podmínkách máme výhodu, že důsledky výsledného silového působení můžeme prakticky pozorovat.

• kwai.chang.caine
              kwai.chang.caine, 3.1.18 07:55:55  

Příliv a odliv zemských oceánů a moří způsobuje oběh Země kolem Slunce (přesněji oběh obou těles kolem společného těžiště, ale vzhledem k diametrálnímu rozdílu hmotností prakticky platí první napsané). Gravitační pole Slunce je radiální, tudíž nehomogenní, a Země má jisté rozměry, takže na zrovna přivrácenou stranu ke Slunci působí větší gravitační síla, než na odvrácenou. Těmto rozdílům se říká slapové síly či slapové jevy. Někdy jsou příliv a odliv nesprávně označovány jako slapy, ale ve skutečnosti jsou jen jedním z jejich projevů. Vodní masa je volně pohyblivá, je proto přitahována ke Slunci a vzniká přílivová vlna. Na odvrácené straně ovšem vzniká druhá přílivová vlna díky odstředivé síle. Země se pod oběma vlnami otočí kolem své osy jednou za 24 hodin, proto je perioda mezi přílivy právě 12 hodin a maxima přílivů tak nastávají kolem poledne a půlnoci. A protože vody je omezené množství, mezitím probíhá odliv. Míra obou jevů je pak závislá na zeměpisné šířce a geometrii dna a pobřeží.
              Jak již bylo napsáno, tyto jevy gravitačně ovlivňuje i Měsíc, a sice vzájemnou polohou všech tří těles díky jeho vlastnímu oběhu kolem Země (respektive společného těžiště...). Výšku přílivu a odlivu zesiluje či zeslabuje, viz známé skočné či hluché přílivy a odlivy, většinou však něco mezi. Doba jeho oběhu je přibližně 29 dní.
              Nabízí se otázka, zda by příliv a odliv mohl při neexistenci Slunce způsobit jen Měsíc. To by samozřejmě z výše uvedených důvodů mohl. Ale otázka je bezpředmětná, protože bez Slunce by nebyla Země a tudíž ani Měsíc.

• Paia
                Paia, 3.1.18 11:05:48  

ta perioda mezi přílivy není přesně 12 h, ale je o něco delší, nepamatuju si to přesně o kolik, ale byl jsem v jugošce u moře 14 dní v celistvosti jako kluk a pamatuju si, že nejprv byl příliv ráno, každej den se o něco posunul, takže na konci byl odpoledne, takže ten interval vypadá na nějakých 12,5 h, zcela jistě ovivněnej oběhem Měsíce

slapové jevy ano, jenže někde jsem četl (a nebyl to vědeckej bulvár), že gravitace nepusobí příliš na mořskou vodu, ale hlavně na zemskou kůru pod ní a ta těmi drobnými změnami ovlivňuje vodu nad sebou (bylo tím vyvraceno oblíbené školní tvrzení, že gravitace S a M k sobě přitahuje masu vody)

• nikdoinic
    nikdoinic, 3.12.17 04:43:48  

Dnes bude první zimní úplněk a zároveň jediný superměsíc v roce.
    východ měsíce v 16.24
    úplněk měsíce v 16.47 hod.

• Paia
      Paia, 3.12.17 15:19:14  

venku to ale vypadá na totální zatmění...

• nikdoinic
        nikdoinic, 3.12.17 17:39:29  

Jo u nás to chvíli vypadalo že se to stihne ale ne, nestihlo se to, zatáhla se obloha mračnama a bylo.

• nikdoinic
        nikdoinic, 4.12.17 14:03:31  

Syn mi píše toto:
        Na chvilku vykouk a je tedy fakt super.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 6.12.17 02:50:34  

Prosím, aby zde nebyly používány bulvární výrazy jako superměsíc, superúplněk a podobně. Jedná se o naprosté nesmysly.
      Vzhledem k tomu, že Měsíc obíhá okolo Země (respektive abych byl přesný a nikdo mě nevzal za slovo, oba objekty kolem společného těžiště) po eliptické trajektorii, je tento jev periodický již po několik miliard let, a nejedná se tudíž, a to v jakékoliv měsíční fázi, o nic neobvyklého. Zkrátka jednou je Měsíc pozemskému pozorovateli blíže a jindy dále. Ale pouhýma očima to rozhodně posoudit nelze.
      Jinak pokud by v tom měl někdo ještě nějaké nejasnosti, rádi zodpovíme. Od toho jsme tady.

