Kytara

Otevřená diskuze | Kategorie: Hudba
beLIEve (2018-07-13 12:11:05)Borst (2018-07-06 22:52:28)KopT (2018-07-04 19:51:56)Malahan (2018-06-29 23:02:33)Paia (2018-06-29 17:06:02)Mig_all (2018-06-29 10:03:52)Filcka (2018-06-29 00:03:26)chita (2018-04-24 08:36:50)radiac (2018-01-07 13:19:58)SantuS01 (2017-07-14 14:03:18)Rusalka (2017-05-04 09:24:57)613ziza (2017-02-15 08:53:20)BloodAndVomit (2016-12-31 14:10:15)Vladas (2016-05-01 13:09:18)
Kytara
Založeno: 30. 9. 2013 | Příspěvků: 187 | Členů: 14
Správci: Rusalka (hlavní)

Pro bývalou komunitu z lide.cz a všechny další kytaristy. Všechno (nejen) o kytarách - akustiky, elektriky, hybridy, aparáty....

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Adalbert
    Adalbert, 26.6.18 14:53:16  

Tak jsem sehnal čínskou klasickou kytaru, která zvládne akustický kovový 009. Ale spíš váš pobavím, co jsem včera způsobil u nás v technobaru, když jsem se o tom zmínil: děs v očích barmana a běsy jednoho štamgasta, až ten odešel. Vůbec mi nedošlo, že když někdo na nic nehraje, nedokáže pochopit, že může vůbec existovat člověk, který poslouchá techno a na druhou stranu má rád country, bluegrass... Připadám si v tomhle státě ovcí jako debil. Vyrostl jsem na a poslouchám dodnes oldschool punk a HC, metal a deadmetal, rockovou hudbu, různou elektronickou hudbu, hiphop či triphop, dále latino jazz, africkou hudbu. Hraju v HC-hiphop kapele, hrál jsem v r´n´r kapele, a skládám písničky na španělku. Líbí se mi zvuk jakékoli hudby, která je komponovaná. Ale ne, vono je to špatně. Asi si to už pro příště nechám pro sebe :1:

• Filcka
      Filcka, 29.6.18 00:03:25  

Jo, mít rád víc jak jednu rodinu hudebních stylů je některými lidmi bráno jako strašné podivínství.

• Adalbert
    Adalbert, 4.6.18 15:37:35  

Zdravím, dá se nějak předem zjistit, zdali klasická španělka s nylonkami zvládne kovový struny? Ono se to vůbec nedoporučuje, tak se ptám... Potřebuji to kvůli nahrávání - z nylonek nedostanu sustain ani barvu, co chci.

• Filcka
      Filcka, 5.6.18 09:14:01  

Pokud máš tu kytaru rád, fakt to radši nedělej (sám jsem tu chybu před lety udělal - to nechceš). Puč si od někoho kytaru, která je na to stavěná.

• Adalbert
        Adalbert, 5.6.18 12:22:52  

Díky, žes mi to potvrdil. Seženu si místo toho nějaký pádlo... :4:

• Paia
          Paia, 5.6.18 17:48:15  

jestli je ta španěla postavená vyloženě jako koncertní a patřičně i oceněná, pak je jen na nylonky
          je-li to však levnější tzv. "školní" kytarka, pak zvládne i kovový struny, doporučoval bych ale maximálně 0.11 v určení pro odpovídající menzuru*), nic tlustšího

*) např. u elektrik: na typy lespaul a na typy strat by měly bejt odlišný struny, LP má kratší menzuru než strat a někteří výrobci na struny i píšou, pro jakou menzuru jsou vhodný

• Adalbert
            Adalbert, 6.6.18 09:38:51  

Jestli je to školní kytara, to jsem nezjistil. Je to Enrique Keller No. 60. Na netu jsem jí nenašel. Ale zatím to vyzkouším pomocí toho mikráku. Nejsem muzikant, spíš hudební kutil, takže mě to bude bavit :15: Každopádně velmi děkuji za podnětnou diskusi. :4:

• Borst
      Borst, 5.6.18 21:49:53  

Používám klasický dynamický mikrofon uchycený v těle kytary na suchý zip hlavicí ke kobylce, konektor 6,3 je na lubu:
      http://img24.cz/images/37581079585912782200.jpg
      Je nutné potlačit hloubky, jinak je zvuk skvělý.

