My a počítač

Moderovaná diskuze | Kategorie: Počítače a elektro
Zidane (2018-07-16 20:57:10)Sten (2018-07-06 16:45:13)Paia (2018-07-01 20:57:33)Jindra60 (2018-06-26 22:56:15)777_kolemjdouci (2018-06-26 19:55:39)Ondi (2018-06-26 12:32:36)Doctor.Bolito (2018-06-26 12:24:08)freekarol (2018-06-26 12:13:36)helena.manova (2018-06-26 07:06:38)BRITSKY.SLECHTIC (2018-04-05 15:20:35)pavucina.k (2018-03-23 20:44:51)bikerrm (2017-08-07 19:47:50)SantuS01 (2017-07-14 14:03:25)lolins (2016-09-18 10:03:52)Comancheo (2015-01-03 12:52:48)Domovnik-317 (2014-11-13 17:19:57)
My a počítač
Založeno: 30. 9. 2013 | Příspěvků: 1 431 | Členů: 16
Správci: Paia (hlavní), 777_kolemjdouci

My starší, počítač a malé rady... a hlavně - nikdo se tu nikomu nevysmívá.

Máte problémy a zdánlivě neřešitelné trable s počítačem? Chodí sem lidé, co nám, starším mohou a umí i poradit. Vše okolo počítače - prosím, ptejte se a co budeme vědět, odpovíme. Zkušenější si najdou svá fóra... to chápeme.

Informace - pravidla Diskutníci.cz
http://www.diskutnici.cz/pravidla/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• helena.manova
    helena.manova, 26.6.18 07:02:25  

Já potřebuji radu,hrozně pomalý Pc,zasekává,trvá než něco najde,přitom to bylo vždy ok :11: Vnuci mi dali do místnosti ra.... pod postel,může tomu něco být v překážce? :11:

• Zidane
      Zidane, 26.6.18 07:24:09  

Nevím sice, co ti dali pod postel, z toho "ra..." nejsem moc moudrý, ale pokud jsi připojená přes kabel, nemělo by to na rychlost internetu mít vliv, u wifiny dejme tomu, ale ani to by nemělo být nijak výrazné...

• freekarol
      freekarol, 26.6.18 12:13:36  

Windows se obvykle zrychluje dvěma způsoby:

1.přidá se SSD a větší RAM
      2.povypíná se, co se spouští při startu Windows a nebo se provede přeinstalace Windows.

• Zidane
    Zidane, 22.6.18 04:59:45  

Tak jsem měl tu čest se Seznam prohlížečem.

Neskutečná sračka, nic to neumí a ještě to to, že to nic neumí, vydává za přednost... tomu se mám dojem v jidiš říká "chucpe" :14:
    Chápu, že to je prohlížeč pro BFU, aby tam neměli co zkazit, ale mně stačilo čtvrt hodiny a už jsem pěnil.
    Ještě že to bylo jen na pracovním počítači, domů mi ta srágora absolutně nesmí :10: :10: :10:

• freekarol
      freekarol, 22.6.18 11:42:51  

No, když jsem po delší době používání Vivaldi, vyzkoušel Chrome, tak sem se rychle vrátil zpět k Vivaldi. Ale když někomu vyhovuje, tak mě to nevadí. A to samé s prohlížečem od Seznamu.

• Paia
      Paia, 23.6.18 05:38:03  

zrovna včera jsem tesknil, jak byl v začátcích inetu u nás skvělej netscape navigator včetně integrovanýho poštovního klienta...

• Zidane
        Zidane, 23.6.18 06:25:04  

Jako prask bych... on v tom nefunguje ani diskutničí zavináč, na kterej když v normálním prohlížeči klikneš, vyjede ti odkaz na příspěvek... v seznamáku vyskočí okno, ale v řádku pro odkaz není nic :8: :8: :8:

• 777_kolemjdouci
      777_kolemjdouci, 23.6.18 08:14:40  

Jedině Opera. Tedy aspoň pro mne (Vivaldiho mám nastaven jako zálohový)

• Zidane
        Zidane, 23.6.18 10:10:21  

Operu jsem měl rád. Ale co se z ní stal přebarvený Chrome (před nějakou dobou původní parta vývojářů Chromajzla přešla k Opeře)... on tedy FF jde taky od desíti k pěti, ale zatím mi jakžtakž vyhovuje.

