Chřiby

Otevřená diskuze | Kategorie: Místa a cestování
kwai.chang.caine (2018-11-15 21:35:14)FromMontana (2018-11-14 14:11:36)dvan (2018-11-11 23:14:15)jura.86 (2018-10-30 19:39:47)Jarunkakorunka1 (2018-01-25 15:41:16)LesniPlesnivec (2017-05-13 22:34:54)sasa.usada (2016-11-14 13:32:33)
Chřiby
Založeno: 2. 10. 2013 | Příspěvků: 674 | Členů: 7
Správci: kwai.chang.caine (hlavní), jura.86

Pro všechny (nejen) znalce a milovníky tohoto kouzelného kraje. Zážitky, rady, tipy. Historie i současnost. Příroda i památky. Mýty a fakta. Chřiby i Ždánický les.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 4.11.18 11:30:00  

Nějaké info k chystané akci nejbližší sobotu v Modré:
    https://velehrad.webnode.cz/news/pozvanka-na-predstaveni-novych-publikaci1/
    https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/v-edici-chriby-zahadne-a-myticke-vyjde-trinacty-svazek-20181016.html
    https://www.denik.cz/tipy/knihu-plnou-povesti-z-chribu-a-novy-sbornik-slavnostne-pokrti-v-archeoskanzenu-m-319760.html

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 4.11.18 11:30:22  

Uvažuji reálně o účasti.

• kwai.chang.caine
        kwai.chang.caine, 12.11.18 23:29:30  

A jak jsem naplánoval, tak jsem také učinil.
        Jel jsem tentokrát autem, naštěstí jako neřidič. Cestou jsem se dopoledne stavil v Tupesích do Muzea keramiky. Velehrad jsem úplně vynechal a zamířil do Modré ke skanzenu. Splnil jsem si rest v podobě návštěvy Muzea Slováckých tradic, pustili mě také k funkční pálenici, kde to pěkně vonělo místními produkty. Rovněž jsem ochutnal. Nakoukl jsem ještě do repliky velkomoravského kostelíka a pak již zamířil do Archeoskanzenu na akci spojenou s křestem. Zde jsem zakoupil obě nové publikace a odpoledne zamířil k domovu. Cestou jsem se ještě stavil v bistru Tramp na dršťkovku a jedno lahvové pivo.
        https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/v-archeoskanzenu-pokrtili-knihu-povesti-z-hor-a-podhuri-chribu-20181111.html

• FromMontana
          FromMontana, 14.11.18 14:11:36  

viděl jsem tě na fotkách... já byl bohužel v práci.

• kwai.chang.caine
            kwai.chang.caine, 14.11.18 16:23:46  

V těch publikovaných jsem jenom na jedné, a to ještě bez hlavy. Ale ta propiska, s níž otec podepisuje knihy, je vidět celá a je moje :1:.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 29.10.18 11:44:25  

Hlásím víkendový pobyt ve Chřibech. Vyrazili jsme na několik skupinek s pátečně večerním srazem ve Stupavě. Počasí docela vyšlo, akorát v sobotu po poledni začalo pršet a pršelo až do večera. V neděli už zase bylo pěkně, i když se ochladilo.
    Takže celkově spokojenost.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 29.10.18 14:59:19  

Opět jsem si tradičně, pokud to jde, přivezl domů vodu z Mísy a teď ji dopíjím.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 10.10.18 23:11:59  

Pomalu se mi scházejí informace, na podzim vyjdou další dvě publikace. Jednak druhé letošní číslo Sborníku velehradského, a 13. svazek chřibské edice, tentokrát o pověstech, jak zde již bylo zmíněno. Obě publikace budou představeny a pokřtěny v sobotu 10. listopadu v Archeoskanzenu v Modré.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 7.10.18 23:27:09  

Krásné počasí o uplynulém víkendu mě přimělo k návštěvě Ždánického lesa. Listnáče už se pomalu ale jistě začínají vybarvovat. A zakončil jsem v Bučovicích, navštívil jsem zámek, sice bez "oficiální" prohlídky, ale prošel jsem si nádvoří, nádherné renesanční arkády i zahradu.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 3.10.18 22:20:08  

Uplynulý prodloužený víkend jsem provandroval s kamarády v Bílých Karpatech. Absolvovali jsme jihozápadní část a zakončili vandr ve Strážnici. Počasí vyšlo a noční mírná zima se dala také zvládnout :15:.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 13.9.18 00:23:10  

