Chřiby

Otevřená diskuze | Kategorie: Místa a cestování
kwai.chang.caine (2017-12-16 22:27:21)FromMontana (2017-12-16 08:17:15)dvan (2017-11-25 17:12:11)jura.86 (2017-11-12 12:53:48)LesniPlesnivec (2017-05-13 22:34:54)sasa.usada (2016-11-14 13:32:33)Jarunkakorunka1 (2016-10-28 13:18:12)helena.manova (2015-10-06 09:04:43)flint (2015-03-10 20:04:46)petisek.k (2015-01-06 20:20:56)cate (2014-02-05 17:22:33)Chribnik (2013-11-26 23:52:15)
Chřiby
Založeno: 2. 10. 2013 | Příspěvků: 640 | Členů: 12
Správci: kwai.chang.caine (hlavní), jura.86

Pro všechny (nejen) znalce a milovníky tohoto kouzelného kraje. Zážitky, rady, tipy. Historie i současnost. Příroda i památky. Mýty a fakta. Chřiby i Ždánický les.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 15.12.17 14:34:09  

Již potřetí v nedávné době a naposledy minimálně letos jsem zavítal na Slovácko, tentokrát cíleně a výhradně do Uherského Hradiště. I nyní cesta tam proběhla žlutým autobusem, byť tentokrát po změně jízdních řádů jediným možným spojem za celý den, a taky jsem si na výlet celý den vyhradil. Cesta tam proběhla poklidně, pochopitelně jsem se cestou řádně kochal, obzvláště pak při oblíbeném průjezdu pod Buchovem a Holým kopcem. Díky opadanému listí byly krásné a inspirativní průhledy. Bylo stále nasněženo, otázkou je, co s pokrývkou udělala následná tepla.
    I tak jsem byl v UH až ve čtvrt na dvanáct, mé první kroky zamířily již tradičně do řeznictví s bufetem vedle náměstí na dršťkovku. Plánoval jsem Slovácké muzeum, kde jsem dosud nikdy nebyl, ale to mělo kolem poledne pauzu. Vzal jsem to tedy nejprve přes infocentrum, pak zamířil do své oblíbené vinotéky Pod věží na zkušební dvě deci, a následně konečně dorazil do muzea po polední pauze. Tam shlédnul stálou expozici o tradiční slovácké kultuře, pak ještě narychlo stihnul vzpomínku na výstavu v roce 1937 a spěchal na půl třetí na astronomickou přednášku v Redutě. Netušil jsem původně, o co půjde, z přednášejícího se nakonec "vyklubal" středoškolský učitel fyziky ve výslužbě, což ovšem nikterak nesnižuje jeho výkon a podání, leč nic nového jsem se nedozvěděl. Ještě jednou zdůrazňuji, že nešlo o nic podřadného, právě naopak, měl to výborně připravené. Přednáška ovšem trvala déle, než jsem doufal, chtěl jsem stihnout ještě do páté odpolední další nezvládnuté expozice Slováckého muzea, ale to už se mi bohužel nepodařilo.
    I já to měl samozřejmě připravené, a tak jediné, co ještě připadalo v úvahu, byla momentální výstava v Galerii Vladimíra Hrocha v Klubu kultury. Tam jsem ihned dorazil, leč balkon v prvním patře byl zhasnutý a schody uzavřené. Paní vrátná byla naštěstí shovívavá, a tak mi v patře rožnula a zpřístupnila výtah. Jednalo se na můj vkus až o příliš moderní umění, a proto mi jeho shlédnutí nezabralo až tak mnoho času, byl jsem do necelé čtvrthodiny hotov. Potom už připadaly v úvahu akorát vánoční trhy a vinotéky. Ta Pod věží měla zavírat v šest, vyrazil jsem tedy nejprve tam. Potkal jsem se tam s pár lidmi, se kterými jsem si tam příjemně popovídal už kdysi, leč zavíračka se naopak blížila nepříjemně. Jeden z nich mě na něco malého pozval, ale nechtěl jsem toho zneužívat, a tak se krátce po zavíračce s díky rozloučil. Přesunul jsem se na Mariánské náměstí, tam si dal ještě pár deci a vzal něco s sebou. Byl jsem rozhodnut jet dřívějším vlakem, než vždy doposud, a to se mi nakonec i podařilo. Měl sice opět zpoždění, ale vypadalo reálně, že navazující ve Veselí počká, což se také stalo. Zdá se, že pro letošek mám od Slovácka pokoj. Ale stálo to rozhodně celé za to!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 9.12.17 12:28:12  

