Chřiby

Otevřená diskuze | Kategorie: Místa a cestování
kwai.chang.caine (2020-02-15 20:04:10)FromMontana (2019-11-08 10:00:02)dvan (2019-10-04 20:38:10)jura.86 (2018-12-26 22:33:35)Jarunkakorunka1 (2018-01-25 15:41:16)LesniPlesnivec (2017-05-13 22:34:54)sasa.usada (2016-11-14 13:32:33)
Chřiby
Založeno: 2. 10. 2013 | Příspěvků: 693 | Členů: 7
Správci: kwai.chang.caine (hlavní)

Pro všechny (nejen) znalce a milovníky tohoto kouzelného kraje. Zážitky, rady, tipy. Historie i současnost. Příroda i památky. Mýty a fakta. Chřiby i Ždánický les.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 29.12.17 02:13:31  
   

  Trocha bilancování na konci roku: ve Chřibech jsem byl letos čtyřikrát vandrem: v březnu, začátkem dubna (spojeno s křtem knihy na Barborce), na přelomu září a října a tradičně na konci října. Počítadlo vandrů se od roku 2001 zastavilo na čísle 46.
  Ve Ždánickém lese jsem byl jen jednou, a sice v dubnu, od roku 2005 celkově po patnácté.
  Kromě toho jsem letos podnikl celkem pětkrát výlet do aglomerace Staré Město - Uherské Hradiště, vždy jsem to spojil s nějakou přednáškou (pokud zrovna neodpadla), další kulturou a trochou vína. Reorganizace autobusové dopravy mé další případné návštěvy bohužel dost zkomplikuje.
  V červenci jsem zavítal výletem do Ždánic, kde jsem konečně navštívil Vrbasovo muzeum.
  Příští rok mi snad poskytne můj oblíbený kraj další radosti.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 15.12.17 14:34:09  
   

  Již potřetí v nedávné době a naposledy minimálně letos jsem zavítal na Slovácko, tentokrát cíleně a výhradně do Uherského Hradiště. I nyní cesta tam proběhla žlutým autobusem, byť tentokrát po změně jízdních řádů jediným možným spojem za celý den, a taky jsem si na výlet celý den vyhradil. Cesta tam proběhla poklidně, pochopitelně jsem se cestou řádně kochal, obzvláště pak při oblíbeném průjezdu pod Buchovem a Holým kopcem. Díky opadanému listí byly krásné a inspirativní průhledy. Bylo stále nasněženo, otázkou je, co s pokrývkou udělala následná tepla.
  I tak jsem byl v UH až ve čtvrt na dvanáct, mé první kroky zamířily již tradičně do řeznictví s bufetem vedle náměstí na dršťkovku. Plánoval jsem Slovácké muzeum, kde jsem dosud nikdy nebyl, ale to mělo kolem poledne pauzu. Vzal jsem to tedy nejprve přes infocentrum, pak zamířil do své oblíbené vinotéky Pod věží na zkušební dvě deci, a následně konečně dorazil do muzea po polední pauze. Tam shlédnul stálou expozici o tradiční slovácké kultuře, pak ještě narychlo stihnul vzpomínku na výstavu v roce 1937 a spěchal na půl třetí na astronomickou přednášku v Redutě. Netušil jsem původně, o co půjde, z přednášejícího se nakonec "vyklubal" středoškolský učitel fyziky ve výslužbě, což ovšem nikterak nesnižuje jeho výkon a podání, leč nic nového jsem se nedozvěděl. Ještě jednou zdůrazňuji, že nešlo o nic podřadného, právě naopak, měl to výborně připravené. Přednáška ovšem trvala déle, než jsem doufal, chtěl jsem stihnout ještě do páté odpolední další nezvládnuté expozice Slováckého muzea, ale to už se mi bohužel nepodařilo.
  I já to měl samozřejmě připravené, a tak jediné, co ještě připadalo v úvahu, byla momentální výstava v Galerii Vladimíra Hrocha v Klubu kultury. Tam jsem ihned dorazil, leč balkon v prvním patře byl zhasnutý a schody uzavřené. Paní vrátná byla naštěstí shovívavá, a tak mi v patře rožnula a zpřístupnila výtah. Jednalo se na můj vkus až o příliš moderní umění, a proto mi jeho shlédnutí nezabralo až tak mnoho času, byl jsem do necelé čtvrthodiny hotov. Potom už připadaly v úvahu akorát vánoční trhy a vinotéky. Ta Pod věží měla zavírat v šest, vyrazil jsem tedy nejprve tam. Potkal jsem se tam s pár lidmi, se kterými jsem si tam příjemně popovídal už kdysi, leč zavíračka se naopak blížila nepříjemně. Jeden z nich mě na něco malého pozval, ale nechtěl jsem toho zneužívat, a tak se krátce po zavíračce s díky rozloučil. Přesunul jsem se na Mariánské náměstí, tam si dal ještě pár deci a vzal něco s sebou. Byl jsem rozhodnut jet dřívějším vlakem, než vždy doposud, a to se mi nakonec i podařilo. Měl sice opět zpoždění, ale vypadalo reálně, že navazující ve Veselí počká, což se také stalo. Zdá se, že pro letošek mám od Slovácka pokoj. Ale stálo to rozhodně celé za to!

