Kytara

Otevřená diskuze | Kategorie: Hudba
Borst (2016-12-07 16:17:55)Filcka (2016-11-28 14:55:35)beLIEve (2016-11-23 16:11:49)chita (2016-11-23 13:55:11)Malahan (2016-11-21 21:34:56)Mig_all (2016-11-20 15:25:14)Paia (2016-11-19 07:56:32)KopT (2016-11-14 19:45:24)Rusalka (2016-05-08 19:34:17)Vladas (2016-05-01 13:09:18)BloodAndVomit (2016-04-03 19:32:48)dmatej (2015-12-16 21:42:28)613ziza (2015-09-16 12:28:02)top.zrno (2015-08-16 12:19:09)Lam-Ka (2015-02-18 17:40:50)StompRider (2014-11-15 11:29:36)Nycthys (2014-09-20 11:25:55)SantuS01 (2014-07-13 22:57:26)andrew.00 (2014-07-01 08:14:35)elemer (2014-03-29 00:41:34)LucinkaLuci1 (2013-11-19 15:19:09)555corey666 (2013-11-17 10:43:10)Lucie1812 (2013-11-06 15:08:24)
Kytara
Založeno: 30. 9. 2013 | Příspěvků: 145 | Členů: 26
Správci: Rusalka (hlavní)

Pro bývalou komunitu z lide.cz a všechny další kytaristy. Všechno (nejen) o kytarách - akustiky, elektriky, hybridy, aparáty....

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Filcka
    Filcka, 17.11.16 09:36:48  

Když vyšší pražce na správně naintonované struně zní výrazně mimo (12 je oktáva k 0, ale 22 není oktáva k 10), znamená to, že už musím uvažovat o přepražcování, nebo to může být i jiného původu?

• Borst
      Borst, 17.11.16 11:24:41  

Může to být něco jiného. Nejprve bych zkontroloval správné nastavení matice svorníku, který prochází krkem kytary. Matice je obvykle pod krytkou za nultým pražcem směrem k ladící mechanice.
      Postupuji takto: Na první polohu dám kapodastr a stisknu strunu na 24 (22) pražci.
      Struna musí kopírovat všechny pražce s prakticky nulovou mezerou, nebo jenom nepatrnou (0,2 mm je ještě přijatelná) a také se nesmí dotýkat středních pražců (kolem dvanáctého) při postupném stiskávání dříve než krajních. Pokud tomu tak není, tak v prvním případě (mezera u dvanáctého velká), musí se matice přitáhnout a v opačném případě povolit. Dotahování/povolování matice lze provádět pouze při uvolněných strunách a v malém rozmezí asi o jednu osminu otočení (45°)

• Filcka
        Filcka, 17.11.16 11:50:40  

U výztuhy jsem celkem přesvědčen, že je seřízena správně, sice naposledy byla upravována, když jsem používal jiné ladění, ale při přechodu zpátky na E standard jsem provedl odpovídající změnu tloušťky strun, takže prohnutí krku je prakticky identické.
        Když udělám to, co popisujete, struna na pražcích mezi kapodastrem a prstem téměř leží (mezera je sotva viditelná), ale když ji na té straně zahraju, zní celá (i když tlumeně, protože se vibrace tlumí tečováním pražců), takže myslím, že v tom problém není.
        Každopádně bych měl asi zkusit vyměnit struny, kdo ví, co všechno ten materiál dokáže vyvádět, když je na té kytaře dlouho.

• Borst
          Borst, 17.11.16 12:31:29  

Mohu se mýlit, ale struna by s kapodastrem na první poloze neměla být při běžném rozkmitu tlumena tečováním o pražce. Mezeru mezi hmatníkem a strunou e u dvanáctého pražce (bez kapodastru) mám 2,6 mm, u stuny E jsou to 3 mm. K žádnému tlumení nedochází. Takto to mám u obou kytar, na jedné struny Dean Markley 9-11-16-26-36-46, u druhé Roto Pinks 9-11-16-24-32-42
          (měkké struny mi vyhovují lépe) a co se týká ladění na 24 pražci, tak druhá oktáva oproti prázdné struně je v ladění trochu labilní, stačí mírně větší stisk a je lehce nad.

• Filcka
            Filcka, 17.11.16 12:46:33  

Nemyslím normálně hraný první pražec, nýbrž rozeznění struny mezi prvním a zmáčknutým 22. (resp. 21.) pražcem. Takže zní část struny mezi 1 a 21, tam, kde to snímač nebere.

