Noční obloha

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
pametnik (2018-07-14 22:51:29)kwai.chang.caine (2018-07-10 16:11:04)odler (2018-07-07 02:44:34)Paia (2018-06-20 12:29:45)xroll (2018-05-28 19:52:56)denis.marc (2018-03-21 22:56:14)Spravec (2018-01-22 08:12:23)jura.86 (2017-12-22 07:56:17)nsho-tschi (2017-04-08 20:23:42)
Noční obloha
Založeno: 4. 10. 2013 | Příspěvků: 805 | Členů: 9
Správci: kwai.chang.caine (hlavní), denis.marc, odler

Úkazy na (nejen) noční obloze, pozorovatelné námi obyčejnými lidmi :-).

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 20.6.18 00:34:14  

Letní slunovrat nastane již tento čtvrtek 21. 6.

• odler
      odler, 20.6.18 02:14:40  

Ve 12:07 h. :2:

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 20.6.18 09:05:51  

Když už jsme u těch detailů, někde uvádějí 12:08 SELČ. Tedy 10:08 UTC. Světový letní čas není definován :15:. Také bude obtížné posoudit, zda bude nejkratší nocí ta dnešní nebo až ta zítřejší, i když z praktického hlediska je to úplně jedno.

• Paia
    Paia, 31.3.18 21:58:04  

na tomhle odkazu vedoucí na něco jako střed česka se dá sledovat poloha a tedy i místo pádu čínský stanice, která má žuchnout v pondělí
    http://www.heavens-above.com/GroundTrack.aspx?lat=49.7603&lng=15.9066&loc=Hlinsko+v+%c4%8cech%c3%a1ch+1%2c+539+01%2c+%c4%8cesko&alt=565&tz=CET
    lokalitu na tu svou si můžete přenastavit vpravo nahoře, ale moc vliv to nemá...

• Paia
      Paia, 1.4.18 22:06:00  

tak to vypadá, že ohňostroj si užijou asi v Chile/Argentině a když to nespadne k nim, tak do jižního atlantiku...
      pokud se dá věřit údajům, že kolem 1:20 dnešní noc, tenhle čas totiž zveřejnili

• Paia
    Paia, 31.3.18 21:43:17  

obloha v dubnu
    https://janvesely1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=656669
    bude žeň úkazů!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 24.3.18 13:08:08  

Ze dneška na zítřek se mění čas na letní, ve 2 si posuneme rafičky hodinek na třetí.
    Sice nás teď okradou o hodinu, ale na podzim nám ji zase vrátí :4:.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 24.3.18 13:00:32  

V uplynulém týdnu byl pozorovatelný krásný tenký měsíční srpek, díky vhodné poloze ekliptiky viditelný dlouho do noci. Byl viditelný i popelavý svit, a to i ve městě.
    Viditelnost Merkuru již skončila, možná tak ještě těsně po západu Slunce dalekohledem. Zato pozorovatelnost Venuše nad západním obzorem se bude postupně zlepšovat.
    Myslím ze středy na čtvrtek jsem nad ránem vykoukl z okna, bylo zcela jasno, čemuž odpovídala i noční teplota hluboko pod nulou, a noční oblohu zdobil na jihu jasný Jupiter a nízko na jihovýchodě Mars, který bude sílit, a kousek vlevo od něj Saturn, nyní srovnatelně jasný. Krásný pohled. Mars Saturna dohání, podívám se, kdy nastane konjunkce.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 24.3.18 19:08:01  

Tak bude to dříve, než jsem si myslel, a sice už 2. dubna. Úkaz u nás nastane přes den, takže obě planety vyjdou před ním a druhou noc už po něm. Ono je to jedno, k zákrytu stejně nedojde a blízko sebe budou obě planety několik dní předem i potom.
      Nedaleko se nachází nejjasnější hvězda Štíra oranžový Antares, od podobnosti a pravidelného setkávání s oranžovým Marsem pochází i jeho název: anti Ares. Společnost jim bude v dalším týdnu po konjunkci dělat ještě Měsíc, společně s jasným Jupiterem půjde o krásnou podívanou, dovolí-li to absence oblačnosti.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 14.3.18 11:56:50  

Dny se touto dobou prodlužují nejrychleji, jarní rovnodennost letos vychází na 20. března.
    Momentálně jsou nejlepší podmínky pro pozorování planety Merkur, je poblíž své východní elongace a v kombinaci se sklonem ekliptiky je to dobré pro pozorování i bez dalekohledu, byť jenom krátce po západu Slunce. Chce to jen takovou drobnost, jako jasný bezoblačný výhled na západní obzor. Čehož se poslední dobou příliš nedostává.

