My a počítač

Moderovaná diskuze | Kategorie: Počítače a elektro
Ondi (2018-05-26 11:53:23)Sten (2018-05-26 10:50:32)Doctor.Bolito (2018-05-26 10:07:58)Paia (2018-05-26 09:43:32)Zidane (2018-05-26 03:22:48)freekarol (2018-05-25 21:53:02)Jindra60 (2018-05-25 09:39:38)777_kolemjdouci (2018-05-25 06:09:45)BRITSKY.SLECHTIC (2018-04-05 15:20:35)pavucina.k (2018-03-23 20:44:51)bikerrm (2017-08-07 19:47:50)SantuS01 (2017-07-14 14:03:25)lolins (2016-09-18 10:03:52)helena.manova (2016-03-20 06:39:11)Comancheo (2015-01-03 12:52:48)Domovnik-317 (2014-11-13 17:19:57)
My a počítač
Založeno: 30. 9. 2013 | Příspěvků: 1 347 | Členů: 16
Správci: Paia (hlavní), 777_kolemjdouci

My starší, počítač a malé rady... a hlavně - nikdo se tu nikomu nevysmívá.

Máte problémy a zdánlivě neřešitelné trable s počítačem? Chodí sem lidé, co nám, starším mohou a umí i poradit. Vše okolo počítače - prosím, ptejte se a co budeme vědět, odpovíme. Zkušenější si najdou svá fóra... to chápeme.

Informace - pravidla Diskutníci.cz
http://www.diskutnici.cz/pravidla/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Zidane
    Zidane, 25.5.18 17:48:30  

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/473133-nektere-americke-weby-kvuli-gdpr-blokuji-uzivatele-z-eu.html

Děkujeme EU, fakt... takhle to dopadá, když úředník vykazuje aktivitu, aby nepřišel o teplé místečko... jděte už s tím molochem fakt do konečníku...

• Paia
      Paia, 25.5.18 18:32:58  

sic mi to žíly netrhá, páč tam nelezu, ale že je EU neskutečně obrovskej bordel, to podepíšu klidně 100x

• freekarol
      freekarol, 25.5.18 20:55:08  

A těch emailů, které ted díky tomu dostávám. Fakt, za to jsem opravdu nesmírně štastný(ironie).

• Paia
        Paia, 25.5.18 21:24:01  

pomalu horší než spamy...

• Zidane
        Zidane, 26.5.18 03:22:48  

Jo, tak to je! Ještě aby ti vrazili před ksícht mikrofon a ptali se, jestli jsi rád... by mě zajímalo jedno.
        Kdyby jim někdo fakt dal přes držku, jestli tohle mají započítané....

• Paia
    Paia, 24.5.18 16:12:24  

hapaly mailový servery u společnosti, která poskytuje volny.cz a centrum.cz
    když se mi na ně nepřipojil klient, tak jsem zkusil po webu - totálně prázdný schránky!
    ale na úvodních stránkách portálů maj aspoň info, že to "urgentně řešej"

• Paia
    Paia, 4.5.18 10:53:57  

neskutečně totálně mě serou z VLTAVA LABE MEDIA a.s.!
    už i na naší verzi National Geografic začali s tou prasárnou, že věty článku převedou po jedný do obrázku a z článku tak udělaj fotogalerii:
    https://www.national-geographic.cz/galerie/zena-si-zvykla-usinat-s-hadem-ale-pak-ji-veterinar-oznamil-sokujici-zpravu.html
    to jim to doprdele nemůže nějakej zákon zakázat, tyhle sprostý praktiky???

• Ondi
      Ondi, 4.5.18 11:13:04  

:1: :1: :1:
      Krajta dostala chuť na husu? Když si přibere do postele lovce hadů, tak by se to kompenzovalo. Třeba by si ta krajta vybrala jeho.

Už před desetiletím jsem přestal odebírat a kupovat kdysi seriózní časopisy a magazíny, protože jejich úroveň poklesla na úroveň blesku-plesku.

• Zidane
      Zidane, 16.5.18 00:03:51  

Plus to znám jako vtip už nějakej pátek. A s tím, že to je prasárna, tyhle "obrázkové články", to každopádně.

• Paia
    Paia, 26.4.18 12:59:03  

mám zajímavost:
    když hraju EuroTruck Simulator 2, tak se mi během hraní předejdou systémový hodiny, cca o 2 minuty za 2 hodiny hry :1: :1: :1:
    u jinejch her to přitom nedělá...

• Zidane
    Zidane, 22.4.18 01:37:13  

Tak mě teď překvapil gmail.
    Jsem na PC u táty - jiná IP, jinej PC než moje a po zadání hesla mi to řeklo něco ve smyslu "neznámé zařízení, nepodařilo se nám ověřit, že jste to vy" a nabídlo mi to možnost ověření pomocí telefonního čísla - sms naň.
    Nevybavuju si, že bych někam do nastavení schránky telefon zadával, tak jsem si řekl, že to zkusím jen tak proforma, zadal svoje vedlejší číslo, přišla tam SMS a po zadání kódu mě to pustilo dál.

Vsadil bych se, že jsem telefon při registraci nezadával, nejsem magor, abych takovýhle věci kdekomu blil.