Už jsem to nevydržel a do Chřibů vyrazil o uplynulém víkendu. Dal jsem si mimo jiné vrchol Holého kopce, nádherné místo. Vůbec to bylo tentokrát dosti o vertikální turistice, ale měl jsem lehký batoh, tak to šlo. Počasí úžasně vyšlo. Překvapilo mě, že jak všude od konce července žloutnou listnáče, ve Chřibech jsou bučiny stále zelené. Odhaduji, že koncem října budou tak akorát :2:.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 17.9.18 23:54:13  

Nahlížel jsem na Holém kopci do vrcholové knihy, byl tam pár týdnů čerstvý zápis Expedice Chřiby z exkurze po skalách a lomech.
      A ještě jeden poznatek: hospůdka ve Stupavě zase normálně funguje.

• FromMontana
    FromMontana, 24.8.18 14:11:02  

Finišuje tvorba dalšího svazku knih Chřiby - tentokrát pověsti od nejrůznějších autorů. Termín vydání ještě nevím...

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 25.8.18 02:58:01  

Dík za info. To se jistě včas dozvíme.
      Jak to vypadá s prací na skalách? Podle mých posledních informací měli v plánu s panem Blahou shromažďovat materiály právě teď přes prázdniny. Ostatně mohu poslat zvídavý dotazný mail, ale až na podzim :6:.

• FromMontana
        FromMontana, 28.8.18 19:51:46  

nějak to asi vázne, otec pracuje s Dr. Jilíkem právě na těch pověstech... Ty skály ještě asi budou trvat.

• FromMontana
          FromMontana, 28.8.18 19:52:12  

a vydání pověstí snad někdy kolem října...

• kwai.chang.caine
            kwai.chang.caine, 12.9.18 12:19:41  

Zrovna koncem října se do Chřibů tradičně chystám. Tak uvidíme, jak se to vyvrbí.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 23.8.18 06:04:05  

Neměl jsem dosud ponětí, že byl před několika lety natočen i tento pořad:
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/307295350120001/

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 29.7.18 21:35:19  

Buchlovický Festival česneku jsem již tradičně propásnul. Byl akorát včera...
    http://www.festivalcesnekubuchlovice.cz/cz/cesnek-2018

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 14.6.18 11:15:00  

Kdyby měl někdo cestu:
    http://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/akce/letni-setkani-chribomilu-a-prezentace-nove-knihy.aspx
    http://www.babice.eu/pozvanky-hlaseni/pozvanky-akce-1/17-6-2018-letni-setkani-chribomilu-1322_138cs.html
    http://www.babice.eu/evt_file.php?file=5584

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 6.6.18 21:51:22  

Byl jsem minulé úterý v UH na křtu další knihy autorské dvojice Jilík - Žižlavský:
    http://www.nregia.cz/index.php/product/153-jiri-jilik-borek-zizlavsky-tajemne-stezky-zapomenute-pribehy-slovackeho-dolnacka
    http://www.knihovnabbb.cz/zapomenute-pribehy-slovackeho-dolnacka
    Knihu jsem sehnal již dříve o něco levněji na internetu a jel si ji tam nechat podepsat, společně s novou knihou doc. Galušky, jehož přítomnosti jsem rovněž využil. I v tomto případě je sehnatelná s malou slevou na internetu.
    Pojal jsem to jako odpoledně večerní výlet, spojený s návštěvou kostela sv. Františka Xaverského, kde jsem náhodně narazil na možnost komentované prohlídky, galerie V. Hrocha s aktuální výstavou a nenechal jsem si ujít ani vinotéku, když už jsem tam byl.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 24.4.18 23:39:42  

A ještě jedna akce, opět bez mé účasti:
    http://eventcentrum.cz/2018/04/17/pozvanka-na-krest-knihy/