• Paia
    Paia, 14.3.18 09:48:11  

https://technet.idnes.cz/fyzik-stephen-hawking-zemrel-umrti-d6k-/veda.aspx?c=A180314_050542_zahranicni_hm1

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 4.3.18 18:27:14  

Dnes je Merkur v konjunkci s Venuší. Obě planety jsou po slunečním západu zatím nízko nad západním obzorem, jejich viditelnost se však bude zlepšovat. Nejlepší pro Merkur bude 15. března, kdy dosáhne největší východní elongace. Dobrá pozorovatelnost Venuše teprve přijde.
    Jinak ostatní planety můžeme pozorovat ve druhé polovině noci na jižní a jihovýchodní obloze, v pořadí Jupiter, Mars a Saturn postupně vycházejí nad obzor. Má oblíbená opozice Marsu nastane až 27. července.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 5.3.18 13:33:56  

To vše samozřejmě za předpokladu jasné oblohy. Už je zase olověná, takže nic...

• nikdoinic
      nikdoinic, 5.3.18 18:46:33  

Ja jsem vyzkoumala, dohledala, neb se tím zabývám kvůli své šedesátce:
      Konjunkce J-S. Intervaly konjunkcí Jupitera se Saturnem se opakují po trojicích, tj. s průměrnou periodou cca 60 let (Čínský astrologický cyklus),
      http://www.traced-ideas.cz/cycles/cconjunctions.html

• nikdoinic
        nikdoinic, 5.3.18 18:51:32  

Dovedlo mne k tomu:
        Poprvé od roku 1958 se letos vlády ujme zemský pes.
        https://www.national-geographic.cz/clanky/pes-prevzal-vladu-po-kohoutovi-aneb-zacina-cinsky-novy-rok-20180216.html
        To Ti číňané pozorovali planety asi už hodně dávno.

• nikdoinic
          nikdoinic, 5.3.18 18:53:05  

A on existuje i Šedesátiletý klimatický cyklus
          http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/226-sedesatilety-klimaticky-cyklus

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 7.3.18 18:38:21  

Astrologii a podobné nesmysly nám se prosím netahejte, tady je pokus o seriózní debatu.

• nikdoinic
            nikdoinic, 8.3.18 20:58:18  

Jo ale moje řeč je o jiném, nikoliv o astrologii, ta mne k tomu jenom dovedla což zděluji, moje řeč je o tom že Jupiter se Saturnem mají svůj šedesátiletý cyklus který má zřejmě vliv na šedesátiletý klimatický cyklus na planetě zemi.

• kwai.chang.caine
              kwai.chang.caine, 8.3.18 23:04:23  

Oběžná doba Jupitera je cca 12 let, Saturnu cca 30 let, jejich konjunkce tedy nastává přibližně jednou za 20 let. Poslední pamatuji v roce 2001, další tedy bude někdy kolem roku 2021, což už se blíží. Lze samozřejmě spočítat přesně. Ale na nic moc to vliv nemá, akorát na těžiště Sluneční soustavy.
              Zásadní a hlavní vliv na zemské klima má Slunce. I to má určité cykly aktivity, dříve se uvádělo 11 - 12 let, ale důvody dosud neznáme a neumíme dostatečně přesně předpovídat. Dalším astronomickým vlivem je precese zemské rotační osy a mírná změna excentricity oběhu kolem Slunce. Toto popisují tzv. Milankovičovy cykly. Ale toto jsou cykly trvající v řádech tisíců let, čemuž odpovídají i střídající se doby ledové a meziledové.

• nikdoinic
                nikdoinic, 10.3.18 12:11:09  

Konjunkce J-S

Intervaly konjunkcí Jupitera se Saturnem se opakují po trojicích, tj. s průměrnou periodou cca 60 let (Čínský astrologický cyklus), 3∙(J,S) = 3∙19.859 = 59.577 let .