• Borst
        Borst, 5.6.18 21:56:27  

Sustain lze vylepšit lehkou kompresí dynamiky a barvu vč. prostorového efektu také umí BOSS ME-25

• Adalbert
          Adalbert, 6.6.18 09:34:27  

Tak to je super nápad! Zkusím to vykutit. Na své kytaře mám od výroby piezo snímač a ten nemá "tělo" ve zvuku a tohle by mi pomohlo, nahrál bych to do dvou stop a vyladil pomocí EQ a kompresoru. :6:

• Paia
            Paia, 6.6.18 18:58:23  

kámoš si loni koupil elektrickou kytaru Parker, ta kromě klasickejch snímačů má ještě i piezzo a na něj z ní leze zvuk jak z akustiky... :2:

• Adalbert
              Adalbert, 11.6.18 13:07:25  

Jo, tyhle typy kytar znám, ale to už je nad mý finanční možnosti...

• Paia
                Paia, 12.6.18 09:30:52  

nad moje taky...
                prej už byla lehce použitá (původní majitel k ní nepřilnul) a dal za ní asi 35 tis...

• Borst
          Borst, 6.6.18 11:53:00  

Něco k instalaci mikrofonu do těla kytary - takto vypadá uchycení:
          http://img24.cz/images/09033284217499092134.jpg
          Masivní (těžký) mikrofon je spíše výhodou jelikož pružným uchycením se nepřenáší nežádoucí zvuky. Vyzkoušel jsem i lehký nástrojový (pouze hlavici) a výsledek byl horší. U masivního se příznivě uplatňuje jeho setrvačná hmotnost a prostorový zábor je i tak zanedbatelný. Mikrofon se nesmí nikde dotýkat vnitřku kytary, uchycení pouze lehké na té pěnové kostce + třmínek ze suchého zipu (stačí úzký).
          Výhodnější by bylo uchycení mikrofonu pomocí té pěnové kostky do spodní části lubu hlavicí ke kobylce, ale to se mi nepodařilo. Gynekolog by to jistě dokázal:1:

• Adalbert
        Adalbert, 11.6.18 13:03:28  

Tak se mi to povedlo podobně vykutit. Jenomže kytara s nylonkama prostě vždycky bude znít jako kytara s nylonkama :1: Takže je to jasný, jdu shánět country kytaru... Každopádně díky za podnětnou diskusi, protože se mi to hodí i tak. :4:

• Filcka
          Filcka, 11.6.18 13:44:15  

Jakž takž slušná westernovka se dá sehnat i kolem dvou tisíc, ale určitě nekupovat bez vyzkoušení. Já mám Tanglewood Liberty tuším za 2600,- a za tu cenu to hraje celkem pěkně, akorát ne příliš nahlas a pražce cca od patnáctého nahoru jsou totálně mimo, ale na takovou kytaru jsem se stejně nechystal hrát výš jak na dvanáctém.

• Paia
          Paia, 12.6.18 09:37:23  

kolega z kapely si před pár lety kupoval Washburna (ten typ, co má vykrojení i pro hru od 12. pražce výš) za 5900,-, pomáhal jsem mu vybrat nejlepší kousek z pěti, co na krámě měli, a je s ním moc spokojenej, má slušnej zvuk, ladění drží...
          z výroby na něm byly struny 0.12, po pár tejdnech si tam nasadil 0.11, aby umáčknul barré...

• Borst
    Borst, 5.2.18 17:59:19  

Zatím jsem se při ladění spoléhal pouze na svůj sluch, ale právě to neustálé dolaďování s novými strunami, co zmiňuji níže vedlo k tomu, že jsem si pořídil ladičku JT-22B - Otočná klipová s podsvícením. Je to jedna z těch nejlevnějších, ale přesností +/- 1 Cent mi naprosto vyhovuje.
    Ani ten nejlepší sluchař nedokáže jít na menší odchylku než +/- 2 až 3 Centy. Tahle je oproti těm podstatně dražším docela mrňavá a dobře čitelná. S integrovanou v BOSS ME-25 je přesná shoda. Perfektně se s ní ladí i baskytara (lépe než s integrovanou v kombu).