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 6.4.18 14:36:38  

S nastupujícím jarem se chystá několik akcí, uvádím chronologicky:
    http://www.velehrad.cz/index.php?id=298173&action=detail&oid=3661984&nid=6142
    https://www.hrad-buchlov.cz/pamatky/buchlov/fotogalerie/foto_akce/mumie_prednaska/pozvanka_web.jpg
    http://www.slovackemuzeum.cz/akce/647/
    Vše bude nepochybě velmi zajímavé, leč tentokrát se ani na jednu nedostanu. Ale třeba bude mít někdo cestu.
    A na závěr odkazuji na dva zajímavé rozhovory s Bořkem Žižlavským. Koukám, že s tím předjařím a podzimem ve Chřibech to máme stejně:
    https://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/mistostarosta-buchlovic-borek-zizlavsky-televize-nam-zpovednik-20131015.html
    https://slovacky.denik.cz/tydenik_slovacko/borek-zizlavsky-dedeckovi-zabavili-fotoaparaty-okupanti-on-sel-do-koncentraku-20160623.html

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 25.3.18 22:25:01  

Plánovaná akce na Buchlově:
    http://www.buchlovice.cz/cz/upload/artfiles/article_2530/Buchlov.pdf

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 3.4.18 23:27:08  

Nakonec jsem se zúčastnil a knihy zakoupil. Vzali jsme to s kamarády už od pátku vandrem, v sobotu to vzali přes buchlovické muzeum, kde jsme shlédli historické fotografie pana Rosůlka, a zamířili na Buchlov na akci. Součástí byla prohlídka hradu zdarma při příležitosti zahájení sezóny, které jsme využili. Ze soboty na neděli jsme bohužel značně promokli a promrzli (pršelo snad jen na východní Moravě a v neděli dopoledne dokonce poletoval sníh), a tak jsme se rozhodli vandr v neděli předčasně ukončit.
      V pondělí už bylo krásně, zaskočil jsem tedy do Chřibů ještě jednou a dal si jen krátký výšlap ze Střílek přes hřeben do Koryčan. Detaily eventuelně ještě doplním.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 4.2.18 08:52:21  

Byli jsme včera s kamarádem ve Ždánickém lese. Výšlap jsem plánoval už od začátku ledna, a konečně částečně i kvůli počasí uskutečnil až teď. Ráno bylo dokonce jasno a slunečno, později se zatáhlo, ale naštěstí beze srážek.
    Po ranních peripetiích se zpožděným vlakem a kyjovským stíháním autobusu jsme začali v Bukovanech, odtam to vzali po červené na sever ke Kříži. Terén mezitím začal rozmrzat, a tak bylo místy docela blátivo. U Kříže jsme pojedli, a šli kousek po hřebenovce ke Slepici. Původním cílem byly Bučovice, cestou jsme jej však přehodnotili a zamířili kolem pramene Jordánku a přes Oříšek do Ždánic.
    Tam jsme dorazili kolem čtvrté odpolední, sedli na pivo, kde jsme vyčkali odjezdu autobusu přes Bučovice na vlak, a zamířili k domovům.

• dvan
    dvan, 6.1.18 19:35:42  

Pri brouzdani Chriby jsem v prvni polovine prosince narazil nedaleko Benkova na stary kemp. Pomerne zachovaly a na krasnem vyhledovem miste. A to jen diky tomu, ze casto jdu za nosem kopce nekopce :-). Bylo kousek nad pravdepodobne starym lomem, ted uz zarostlym...
    Foto > https://photos.app.goo.gl/44yKDGGPFlWxyVUf1

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 8.1.18 23:14:09  

Chřiby jsou plné takových zapadlých krásných a zajímavých míst. Nacházejí se často mimo značené cesty a mimo cesty vůbec, a najít je bývá mnohdy záležitostí náhody, či je naopak potřeba jít najisto. Sám se v posledních letech snažím taková místa vyhledávat, a docela si mi to i daří.
      Můžeš prosím poslat vzkazem souřadnice či aspoň podrobnější popis cesty?

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 29.12.17 02:13:31  

Trocha bilancování na konci roku: ve Chřibech jsem byl letos čtyřikrát vandrem: v březnu, začátkem dubna (spojeno s křtem knihy na Barborce), na přelomu září a října a tradičně na konci října. Počítadlo vandrů se od roku 2001 zastavilo na čísle 46.
    Ve Ždánickém lese jsem byl jen jednou, a sice v dubnu, od roku 2005 celkově po patnácté.
    Kromě toho jsem letos podnikl celkem pětkrát výlet do aglomerace Staré Město - Uherské Hradiště, vždy jsem to spojil s nějakou přednáškou (pokud zrovna neodpadla), další kulturou a trochou vína. Reorganizace autobusové dopravy mé další případné návštěvy bohužel dost zkomplikuje.
    V červenci jsem zavítal výletem do Ždánic, kde jsem konečně navštívil Vrbasovo muzeum.
    Příští rok mi snad poskytne můj oblíbený kraj další radosti.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 15.12.17 14:34:09  