Každých cca 900 let (velká nerovnost) dojde k fázovému posunu a nastoupí nová posloupnost trojic.
                Zdroj: http://www.traced-ideas.cz/cycles/cconjunctions.html

• nikdoinic
                  nikdoinic, 10.3.18 12:12:15  

Jen mne zaujalo jak byli dobří dávní pozorovatelé.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 7.3.18 18:37:19  

Viděl jsem! Těsně po západu je Venuše viditelná nízko nad obzorem i pouhýma očima, Merkur je kousek nad ní, ale na ten jsem si musel vzít na pomoc triedr. Pokud vydrží večerní jasno nad západem, bude za pár dní viditelný i očima.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 23.2.18 12:20:49  

Dnes večer nás čeká zákryt Aldebaranu Měsícem. Jako první mi ve vyhledávači vyskočily samozřejmě Novinky, ale ať neodkazuji jen na ně, zde je poněkud serióznější zdroj:
    http://www.astro.cz/clanky/ukazy/8-vesmirny-tyden-2018.html

• Paia
      Paia, 1.3.18 19:42:23  

až teď můžu napsat (měl jsem banána), že to bylo super, koukal jsem na to triedrem 7x35, očima Aldebaran ještě vidět nebyl

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 2.3.18 11:54:33  

To tady taky funguje? Myslel jsem, že akorát někteří nevzdělanci cenzurují vysokoškolsky vzdělané přírodovědce, protože se jim konstatování faktů a pravdy nehodí do jejich lživé ideologie.
        Mně úkaz unikl, respektive jsem měl večer jiný program. Před časem se vyjasnilo a odpovídaly tomu i teploty. Večerní zimní obloha tak byla dobře pozorovatelná i z města, dokonce i z centra Prahy, kam jsem nedávno zavítal. Teď už teploty sice stoupají, ale zase se zatáhlo, takže z noční oblohy bude pro změnu kulový...

• Paia
          Paia, 2.3.18 22:00:27  

já ho měl globálně na celý diskutníky na 4 tejdny

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 16.2.18 23:36:45  

Dny už se touto dobou výrazně prodlužují, a půjde to stále rychleji.

• pametnik
    pametnik, 16.2.18 20:40:23  

Rád koukám na noční oblohu, i když se ve hvězdách vůbec nevyznám a jediné co poznám je Měsíc. Teď v posledních dnech, hned z večera koukám na oblohu, směr cca JJV a tam krásně září, asi Venuše. Když ale koukám delší dobu, tak mě napadají myšlenky, že vlastně nic o vesmíru nevíme a pak jdu raději rychle domů. :1:

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 16.2.18 20:49:32  

To určitě nemůže být Venuše. Ale mohla by to být některá z jasných hvězd zimní oblohy, nejjasnější je Sirius.

• pametnik
        pametnik, 17.2.18 09:01:55  

Díky, já se ve hvězdách a jejich poloze nevyznám a dalo mi hodně práce, než sem se zorientoval, abych mohl sledovat ISIS.

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 19.2.18 01:23:09  

Asi máš na mysli ISS. Aktivity ISIS sledují poněkud jiné složky...

• pametnik
            pametnik, 19.2.18 14:09:31  

Jasně, já jsem už z těch zkratek na vše možné trochu vedle a připletlo se mi tam jedno I navíc.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 30.1.18 19:33:31  

Tak už je to tady! Dělali jsme si z toho legraci, ale chytří novináři opět nezklamali:
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obloha-nabidne-vzacny-ukaz-ktery-byl-viden-naposledy-pred-150-lety-animace-ukazuje-co-se-stane-42204?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp

• nikdoinic
      nikdoinic, 6.2.18 10:14:42  

V únoru nebude úplněk, ale to mi zdělil syn ja tak chytrá nejsem:-).

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 6.2.18 10:26:49  

Když v lednu byly dva a v březnu nás čeká totéž, je logické, že na únor jaksi nevyzbyde. V tomto je nebeská mechanika neúprosná, na rozdíl od kalendáře, který je lidským výmyslem.

• nikdoinic
          nikdoinic, 6.2.18 10:51:24  

Jojo lže ten lidský kalendář o tom kdy je Novej rok, který je ve skutečnosti po zimním slunovratu, řekla by jsem a lidi to odložili na jindy a všichni tomu věřej.