Ale zase k čemu by bylo zabezpečení, kdy po zadání správného hesla (to si jsem jist, kdyby bylo špatně, pošle mě gmail do háje už s heslem a neremcá něco o neznámém zařízení) stačí kdejakej telefon, kterej zadám?

To by mi někdo mohl prolomit heslo, pak si pro ověření zadat vlastní telefonní číslo a račte dál... že bych teda přece jen někdy to číslo zadal? Ovšem při své paranoie si fakt nevybavuju, proč bych... znáte někdo gmail a víte o tom něco víc?

• Zidane
    Zidane, 6.4.18 14:20:19  

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/468387-facebook-smiruje-vsechny-soukrome-zpravy-a-bude-to-delat-dal-rekl-zuckerberg.html

Šmíráci zasr..., ani se nestyděj vyhlašovat, že to budou dělat dál...

• Doctor.Bolito
      Doctor.Bolito, 6.4.18 17:24:40  

Tak to je veřejné tajemství. Oni to v podstatě musí dělat jako kdokoli jiný s podobně velkou službou. V době všeobecné hysterie ohledně teroristů není těžké vynutit si kontrolu podobných informací.
      Ostatně, takové učící se klávesnice od googlu a MS v podstatě také šmírují. Neobhajuji to, ani s tím nesouhlasím, jen mi to nepřijde zase tak překvapivé.

• Zidane
        Zidane, 7.4.18 22:55:05  

Tak taková klávesnice by mi do baráku nesměla.

• Doctor.Bolito
          Doctor.Bolito, 8.4.18 00:29:07  

Mě to až tak nevadí, beztak už používám cloudové služby. Ber to tak (a možná jsem nadměrně paranoidní), že kdybys i v blbém emailu psal kamarádovi vážně vypadající zprávu, že uděláš nějaký teroristický útok, tak bych věřil, že by to nezůstalo bez odezvy z vnější, aniž by se ten kamarád jakkoli činil.
          Ta klávesnice mi ale na oplátku musí něco nabídnout. Taková klávesnice od googlu si umí zapamatovat slova do prediktivního slovníku a sdílet je v rámci několika zařízení. Psaní je pak rychlejší a mnohem pohodlnější (marná sláva, na malém displeji mobilu je v tomhle ohledu každá pomoc drahá).

• freekarol
            freekarol, 8.4.18 11:31:28  

Tak to vypadá, když mají lidi nízkou počítačovou gramotnost. Kdyby se řídili tím, že je internet veřejná nástěnka, tak by ted nemuseli nesmyslně upozornovat na to, že je někdo šmíruje.

• Zidane
            Zidane, 8.4.18 13:23:48  

U mobilu budiž, ale chytráka nemám a na počítači nějakou predikci a tak nechci, přijde mi rychlejší to napsat než muset kontrolovat co slovo, jestli predikce fakt pochopila, co mám na mysli...

Ono je to totiž nějak takhle:

Ženy jsou jako Google. Řekneš půl slova a už si domýšlejí. Ještě by se od Googlu mohly naučit reagovat, když člověk reaguje jinak než si domyslely.

A s predikcí to je podobné. Na počítači to nechci, až budu mít smrtphone nebo tablet, pak možná :6:

• Doctor.Bolito
              Doctor.Bolito, 8.4.18 15:22:59  

Ale no tak! Samozřejmě, že jsem myslel jen mobilní telefon (alternativně tablet). Tam je to pro mě spása. Na počítači mám zapnutou predikci jen v prohlížeči (což je taky fajn). A mám propojené jednotlivé služby (opět víc na mobilu, než počítači, ale to je dané použitím). Můj emailový klient (aplikace třetích stran) rozpozná mé kontakty podle adres. Takže tam mám maily od Venci pod Vencou s jeho fotkou a pod všemi jeho adresami. Nebo v kontaktech otevřu Vencu, kliknu na jeho adresu a spustí se mi navigace nastavená na cestu k Vencovi.
              Aplikace na email od vydavatele kterého neznám má moje kontakty, google má moje kontakty a teoreticky by i navigace mohla mít moje kontakty (ale v tomto případě nemá). To je slušný potencionální únik informací. Jenže... to je o tom mít nevyhovujícího emailového klienta, přepisování adres..atd atd.

• freekarol
      freekarol, 7.4.18 01:08:57  

Facebook není charita, je to komerční společnost. Že teprve ted, po tolika letech, si najednou někdo uvědomí, že FB ví, co člověk na FB dělá, spíše vypovídá o těchto lidech, než o FB.

• Paia
      Paia, 7.4.18 07:39:42  

a proto jsem tam nikdy nebyl, nejsem a nikdy nebudu a ještě se tím chlubím, páč jsem na to hrd a pyšen!

• Ondi
        Ondi, 7.4.18 15:28:30  

Nejseš sám. :2:

• Jindra60
      Jindra60, 12.4.18 14:02:53  

Lidé, pokud nechcete aby vás někdo šmíroval, nevylezejte z pelechu, z bytu/domu a už vůbec nelezte na internet. Všechno je dohledatelné, opakuji VŠECHNO :-) :-)

• Zidane
        Zidane, 13.4.18 16:31:07  

To sice ano, ale to neznamená, že se s tím mám smířit a nechat to bejt. To je logika jako proč zamykat byt, když bude zloděj chtít, překoná sebelepší zámek a do bytu se mi stejně dostane...