Již potřetí v nedávné době a naposledy minimálně letos jsem zavítal na Slovácko, tentokrát cíleně a výhradně do Uherského Hradiště. I nyní cesta tam proběhla žlutým autobusem, byť tentokrát po změně jízdních řádů jediným možným spojem za celý den, a taky jsem si na výlet celý den vyhradil. Cesta tam proběhla poklidně, pochopitelně jsem se cestou řádně kochal, obzvláště pak při oblíbeném průjezdu pod Buchovem a Holým kopcem. Díky opadanému listí byly krásné a inspirativní průhledy. Bylo stále nasněženo, otázkou je, co s pokrývkou udělala následná tepla.
    I tak jsem byl v UH až ve čtvrt na dvanáct, mé první kroky zamířily již tradičně do řeznictví s bufetem vedle náměstí na dršťkovku. Plánoval jsem Slovácké muzeum, kde jsem dosud nikdy nebyl, ale to mělo kolem poledne pauzu. Vzal jsem to tedy nejprve přes infocentrum, pak zamířil do své oblíbené vinotéky Pod věží na zkušební dvě deci, a následně konečně dorazil do muzea po polední pauze. Tam shlédnul stálou expozici o tradiční slovácké kultuře, pak ještě narychlo stihnul vzpomínku na výstavu v roce 1937 a spěchal na půl třetí na astronomickou přednášku v Redutě. Netušil jsem původně, o co půjde, z přednášejícího se nakonec "vyklubal" středoškolský učitel fyziky ve výslužbě, což ovšem nikterak nesnižuje jeho výkon a podání, leč nic nového jsem se nedozvěděl. Ještě jednou zdůrazňuji, že nešlo o nic podřadného, právě naopak, měl to výborně připravené. Přednáška ovšem trvala déle, než jsem doufal, chtěl jsem stihnout ještě do páté odpolední další nezvládnuté expozice Slováckého muzea, ale to už se mi bohužel nepodařilo.
    I já to měl samozřejmě připravené, a tak jediné, co ještě připadalo v úvahu, byla momentální výstava v Galerii Vladimíra Hrocha v Klubu kultury. Tam jsem ihned dorazil, leč balkon v prvním patře byl zhasnutý a schody uzavřené. Paní vrátná byla naštěstí shovívavá, a tak mi v patře rožnula a zpřístupnila výtah. Jednalo se na můj vkus až o příliš moderní umění, a proto mi jeho shlédnutí nezabralo až tak mnoho času, byl jsem do necelé čtvrthodiny hotov. Potom už připadaly v úvahu akorát vánoční trhy a vinotéky. Ta Pod věží měla zavírat v šest, vyrazil jsem tedy nejprve tam. Potkal jsem se tam s pár lidmi, se kterými jsem si tam příjemně popovídal už kdysi, leč zavíračka se naopak blížila nepříjemně. Jeden z nich mě na něco malého pozval, ale nechtěl jsem toho zneužívat, a tak se krátce po zavíračce s díky rozloučil. Přesunul jsem se na Mariánské náměstí, tam si dal ještě pár deci a vzal něco s sebou. Byl jsem rozhodnut jet dřívějším vlakem, než vždy doposud, a to se mi nakonec i podařilo. Měl sice opět zpoždění, ale vypadalo reálně, že navazující ve Veselí počká, což se také stalo. Zdá se, že pro letošek mám od Slovácka pokoj. Ale stálo to rozhodně celé za to!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 9.12.17 12:28:12  