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 9.12.17 12:28:12  
   

  I tentokrát jsem do Starého Města na přednášku dorazil. Bylo to bohužel naposledy se žlutým autobusem, jak jsem psal níže. Přednášející hovořil o historii a architektuře cisterciáků, zmínil nejkrásnější a nejzachovalejší evropské kláštery a také také kláštery na našem území. Bylo to velmi zajímavé a obsáhlé, leč odpovídal tomu i celkový čas. Konec byl až 19:45, rychle jsem vystřelil pryč. Spěchal jsem přes řeku do Hradiště, seč mi natažené bolavé lýtko dovolovalo.
  Za cca čtvrt hodiny jsem byl skutečně na Mariánském náměstí ve vinotéce. Rozhodl jsem se, že tentokrát pojedu dřívějším vlakem. Dal jsem si dvě deci červneného a vzal si něco s sebou na cestu a domů do připravených lahví. Došel jsem na čas na nádraží, abych zjistil nepříjemnou zprávu, že vlak má asi 80 minut zpoždění. Vzhledem k tomu, že na něj ve Veselí bezprostředně navazoval poslední vlak do Brna, bylo mi jasné, že jsou mé plány zcela zhaceny. Nezbylo mi, než jet zase posledním vlakem přes Staré Město a Břeclav.
  Šel jsem tedy ještě zpět do města, ve vinotéce stihnul před zavíračkou ještě dvě deci a stavil se pak u hladového okénka, neb už jsem měl křeče v žaludku. Zpoždění se natáhlo na 90 minut, jak jsem zjistil na nádraží, ale to už bylo jedno. Osobákem do Starého Města a následně rychlíkem jsem dojel do Břeclavi, kde rychlík končil. Měl mírné zpoždění, ale to mi tentokrát nevadilo, neb jsem měl před sebou zase dvě hodiny.
  Do centra se mi tentokrát nechtělo, byl jsem tam už posledně. Nejdřív jsem musel vyřešit nečekanou akutní komplikaci, ale záchody na nádraží naštěstí i přes noc fungovaly. Tím jsem mimo jiné zabil i trochu času, ale pak se stejně vydal směr centrum. Nijak jsem nespěchal, na mostě přes Dyji jsem se dal do řeči s nějakým místním a ptal se na otevřenou hospodu, protože centrum vypadalo úplně mrtvě. Poradil mi hotel, kolem kterého jsem šel, že tam funguje až do noci bar. Zavítal jsem tam a dal si pro změnu pivo, ať doplním tekutiny. Zůstalo u jednoho, měl jsem s sebou přece jen to víno, a pak se vydal zpět k nádraží. Vlak už tam stál. Za půl hodiny jízdy jsem byl v Brně, dojel jsem tentokrát na čas, a tak stihl i noční rozjezd.

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 11.12.17 09:08:54  
    

   Přejížděl jsem přes Chřiby, je tam sníh. Teď nejspíš ještě něco přisněžilo, uvidím, co s tím udělají hlášená tepla. Průhledy bez listí jsou zajímavé, obzvláště pod Buchlovem a Holým kopcem jsem se kochal.
   Dnes si to zopakuji, udělám si výlet do Hradiště. Na přednášku, předvánoční amosféru, ještě jsem nebyl ve Slováckém muzeu či zkrátka jen tak. Pak poreferuji.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 28.11.17 15:33:50  
   

  Nové archeologické objevy:
  https://www.novinky.cz/veda-skoly/456189-archeologove-nasli-v-uherskem-hradisti-vzacnou-arabskou-minci.html