• Zidane
          Zidane, 23.6.18 10:10:38  

I když vlastně co už dneska není přebarvený Chrome :9: :9: :9:

• Doctor.Bolito
      Doctor.Bolito, 23.6.18 15:09:51  

On si ten prohlížeč své zákazníky najde. Určitě je dobrá věc, když je tu taková alternativa.
      Co se ostatních prohlížečů týče, mám pocit, že když člověk nevyužívá nějaké speciální přednosti, tak je to vlastně jedno. Už spíše jen vzácně narážím na nějakou nekompatibilitu webů s prohlížeči a špatné zobrazení. Na běžné užívání mám chrome se synchronizací mezi zařízeními. Jako čistý prohlížeč s občasným mazáním historie mám operu. Obojí s +- podobnými pluginy. Jako alternativu jsem měl chvíli vivaldi, ale ten jsem skoro nepoužíval (moc alternativ) a edge.
      Na mobilu mám chrome a operu mini, na kterou nedám dopustit (byť jsou servery, které mají problém s přihlášením při zapnuté úspoře dat přes servery opery, tak použiji chrome).

• Zidane
        Zidane, 23.6.18 15:14:42  

Najde, to je jisté. Lidi, pro které je úspěch, když vědí, že internet není "to modré éčko na ploše" a potřebují prohlížeč jen k prohlížení netu a nic víc od něj nechtějí. Nevaděj jim reklamy (když tam nejde nacpat ani adblock) atp., stačí jim být na netu. Ano, pro takové seznam prohlížeč je, nemají tam co zkazit nějakým superduper doplňkem, který si instalují, protože se jim nabídl a řekl jim, že se bez něj neobejdou...

My chytří víme, že jak se něco nabízí a tvrdí to o sobě, že bez toho jsem poloviční a blabla, už máme být ostražití aneb nepudu do cikánské osady jen proto, že mi tam někdo ukáže prstem, ale jsou i lidé, kteří odkliknou každou nabídku a když začne řvát antivirus, vypnou ho, aby nerušil. Pro takové Seznam prohlížeč je, nemůžou si ho zaprasit šmejdovatejma doplňkama. Ale já chci od prohlížeče víc :6:

• Doctor.Bolito
          Doctor.Bolito, 23.6.18 20:38:48  

Mě se tohle uvažování moc nelíbí. To není o tom, že by dotyční byli hloupí. Zkrátka neumí tak dobře s počítačem. A dost možná to ani nepotřebují.

Třeba můj táta má v počítači bordel a brzy ho má zasekaný pitomostmi. Nikdy jsem ho to neodnaučil. Ale i tak dovede sám udělat například elektriku v celém baráku, udělat slušnou skříň nebo řídit větší stavební projekty... a to bych já sotva zvládl (minimálně bez nápověd internetů...)

• freekarol
            freekarol, 23.6.18 23:04:36  

Mně se třeba nelíbí Chrome a přesto ti nebudu psát, Chrome je fuj, Vivaldi je lepší. :1: Je dobře, že si každý člověk může vybrat, co se mu hodí.

• Zidane
            Zidane, 24.6.18 03:02:08  

To máš pravdu, když se to bere takhle.

Táta taky umí ledacos, co já bych nezvládl a přitom je ten typ, co nejen že surfuje po netu tak, že jako domovskou má google a adresu, kam chce, zadá do vyhledávacího řádku, dá vyhledat a klikne na první vyhledané, ale dokonce věděl a ví, co je to adresní řádek a že se má adresa psát tam a uměl to.
            Jenže pak se záhadně naučil psát adresu do vyhledávače, takže teď napíše do googlu www.idnes.cz, dá VYHLEDAT a klikne na první vyhledané, protože "to tak dělá Majka". Takže teď surfuje po netu takhle, ač věděl, co a jak. Ale partnerka to dělá přes vyhledávač, tak on to tak bude dělat taky, nepochopíš :8: :1: Systém "partnerka se drbe levou rukou za pravým uchem, tak já budu taky" :8: :8: :8: :1: :1: :1:

• freekarol
              freekarol, 24.6.18 11:02:55  

Lidi mají různé priority a tak se učí jen to, co považují za důležité. Proto hodně lidí např. nezálohuje či neumí přeinstalovat Windows.