I tentokrát jsem do Starého Města na přednášku dorazil. Bylo to bohužel naposledy se žlutým autobusem, jak jsem psal níže. Přednášející hovořil o historii a architektuře cisterciáků, zmínil nejkrásnější a nejzachovalejší evropské kláštery a také také kláštery na našem území. Bylo to velmi zajímavé a obsáhlé, leč odpovídal tomu i celkový čas. Konec byl až 19:45, rychle jsem vystřelil pryč. Spěchal jsem přes řeku do Hradiště, seč mi natažené bolavé lýtko dovolovalo.
    Za cca čtvrt hodiny jsem byl skutečně na Mariánském náměstí ve vinotéce. Rozhodl jsem se, že tentokrát pojedu dřívějším vlakem. Dal jsem si dvě deci červneného a vzal si něco s sebou na cestu a domů do připravených lahví. Došel jsem na čas na nádraží, abych zjistil nepříjemnou zprávu, že vlak má asi 80 minut zpoždění. Vzhledem k tomu, že na něj ve Veselí bezprostředně navazoval poslední vlak do Brna, bylo mi jasné, že jsou mé plány zcela zhaceny. Nezbylo mi, než jet zase posledním vlakem přes Staré Město a Břeclav.
    Šel jsem tedy ještě zpět do města, ve vinotéce stihnul před zavíračkou ještě dvě deci a stavil se pak u hladového okénka, neb už jsem měl křeče v žaludku. Zpoždění se natáhlo na 90 minut, jak jsem zjistil na nádraží, ale to už bylo jedno. Osobákem do Starého Města a následně rychlíkem jsem dojel do Břeclavi, kde rychlík končil. Měl mírné zpoždění, ale to mi tentokrát nevadilo, neb jsem měl před sebou zase dvě hodiny.
    Do centra se mi tentokrát nechtělo, byl jsem tam už posledně. Nejdřív jsem musel vyřešit nečekanou akutní komplikaci, ale záchody na nádraží naštěstí i přes noc fungovaly. Tím jsem mimo jiné zabil i trochu času, ale pak se stejně vydal směr centrum. Nijak jsem nespěchal, na mostě přes Dyji jsem se dal do řeči s nějakým místním a ptal se na otevřenou hospodu, protože centrum vypadalo úplně mrtvě. Poradil mi hotel, kolem kterého jsem šel, že tam funguje až do noci bar. Zavítal jsem tam a dal si pro změnu pivo, ať doplním tekutiny. Zůstalo u jednoho, měl jsem s sebou přece jen to víno, a pak se vydal zpět k nádraží. Vlak už tam stál. Za půl hodiny jízdy jsem byl v Brně, dojel jsem tentokrát na čas, a tak stihl i noční rozjezd.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 11.12.17 09:08:54  

Přejížděl jsem přes Chřiby, je tam sníh. Teď nejspíš ještě něco přisněžilo, uvidím, co s tím udělají hlášená tepla. Průhledy bez listí jsou zajímavé, obzvláště pod Buchlovem a Holým kopcem jsem se kochal.
      Dnes si to zopakuji, udělám si výlet do Hradiště. Na přednášku, předvánoční amosféru, ještě jsem nebyl ve Slováckém muzeu či zkrátka jen tak. Pak poreferuji.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 28.11.17 15:33:50  

Nové archeologické objevy:
    https://www.novinky.cz/veda-skoly/456189-archeologove-nasli-v-uherskem-hradisti-vzacnou-arabskou-minci.html

• FromMontana
    FromMontana, 27.11.17 16:24:42  

Takže 6. prosince ve středu na Památníku Velké Moravy přednáška Mgr. A. Flídra na téma Život a architektura cisterciáckých klášterů se zřetelem na klášter na Velehradě. Vstup 30 korun.
    Jen se nelekněte, Památník Velké Moravy bude v týdnu od 4. 12. do 10. 12. veřejnosti uzavřen, otevřen bude pouze na přednášku :2:

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 28.11.17 23:22:43  

Tohoto privilegia nakonec využiji, už mám zakoupené jízdenky.
      Jak jsem posledně mudroval, že Student Agency (to můžu psát, není to reklama vzhledem k tomu, že si stěžuji) omezilo spoje na St. Město a Hradiště, takže mi časově nevyhovují, od nových jízdních řádů to bude doslova apokalypsa. Autobusy přes SM a UH jsou totiž zrušeny úplně. Přes UH pojede akorát jednou denně dálkáč Praha - Košice. Autobusy Brno - Zlín jsou výrazně zredukovány a všechny jedou přes Kroměříž. Od letoška sice začaly jezdit další konkurenční společnosti, ale nikoliv směr Hradiště. Takže konec.
      Naposledy tedy využiji žlutý autobus do Starého Města a nostalgicky zavzpomínám na časy, kdy ještě něco jezdilo a bral jsem to jako samozřejmost. Na přednášku se těším, nebude doufám tak dlouhá jako ta poslední v Event centru. Rád bych teď stihl dřívější spoj, na další 2 hodiny v Břeclavi nejsem tentokrát zvědavý.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 18.11.17 23:21:56  