 • FromMontana
  FromMontana, 27.11.17 16:24:42  
   

  Takže 6. prosince ve středu na Památníku Velké Moravy přednáška Mgr. A. Flídra na téma Život a architektura cisterciáckých klášterů se zřetelem na klášter na Velehradě. Vstup 30 korun.
  Jen se nelekněte, Památník Velké Moravy bude v týdnu od 4. 12. do 10. 12. veřejnosti uzavřen, otevřen bude pouze na přednášku :2:

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 28.11.17 23:22:43  
    

   Tohoto privilegia nakonec využiji, už mám zakoupené jízdenky.
   Jak jsem posledně mudroval, že Student Agency (to můžu psát, není to reklama vzhledem k tomu, že si stěžuji) omezilo spoje na St. Město a Hradiště, takže mi časově nevyhovují, od nových jízdních řádů to bude doslova apokalypsa. Autobusy přes SM a UH jsou totiž zrušeny úplně. Přes UH pojede akorát jednou denně dálkáč Praha - Košice. Autobusy Brno - Zlín jsou výrazně zredukovány a všechny jedou přes Kroměříž. Od letoška sice začaly jezdit další konkurenční společnosti, ale nikoliv směr Hradiště. Takže konec.
   Naposledy tedy využiji žlutý autobus do Starého Města a nostalgicky zavzpomínám na časy, kdy ještě něco jezdilo a bral jsem to jako samozřejmost. Na přednášku se těším, nebude doufám tak dlouhá jako ta poslední v Event centru. Rád bych teď stihl dřívější spoj, na další 2 hodiny v Břeclavi nejsem tentokrát zvědavý.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 18.11.17 23:21:56  
   

  Neodolal jsem a do Starého Města na přednášku vyrazil. Ač jsem si níže stěžoval na reorganizaci spojení, zrovna na tento čas jsem našel u zmiňovaného dopravce vcelku vyhovující autobus. Horší už to bylo zpět, ale pořídil jsem si s mírným předstihem slevněnou včasnou jízdenku na železnici z Uherského Hradiště. Ve SM jsem měl ještě chvíli času, tak jsem nakouknul nejdřív do prázdného Jezuitského sklepa s infocentrem, pak zaskočil naproti do Památníku Velké Moravy alespoň pozdravit, a poté už se vrátil zpět do Event centra. Sklep se mezitím zaplnil posluchači, ale místo jsem ještě sehnal.
  Nejdříve pan Jilík vzpomenul život a dílo A. Zelnitia, poté se ujala slova Mgr. Valášková a krátce shrnula nedávné revizní archeologické výzkumy ve SM. Hlavní slovo měl doc. Galuška, shrnul naše dosavadní znalosti o velkomoravských sídlech a zmínil stále zcela nevyřešenou otázku opevnění sídel velmožů. Bytelná fortifikace je totiž dosavadními výzkumy prokázána až od druhé poloviny 9. století, starší buď neexistovala nebo dosud nebyla objevena. Takže další objevy, které nám podají ucelenější představu o tehdejší době, možná teprve čekají na další generace archeologů. Kromě odpovědí si tak posluchači s sebou odnášeli i další otázky. V každém případě to byla přednáška dost povedená a zajímavá. Celé se to značně protáhlo, odcházel jsem až v půl osmé, čímž se mé možnosti odjezdu docela zredukovaly.