• Doctor.Bolito
          Doctor.Bolito, 13.4.18 17:28:03  

Když mi to nevyhovuje, nepoužívám to. To plně chápu. I bez facebooku se dá kvalitně žít .) Spíš nechápu kde se berou ty citové vztahy k podobným sítím (ať jí někdo miluje nebo nenávidí).

Tak jako tak, čím déle se ta poslední kauza natahuje, tím víc mě ubíjí blbost některých lidí (zejména ze stran příznivců). Slepičí na sebe kdejakou blbost, bez přemýšlení odpoví na kdejakou otázku o sobě, zapojí se do kdejaké soutěže. Vytvářejí si názor na politickou situaci na základě podstrkovaných článků a jsou líní ověřit si informace i z jiných zdrojů. Teď se diví, že někdo jejich ignoranci "zneužil" a tak ukazují prstíčkem na nějakou osobu, která za to všechno může. Tak třeba šéf facebooku. Sice je dopředu jasné, co asi může říci (sorry, neměli jsme to pod kontrolou, zkusíme to v maximální možné míře napravit), ale i tak, aby bylo divadlo pro lidi a vypadalo to, že vláda něco dělá, tak si ho pozvou do kongresu, kde konečně mají viníka voleb. Sice se nic nezmění, ale vypadá to dobře. Pak si toho všimnou v Evropě. Odpovědi sice mají, ale když může předstoupit v USA, ať přestoupí v EU. A klidně vsadím svých pět švestek, že to bude absolutní ztráta času, nic konkrétního z toho nevzejde, jen bude další divadlo.

Proč si to nepřiznat...lidé jsou zpravidla hloupí, tupí a líní. Čím více, tím nižší pravděpodobnost, že si to uvědomí.

• Zidane
            Zidane, 13.4.18 17:45:36  

Potíž je, že někdy třeba zrovna FB používat musíš. Kamarádka se mu taky vyhýbala, až pak jednou na VŠ profesor doktor docent řekl, že úkoly zadává přes FB, vybírá je přes FB, všechno potřebné sděluje přes skupinu dotyčné "třídy" na FB a hotovo, kdo FB nemáte, založte si, k výuce mého předmětu je nutný.

A hotovo, zkus mu říct, že FB nemáš a nechceš...

Nebo zase jiná, brigádu někde snad v realitce a šéf taky při domlouvání nástupu požadoval FB, "aby byl se svými zaměstnanci v kontaktu" a když Bára řekla, že nemá a nechce, on na to "no buď si FB založite nebo u nás nemůžete pracovat"... a to pak je o tom, jestli se kvůli práci přemůžeš a FB si založíš nebo řekneš "tak nashledanou"...

• Ondi
              Ondi, 13.4.18 18:50:00  

Být, či nebýt, toť ta otázka i ve vztahu registace na FB.

Důležité je to, co a kolik se zveřejní. Problém je zejména u dětí, nezkušených a naivních lidí, kteří si myslí, že "miluj svého bližního, jako sebe sama" (nebo tak nějak) je úzus. Človrdík by měl mít na paměti, že se i z toho nejmilejšího FB-kámoše může vyklubat kriminálník recidivista, podvodník, nebo misantrop.

V dávných dobách, před FB, měli lidé důvěru nanejvýš k lidem, které znali od dětství a také věděli, kdo si důvěru z okolních nezaslouží. Dneska se skamarádí někteří po týdenném dopisováním třeba i s vrahem, který si zrovna odpykává poslední týdny šatlavy a vyhlíží další oběti.

• Paia
              Paia, 13.4.18 19:07:42  

ten prof. dr. doc. je v podstatě debil
              a tomu šéfovi bych ukázal prostředníčkem jedničku

stalo se před 6-7 lety: když jsem zrovna nechal nedobitím kreditu propadnout tehdejší sim a neměl jsem žádný tlf číslo, jsem se ucházel o práci detektiva v megamarketech a oni po mně požadovali mít mobil, ptám se proč, dostávám odpověď, že lidi hlásej příchody do a odchody z práce mobilem, tak se naštvu - to jako mám plejtvat můj kredit na vaší evidenci docházky? a zařvu "strčte si to do prdele" a odkráčím středem...

vono vocamcaď-pocamcaď, hlavně si nenechat srát na hlavu!

• Doctor.Bolito
    Doctor.Bolito, 2.4.18 19:02:27  

Zpropadené DVB-T2. :5: Vzhledem k názvu diskuze pominu nutnost nákupu settop boxů. Vadí mi i v počítači. Koupit tuner není problém, ale podpora formátu videa HEVC už ano. Pokud to neumí HW grafický čip (jedno jestli samostatné grafické karty nebo integrované), zadýchá i poměrně nadupaný počítač (resp. jeho CPU). Takže i když například spustím ještě v ucházející grafice takové GTA 5, při přehrávání DVB-T2 (bez další zátěže) je vytížení CPU přes 40% a kvalita nic moc. Stačí jen přepnout na program v rámci zaběhnutého DVB-T a zatížení procesoru klesne na 4%.