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 6.12.17 02:57:07  

Připomíná mi to v této souvislosti dotazy na jitřenku, večernici atd... Zkrátka bláboly.

• nikdoinic
          nikdoinic, 22.12.17 06:17:10  

Oni to jsou asi že jakési Měsíční astronomické hodiny, a tak nelze si toho nevšímat..

• kwai.chang.caine
            kwai.chang.caine, 3.1.18 07:08:31  

Jedná se obecně o periodicky se opakující jevy, takže ti všímavější si toho odnepaměti všímali, to jistě.

• 69beran
        69beran, 25.1.18 10:56:52  

Superměsíc...tak o něm mluví v TV i Grygar a další.
        Spíš se mi ale jedná o jinou věc. Když je onen "superměsíc", nevidím na něm nikdy nic zvláštního, už vůbec ne to, že by byl "větší" než jindy. Naopak-několikrát do roka bývá měsíc, aniž by byla řeč o "superměsíci", nebo "superúplňku" tak velký, že to vypadá,jako by byl od Země snad 10 000km. Tento jev se dle astronomů odehrává prý pouze "v lidských hlavách" :7: Jak tomu mám rozumět? Všichni jej vidí cca 2x větší, než je třeba při superúplňku, přitom jde pouze o optický klam. Co to je za blbost???

• Paia
          Paia, 25.1.18 13:42:26  

nějaký měsíc zpátky se tu nachází odkaz, kde je srovnání miniúplňku a maxiúplňku (tedy Měsíc v odzemí a v přízemí) vyfocenej totožně nastaveným dalekohledem a foťákem na něm a snad i ve stejný výšce nad obzorem, a je to v tom zvětšení patrný jen trošku, takže pouhejma očima na obloze naprosto nerozeznatelný

optickej klam zvětšenosti vzniká jen když je M nízko nad obzorem a v okolí jsou domy, stromy, prostě terén, to se pak mozek "zblázní" a dělá kotouč jakoby větší, opět se to dá ověřit vyfocením nízko a vysoko na stejný parametry a na těch snímcích nebude rozdílu v průměru

lom světla v atmosféře na velikost M vliv nemá, maximálně se někdy projeví tak, že z kruhovýho Slunce udělá eliptický a to taky jen díky rapidně větší vzdálenosti S než M

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 25.1.18 15:11:37  

Objekty nízko nad obzorem nám připadají větší než když jsou vysoko, ale je to opravdu pouze psychologický a optický klam. Když zalistuješ níže, bylo to pro neznalé dosti podrobně vysvětleno.

• 69beran
            69beran, 25.1.18 17:51:00  

Jj, našel jsem to, díky. Stejně ale mi tady něco nehraje. Měsíc vídám mnohokrát ročně vycházet nad obzorem v cca stejném místě, ale třeba jen jednou či dvakrát se jeví tak obrovský.
            To vysvětlení tam o pár stránek dál bych bral, ALE...jak píšu- ne vždycky se v tom samém místě jeví tak velký. Vlastně málokdy.
            No nic...zaměřím se na to a dám vědět :15:

• kwai.chang.caine
              kwai.chang.caine, 25.1.18 21:44:09  

Existuje jediná objektivní metoda, jak to posoudit: vyfotit za stejných podmínek a fotografie pak porovnat.

• odler
    odler, 2.11.17 14:16:25  

http://nasvesmir.cz/2017/10/27/potvrzeno-slunecni-soustavu-navstivil-mezihvezdny-objekt/

• Paia
    Paia, 14.10.17 07:32:17  

hmmmm, to se mu povedlo!
    https://technet.idnes.cz/zatmeni-slunce-usa-0ad-/veda.aspx?c=A171012_103539_veda_mla

• nikdoinic
    nikdoinic, 28.9.17 18:54:51  

Nevíte proč na této stránce http://www.hvezdarnazebrak.cz/pages/astroinfo/hvezdna-obloha.php
    se již nezobrazuje: Mini planetarium online ?