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 19.11.17 00:00:30  
    

   Spěchal jsem pěšky přes řeku do Uherského Hradiště. Měl jsem s sebou láhve na víno, na Mariánském náměstí jsem plánovaně zavítal do vinotéky, jen později, než jsem si původně myslel. Měl jsem dvě možnosti: buď si nechat natočit víno s sebou a hned spěchat na autobusové nádraží, odkud jel autobus do Kunovic (pěšky bych to už nestíhal), odkud by jela další autobusová náhradní doprava za vlak do Veselí. Ten den myslím zrovna výluka končila. Nebo ve vinotéce krátce posedět, zavírali stejně v devět, a jet posledním možným vlakovým spojem zpět přes SM, ale bohužel s dvouhodinovou prodlevou v Břeclavi na přestup, a to ještě pokud nebude mít noční expres zpoždění. Rozhodl jsem se pro pozdější, složitější a dobrodružnější variantu. Ve vinotéce jsem proto poseděl do zavíračky, nasál atmosféru i trochu vína, nabral víno s sebou a přes centrum, kde jsem ještě udělal pár nočních fotek, to vzal do UH na nádraží.
   Vlak měl mírné zpozdění, ale ve SM bylo dost času na přestup. Akorát na poslední chvíli měnili nástupiště, takže jsem přebíhal podchodem zpět, ale jinak pohoda. Cestou v rychlíku jsem pozdně povečeřel a posilnil se trochu vínem, ať mám na Břeclav inspiraci. Tam jsem se rozhodl, že mám dost času na to, abych se podíval do centra, kam jsem také od nádraží došel. Překvapilo mě, jak je v centru úplně mrtvo, nikde téměř ani živáčka a veškeré hospody zavřené, ač nebylo ještě tak pozdě. Pomózoval jsem centrem včetně okolí zámku a vrátil se stejnou cestou zpět na nádraží. Vlak odjížděl s mírným zpožděním, které už do Brna nedohnal, a tak mi před nosem ujel noční rozjezd. Další hodinu se mi čekat nechtělo, šel jsem proto domů pěšky.

   • FromMontana
    FromMontana, 19.11.17 07:50:16  
     

    tak takhle to dopadlo :2:

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 12.11.17 14:04:26  
   

  Nedávno proběhlo či se v brzké době chystá dost zajímavých akcí.
  Na křest fotek nestora slovácké turistiky Vojtěcha Rosůlka jsem se nedostal, byl jsem ve Chřibech o víkend dříve:
  https://slovacky.denik.cz/kultura_region/cenu-a-smysl-dvou-vystav-v-buchlovicich-oceni-teprve-navstevnici-20171106.html
  Nicméně výstava potrvá až do dubna příštího roku, tak třeba do té doby budu mít přes Buchlovice cestu.
  Přednáška o čs. legiích v UH byla taktéž mimo můj dosah:
  http://uherske-hradiste.mza.cz/prednaska-v-soka-uh-hradiste-nahodila-armada
  Ve Starém Městě se také chystají zajímavé přednášky. Jedna bude v jezuitském sklepě:
  http://eventcentrum.cz/2017/10/31/pozvanka-na-prednasku-3/
  A další v PVM je zmíněna už níže:
  http://www.slovackemuzeum.cz/akce/585/
  Uvažuji, že kdyby mi to vyšlo, zavítám aspoň na některou. Problém je ovšem trochu se spojením, hlavně pak večer zpět.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 31.10.17 11:46:59  
   

  Včera jsem si byl poslechnout vyprávění Jiřího Jilíka o žítkovských bohyních:
  http://www.kjm.cz/udalost/carovani
  Většinou jezdím já do jeho končin, nyní jsem využil toho, že on zavítal do Brna, navíc nebylo vybíráno žádné vstupné :4:. Většinou se vyprávění týkalo některé z kapitol jeho knihy na dané téma, ale akci zpestřily i živé hudební vsuvky kopaničářských gajdošů, což celému příběhu dodávalo na autentičnosti. Ač se mi původně po náročném chřibském víkendu do sychravého podzimního večera nechtělo, jsem rád, že jsem se tam dokopal.

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 12.11.17 01:02:13  
    

   Po zajímavé prezentaci se mi podařilo p. Jilíka krátce odchytit a vyzpovídat stran dalších připravovaných literárních aktivit jeho i Expedice.
   Především HSSV chystá vydání Velehradského sborníku, ke kterému by mělo dojít cca v první čtvrtině příštího roku.
   Pan Žižlavský chystá reedici své knihy o Buchlově, měla by snad vyjít jako 12. svazek chřibské edice. Konkrétní termín však zatím není znám.
   A pan Blaha již několik let pracuje na chřibských skalách a skalních městech, a bude to nejspíš ještě i dlouho trvat, neb to jde údajně docela pozvolna.
   Až se bude dít něco konkrétního, měl bych být informován a rád se zde o to podělím.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 23.10.17 22:40:47  
   

  Následující víkend se uskuteční tradiční podzimní chřibský vandr. Podzimní barvy již nepochybně budou v plném proudu, teď si ještě přát rozumné počasí. Z dosavadních ročníků bylo v termínu většinou pěkně či aspoň nebylo škaredě, ale už nám také pršelo i sněžilo.

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 27.10.17 10:59:36  
    

   Tak počasí zatím nic moc. Uvidíme...