Neodolal jsem a do Starého Města na přednášku vyrazil. Ač jsem si níže stěžoval na reorganizaci spojení, zrovna na tento čas jsem našel u zmiňovaného dopravce vcelku vyhovující autobus. Horší už to bylo zpět, ale pořídil jsem si s mírným předstihem slevněnou včasnou jízdenku na železnici z Uherského Hradiště. Ve SM jsem měl ještě chvíli času, tak jsem nakouknul nejdřív do prázdného Jezuitského sklepa s infocentrem, pak zaskočil naproti do Památníku Velké Moravy alespoň pozdravit, a poté už se vrátil zpět do Event centra. Sklep se mezitím zaplnil posluchači, ale místo jsem ještě sehnal.
    Nejdříve pan Jilík vzpomenul život a dílo A. Zelnitia, poté se ujala slova Mgr. Valášková a krátce shrnula nedávné revizní archeologické výzkumy ve SM. Hlavní slovo měl doc. Galuška, shrnul naše dosavadní znalosti o velkomoravských sídlech a zmínil stále zcela nevyřešenou otázku opevnění sídel velmožů. Bytelná fortifikace je totiž dosavadními výzkumy prokázána až od druhé poloviny 9. století, starší buď neexistovala nebo dosud nebyla objevena. Takže další objevy, které nám podají ucelenější představu o tehdejší době, možná teprve čekají na další generace archeologů. Kromě odpovědí si tak posluchači s sebou odnášeli i další otázky. V každém případě to byla přednáška dost povedená a zajímavá. Celé se to značně protáhlo, odcházel jsem až v půl osmé, čímž se mé možnosti odjezdu docela zredukovaly.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 19.11.17 00:00:30  

Spěchal jsem pěšky přes řeku do Uherského Hradiště. Měl jsem s sebou láhve na víno, na Mariánském náměstí jsem plánovaně zavítal do vinotéky, jen později, než jsem si původně myslel. Měl jsem dvě možnosti: buď si nechat natočit víno s sebou a hned spěchat na autobusové nádraží, odkud jel autobus do Kunovic (pěšky bych to už nestíhal), odkud by jela další autobusová náhradní doprava za vlak do Veselí. Ten den myslím zrovna výluka končila. Nebo ve vinotéce krátce posedět, zavírali stejně v devět, a jet posledním možným vlakovým spojem zpět přes SM, ale bohužel s dvouhodinovou prodlevou v Břeclavi na přestup, a to ještě pokud nebude mít noční expres zpoždění. Rozhodl jsem se pro pozdější, složitější a dobrodružnější variantu. Ve vinotéce jsem proto poseděl do zavíračky, nasál atmosféru i trochu vína, nabral víno s sebou a přes centrum, kde jsem ještě udělal pár nočních fotek, to vzal do UH na nádraží.
      Vlak měl mírné zpozdění, ale ve SM bylo dost času na přestup. Akorát na poslední chvíli měnili nástupiště, takže jsem přebíhal podchodem zpět, ale jinak pohoda. Cestou v rychlíku jsem pozdně povečeřel a posilnil se trochu vínem, ať mám na Břeclav inspiraci. Tam jsem se rozhodl, že mám dost času na to, abych se podíval do centra, kam jsem také od nádraží došel. Překvapilo mě, jak je v centru úplně mrtvo, nikde téměř ani živáčka a veškeré hospody zavřené, ač nebylo ještě tak pozdě. Pomózoval jsem centrem včetně okolí zámku a vrátil se stejnou cestou zpět na nádraží. Vlak odjížděl s mírným zpožděním, které už do Brna nedohnal, a tak mi před nosem ujel noční rozjezd. Další hodinu se mi čekat nechtělo, šel jsem proto domů pěšky.