• Doctor.Bolito
      Doctor.Bolito, 2.4.18 19:10:09  

Aby to nebylo dost paradoxní, můj telefon by to zvládl lépe .) To je daň za technický pokrok. Hrubý výpočetní výkon zkrátka nestačí na vše...phew!

• Paia
      Paia, 2.4.18 20:50:41  

tvl nestraš! provozuju 2x winfast dongle h a jsem smířenej s tím, že letos budu muset koupit nový tunery a tyhle si můžu pověsit leda na zeď, ale že by mi grafárna nezvládla hevc?
      komp mám postarší s athlon64x2 6000+, je to nízkej desktop od HP s jen 250W zmenšeným zdrojem a grafárnu v něm RadeonHD 6350 a nejspíš nic lepšího do kompu už asi nejde dát (jde i o verzi PCI-e 2.0 na desce a lepší nízký grafiky chtěj 3.0, nevím, jestli by to chodilo a zdroj ani nemá výstupy napájení grafáren)

klasickou tv ani s-t-b nemám a nechci, pro nahrávání, timeshift a sledování kdykoli je komp mnohem lepší

před měsícem jsem hledal a našel jsem na našem trhu zatím jeden jedinej vhodnej typ usb tuneru od avermedia

• Doctor.Bolito
        Doctor.Bolito, 2.4.18 21:42:48  

Třeba budeš mít lepší zkušenosti. Já teď šel (opět) do usb tuneru (v PC mám ještě starší PCI kartu, ale blbnul mi na ní jeden multiplex, USB nástupce na cesty fungoval dobře i ve stolním PC a už tam zůstal..je fakt, že v PC bude USB asi vždycky, u PCI slotů bych na to nespoléhal, tak to dává smysl). Teď je to nově evolveo sigma T2. Ale dost se peru s funkčností na alternativním softu (oblíbený sichboPVR zobrazí místo dvb-t2 kanálů jen černo. Dodávaný SW mě nenadchl, NextPVR funguje a na něm zkouším zátěž PC).

Zátěž CPU se teď pohybuje cca mezi 15-40% (přičemž když klesá k 15%, obraz se obvykle trochu trhá). Signál hlásí ok.

Jinak pro představu - mám CPU mám i5-3450, 12GB RAM, grafiku geforce GTX750Ti, 256GB SSD disk na programy, 750GB HDD jako úložiště. Monitor mi běží v rozlišení 1920x1200 60Hz a jedu na Windows 10 64b.

• Paia
          Paia, 2.4.18 22:19:12  

úplnej popis mýho kompu je mimochodem tady
          https://www.diskutnici.cz/forum/1940-world-of-tanks/

zvládá najednou: nahrávní jednoho kanálu ve WinMediaCenter (skrytě na pozadí, bez zobrazení kanálu), nahrávání druhýho kanálu v WinFast PVR2, (to už s obrazem na sekundárním LCD) a hraní WoT Blitz z klienta Steamu na primárním LCD

nedávno jsem chtěl otestovat KODI, ale vylámal jsem si na tom zuby, vůbec se v něm neobjevily ty tunery a nenašel jsem českej návod na zprovoznění (pochopil jsem jen, že KODI potřebuje svoje ovladače tunerů, že si neumí šáhnout na ty systémový)

• Doctor.Bolito
            Doctor.Bolito, 5.4.18 21:41:07  

Těžko říct. Buď celá low-endová sestava, která to zvládne HW dekódovat nebo třeba investice do nvidie GT 1030... měla by zvládat dekódovat video i ve vysokém rozlišení, odběr je na dnešní poměry dost nízký, tak by se s ním možná ten zdroj mohl poradit. Fyzické rozměry malé, může fungovat s pasivním chlazením. Toreticky by mohla fungovat v PCIe 2.0, ale na to krk nedám. :11: Na každý pád by šlo stále o výdaj skoro 2tisíce. Ale to všechno samozřejmě až v případě, kdy si ověříš, zda to skutečně neutáhne dvb-t2.

• freekarol
      freekarol, 2.4.18 23:24:54  

Tak, pokud si pamatuju dobře, tak ČR mohla rovnou začít s DVB-T2 a ne s DVB-T.

• Zidane
        Zidane, 3.4.18 09:35:09  

To by se pak člověk zeptal, proč se teda nezačlo. Abychom museli kupovat o settopbox víc a výrobci vydělali? :8:

• Sten
        Sten, 3.4.18 10:05:46  

Nemohla, výstava DVB-T v ČR probíhala v letech 2005-2010, DVB-T2 bylo standardizované v roce 2009 a otestované k plošnému nasazení o rok později. Analogové vysílání bylo ukončeno v roce 2011, set-top-boxy s DVB-T2 byly vzácné a stejně by nepomohly, v té době ještě neexistovalo H.265.

• Sten
      Sten, 3.4.18 09:48:00  

H.265 umí všechny grafiky mladší 4 let včetně těch v procesorech

• Paia
        Paia, 3.4.18 10:22:06  

jde to nějakým softem proklepnout a zjistit, co karta teda umí a co ne?