• Filcka
      Filcka, 6.2.18 10:07:13  

Ono je dobré pro co nejlepší intonaci zkombinovat ladičku a ucho. Když jsou struny naladěné PŘESNĚ v temperovaném ladění, tak některé akordy zní, jako by naladěné nebyly, byť podle ladičky jsou, takže většinou naladím podle ladičky a potom udělám jemné úpravy, aby znělo všechno jak má.
      Na kontrolu jsou dobré hmaty 022450 a 002255 (což jsou soupravy kvart a kvint, u kterých se ta naladěnost uchem poznává dobře). Aby zněly všechny akordy jakž takž a ne jeden dokonale a druhý mizerně, je většinou třeba nějaký kompromis.

• Paia
      Paia, 1.3.18 00:08:23  

když jsou perfektně seřízený struny, tedy vejška nad pražcema a taky posuvem na kobyle oktávy, pak zněj akordy dobře i při přesným naladění jen podle ladičky a není třeba to korigovat podle ucha
      aspoň na mý kejtře se na to takhle můžu spolýhat (a to mám sluch jen schůdek pod absolutním)

pochopitelně na klasik španělách to nejde, nemají štelovací kameny v kobyle...

• Borst
        Borst, 3.3.18 21:43:34  

I když jsou struny perfektně vyladěny a ladí i v oktávách, lze docílit pouze pro jednu tóninu sluchem lepšího znění, ale na úkor ostatních tónin pro které už čisté ladění nebude tak vyhovovat. Ladění je vždy jistý kompromis a určitá míra rozladění mezi čistým intrvaly, daným pouze poměry celých čísel a temperovaným, které vzniklo rovnoměrným rozdělením všech intervalů na stejné úseky aby byly možné modulace, nebo transpozice bez přelaďování.
        Temperované ladění je zjednodušeně rovnoměrné mírné rozladění všech intervalů s výjimkou oktáv, kdy je vždy poměr kmitočtů 1_2_4_8_16 ...

• Borst
    Borst, 3.2.18 15:16:24  

Už to jsou dva dny, co jsem vyměnil nylonové struny na klasické španělské kytaře. Nevím, zda je normální, že se stále ještě povolují. Krk je OK, mechanika rovněž a uchyceny jsou dobře.
    Jak dlouho může odhadem trvat, než se přestanou povolovat? ... a je to vůbec normální?
    Tipoval bych podle dřívějších výměn, že by mohlo stačit několik hodin, ale to jsem neodhadl, nebo je něco špatně.
    Struny jsou Fender Nylon Classical
    Co zkusit, naladit o půl stupně výš a nechat v klidu do druhého dne?

• Filcka
      Filcka, 4.2.18 14:34:05  

V klidu bych to právě nenechával, po natažení nových strun se jim snažím dát co nejvíc zabrat (hodně bendů nebo i tahání strun přiměřenou silou pryč od hmatníku), ať se pořádně usadí. Nechat to ležet je nejlepší způsob, jak ten proces zpomalit.

• Borst
        Borst, 4.2.18 19:15:49  

Je to přesně jak uvádíš, nevím sice proč, ale kmitající struny se dříve ustálí. Ověřeno a dík

• Filcka
          Filcka, 6.2.18 10:03:42  

Tak ono to dává smysl, protože se tím vyvíjí větší tah na tu ladicí mechaniku a ta struna se tím pádem dřív dostane do toho uleženého stavu, kdy drží ladění. S tímhle fíglem není problém hrát na kytaru nebo basu třeba už hodinu po výměně strun bez přílišného rozlaďování.

• Pauleo
            Pauleo, 22.4.18 14:49:18  

No já myslím že je to hlavně v tom materiálu těch strun, struna není zvyklá na natažený stav, takže se ještě dlouhou dobu samovolně vyrovnává pnutí povolováním, těmi bendy vše samozřejmě urychluješ, sic čas se úplně nanahradí.

• Pauleo
      Pauleo, 22.4.18 14:51:04  

Nylonky si sedaj vždy dlouho, častokrát ještě různě doprokluzujou.

• Eliska744
    Eliska744, 30.7.17 22:00:27  

Hezký den všem, zrovna jsem na tomto webu https://kurzyonlinezdarma.cz/ objevila pár zajímavých kurzů hry na kytaru, tak jsem si říkala, že by mohla pomoct zdejším začátečníkům :)

• Paia
    Paia, 11.7.17 18:55:28  

nikdy, opravdu nikdy si nekupujte kytaru v IKEA...
    http://www.imgup.cz/images/2017/07/11/vlcsnap-2246-02-16-10h44m44s549.png

• Filcka
      Filcka, 11.7.17 22:06:17  

Tak aspoň to má osazené pražce. Já bych to i zkusil, i když jsem nikdy kytaru neskládal.