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 31.10.17 11:54:48  
    

   Tak bylo to docela náročné stran různých vlivů, ale přežili jsme :2:.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 2.10.17 20:43:31  
   

  Využil jsem prodlouženého víkendu a hezkého podzimního počasí ke čtyřdenní návštěvě Chřibů. Prošel jsem je od úplného východu z Otrokovic až na západ do Koryčan, kromě návštěvy některých již známých míst jsem objevil i pár zajímavých nových.
  Podzimní barvy ještě úplně nejsou, ale i tak to bylo úžasné.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 23.8.17 01:55:54  
   

  Říkal jsem si, že bych někdy na podzim zase vyrazil do Uherského Hradiště, ať už na nějakou přednášku, kulturní akci, burčák, víno či jen tak. Jezdíval jsem nejčastěji s nejmenovaným soukromým dopravcem s oranžovými autobusy a vlaky, navíc jsem měl ještě zákaznickou slevu. Spojení bylo takřka ideální, v poledne mi jel z Brna autobus, po 13. hodině jsem byl v Hradišti, stihnul jsem vše, co jsem potřeboval zažít, a v 19:40 jel autobus zpět, načež před 21. hodinou jsem byl zpět v Brně. Nemělo to chybu. Naposledy jsem takto jel v květnu, autobus měl zastávku i ve Starém Městě.
  Bohužel jsem zjistil, že od června s novým jízdním řádem je vše jinak a dopravce spoje úplně překopal. Jak tam tak zpět jsou pro mne prakticky nepoužitelné. Pěkně mě to nakrklo. Buď mi nezbyde, než použít zdlouhavější, nepohodlnější a dražší České dráhy, nebo se na to úplně vykašlat :9: :10:.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 22.8.17 12:08:42  
   

  Dívám se, že na stránkách HSSV přibyl popis některých dalších studánek, které se do nedávno vydané chřibské trilogie nevešly.
  http://velehrad.webnode.cz/expedice-chriby/

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 31.7.17 22:03:59  
   

  Uplynulý víkend proběhl v Buchlovicích tradiční festival česneku:
  http://www.festivalcesnekubuchlovice.cz/cz/cesnek-2017
  http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/v-buchlovicich-oslavovalo-a-nakupovalo-cesnek-sest-tisic-lidi-20170730.html
  A již tradičně mi to také uteklo. Třeba už příště...

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 12.7.17 12:21:50  
   

  Včera jsem navštívil Vrbasovo muzeum ve Ždánicích. Velmi rozsáhlé a zajímavé sbírky, nakonec jsem měl docela málo času a stačil je tak tak prolétnout. Určitě stojí za opětovnou návštěvu a důkladnější prozkoumání. A ostatním rozhodně doporučuji.

  • FromMontana
   FromMontana, 28.7.17 11:42:23  
    

   já se tam bohužel nikdy nedostal, viděl jsem jen fotky

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 27.6.17 23:41:13  
   

  Co se východní Moravy týče, po březnových i dubnových Chřibech, dubnovém Ždánickém lese a květnových Vizovických vrších jsem byl uplynulý víkend v Hostýnských vrších.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 14.5.17 20:35:04  
   

  Na přednášku v PVM jsem teď ve čtvrtek zavítal. Zahájil jsem v UH, kde jsem si dal v bufetu u náměstí tradičně dršťkovku, navštívil infocentrum a Galerii Joži Uprky. Zastavil jsem se krátce ve vinotéce Pod věží ochutnat a koupit s sebou nějaké vzorky.
  Pak jsem již přešel přes řeku do SM, ještě jsem před PVM stihl navštívit Event centrum a vyhlídkovou věž v novém kostele sv. Ducha. Po zajímavé přednášce a diskuzi jsem zamířil na autobus domů.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 14.5.17 20:07:45  
   

  Minulý prodloužený víkend jsme zavítali s kamarádem do Vizovických vrchů. Počasí nám ne zcela přálo, navíc byl terén silně podmáčený a rozbahněný. Navíc jsem cestou zjistil, že mám díru v botě...
  Nakonec jsme museli trasu trochu korigovat a vypomoci si kousek autobusem, ale stihli jsme víceméně téměř vše naplánované. Noclehy byly také trochu improvizační, ale v suchu. Zakončili jsme plánovaně v Luhačovicích, kde to mám moc rád a kde jsem si tradičně pochutnal na místních pramenech a Janáčkovi.