• Sten
          Sten, 3.4.18 10:46:49  

Nevím o žádném SW pro Windows, už je patnáct let nepoužívám, ale určitě něco existovat bude. V Linuxu to zobrazuje vainfo a vdpauinfo.

• Paia
            Paia, 3.4.18 12:32:59  

to můžu zkusit, linux mint mám na flešce

• Paia
            Paia, 5.4.18 08:04:39  

paja@flashmint ~ $ vainfo
            libva info: VA-API version 0.35.0
            libva info: va_getDriverName() returns 0
            libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/r600_drv_video.so
            libva info: va_openDriver() returns -1
            vaInitialize failed with error code -1 (unknown libva error),exit

paja@flashmint ~ $ sudo vainfo
            error: XDG_RUNTIME_DIR not set in the environment.
            libva info: VA-API version 0.35.0
            libva info: va_getDriverName() returns 0
            libva info: Trying to open /usr/lib/x86_64-linux-gnu/dri/r600_drv_video.so
            libva info: va_openDriver() returns -1
            vaInitialize failed with error code -1 (unknown libva error),exit

tak zdatnej linuxák zas nejsem, abych věděl, co s tím, no a vdpauinfo nejde v terminálu nainstalovat, spadne to při hledání závislostí

• Doctor.Bolito
        Doctor.Bolito, 3.4.18 11:40:59  

O tom žádná, spíš mě štve, že můj vcelku obstaróžní stroj má stále výkonu na rozdávání, ale ve výsledku je to jedno. Ale to už k asi k technickému pokroku patří. Vzpomněl jsem si na lumii 1020, která přinesla 42Mpx foťák, ale, na rozdíl od své předchůdkyně N808, neměla žádný extra čip na zpracování obrazu. Pak všichni nadávali jak je pomalá.)

• Sten
      Sten, 3.4.18 12:41:55  

Ten počítač má jen USB 2, co? Tak mě napadá, jestli na tom nemá taky podíl, přeci jen DVB-T2 má 35 Mbps na multiplex (DVB-T má 20) a to je hodně dat, co se musí posílat. Máš ten tuner zapojený přímo do PC?

• Doctor.Bolito
        Doctor.Bolito, 3.4.18 19:26:11  

To byla hodně dobrá připomínka, díky. :4: Většina je USB2, část USB3. Já měl tuner na USB2, tak jsem jej přehodil na USB3, ale nakonec to bude spíš jen signálem, protože vše funguje naprosto shodně (asi se dalo čekat, že DVB-T2 bude náročnější. Sice to hlásí cca 90%, ale moc tomu nevěřím). Tak jako tak, vytížení CPU zůstává vysoké. No, třeba do konce roku, než vypnou DVB-T, vyhodím nějaký ten tisíc za GeForce 1050, pořídím si Kingdom Come a budu mít jak trávit chladné zimní večery .) A do té doby asi lepší zesilovač...i když paradoxně androidí krabička s TV tunnerem u televize, ke které by měl jít ještě horší signál, funguje zcela v pohodě. Kouknu na to :/

• Paia
          Paia, 3.4.18 21:18:12  

no, když dneska existujou "plnohodnotný" počítače velikosti flešky co se jen zasunou do hdmi v televizoru, tak snad můžou ten usb tuner pro t2 udělat tak, že by veškerý dekodování z h.265/hevc dělal tuner sám a po usb posílal už jen výsledný data pro obraz v uživatelem zvoleným rozlišení v obslužným softwaru a nemusí se s tím namáhat ani cpu ani gpu

nejsem programátor, je to jen logická úvaha selským rozumem bejvalýho IT technika

• Doctor.Bolito
      Doctor.Bolito, 4.4.18 23:16:07  

Tak starý slabý notebook (i3 arrandale..něco jako lepší historický atom) už to nedával. Na každý pád, nároky na signál jsou k pláči. Jestliže dvb-t běžel až výjimky hladce i bez zesilovače, tak ani silný zesilovač situaci ohledně dvb-t2 úplně nezachránil. Občasné kostičkování...a po novém zesilovači přichází i nákup nové antény.
      Jakože u nás celkově to není nejlepší bez přímého výhledu na vysílač, ale co člověk nadělá. Je tam i LTE filtr (přemýšlím zdali se nejedná jen o reklamní žvást). Až dojde, dám vědět a zkusím to celé zatížení ještě jednou změřit. Pffffff

• Sten
        Sten, 4.4.18 23:20:24  

A je tam opravdu slabý signál? Kostičkování se objevuje, i když to počítač nestíhá dekódovat.