• Pauleo
      Pauleo, 15.7.17 20:13:16  

Jednu výhodu to má, vidíme jak čisté je sedlo krku v těle, už jsem viděl zpraseniny kdy tam jsou buď vzduchové mezery nebo různé výpodložky z papíru, protože to bylo špatně napasované. Stejně tak je vidět jak precizně jsou vyfrézované otvory na snímače a vyvrtané díry na veškerý hardware, už jsem viděl kdysi zpraseniny, kde jsou otvory několikrát převrtávané že to bylo jak cedník, otovry na snímače snad dofrézovávané ručně, apod. Zkrátka u levné třídy se dá očekávat cokoliv. Jinak samozřejmě pro nejsem.

• Paia
      Paia, 16.7.17 23:23:28  

nachytání se mi teda povedlo :1:

obrázek byl z prvního dílu James May: Král montérů (Prima Zoom, neděle pozdě večer), kde se to mihlo v úvodních titulcích

no a v dnešním třetím díle tu kytaru skládá

• Paia
        Paia, 17.7.17 00:15:15  

tak jí ten bejvalej topgýrák skládal 6 h 11 m a to včetně pájení drátků na pikárdu

pořad je o tom, že mu v dílně rozeberou nějakou věc na prvočinitele (u travní sekačky měl i motor na kousíčky) a on to pak bez návodu dává do funkčního stavu a spoustu kolem toho nakecá

• Filcka
        Filcka, 17.7.17 07:39:23  

Tak mně bylo jasné, že to není běžně prodávaný produkt, ale chytl jsem se té myšlenky, místo abych napsal jenom ":1:".

• Pauleo
        Pauleo, 18.7.17 18:14:44  

Tak mě bylo divné, že by prodávali stavebnici, když si valná většina lidí neumí ani natáhnout struny, natož vzít do ruky šroubovák nebo celkově seřídit. V životě jsem nic podobného neviděl, ale ač se mi to zdál jako nešťastný nápad, tak dnes už by mě nic nepřekvapilo :4:.

• Paia
          Paia, 19.7.17 10:17:58  

já bych se stavebnicí rozhodně problém neměl, sám jsem si na kytaře (česká kopie Kramera, černá), kterou mám z roku 1991, sám vyměňoval dvojzvratný vibráto Schaller (odmítám nazývat to nesprávně tremolem), poprvý po skončení záruky, kdy jsem vše chromový vyměnil za černý (tedy i ladící mechaniky na hlavě, čudlíky na poťácích, nultej pražec se zámkama) a podruhý před cca 3 lety, kdy prostě mechanicky dosloužily zámky strun na kobyle (zkorodovaný šrouby svěracích kamenů a stržený závity šroubů pro ladění oktáv)
          taky jsem si ještě v 90. letech přepojil poťáky na jiný přiřazení tónovejch clon, přidal jsem tam rozepínač humbukra, musel jsem pak asi po 12 letech měnit poťáky i 5-přepínač snímačů, protože chrastily...
          fotka z roku 2010 https://1drv.ms/i/s!AmaYoJR5ZlSvgTqzoTTMo0n3V1tO

několikrát byla rozebraná kvůli důkladnýmu čištění...

pomalu se začíná blížit potřeba přepražcovat, ale tohle jediný svěřím servisu, na to si netroufám (nemám na to patřičný vybavení)

a loni v září jsem si zase dával do kupy letitou basovku, co u předchozího majitele strávila pár let v kůlně mezi pavoukama, taky musela bejt rozebraná na prvočinitele, je to kopie fender jazz bass od Shark (firma známá v 90. letech) a hraje jak nová...

• Pauleo
            Pauleo, 20.7.17 01:24:45  

To né, mě je jasné, že spousta lidí odsud by si kytaru minimálně sestavila, já to bral tak, že když už si někdo přijde koupit tuhle třídu do Ikei, tak toho asi moc o kytarách neví, natož aby něco montil, hledal zapojení, seřizoval krk, apod. Já jsem si taky dělal kdysy spoutu věcí na kytarách, měnil zapojení, měnil snímače za lepší, dával rozepínací poťáky, nakonec došlo i na to tremolo (jasně, technicky je to vibráto, ale zase když se tomu kusu hardwaru roky řiká tremolo) (i když záhy přešel na pevnou kobylu s průchozíma strunama zkrs), vyvažoval véčko mosaznýma koulema, jednou jsem dokonce zvažoval stavbu, ale pak z toho nějak sešlo. Ale to už bylo, kytaře se už nevěnuju, pouze rád vzpomínám. No co, tak by z toho sklepa hrála s pavoukem, ještě lepší by byl suchý pavouk vlající na pavučině při hře ve španělce :))).