• Zidane
                Zidane, 24.6.18 12:10:33  

Přitom přeinstalovat Windows svede i slepice, když nasypeš zrní na Enter, všechno si to instalátor udělá sám, musíš jen potvrzovat :1:

• freekarol
                  freekarol, 25.6.18 11:09:23  

Slepice jen kliká, rozumný člověk si to radši nastuduje, aby věděl, co dělat, v případě, že se něco pokazí(plán B). Ne každý chce svůj čas, do tohodle dát.

Já zase považuji za triviální zálohování přes Titanium Backup či TWRP. Přesto chápu, že jsou lidi, kteří to neumí a nevysmívám se jim...

• Zidane
                    Zidane, 25.6.18 12:20:47  

Já jim to neberu, já jen nechápu lidi typu otec. Věděl, že adresy se píšou do adresního řádku a záhadně se "naučil" zadávat je do vyhledávače a kliknout na první vyhledané... to nepochopíš, umět jednodušší systém a sám to dobrovolně dělat tím složitějším... ale tak už jsem rezignoval na vysvětlování, pač s tátou člověk prostě nehne. On se to tak naučil, tak to tak bude dělat a co na tom, že to je drbání se levou rukou za pravým uchem... :1:

• Zidane
                    Zidane, 25.6.18 12:21:59  

Titanium Backup... nevěděl jsem, co to je, vygooglil, zjistil, že se to týká smrtphonů, pustil to z hlavy, smrtphonu nemaje :1:

• freekarol
                    freekarol, 25.6.18 12:38:35  

Já nemyslím na věci, které nemůžu změnit. Pokud lidem vyhovuje, že internetovou adresu píšou do Seznamu či Googlu, jejich věc. Stejně, jako když nezálohujou. Můžu jim to ukázat, ale když nemají zájem, tak já nemám zájem, jim to opakovat. Svůj čas můžu dávat do užitečnějších věcí. :15:

• Zidane
                Zidane, 24.6.18 12:11:42  

A pak z toho vznikají lidé, kteří, když nejde seznam, pláčou, že "nejde internet" - nenaběhne jim seznam, tak nemůžou dát do vyhledávače adresu, kam chtějí jít a adresní řádek nevědí, k čemu je, takže "nejde internet", na každé provideří help lince s takovými mají bohaté zkušenosti :1: :1: :1:

• Doctor.Bolito
                Doctor.Bolito, 24.6.18 13:47:51  

Přemýšlím, jestli se desítky ještě přeinstalovávají, nebo se běžně volí spíše tovární nastavení jako u telefonů (pokud tedy neměním HW).
                Ostatně, jsem hodně zvědavý co se stane, až je nasadí v práci. Možná si polepším, protože jestliže při mém nástupu jsem měl bleskurychle startující W7 už se všemi potřebnými programy, tak teď počítač potřebuje takových 5minut, aby se úplně probudil do nějakého svižného fungování (zhoršovalo se postupně).

• freekarol
                  freekarol, 25.6.18 11:05:53  

Na tovární nastavení není spolehnutí. Proto se doporučuje budto obnovení ze zálohy a nebo přeinstalace přes CD/Flashku.

• Doctor.Bolito
                    Doctor.Bolito, 25.6.18 18:30:24  

Uvidíme... zatím nemohu říci křivého slova. Systém stále běží svižně na všech strojích (snad kromě toho zaplácaného u otce, ale to dost nejspíš vůbec nemusí být systémem samotným jako spíš tunou balastu běžícího na pozadí).
                    Jenže všechny mají SSD, takže to není úplně férové zpětné porovnání.

• freekarol
                    freekarol, 25.6.18 20:21:29  

Já už kolikrát četl na forech, že lidi provedli obnovení do továrního nastavení a stejně jim nefunguje, co nefungovalo předtím a nebo přestalo fungovat něco jiného. Těžko ale podle toho posuzovat spolehlivost továrního nastavení.

• Paia
    Paia, 21.6.18 11:39:20  

ti kantoři už to přeháněj "přes čáru", tomu říkám už totální vygumovanost...
    https://www.lidovky.cz/zalozte-si-facebook-kvuli-domacim-ukolum-nabadaji-ve-skolach-zaky-pravnici-krouti-hlavou-g7a-/zpravy-domov.aspx?c=A180620_152553_ln_domov_sk

• freekarol
      freekarol, 21.6.18 13:02:01  

Jako zarytý odpůrce Facebooku, samozřejmě nejsi objektivní. :2:

• Paia
        Paia, 21.6.18 13:59:20  

v tomhle případě jsem, článek jsem celej četl, a píšou v něm, že kantoři nutěj zakládat profily i děcka mladší 13 let a navíc je nabádaj k falešnejm profilům, když nechtěj sami za sebe

fakt úžasnej dospěláckej vzor prepuberťákům!