• Paia
      Paia, 28.9.17 20:40:31  

navštívil jsem a je tam hláška:
      Mini planetarium online
      Please install latest Flash Player to run Solar System Scope

takže u mě je to nejspíš 64bit verzí Firefoxu, páč FP je tuším jenom 32bit, není to první případ

• nikdoinic
        nikdoinic, 1.10.17 08:10:21  

Ja už tam tu hlášku nemám, chodila jsem za tím a zmizela ale porád nic a Firefox mám 32bitový a pěkně mně to štve jsem bez toho miniplanetária jako bez ruky:-), psala jsem i jim tam, na ty stránky čím to může být že se to přestalo zobrazovat a neodpovídaj, na Microsoft edge se objeví jenom tmavé okno a to že video se nenačetlo, to bylo přeci tak pěkné dívat se občas v jakém jsme vztahu s ostatníma planetama, i se tam dalo putovat do historie a budoucnosti uspořádání planet a teť nemohu nic:-).
        Možná ještě by šlo zavolat jim tam, čím to může být..

• Paia
          Paia, 3.10.17 11:50:12  

a znáš program Stellarium?
          nebo stránku heavens-above.com?

• kwai.chang.caine
            kwai.chang.caine, 3.10.17 12:23:08  

Nejlepší je nosit to v hlavě. Technika je občas závadová.

• nikdoinic
            nikdoinic, 5.10.17 11:02:57  

Ale jo porád něco zkouším, když nejsem z toho zrovinka flustrovaná:-).

Dnes mi odpověděli:
            na našem webu je tato stránka vložená, s autory řešíme, zda bude možné s tímto něco udělat. Děkujeme za pochopení.

• nikdoinic
            nikdoinic, 13.10.17 12:16:04  

Aha, planeta země je tu teť v noci sama s tím temným vesmírem, všechny ostatní planety jsou za Sluncem, jerstli tomu dobře rozumím, na tom miniplanetariu to bylo vidět jako z dálky i se zemí, jak to je..

Venuše s Marsem nad ránem, no jo jsou vidět.
            "Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše spatříme 17. a 18. 10. ráno na východě", Aha.

No jo, to miniplanetarium to bylo fajn, šlo tam "putovat" časem:-).
            No jo porád jim to nejde, ach jo.

• nikdoinic
            nikdoinic, 24.11.17 14:55:01  

Už jsem dostala na to odkaz:
            https://www.solarsystemscope.com/
            Ale prý to funguje jenom na Google Chrome.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 27.9.17 19:14:36  

Od minulého pátku je astronomický podzim, ale co se počasí týče, je tu již od začátku září. Nejčastějšími úkazy tak byly nízká oblačnost a hydrometeority. Teď by se mělo konečně vyjasnit, alespoň dočasně.
    Zkracování dne je nyní nejrychlejší. Čas se ovšem bude měnit tradičně až na konci října.

• odler
      odler, 27.9.17 21:06:03  

Podle mě je letní / zimní čas přežitek...

• Paia
        Paia, 28.9.17 00:03:56  

teror skřivanů na nás, sovy

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 28.9.17 09:49:36  

Je to jen otázka zvyku. A když by nebyl, taky by to byla jen otázka zvyku. :6:

• Paia
          Paia, 28.9.17 11:41:23  

tak jak vysvětlíš, že si na to celejch 7 měsíců nezvyknu? že tělo odmítá usínat podle "vládních hodin GMT+2" a drží dál si svoje časy podle GMT+1?

• kwai.chang.caine
            kwai.chang.caine, 3.10.17 05:01:22  

Co pak mají říkat ti, co cestují po světě a jsou tak často v úplně jiném časovém pásmu, třeba o půl dne posunutém? A taky si zvyknou. Proti tomu je nějaká hodina sem hodina tam úplná prkotina.