I tentokrát jsem do Starého Města na přednášku dorazil. Bylo to bohužel naposledy se žlutým autobusem, jak jsem psal níže. Přednášející hovořil o historii a architektuře cisterciáků, zmínil nejkrásnější a nejzachovalejší evropské kláštery a také také kláštery na našem území. Bylo to velmi zajímavé a obsáhlé, leč odpovídal tomu i celkový čas. Konec byl až 19:45, rychle jsem vystřelil pryč. Spěchal jsem přes řeku do Hradiště, seč mi natažené bolavé lýtko dovolovalo.
    Za cca čtvrt hodiny jsem byl skutečně na Mariánském náměstí ve vinotéce. Rozhodl jsem se, že tentokrát pojedu dřívějším vlakem. Dal jsem si dvě deci červneného a vzal si něco s sebou na cestu a domů do připravených lahví. Došel jsem na čas na nádraží, abych zjistil nepříjemnou zprávu, že vlak má asi 80 minut zpoždění. Vzhledem k tomu, že na něj ve Veselí bezprostředně navazoval poslední vlak do Brna, bylo mi jasné, že jsou mé plány zcela zhaceny. Nezbylo mi, než jet zase posledním vlakem přes Staré Město a Břeclav.
    Šel jsem tedy ještě zpět do města, ve vinotéce stihnul před zavíračkou ještě dvě deci a stavil se pak u hladového okénka, neb už jsem měl křeče v žaludku. Zpoždění se natáhlo na 90 minut, jak jsem zjistil na nádraží, ale to už bylo jedno. Osobákem do Starého Města a následně rychlíkem jsem dojel do Břeclavi, kde rychlík končil. Měl mírné zpoždění, ale to mi tentokrát nevadilo, neb jsem měl před sebou zase dvě hodiny.
    Do centra se mi tentokrát nechtělo, byl jsem tam už posledně. Nejdřív jsem musel vyřešit nečekanou akutní komplikaci, ale záchody na nádraží naštěstí i přes noc fungovaly. Tím jsem mimo jiné zabil i trochu času, ale pak se stejně vydal směr centrum. Nijak jsem nespěchal, na mostě přes Dyji jsem se dal do řeči s nějakým místním a ptal se na otevřenou hospodu, protože centrum vypadalo úplně mrtvě. Poradil mi hotel, kolem kterého jsem šel, že tam funguje až do noci bar. Zavítal jsem tam a dal si pro změnu pivo, ať doplním tekutiny. Zůstalo u jednoho, měl jsem s sebou přece jen to víno, a pak se vydal zpět k nádraží. Vlak už tam stál. Za půl hodiny jízdy jsem byl v Brně, dojel jsem tentokrát na čas, a tak stihl i noční rozjezd.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 11.12.17 09:08:54  

Přejížděl jsem přes Chřiby, je tam sníh. Teď nejspíš ještě něco přisněžilo, uvidím, co s tím udělají hlášená tepla. Průhledy bez listí jsou zajímavé, obzvláště pod Buchlovem a Holým kopcem jsem se kochal.
      Dnes si to zopakuji, udělám si výlet do Hradiště. Na přednášku, předvánoční amosféru, ještě jsem nebyl ve Slováckém muzeu či zkrátka jen tak. Pak poreferuji.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 28.11.17 15:33:50  

Nové archeologické objevy:
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/456189-archeologove-nasli-v-uherskem-hradisti-vzacnou-arabskou-minci.html

• FromMontana
    FromMontana, 27.11.17 16:24:42  

Takže 6. prosince ve středu na Památníku Velké Moravy přednáška Mgr. A. Flídra na téma Život a architektura cisterciáckých klášterů se zřetelem na klášter na Velehradě. Vstup 30 korun.
    Jen se nelekněte, Památník Velké Moravy bude v týdnu od 4. 12. do 10. 12. veřejnosti uzavřen, otevřen bude pouze na přednášku :2:

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 28.11.17 23:22:43  

Tohoto privilegia nakonec využiji, už mám zakoupené jízdenky.
      Jak jsem posledně mudroval, že Student Agency (to můžu psát, není to reklama vzhledem k tomu, že si stěžuji) omezilo spoje na St. Město a Hradiště, takže mi časově nevyhovují, od nových jízdních řádů to bude doslova apokalypsa. Autobusy přes SM a UH jsou totiž zrušeny úplně. Přes UH pojede akorát jednou denně dálkáč Praha - Košice. Autobusy Brno - Zlín jsou výrazně zredukovány a všechny jedou přes Kroměříž. Od letoška sice začaly jezdit další konkurenční společnosti, ale nikoliv směr Hradiště. Takže konec.
      Naposledy tedy využiji žlutý autobus do Starého Města a nostalgicky zavzpomínám na časy, kdy ještě něco jezdilo a bral jsem to jako samozřejmost. Na přednášku se těším, nebude doufám tak dlouhá jako ta poslední v Event centru. Rád bych teď stihl dřívější spoj, na další 2 hodiny v Břeclavi nejsem tentokrát zvědavý.