• Ondi
          Ondi, 21.6.18 14:10:28  

To, že někdo radí dětem skrýt svou identitu na veřejném foru je dobře.
          Proč?
          Protože lidští paznehti na takových forech operují ve falešné identitě (třeba se nějaký 40.-letý úchyl vydává za 13.-letou dívenku a láká hochy k setkání). Dětem se musí vštípit, že nesmějí důvěřovat sladkým nabídkám a řečem.

Opatrnost je matkou bedny s porcelánem. :2:

• freekarol
            freekarol, 21.6.18 22:47:24  

Ale porušují tím pravidla FB. Nejen pokud jde o věk, ale i o to, že nepoužívají pravé jméno.

• Ondi
              Ondi, 22.6.18 00:26:33  

Lidi jsou lidi a mezi lidmi jsou i hajzlíci. Takové nezajímají pravila a předpisy, takoví vidí jen vlastní prospěch a uspokojení vlastních chtíčů. Vedle hajzlíků jsou mezi lidmi i prosťáčkové a naivky ... a ti nejzranitelnější - děti. Snadný úlovek pro naivní.

Aby byla sociální síť bezpečnější museli by se účastníci přihlásit s občankou. Každý kontakt by musel být pro provozovatele a tedy i pro policii vystopovatelný až k dotyčné osobě, to platí i pro Wi-Fi (WLAN) sítě. Viz problémy se zneužíváním volných Wi-Fi v ČR.

Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda jiného jednotlivce.

• freekarol
                freekarol, 22.6.18 01:14:06  

Jakže dítěti ublíží, když napíše své pravé jméno? To, že si dá fotku dospělého ho nijak neochrání, stejně jako falešné jméno. :4:

• Zidane
                Zidane, 22.6.18 04:56:19  

Ad první odstavec - a čemu pomůže dát si falešnou identitu? Naivka se stejně prozradí, přizná barvu a schůzku si domluví. Takže tvé rady jsou k ničemu a akorát nabádají k podvádění a porušování pravidel.

• freekarol
                  freekarol, 22.6.18 11:44:12  

Obzvlášt u dětí se dá snadno poznat, že jde o děti. To se snadno pozná, podle toho, jak a o čem píšou.

• Doctor.Bolito
                    Doctor.Bolito, 22.6.18 16:08:21  

Evidentně jsi zatím neměl tu čest s diskuzemi na serveru Novinky.cz :)

• Ondi
                  Ondi, 22.6.18 17:53:26  

Téma vlákna je kritika učitele nabádající děti, své žáky, k nedůvěře k nickům na sociálních sítích.
                  Napsal jsem : To, že někdo radí dětem skrýt svou identitu na veřejném foru je dobře:
                  Ten výrok jsem odůvodnil bez požadavku ho uznat jako jediný, geniální a bezchybný. Máš právo mít odlišný názor.

Přesto platí:
                  Děti nejsou malí dospělí a malí vyzrálí. Děti jsou ve vývoji a svou dětskou naivitou věnovat neznámému niku důvěru velmi zranitelné.

• Zidane
            Zidane, 22.6.18 04:54:51  

Pravidla jsou pravidla a mají se dodržovat. To, že je někdo jiný porušuje, neopravňuje mě ani moje děti porušovat pravidla také.
            To máš jako kdybys tvrdil "jiní taky kašlou ve městě na padesátku a jezděj devadesát" - myslíš, že by to policajty ve chvíli, kdy by tě chytli, zajímalo? Nezajímalo - a právem.

"Ale pančelko, ty okna ve škole jsem nerozbil jen já, já jen jedno, další tři rozbili Pepíček a Frantík, proč mám já bejt potrestanej a oni ne?" :8:

Jdi mi s takovým přístupem hodně daleko. To, že někdo porušuje pravidla, neopravňuje nikoho porušovat je taky. A učitel nabádající k porušování pravidel je učitel na pár facek.