• Doctor.Bolito
          Doctor.Bolito, 5.4.18 21:19:09  

Kdepak, budu doufat v anténu. Dnes jsem nakonec neodolal a vyplázl peníze za novou grafiku. Žádný super stroj, GTX 1050 (co mě překvapilo, má skoro o polovinu vyšší výkon jak moje současná 750Ti, ale obejde se bez dalšího napájení..fakt jí stačí jen PCI-E). Po nastavení dekodéru jsem dosáhl vytížení zhruba +-6% na straně CPU a ještě o něco méně na GPU i při sledování DVB-T2. To je slušný pokrok. Žel občasné zaseknutí obrazu stejně znamenalo dost rozpačitý zážitek :/ Zajímavé, že krabička s androidem pro změnu nabízí čistý obraz, ale v nízké kvalitě (rozuměj rozlišení, komprese...vypadá jak DVB-T) a hlásí dobrý signál, ale rozchází se zvuk. :5:

Je to celé divné...začínám tušit někde nějaký skrytý problém. Ale počkám zítra na tu anténu a pak se uvidí.

• Paia
    Paia, 28.3.18 19:20:37  

koukám koukám, abych začal šetřit na pořádnou ožíračku!

po tý aféře jednotlivci i firmy rušej profily a stránky na Atlasu hub, akcie klesly o 95 mld $

před časem jsem si slíbil, že pokud se dožiju konce a vypnutí toho cukrblikova nesmyslu, že se vožeru na oslavu jak dobytek totálně do němoty :1: :1: :1:

• Doctor.Bolito
      Doctor.Bolito, 28.3.18 22:02:01  

Facebook jen tak neskončí a osobně mě ta kauza moc nebere - jen to jen nástroj a jako takový funguje. Spíš mě překvapuje, jak uživatelé dávají hrdě najevo svou hloupost, když nahlas vykřikují, jak se cítí poškozeni, když na FB nahráli citlivá data...

• Zidane
        Zidane, 29.3.18 04:20:57  

Jo, to sedí. Najednou jsou poškození... stejně jako ty různé "mítů" slepice, co rády daly a teď si uvědomily, že vlastně dát nechtěly... on ty blbečky někdo nutil nahrát na FB každý svůj výkal? No to snad ne... takže víme, jak to asi bylo...

• freekarol
        freekarol, 29.3.18 11:49:42  

Google sbírá mnohem více dat. Nemluvě o tom, že současná kauza s Facebookem, není jaksi o Facebooku, ale o analytických firmách viz čeští SociaBakers, který sbírají informace o uživatelích z FB. To může udělat každý z nás. To jen ti, kteří nenávidí FB, dělají z komára velblouda.

• Zidane
      Zidane, 29.3.18 04:19:12  

Neskončí, to si nefandi. Teď je kolem toho tartas, ale neskončí.

• freekarol
        freekarol, 29.3.18 11:54:30  

Mohl by skončit, nebo mít tak nízkou popularitu jako má dnes MySpace. Stačí, aby přitvrdil podmínky používání a firmy můžou začít odcházet. Jako se to ted děje na YouTube viz https://technet.idnes.cz/akaz-zbrani-a-youtube-pornhub-zbrane-dv6-/kratke-zpravy.aspx?c=A180323_114946_tec-kratke-zpravy_vse

• Zidane
          Zidane, 30.3.18 06:07:04  

Jenže FB už je příliš zajetej, že na něm jsou i lidi jako já - zrušil bych tu srač.. už kdy, nemít mezi kamarádama lidi, které prostě jinak neseženu...

"ICQ? Na co? Na FB mě seženeš vždycky"... a ICQ nezapli už doslova pár let... ale občas je člověk prostě sehnat potřebuje, takže jak jinak?

A nevěřím tomu, že by tací obnovili ICQ nebo se unavovali s něčím tak předpotopním jako je e-mail, ti prostě na FB zůstanou... a pokud s nima chci být ve spojení, holt FB účet zrušit nemůžu... to je to.

• freekarol
            freekarol, 30.3.18 10:32:36  

O MySpace si taky nikdo nemyslel, že by dopadl jak dopadl. Už ted FB řeší problémy s tím, že mladší FB opouští a přesouvají se na Instagram či Snapchat. Ono si stačí uvědomit, co vše aplikace od FB o člověku můžou ukládat:sms, hovory, kontakty a další věci...

• Paia
            Paia, 30.3.18 12:58:59  

já nevyměknu, já tam prostě nikdy účet nezřídím...

e-maily jsou beztak nejlepší, lehkej imap klient v pc, imap klient v mobilu, pc se použije když je na to čas a chuť, mobil je spíš jako upozorňovátko a náhled, že něco přišlo, když je člověk u cizího kompu vždy má možnost nouzově se přihlásit na webech...

nene, já nemám mentalitu ani mozek na nějaký asociální sítě jakýhokoli druhu, jediný, k čemu jsem přišel prakticky náhodou je G+, strejda G mi sám kdysi poslal pozvánku, ale moc to nepoužívám, páč to nechápu, někde jsem tím přihlášenej do nějakejch diskusí pod článkama

• freekarol
              freekarol, 30.3.18 20:26:25  

Emaily ale neslouží k rychlé komunikaci. Pokud chce někdo rychle odpověd, tak volí Facebook či sms. U emailu se neočekává, že na něj člověk odpoví co nejdříve.

• Paia
                Paia, 30.3.18 20:59:11  

já i na sms odpovídám (pokud vůbec) po pár hodinách či další den, když neslyším, že přišla, nevím o ní, neberu telefon do ruky každejch 10 minut jako někdo...