• kwai.chang.caine
            kwai.chang.caine, 6.2.18 13:46:19  

Náš současný kalendář je docela přesný. A kde je počátek cyklu, je jen otázka konvence. Cykly nebeské mechaniky jsou formálně ne zcela přesně postižitelné, zvláště pak, když se zemská rotace zpomaluje a den se tedy prodlužuje, a Měsíc od Země pomalu ale jistě vzdaluje, takže nejpozději za několik tisíc bude nezbytná kalendářní reforma. Pokud tu tedy jako vyspělá lidská civilizace ještě budeme.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 19.1.18 17:58:43  

Po západu Slunce se krátce vyjasnilo, a tak je momentálně k vidění úžasný úzký srpek Měsíce a zřetelný popelavý svit.

• Paia
    Paia, 2.1.18 11:54:29  

tak jestlipak budou za 28-29 dní hloupí novináři psát o tom, že zmodrá Měsíc? :1: :1: :1: :1:

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 2.1.18 14:44:43  

A na konci března zase! Toho budou určitě plné Novinky a zprávy na Nově... :15:

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 2.1.18 04:03:28  

Co nás letos na obloze čeká a nemine:
    http://www.aldebaran.cz/bulletin/2018_01_obs.php

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 9.12.17 17:03:42  

Blíží se zimní slunovrat a dny se začnou konečně zase prodlužovat. Letos nastane 21. 12. večer.

• nikdoinic
      nikdoinic, 22.12.17 02:54:29  

Saturn měl být o tomto čase v jedné přímce se sluncem a zemí jednou za 350 let.

• Paia
        Paia, 22.12.17 11:12:58  

tak opozice Saturnu je každej rok a něco, chceš tím jen říct, že právě o zimním slunovratu to vychází po 350 letech...

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 2.1.18 14:53:19  

Také netuším, co tím chtěl básník říci. Navíc opozice Saturnu teď vychází na léto, takže asi měli chytří novináři na mysli horní konjunkci, která ovšem pochopitelně nastává také každý rok.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 6.12.17 03:29:03  

Vzpomněl jsem si, jak jsme někdy v půlce června vandrovali s kamarády po Hostýnkách, a na Pardusu, kde jsme za úžasného jasného letního počasí spali, se potkali s mladou rodinou se dvěma dětmi, jež tam taktéž stanovala. Respektive my širákovali :2:. Děti již šly spát, a pomalu začaly být vidět hvězdy, potažmo v té době nejdříve jasné planety. Seděli jsme u ohně a povídali si. Zmínil jsem a ukázal nejjasnější Jupiter, posléze se vyloupnul Saturn, atd. Paní se svěřila, že myslela a říkala dětem, že se jedná o Polárku.
    Tak až byla skutečně vidět Polárka, odkázal jsem ji na objekt úplně na druhé straně za našimi zády. Následoval onen efekt "aha"...
    Takže ta paní celou dobu krmila své děti úplnými nesmysly. V dobré víře. To se pak těžko z těch hlav dostává. Připomnělo mi to třeba zažitý dětský nesmysl, že se ježci živí jablky. Nebo bláboly o fotovoltaice jako čisté energii zdarma.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 6.12.17 04:10:44  

Připomnělo mi to další omyly, mýty a nesmysly, jež se odnepaměti tradují. Třeba taková blbost, že Slunce je na obloze přes den (což samozřejmě je, to je definice dne) a Měsíc přes noc. Což nesmysl. Měsíc je na obloze výhradně přes noc pouze při úplňku, což je zase definice úplňku (a ten v dané zeměpisné délce nemusí ani nastat, když je zrovna nad obzorem, pravděpodobnost je přesně 50 na 50). Většinou je na obloze přes den i přes noc.
      Nebo že když Měsíc není na obloze vidět, tak tam není. Jistě že tam je, jen není vidět :6:.
      Asi nejstrašidelnější a nejrozšířenější omyl je tvrzení, že Měsíc způsobuje příliv a odliv oceánů a moří. Už jenom k výše napsanému se nad tím stačí zamyslet, aby bylo zřejmé, že tomu tak není.
      Nebo jsem si ještě vzpomněl na na kdysi slyšené tvrzení, že když je úplněk, je vždy jasno. To už vůbec nemá žádné opodstatnění, akorát je to na druhé straně krásný a typický příklad výběrového efektu.
      Nehledě na to, že většina lidí ani neví, jak je Měsíc od Země vlastně alespoň přibližně vzdálen, leč to už je to úplně nejmenší...