 • LesniPlesnivec
  LesniPlesnivec, 13.5.17 22:28:20  
   

  Vzniká nová naučná stezka po historické hranici milotického a buchlovského panství. https://www.facebook.com/pohranici/

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 14.5.17 19:43:33  
    

   Slavnostní otevření bude v sobotu 27. května na Kameňácké myslivně u Moravan.

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 27.5.17 17:31:22  
    

   Na poslední chvíli jsem krátce zauvažoval, že bych se přece jen zúčastnil, ale nakonec se nepouštěl do žádných větších akcí a vzdal to. Určitě však chci tu západní část včetně naučné stezky prozkoumat. Dobré je, že je tam teď kam zajít na pivo.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 5.5.17 14:34:26  
   

  Pozvánka na prezentaci nové knihy a besedu s oběma autory 16. května v Koryčanech:
  http://korycany.knihovna.cz/pozvanky-na-zajimave-akce/

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 21.4.17 21:25:14  
   

  Tento víkend razíme s kamarádem do Ždánického lesa, budeme se pohybovat spíše ve východní části bližší a také podobnější Chřibům. Pak až do podzimu mám v úmyslu dát si od těch končin pauzu.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 17.4.17 23:47:19  
   

  Díval jsem se, že náhradní termín přednášky o založení velehradského kláštera v PVM je plánován na 11. května:
  http://www.slovackemuzeum.cz/akce/557/

  Něco k nedávnému křtu nové knihy:
  http://www.denik.cz/ostatni_kultura/knihu-o-zahadach-pokrtili-na-barborce-20170412.html

  A ještě pár odkazů z převážně turistického ranku, na salašské rozhledně jsem teď konečně byl:
  http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/velikonoce-na-buchlove-prilakaly-stovky-navstevniku-20170417.html
  http://slovacky.denik.cz/kultura_region/buchlovicky-zamek-ozivi-50-druhu-rezanych-tulipanu-20170413.html
  http://slovacky.denik.cz/kultura_region/na-buchlove-se-navstevnici-nove-podivaji-do-tanecniho-salu-20170403.html
  http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/turisty-na-slovacku-nejvice-lakaji-rozhledny-30151112.html
  http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/unikatni-rozhledna-zdobi-kopec-nad-salasi-investor-stavby-je-tajny-30150604.html

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 6.4.17 20:03:38  
   

  Protože Chřibů není nikdy dost, vyrážím tam i o nejbližším víkendu, užít si jejich jarní podoby. A spojím to s nedělním křtem nové knížky z dílny J + Ž :6:.
  Pak mám v úmyslu dát si od nich až do podzimu pokoj, tak snad mezitím najdu čas a sílu na pár řádků o dosavadních letošních zážitcích.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 23.3.17 23:11:24  
   

  Tak už je to upečeno, razíme s kamarády na víkend do Chřibů. Konečně. Konkrétní trasu doladíme cestou.

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 30.3.17 00:32:10  
    

   Konečně letos poprvé pod širákem, a zrovna ve Chřibech. Byla to poslední možnost průhledů bez listí. Až na noční teploty kolem nuly a občasný řádný vítr vyšlo počasí dobře. Navštívili jsme zase řadu nových míst.
   Podrobnější reportáž bude snad brzy následovat.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 8.3.17 14:28:56  
   

  Další chystaná přednáška, tentokrát ve Starém Městě:
  http://eventcentrum.cz/2017/03/02/pozvanka-na-prednasku-2/
  Je těch akcí poslední dobou nějak moc, rád bych se některé zúčastnil, leč mám to přece jen na odpoledne trochu z ruky.
  A to mám info od pana Jilíka o exkurzi do Ostrožské Lhoty a na sv. Antonínka tuto sobotu 11. března. Taktéž pro mě nereálné :9:.
  Budu tak muset někdy v březnu do Chřibů, snad mi to některý víkend vyjde, už mám absťák.

  • FromMontana
   FromMontana, 10.3.17 12:05:24  
    

   přednáška nakonec zrušena, přednášející ještě den před dával vědět, že je nachlazený, že ale přijede, v den přednášky padl zcela

   • kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 11.3.17 09:16:40  
     

    Vím, bohužel se mě to nakonec týkalo, když jsem se rozhodnul na poslední chvíli vyrazit. Zpráva mě bohužel zastihla už na cestě a lístek ČD nešel vrátit. Poreferuji v samostatném příspěvku.