• freekarol
                  freekarol, 31.3.18 02:01:53  

Lidi mají obvykle mobil u sebe, takže o nové sms ví budto díky zvukovému upozornění či vibraci. Jinak platí, že něco urgentního, se dělá přes telefonní hovor. Pak je tu chat, kdy člověk vidí, že je někdo online. A až pak sms či email. U nich člověk může jen hádat, kdy se k nim člověk dostane.

• Zidane
                    Zidane, 31.3.18 04:04:25  

Tak.
                    Když chci něco akutního, volám.
                    Když je to méně akutní a spíš potřebuju dát vědět něco ve smyslu "dorazím ve tři", píšu SMS či, pokud to akutní není a potřebuju třeba jen něco ohlásit ještě ten den - jako tuhle pracovní neschopnost na úřad práce, povinnost ohlásit to ještě ten den - napsal jsem maila, protože už bylo po pracovní době a telefon na zprostředkovatelku mám (předpokládám) její pracovní, takže bych se nedovolal. A napsat maila pro ohlášení stačí.

A lidi vědí, že pokud to nespěchá a chtějí mi něco napsat zadarmo (sms zdarma stále ještě dnes být nemusí), mám stále zapnuté ICQ a když mi na něj něco přijde, začne blikat upozornění na liště, takže pokud jsem u PC, všimnu si a nejsem-li, všimnu si, až přijdu :6:

• Paia
                    Paia, 31.3.18 09:36:45  

když jdu na záchod, do koupelny či do kuchyně, tak si telefon neberu, takže pokud něco přijde nebo někdo volá v tu dobu, nevím o tom a po návratu do cimry mobila nekontroluju (nemá žádný blikátko, že byl aktivní)

a zjistil jsem i, že když se ven nosí zimní bunda (dlouhá) a tlf mám v levý přední kapse riflí, tak neslyším zvonek ani necejtím vibrace

• freekarol
                    freekarol, 31.3.18 10:57:45  

Paia: Proto taky nechci mobil bez notifikační diody. Se pořád divím, jak kolem sebe vidím Samsungy do 6 tisíc a lidem nevadí, že nemají žádnou notifikační diodu. A ani nemají nainstalovanou aplikaci, která aspon upozornuje na displeji mobilu. Asi jsou lidi fakt nenáročný. :15:

• Doctor.Bolito
            Doctor.Bolito, 30.3.18 18:46:54  

Snapchat nemusí FB trápit, když jej vlastní a má jej slušně propojený. Nechápu jednu věc - když tu někoho trápí jaký je FB a doufá, že skončí, tak je přeci nanejvýše logické očekávat, že jej nahradí něco z principu podobného (třeba jako onen Myspace, který upadá), co bude opět podobně nanáviděné .)

FB může zjišťovat hodně informací, ale době běžně používaných cloudových služeb od Google či Microsoftu (kontakty, zprávy..) to není nějak výjimečné. FB může číst SMS, ale v mém případě bych musel odsouhlasit, aby se messenger stal primární aplikací na SMS, jinak nemá aktivní oprávnění. FB mi funguje i bez oprávnění na telefon, zjištění pozice... a nijak mi to ve funkčnosti nevadí.
            A nikdy jsem díky podobným službám neutrpěl žádnou újmu. Stačí být trochu opatrný. Chápu, že každému se líbí něco jiného...ale dělat ze sociálních sítí a cloudových služeb zbytečně ďábla..

Emaily, byť zaběhnutné a všem známé, nejsou nejspolehlivější řešení a po posledních zkušenostech s IMAPem i exchange v outlooku bych si dal velký pozor. Nehledě na to, měsícem jsem si odhlašoval v práci oběd přes email. Po 4 dnech mi dorazilo oznámení o nedoručení a o po dalších dvou týdnech upozornění, že jej musím doplatit .)) Jen říkám, že ne vše je tak černobílé jak se zdá.

• freekarol
              freekarol, 30.3.18 20:23:17  

Ne každý umí odebrat oprávnění a ted ani netuším, jestli k tomu není potřeba root.

FB je jen nástroj, očividně ho lidi potřebují, jinak by už tento nástroj dávno neexistoval a je jedno, v jaké podobě.

• Paia
                Paia, 30.3.18 20:57:05  

lidem bylo vnucováno, že ho chtějí potřebovat, no a většina na to skočila...

• Zidane
                  Zidane, 31.3.18 04:00:40  

Plus to FB podporuje ignorací multiúčtů, ač tyto dle pravidel nesmíš mít... ale pokud chce člověk hrát nějaké ty atlasí klikačky, je zvláštní účet prakticky nutnost. Před lety jsem ujížděl jen na jedné hře - Mafia Wars - a to nevěříte, jak jediná hra dokáže totálně zasrat zeď - líp to říct nejde. Desítky, dost možná stovky herních příspěvků denně a hledej mezi tím něco důležitého... takže jsem si samozřejmě založil herního mulťáka. No a co mě ta hra přestala bavit, po mulťákovi jsem ani nevzdechl, proč taky :6:

Vsadím se, že kdyby FB důsledně vymlátil všechny takovéhle multiúčty, klesne mu počet členů minimálně o třetinu, dost možná to pude i k polovině, každopádně by to byl slušnej průvan. A méně zobrazování reklam, nemohli by se vytahovat, kolik mají členů... takže občas něco smažou, když je to moc okaté a jinak na to dlabou.