• freekarol
              freekarol, 22.6.18 11:45:56  

Kdyby pravidla dodržovali lidé v Číně či Rusku, tak se ke svobodným informacím nedostanou. Takže ono to dodržování pravidel, má svoje limity.

• Zidane
                Zidane, 23.6.18 04:10:27  

Ano. To má. Ale v případě učitele nutícího žáky zakládat si FB a popřípadě při registraci lhát nevidím ospravedlnitelný důvod k tomuto.

Že je učitel pohodlnej a chce zadávat a vybírat úkoly na FB? A to ospravedlňuje navádět dítě k porušování pravidel Facebooku - registrovat se tam i když mu není třináct, například? Nebo ho nutit si FB založit, když nechce?

Tohle "není ti třináct, při registraci zadej falešné údaje" mi už prostě přijde přes čáru a učitel by si to dle mne prostě neměl dovolit, k tomuhle žáky nabádat.

• freekarol
                  freekarol, 23.6.18 11:15:23  

Já už jasně napsal, že je to porušování pravidel FB. Že vlastně učitel své studenty učí, že podvádět se může, je špatné. Proč by pak teda nepodváděli i jinde, že?

• Zidane
                    Zidane, 23.6.18 11:21:03  

Přesně tak. Učitel jim tím dává najevo, že ono se podvádět vlastně smí... nádherný příklad.

• freekarol
      freekarol, 21.6.18 22:49:37  

Já mám radši kritiky, kteří s kritikou, také přinášejí řešení, alternativy. Hospody jsou plné kritiků, ale jak je vidět, životní styl, se díky tomu, v ČR, nijak výrazně nezlepšil. :15:

• Zidane
      Zidane, 22.6.18 04:51:20  

Hnal bych je klackem. Nehledě na to, že jak tam píšou - pokud jim nebylo třináct, tak založit účet pod falešnou identitou? Co je to za kantora, když nabádá k porušování pravidel? Jako rodič bych takového kantora poslal do háje zelenýho.

• freekarol
        freekarol, 22.6.18 11:49:48  

Vem to z pohledu učitele. Komunikovat s žáky přes internet, je prostě výhodné. Netuším, jestli FB má nějaké možnosti pro školy, pokud si pamatuji, tak Google něco pro školy má.

• Zidane
          Zidane, 23.6.18 04:13:08  

Možná FB nějaké možnosti má, ale spíš pro školy střední a vysoké. Pro základku těžko, když mají pravidlo, že osoba mladší třinácti let se nesmí registrovat.
          Já chápu, že to je pro učitele výhodné, ale jednou se člověk pod třináct nesmí na FB registrovat (teď podle EU už pod šestnáct a naši zákonodárci to zatím nezmírnili), tak by to učitel měl vzít jako fakt a pokud učí žáky mladší třinácti let, najít si jiný komunikační kanál.

• Zidane
    Zidane, 13.6.18 15:19:29  

https://smartmania.cz/heslum-odzvonilo-blizi-se-sjednocene-prihlasovani

Jo biometrické údaje... to tak.
    Zlatá hesla už třeba proto, že pokud vím, tak heslo nejsem povinen policii vydat, když ho budou chtít - bere se to jako vypovídání sám proti sobě a to nejsem povinen. Ale četl jsem, že otevřít notebook otiskem prstu už povinen jsem a když odmítnu, mají právo mě donutit - prý heslo je něco, co vím a to mě nemůžou nutit vydat, ale otisk prstu je na úrovni např. klíčů od bytu, které jsem pro účely domovní prohlídky povinen vydat a když nevydám, zabavěj mi je a použijou je k otevření i bez mého souhlasu.

Takže žádné biometrické údaje bych prosil, mně stačej hesla a to nemám v plánu páchat trestnou činnost. Co je jednoduššího než otisk prstu někde získat - zrovna na notebooku jich může být neúrekom - a přihlásit se kamkoliv pomocí tohoto bez mého vědomí? To tak :1:

• Paia
      Paia, 13.6.18 15:44:54  

souhlas
      radši 20 hesel a 10 pinů než jeden daktyl

• freekarol
      freekarol, 13.6.18 16:15:28  

Heslo, že tě nemůžou donutit vydat? Záleží na zemi a jejich zákonech.