• FromMontana
        FromMontana, 19.11.17 07:50:16  

tak takhle to dopadlo :2:

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 12.11.17 14:04:26  

Nedávno proběhlo či se v brzké době chystá dost zajímavých akcí.
    Na křest fotek nestora slovácké turistiky Vojtěcha Rosůlka jsem se nedostal, byl jsem ve Chřibech o víkend dříve:
    https://slovacky.denik.cz/kultura_region/cenu-a-smysl-dvou-vystav-v-buchlovicich-oceni-teprve-navstevnici-20171106.html
    Nicméně výstava potrvá až do dubna příštího roku, tak třeba do té doby budu mít přes Buchlovice cestu.
    Přednáška o čs. legiích v UH byla taktéž mimo můj dosah:
    http://uherske-hradiste.mza.cz/prednaska-v-soka-uh-hradiste-nahodila-armada
    Ve Starém Městě se také chystají zajímavé přednášky. Jedna bude v jezuitském sklepě:
    http://eventcentrum.cz/2017/10/31/pozvanka-na-prednasku-3/
    A další v PVM je zmíněna už níže:
    http://www.slovackemuzeum.cz/akce/585/
    Uvažuji, že kdyby mi to vyšlo, zavítám aspoň na některou. Problém je ovšem trochu se spojením, hlavně pak večer zpět.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 31.10.17 11:46:59  

Včera jsem si byl poslechnout vyprávění Jiřího Jilíka o žítkovských bohyních:
    http://www.kjm.cz/udalost/carovani
    Většinou jezdím já do jeho končin, nyní jsem využil toho, že on zavítal do Brna, navíc nebylo vybíráno žádné vstupné :4:. Většinou se vyprávění týkalo některé z kapitol jeho knihy na dané téma, ale akci zpestřily i živé hudební vsuvky kopaničářských gajdošů, což celému příběhu dodávalo na autentičnosti. Ač se mi původně po náročném chřibském víkendu do sychravého podzimního večera nechtělo, jsem rád, že jsem se tam dokopal.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 12.11.17 01:02:13  

Po zajímavé prezentaci se mi podařilo p. Jilíka krátce odchytit a vyzpovídat stran dalších připravovaných literárních aktivit jeho i Expedice.
      Především HSSV chystá vydání Velehradského sborníku, ke kterému by mělo dojít cca v první čtvrtině příštího roku.
      Pan Žižlavský chystá reedici své knihy o Buchlově, měla by snad vyjít jako 12. svazek chřibské edice. Konkrétní termín však zatím není znám.
      A pan Blaha již několik let pracuje na chřibských skalách a skalních městech, a bude to nejspíš ještě i dlouho trvat, neb to jde údajně docela pozvolna.
      Až se bude dít něco konkrétního, měl bych být informován a rád se zde o to podělím.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 23.10.17 22:40:47  

Následující víkend se uskuteční tradiční podzimní chřibský vandr. Podzimní barvy již nepochybně budou v plném proudu, teď si ještě přát rozumné počasí. Z dosavadních ročníků bylo v termínu většinou pěkně či aspoň nebylo škaredě, ale už nám také pršelo i sněžilo.

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 27.10.17 10:59:36  

Tak počasí zatím nic moc. Uvidíme...

• kwai.chang.caine
      kwai.chang.caine, 31.10.17 11:54:48  

Tak bylo to docela náročné stran různých vlivů, ale přežili jsme :2:.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 2.10.17 20:43:31  

Využil jsem prodlouženého víkendu a hezkého podzimního počasí ke čtyřdenní návštěvě Chřibů. Prošel jsem je od úplného východu z Otrokovic až na západ do Koryčan, kromě návštěvy některých již známých míst jsem objevil i pár zajímavých nových.
    Podzimní barvy ještě úplně nejsou, ale i tak to bylo úžasné.

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 23.8.17 01:55:54  

Říkal jsem si, že bych někdy na podzim zase vyrazil do Uherského Hradiště, ať už na nějakou přednášku, kulturní akci, burčák, víno či jen tak. Jezdíval jsem nejčastěji s nejmenovaným soukromým dopravcem s oranžovými autobusy a vlaky, navíc jsem měl ještě zákaznickou slevu. Spojení bylo takřka ideální, v poledne mi jel z Brna autobus, po 13. hodině jsem byl v Hradišti, stihnul jsem vše, co jsem potřeboval zažít, a v 19:40 jel autobus zpět, načež před 21. hodinou jsem byl zpět v Brně. Nemělo to chybu. Naposledy jsem takto jel v květnu, autobus měl zastávku i ve Starém Městě.
    Bohužel jsem zjistil, že od června s novým jízdním řádem je vše jinak a dopravce spoje úplně překopal. Jak tam tak zpět jsou pro mne prakticky nepoužitelné. Pěkně mě to nakrklo. Buď mi nezbyde, než použít zdlouhavější, nepohodlnější a dražší České dráhy, nebo se na to úplně vykašlat :9: :10:.