• Borst
            Borst, 28.7.17 20:35:29  

Správně je to skutečně vibráto (frekvenční modulace), nikoli tremolo, což je amplitudová modulace. Tremolo už se vžilo a zřejmě to tak i zůstane.

• Pauleo
              Pauleo, 31.7.17 03:47:06  

To je pravda, ode dneška kdo bude chtít používat dvojzvratné tremolo, tak bude muset začít točit volume knoflíkem a ještě ho nebude smět mít v krajní poloze :15:. Jestli ono není jednodušší tomu prostě říkat jen páka a hotovo.

• Pauleo
            Pauleo, 31.7.17 03:48:13  

Ještě k těm pavoukům, úplně nezatracovat, mají víc nohou než my prstů na jedné ruce, mohli by nám pomáhat třeba s tapováním v krkolomných polohách :4:.

• Filcka
    Filcka, 17.11.16 09:36:48  

Když vyšší pražce na správně naintonované struně zní výrazně mimo (12 je oktáva k 0, ale 22 není oktáva k 10), znamená to, že už musím uvažovat o přepražcování, nebo to může být i jiného původu?

• Borst
      Borst, 17.11.16 11:24:41  

Může to být něco jiného. Nejprve bych zkontroloval správné nastavení matice svorníku, který prochází krkem kytary. Matice je obvykle pod krytkou za nultým pražcem směrem k ladící mechanice.
      Postupuji takto: Na první polohu dám kapodastr a stisknu strunu na 24 (22) pražci.
      Struna musí kopírovat všechny pražce s prakticky nulovou mezerou, nebo jenom nepatrnou (0,2 mm je ještě přijatelná) a také se nesmí dotýkat středních pražců (kolem dvanáctého) při postupném stiskávání dříve než krajních. Pokud tomu tak není, tak v prvním případě (mezera u dvanáctého velká), musí se matice přitáhnout a v opačném případě povolit. Dotahování/povolování matice lze provádět pouze při uvolněných strunách a v malém rozmezí asi o jednu osminu otočení (45°)

• Filcka
        Filcka, 17.11.16 11:50:40  

U výztuhy jsem celkem přesvědčen, že je seřízena správně, sice naposledy byla upravována, když jsem používal jiné ladění, ale při přechodu zpátky na E standard jsem provedl odpovídající změnu tloušťky strun, takže prohnutí krku je prakticky identické.
        Když udělám to, co popisujete, struna na pražcích mezi kapodastrem a prstem téměř leží (mezera je sotva viditelná), ale když ji na té straně zahraju, zní celá (i když tlumeně, protože se vibrace tlumí tečováním pražců), takže myslím, že v tom problém není.
        Každopádně bych měl asi zkusit vyměnit struny, kdo ví, co všechno ten materiál dokáže vyvádět, když je na té kytaře dlouho.

• Borst
          Borst, 17.11.16 12:31:29  

Mohu se mýlit, ale struna by s kapodastrem na první poloze neměla být při běžném rozkmitu tlumena tečováním o pražce. Mezeru mezi hmatníkem a strunou e u dvanáctého pražce (bez kapodastru) mám 2,6 mm, u stuny E jsou to 3 mm. K žádnému tlumení nedochází. Takto to mám u obou kytar, na jedné struny Dean Markley 9-11-16-26-36-46, u druhé Roto Pinks 9-11-16-24-32-42
          (měkké struny mi vyhovují lépe) a co se týká ladění na 24 pražci, tak druhá oktáva oproti prázdné struně je v ladění trochu labilní, stačí mírně větší stisk a je lehce nad.

• Filcka
            Filcka, 17.11.16 12:46:33  

Nemyslím normálně hraný první pražec, nýbrž rozeznění struny mezi prvním a zmáčknutým 22. (resp. 21.) pražcem. Takže zní část struny mezi 1 a 21, tam, kde to snímač nebere.

• Borst
              Borst, 17.11.16 13:17:34  

Tak to máme seřízené zcela odlišně. Když stisknu strunu na kterémkoli pražci až po 24. a někde mezi brnknu, ozývá se pouze jakýsi disharmonický pazvuk. Struna je tlumena všemi pražci. Jestli to tak má být, nebo je to špatné, to nevím, ale připadne mi, že je to tak správné.