• Paia
        Paia, 6.12.17 11:43:17  

no počkej, vzájemný pozice Slunce a Měsíce mají gravitační vliv na sílu přílivů a odlivů a na jejich interval
        takže ne, že Měsíc odlivy/přílivy nezpůsobuje, ale každopádně je ovlivňuje! že lidstvo má tendence se nevyjadřovat přesně je pech...

• kwai.chang.caine
          kwai.chang.caine, 7.12.17 02:12:47  

Ano, Měsíc příliv a odliv moduluje, nikoliv však způsobuje. Jen jsem dementoval některá zažitá bulvární tvrzení.

• nikdoinic
            nikdoinic, 22.12.17 03:04:40  

A tak co způsobuje příliv a odliv když ne měsíc?

• Paia
              Paia, 22.12.17 11:10:56  

prakticky gravitace Slunce, pomocí ní vznikající slapový síly "vlněj" zemskou kůrou a ta následně zvedá vodu a ta někde přiteče (příliv) a jinde musí odtéct (odliv)
              poloha Měsíce pak jen mění amplitudu toho "vlnění" a způsobuje nepravidelnost oproti zemský rotaci, kdyby nebylo Měsíce, byl by příliv vždy ve stejnou dobu

za našich mladejch let nás to ve škole učili blbě...

• kwai.chang.caine
                kwai.chang.caine, 3.1.18 08:04:09  

To také není úplně správně. Přesněji jsem si to dovolil popsat níže.
                Ono přesně vyčíslit gravitační působení 3 těles je prakticky nemožné, musíme použít různá zjednodušení, ale zase v našich podmínkách máme výhodu, že důsledky výsledného silového působení můžeme prakticky pozorovat.

• kwai.chang.caine
              kwai.chang.caine, 3.1.18 07:55:55  

Příliv a odliv zemských oceánů a moří způsobuje oběh Země kolem Slunce (přesněji oběh obou těles kolem společného těžiště, ale vzhledem k diametrálnímu rozdílu hmotností prakticky platí první napsané). Gravitační pole Slunce je radiální, tudíž nehomogenní, a Země má jisté rozměry, takže na zrovna přivrácenou stranu ke Slunci působí větší gravitační síla, než na odvrácenou. Těmto rozdílům se říká slapové síly či slapové jevy. Někdy jsou příliv a odliv nesprávně označovány jako slapy, ale ve skutečnosti jsou jen jedním z jejich projevů. Vodní masa je volně pohyblivá, je proto přitahována ke Slunci a vzniká přílivová vlna. Na odvrácené straně ovšem vzniká druhá přílivová vlna díky odstředivé síle. Země se pod oběma vlnami otočí kolem své osy jednou za 24 hodin, proto je perioda mezi přílivy právě 12 hodin a maxima přílivů tak nastávají kolem poledne a půlnoci. A protože vody je omezené množství, mezitím probíhá odliv. Míra obou jevů je pak závislá na zeměpisné šířce a geometrii dna a pobřeží.
              Jak již bylo napsáno, tyto jevy gravitačně ovlivňuje i Měsíc, a sice vzájemnou polohou všech tří těles díky jeho vlastnímu oběhu kolem Země (respektive společného těžiště...). Výšku přílivu a odlivu zesiluje či zeslabuje, viz známé skočné či hluché přílivy a odlivy, většinou však něco mezi. Doba jeho oběhu je přibližně 29 dní.
              Nabízí se otázka, zda by příliv a odliv mohl při neexistenci Slunce způsobit jen Měsíc. To by samozřejmě z výše uvedených důvodů mohl. Ale otázka je bezpředmětná, protože bez Slunce by nebyla Země a tudíž ani Měsíc.

• Paia
                Paia, 3.1.18 11:05:48  

ta perioda mezi přílivy není přesně 12 h, ale je o něco delší, nepamatuju si to přesně o kolik, ale byl jsem v jugošce u moře 14 dní v celistvosti jako kluk a pamatuju si, že nejprv byl příliv ráno, každej den se o něco posunul, takže na konci byl odpoledne, takže ten interval vypadá na nějakých 12,5 h, zcela jistě ovivněnej oběhem Měsíce

slapové jevy ano, jenže někde jsem četl (a nebyl to vědeckej bulvár), že gravitace nepusobí příliš na mořskou vodu, ale hlavně na zemskou kůru pod ní a ta těmi drobnými změnami ovlivňuje vodu nad sebou (bylo tím vyvraceno oblíbené školní tvrzení, že gravitace S a M k sobě přitahuje masu vody)