• freekarol
                    freekarol, 31.3.18 10:59:45  

Pokud FB po svých uživatelích nebude chtít, aby jejich totožnost byla prokazována občanským průkazem, řidičákem či pasem, tak sotva může poznat, že někdo má několik profilů.

• Doctor.Bolito
                    Doctor.Bolito, 31.3.18 22:15:20  

Ale on to po nich chce, v některých případech kdy vznikne pochybnost (osobně vsázím i na bonzáky). Vtipné je, že znám lidi, co vážně chtěli vyphotoshopovat průkaz a mám pocit, že jeden tak i skutečně udělal. A to jen proto, aby si udrželi svůj anonymní nick. A že tím riskují nějaký ten rok kriminálu, to jim nedochází..

• Paia
                    Paia, 31.3.18 22:51:23  

wiki: "Mafia Wars bylo možno hrát například na Facebooku, MySpace nebo na www.mafiawars.com.

Společnost Zynga hru ukončila dne 6.6.2016."

takže to šlo i bez sítí...

• Doctor.Bolito
                Doctor.Bolito, 30.3.18 23:38:39  

Je to součástí běžného nastavení v androidu (minimálně verze 6, soudě z toho, co mám po ruce). Nevím jak u verze lite FB, ale u "běžné" s tím nebyl problém, aniž bych musel chodit do nastavení aplikace. U iOS by měla být tato možnost nějaký ten rok také, ale nikdy jsem s ním nepracoval.
                Uživatel je navíc upozorněn... pokud na to vše kašle (a to je problém i velké části kauz ohledně sociálních sítí), pak už je to jeho neopatrnost. Ale s tím už více udělat asi nelze (krom odebrání inkriminovaných služeb).

• freekarol
                  freekarol, 31.3.18 01:57:45  

Tak já mám ještě starší verzi Androida, kde to možné oficiálně nejde(a těch, kdo má starší verzi Androida, určitě bude dost). iPhone nemá smysl řešit, toho má v ČR jen hrstka lidí.

Ano, Android ukazuje, jaká oprávnění, aplikace při instalaci chce. Jenže, když je uživatel nepovolí, tak si aplikaci nenainstaluje a už vidím, kolik lidí, by si nenainstalovalo např. FB messenger, protože chce oprávnění, která se jim nelíbí...

• Doctor.Bolito
                    Doctor.Bolito, 31.3.18 11:53:56  

No vidíš, nedošlo mi, že u androidu byl vývoj v tomhle tak pomalý. Je to až od verze 6 (osobně jsem vsázel na 4.4 nebo určitě 5).

U novějších verzí už je to trochu jinak. Postupně se tě to ptá na oprávnění podle toho, co chce využít (polohu, údaje o profilu) a v nastavení to lze vždy zpětně odvolat. V tomhle urazil kus cesty.
                    Ale na druhou cestu, i tak je tu verze 6 už dva roky a je tu možnost (u populárnějších zařízení) alternativní ROM, což ale osobně z hlediska bezpečnosti neberu jako úplnou výhru (člověk může a nemusí věřit schopnostem a úmyslům různých "kuchařů" jednotlivých ROM) a není to pro každého.

Vtipné je, že se mi teď dostal do ruky tablet Nexus 7 z roku 2012 (se slušnou podporou, neb je přímo od Googlu) a ten sice má ofiko Android v6, ale pro změnu je tak morálně zastaralý, že jeho použití už není přiliš pohodlné (ono i s alternativními ROM, problém není až tak nabobtnalý systém, který sice také trochu znepříjemňuje práci, jako nestále bobtnající a náročnější aplikace)

• freekarol
                    freekarol, 31.3.18 21:00:15  

S custom ROM je problém, že musí být dělaný pro konkrétní mobil, jinak nemusí fungovat kamera, druhá sim atd. A to v případě, že se upravený Android spustí.

Tak já už stejně budu kupovat nový mobil, tak je dobré vědět, že Google Androida vylepšil, když už je potřeba méne aplikace, protože určité funkce má Android už v sobě. Kdyby uměl zálohovat všechny aplikace včetně jejich dat, to by už bylo výrazné vylepšení.

• Sten
                    Sten, 31.3.18 21:07:31  

Automaticky zálohovat všechny aplikace včetně dat umí také od 6ky :4: Dřív to šlo přes kabel do počítače.

• freekarol
                    freekarol, 31.3.18 23:58:40  

Co vím, tak to budto neumí spolehlivě a nebo neumí vše, proto se stále používá např. Titanium Backup. A jak jsem ted Googlovat, tak jsem si to pamatoval dobře:

"For devices running 2015's Android 6.0 Marshmallow release and higher, Google provides an expanded app backup system that also saves and restores app-specific data — everything from sign-ins to preferences and any other relevant elements. It's worth noting that this requires some level of integration and support on the developers' behalves, however, so it works more effectively with some apps than others."