• Filcka
                Filcka, 17.11.16 13:23:48  

Nevím, dohmat mám nízký a pohodlný, kdybych ho ještě snížil, bál bych se bzučení strun o pražce.
                Každopádně nízké E (nikdy nevím, kterému E se říká e) má mezi 10 a 22 něco dost blízkého oktávě, kdežto vysoké E je mimo aspoň o čtvrttón. Doufám, že je to jen tou strunou.

• Borst
                  Borst, 17.11.16 13:44:42  

O čtvrttón níž, nebo vysoko? Měl jsem e (tenká struna) silně pod-laděné jak na na první oktávě (dvanáctý pražec) tak i na druhé (24). Nepomohlo ani téměř celé vytočení šroubku u kobylky, který zkracuje/prodlužuje délku struny. Už byl jenom na dvou až třech závitech a ještě něco chybělo k tomu, aby ladily oktávy. Použil jsem delší šroub (u mne obyčejný M3 s válcovou hlavou) a je to OK.

• Filcka
                    Filcka, 17.11.16 14:20:21  

Ta struna má tak příšerný zvuk, že popravdě ani nevím. Zní, jako by permanentně interferovala s nějakou jinou frekvencí a zároveň byla pod vlivem nějakého efektu. Jo, asi bych ji měl vyměnit.
                    Delší šroub bohužel asi v úvahu nepřipadá, když mám tune-o-matic kobylku, leda ji nějak totálně zprasit a kus z ní uřezat, což je drastičtější řešení, než do jakého bych se chtěl pouštět.

• Borst
                    Borst, 17.11.16 15:16:07  

Pokud je to něco jako zde http://www.jpeg.cz/obrazek/gg95 a na správně naladěné struně e je oktáva e' podladěná stejně tak jako d" na 22 pražci, tak je to s tím šroubkem přesně naopak. Měl by se zašroubovat tak, aby se sedlo posunulo směrem k hmatníku. Já mám ty šrouby z druhé strany. Jestli je ale podezření na mizernou strunu, tak bych ji nejprve vyměnil a teprve potom seřizoval aby ladila i v oktávě.

• Paia
          Paia, 17.11.16 15:00:25  

jak dlouho tam jsou ty struny?
          já jsem při hraní 2x-3x týdně měnil struny nejdýl po 3 měsících, obvykle v době, kdy ztratily takovou tu zvonivost při prohrábnutí bez zapojení (a to mám FR a zámky na nuláku)
          když se na struny nehraje zas tak moc často (2x měsíčně), tak vydržej dýl, ale i tak je dobrý po roce vyměnit

• Filcka
            Filcka, 17.11.16 20:35:09  

Popravdě nevím, tak rok a půl dost pravidelného používání (aspoň dvakrát týdně). Ano, jsem prase.

• Paia
              Paia, 18.11.16 00:49:04  

a na nich se snažíš ladit oktávy? *ťuk* *ťuk* *ťuk*

• Filcka
                Filcka, 18.11.16 08:04:00  

Tak donedávna to ještě šlo a na base s tím problém nemám ani u hodně starých strun, ale pravda že u těch ocelových lan na base asi únava materiálu nebude dělat tolik, co u nejtenčí struny na kytaře.

• Paia
                  Paia, 18.11.16 20:15:23  

jo, na base stačí udržovat struny čistý (odmašťovat a nemít bordel v drážkách vinutí) a vydržej 2 roky v pohodě, ale kytarovejm g-h-e stáří ubírá na vlastnostech nejvíc

• Filcka
                    Filcka, 19.11.16 00:14:16  

Dnes jsem vyměnil a skutečně je to úplně o něčem jiném. Zní to, jako by na tu kytaru hrál někdo lepší než já.

• Pauleo
                    Pauleo, 17.4.17 18:19:59  

:) Všeobecně slabší struny odcházejí dřív, a to častokrát právě tak, že nejvyšší struny začnou vyluzovat jakoby disharmonické interference (nejvic struna e a h). Všeobecně jsou i náchylnější na nános potu na strunu při hraní, takže by se měly čistit. Sílnější 12-13 vydrží znatelně déle než třeba 10 (bavím se o stejných strunách od stejného výrobce, i ve výrobcích jsou rozdíly v životnosti).