• Zidane
        Zidane, 13.6.18 17:03:23  

To ano. Samozřejmě mluvím o ČR a tady nemohou - řeknu, že bych si tím mohl způsobit nebezpečí trestního stíhání a oni to musej vzít a nesmějí mě nutit.

Ale třeba v GB když nevydáš, můžeš dostat až dva roky za to, žes nevydal, četl jsem to v článku o Truecryptu. Proto prý je Truecrypt dělán tak, že jsou dvě hesla - "tajné", kterým se dostaneš na disk a i jeho část, kde budeš mít nějaké soukromé věci a heslo "hlavní", které když zadáš, dostaneš se na disk, ale část chráněná "tajným" heslem se bude tvářit jako prázdná.

A kdo neví, že máš disk rozdělen, nepozná to, ani Truecrypt to prý nedává navenek najevo, zařídí se až po zadání "tajného" nebo "hlavního" hesla.

Takže ty vydáš heslo "hlavní", abys vyhověl zákonu a na dejmetomu zásobu dětského porna se ti nedostanou, protože to bude vypadat, že tam žádná není :1:
        Na to bys musel zadat heslo "tajné" a to si samozřejmě necháš pro sebe, protože v takovém případě se počítá s tím, že pod "tajným" heslem jsou takové věci, že je radši obětuješ (kdyby třeba řekli "zformátujeme disk") než aby je někdo objevil :1:

• freekarol
          freekarol, 13.6.18 20:17:18  

Nejsem právník, ale i tak je mi jasné, že nějaká klička se vždy najde.

• Doctor.Bolito
      Doctor.Bolito, 13.6.18 18:42:04  

Já mám odemykání otiskem u mobilu u notebooku a přijde mi to fajn. Pokud budu chtít extrémní bezpečnost, použiju HW šifrovací klíč (nebo jak se tomu nadává). U běžných služeb mě to až tak neštve.
      Nicméně, otisk je lepší než nemít heslo a přesto výrazně rychlejší jak zadávání hesla. U lepších mobilů se ani neprojeví v běžném použití.

• Zidane
        Zidane, 13.6.18 18:51:12  

A pak se řízneš a nedostaneš se čtrnáct dní do mobilu :1: Ale chápu, že tohle je asi pojištěný tím, že ty otisky můžeš třeba mít dva :6:

A připomnělo http://www.lamer.cz/quote/43937 :1:

• Ondi
          Ondi, 13.6.18 19:13:07  

Kdysi byla "řeč" i o odblokováním fotkou oka (rohovky), no a další možnost by byl responder pod pokožkou (jaký mají dnes zvířata). :2:

• Doctor.Bolito
            Doctor.Bolito, 13.6.18 19:40:06  

To používá kolegyně u Note 8. Jako jo, funguje to, ale rychlostí a pohodlím to za otisky prstů dost zaostává. :5:

• Zidane
            Zidane, 13.6.18 23:56:46  

Řekni rovnou čip. No ještě tohle, aby mě očipovali jak čokla...

• Zidane
              Zidane, 14.6.18 00:01:08  

To tak, nějakej čip... pak mě budou 24/7/365 sledovat a když budu něco namítat, zeptají se "a proč ti to vadí, slušnému člověku přece nemůže vadit, že ho může někdo sledovat, proč by mělo?"
              A co takhle nějaké právo na soukromí?
              Jistě, většina lidí nosí odposlouchávadlo dobrovolně v kapse - mobil. Perfektně se z toho dá vysledovat, když ho máte furt v kapse, kde plus mínus pár desítek (no možná stovek) metrů jste.

Ale já jsem z těch, co když např. jdu do hospody, tak na co si brát mobil? Do hospody jdu na pivo a bavit se, ne bejt furt v dosahu, polibte si elipsy :1:
              To už musí bejt, abych si při odchodu z bytu vzal mobila, obvykle tady zůstane a vůbec mě to nesere :14: :14: :14:

• Ondi
              Ondi, 14.6.18 04:42:33  

Čip je moc široký a neurčitý pojem, proto raděj responder.

Ne, že bych to chtěl bezpodmínečně mít, ale vidím i jisté výhody oproti jiným systémům identifikace osoby. Překonat a zneužít se dá cokoliv.