  • kwai.chang.caine
   kwai.chang.caine, 22.3.17 11:26:15  
    

   Původně jsem teď o přednášce uvažoval, ale vždy to spojím s nějakým dalším programem. Napadlo mě navštívit vyhlídku na věži nového kostela ve Starém Městě, když už tam budu, ale vzhledem k počasí jsem to nakonec vzdal, neb to nemělo smysl. A jet tam na otočku jen kvůli přednášce, na to to mám přece jen trochu z ruky.
   Ušetřený půlden tak využiji k plánování a domluvě vandru do Chřibů, kde jsem ještě letos nebyl. Snad tedy tento víkend na rozdíl ode dneška vyjde počasí.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 2.3.17 01:39:25  
   

  Další chystaná beseda, tentokrát ve Velehradě:
  http://www.velehradinfo.cz/kalendar-akci/?akce=NTEz

  Chystá se vydání nové knihy:
  http://nregia.cz/index.php/pripravujeme-1/product/148-jiri-jilik-borek-zizlavsky-muz-ktery-videl-demona
  Křest má údajně proběhnout přímo v kapli na Barborce, datum však zatím nebylo stanoveno.

  • FromMontana
   FromMontana, 2.3.17 09:45:52  
    

   datum ještě skutečně není... knihu jsem viděl, právě probíhá korektura... obsahově to je částečně recyklace, prostě pro širší publikum. Jen ta koláš na obalu, to je hrůza!!! ale to uvidíte sami :4:

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 20.2.17 10:40:48  
   

  Nejbližší pátek 24. 2. se uskuteční na Salaši beseda s pány Jilíkem a Žižlavským:
  http://jdem.cz/c2pxt3
  http://www.salasuh.cz/titulni-strana-1/
  Napadají mě občas na poslední chvíli všelijaké věci, ale tentokrát se s největší pravděpodobností nezúčastním, byť už mám chřibský absťák.

  • FromMontana
   FromMontana, 20.2.17 14:08:21  
    

   a 9. března na Památníku Velké Moravy ve Starém Městě přednáška Mgr. Aleše Flídra o založení velehradského kláštera. Začátek v 17.00.

   http://www.slovackemuzeum.cz/akce/543/

   • kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 22.2.17 23:06:31  
     

    To bude nepochybně velmi zajímavé, akorát to mám bohužel poněkud z ruky. Leda že bych se seznámil a svezl s přednášejícím :15:.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 4.2.17 16:43:31  
   

  Nechal jsem si udělat nástěnný kalendář ze svých chřibských fotek. Odteď budu mít své Chřiby po celý rok i doma :15:.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 30.12.16 01:20:44  
   

  Vzhledem k tomu, že ani letos mi Silvestr ve Chřibech nevyjde, mohu již nyní provést stručnou letošní bilanci.
  Vynechám-li průjezdy autobusem do Hradiště a zpět, byl jsem tam letos čtyřikrát, když počítám i listopadovou exkurzi na Velehrad. Z toho na jaře dvakrát, v březnu a dubnu. Ve druhém případě jsem to spojil s křtem knihy o dálnici. V létě jsem si od Chřibů odpočinul a vandroval po jiných krajích, abych se tam s bandou vrátil na konci října v rámci již 7. ročníku tradičního podzimního vandru. I s listopadovým Velehradem se celkové počítadlo vandrů, výšlapů a výletů zastavilo na sympatickém čísle 42, což je za 16 let slušné.
  Nezapomněl jsem ovšem ani na Ždánický les. Byl jsem tam dvakrát na jaře, a to v březnu a dubnu. Poté jsem se tam již letos nedostal a byl tam tak dosud čtrnáctkrát.
  Tolik statistiky, které však nic nevypovídají o krásných zážitcích a radosti z nádherné přírody, památek a vandrování s kamarády. Doufám, že příští rok mi jich přinese minimálně také tolik.
  Přeji všem chřibofilům, ať nám náš kraj i nadále naděluje spoustu nádherných a nezapomenutelných chvil.

 • kwai.chang.caine
  kwai.chang.caine, 23.12.16 23:33:38  
   

  Osobností Moravy za rok 2016 se stal spisovatel a publicista Jiří Jilík:
  http://slovacky.denik.cz/zpravy_region/osobnosti-moravy-za-rok-2016-se-stal-jiri-jilik-20161221.html