Pochopitelně by měl poskytl takový responder pouze ID-číslo osoby a odpovídajícím orgánům v databázi jméno, fotku, adresu a pod. údaje nositele. To mají i dnes, že jo. Odpadla by tak povinnost mít občanku, cestovní pas, řidičák a i jiné doklady u sebe. Odpadla by i nutnost nosit klíč od bytu a od auta v kapse.

Ten systém tolik kritizovaného bezdotykového otevření auta není na principu responderu, ale na aktivní komunikací. Ten je nedomyšlený.

Respondery lze přečíst jen těsným přiblížením čtečky, tedy žádné sledování z několika metrů a dají se do určité míry odstínit, či rušit.

• Zidane
                Zidane, 14.6.18 13:12:41  

Kdo to chce, ať to má, ale povinně bych to nezaváděl. Já takovýhle opičárny nechci :-)

Nehledě na to, že povinnost mít u sebe řidičák je podle mě pozůstatek dřevních dob, dneska už by to dle mě bejt nemuselo - beztak si tě vždycky policajti perlustrujou podle občanky, tak přece v databázi viděj, jestli máš řidičák - a pokud neviděj, šlo by to upravit, aby viděli, takže dmsn kdyby se chtělo, tak samotnej řidičák u sebe mít nemusíš už teď...

• Doctor.Bolito
          Doctor.Bolito, 13.6.18 19:38:00  

Jasan, už jen kvůli lenosti (člověk nemusí přemýšlet jaký prst nebo ruku má použít). Ale ono je to beztak jedno - když ti to nevezme otisk, tak zkrátka zadáš heslo jako normálně :4:

• freekarol
          freekarol, 13.6.18 20:14:11  

Můj mobil mi neumožní mít jen otisk prstu, musím ještě zadat i pin či heslo.

• Doctor.Bolito
            Doctor.Bolito, 13.6.18 20:51:17  

Není to honor nebo huawei? Kamarádku trápí stejný "problém". Úplně standardní řešení to (potvrzování) není.

• freekarol
              freekarol, 14.6.18 11:55:17  

Xiaomi Mi A1, čistý Android, takže tak to chce Google.

Koukám, že jsem to ale napsal, blbě. To jen na poprvé musím zadat otisk prstu(popřípadě prstů a heslo,pin či gesto. K odemčení mobilu pak už můžu použít jen jedno. Je to pojistka, kdyby náhodou čtečka otisků prstů nefungovala, odemknu mobil pinem,heslem či gestem.

• Paia
          Paia, 13.6.18 20:24:37  

měl jsem kdysi noťas HP nx6120 nebo něco plus minus okolo, no a ten měl snímač na otisk a win7 při aktivování odemykání otiskem požadovaly naskenovat minimálně 3 prsty z každý ruky, takže ošetření poranění prstů tam bylo...
          ale jelikož odemykání pak bylo na 8 pokusů, než se to povedlo, tak jsem to zase vypnul a radši datloval heslo...

• Doctor.Bolito
            Doctor.Bolito, 13.6.18 20:50:08  

V tomhle technika poslední dobou dost pokročila. Pamatuju na soužití s Motorolou Atrix 4g z roku 2011. Ta měla sice už poměrně moderně vypadající čtečku, ale její fungování bylo jedním slovem zoufalé. Pak společnost, která dodávala řešení té čtečky, koupil Apple a vše v iphonech prošlo slušným vývojem směrem k lepší použitelnosti.
            Ještě galaxy s6 mi přišel poměrně pomalý (co do čtečky), ale S7 už je naprosto v pohodě (no, vzhledem k tomu kolik stojí, tak by měl být..). Člověk má čtečku v tlačítku, jehož zmáčknutím rozsvítí displej. A skutečně jen máčknu a jsem v telefonu, jako by tam žádná čtečka nebyla. K dokonalosti tomu něco chybí... když mám špinavé nebo mokré ruce, tak trochu stagnuje. Za normálních okolností je úspěšnost rozpoznání asi hodně nad 90%. OnePlus 3t měl prý ještě výrazně lepší čtečku, co do schopnosti rozpoznání otisků celkově i při zašpiněné ruce.

Notebook mě mile překvapil. Oproti těm dřívějším už je to fakt použitelné a obvykle (byť třeba se sekundovým zpožděním) napoprvé otisk pozná.

• freekarol
        freekarol, 13.6.18 20:15:54  

Tak já šifrování neřeším, Google mi jaksi neumožní šifrování vypnout.