• Borst
              Borst, 17.11.16 13:17:34  

Tak to máme seřízené zcela odlišně. Když stisknu strunu na kterémkoli pražci až po 24. a někde mezi brnknu, ozývá se pouze jakýsi disharmonický pazvuk. Struna je tlumena všemi pražci. Jestli to tak má být, nebo je to špatné, to nevím, ale připadne mi, že je to tak správné.

• Filcka
                Filcka, 17.11.16 13:23:48  

Nevím, dohmat mám nízký a pohodlný, kdybych ho ještě snížil, bál bych se bzučení strun o pražce.
                Každopádně nízké E (nikdy nevím, kterému E se říká e) má mezi 10 a 22 něco dost blízkého oktávě, kdežto vysoké E je mimo aspoň o čtvrttón. Doufám, že je to jen tou strunou.

• Borst
                  Borst, 17.11.16 13:44:42  

O čtvrttón níž, nebo vysoko? Měl jsem e (tenká struna) silně pod-laděné jak na na první oktávě (dvanáctý pražec) tak i na druhé (24). Nepomohlo ani téměř celé vytočení šroubku u kobylky, který zkracuje/prodlužuje délku struny. Už byl jenom na dvou až třech závitech a ještě něco chybělo k tomu, aby ladily oktávy. Použil jsem delší šroub (u mne obyčejný M3 s válcovou hlavou) a je to OK.

• Filcka
                    Filcka, 17.11.16 14:20:21  

Ta struna má tak příšerný zvuk, že popravdě ani nevím. Zní, jako by permanentně interferovala s nějakou jinou frekvencí a zároveň byla pod vlivem nějakého efektu. Jo, asi bych ji měl vyměnit.
                    Delší šroub bohužel asi v úvahu nepřipadá, když mám tune-o-matic kobylku, leda ji nějak totálně zprasit a kus z ní uřezat, což je drastičtější řešení, než do jakého bych se chtěl pouštět.

• Borst
                    Borst, 17.11.16 15:16:07  

Pokud je to něco jako zde http://www.jpeg.cz/obrazek/gg95 a na správně naladěné struně e je oktáva e' podladěná stejně tak jako d" na 22 pražci, tak je to s tím šroubkem přesně naopak. Měl by se zašroubovat tak, aby se sedlo posunulo směrem k hmatníku. Já mám ty šrouby z druhé strany. Jestli je ale podezření na mizernou strunu, tak bych ji nejprve vyměnil a teprve potom seřizoval aby ladila i v oktávě.

• Paia
          Paia, 17.11.16 15:00:25  

jak dlouho tam jsou ty struny?
          já jsem při hraní 2x-3x týdně měnil struny nejdýl po 3 měsících, obvykle v době, kdy ztratily takovou tu zvonivost při prohrábnutí bez zapojení (a to mám FR a zámky na nuláku)
          když se na struny nehraje zas tak moc často (2x měsíčně), tak vydržej dýl, ale i tak je dobrý po roce vyměnit

• Filcka
            Filcka, 17.11.16 20:35:09  

Popravdě nevím, tak rok a půl dost pravidelného používání (aspoň dvakrát týdně). Ano, jsem prase.

• Paia
              Paia, 18.11.16 00:49:04  

a na nich se snažíš ladit oktávy? *ťuk* *ťuk* *ťuk*

• Filcka
                Filcka, 18.11.16 08:04:00  

Tak donedávna to ještě šlo a na base s tím problém nemám ani u hodně starých strun, ale pravda že u těch ocelových lan na base asi únava materiálu nebude dělat tolik, co u nejtenčí struny na kytaře.

• Paia
                  Paia, 18.11.16 20:15:23  

jo, na base stačí udržovat struny čistý (odmašťovat a nemít bordel v drážkách vinutí) a vydržej 2 roky v pohodě, ale kytarovejm g-h-e stáří ubírá na vlastnostech nejvíc

• Filcka
                    Filcka, 19.11.16 00:14:16  

Dnes jsem vyměnil a skutečně je to úplně o něčem jiném. Zní to, jako by na tu kytaru hrál někdo lepší než já.

• Borst
    Borst, 9.11.16 22:07:19  

Ladící mechanika IBANEZ - prasklý kroužek mezi otočnou částí a pevnou viz níže.
    Tah struny může být v rozmezí 5 až 7,5 kg. Představa, že struna E má větší tah než struna e je omyl. Struny e, h, g mohou mít stejný, nebo větší tah než D, A, E.
    Síla působící na axiální ložisko (teflonový kroužek) je přibližně 1/3 tahu struny, tj. 1,7 až 2,3 kg. Je to poměrně značná síla na kroužek o průměru 6,3 mm a jelikož je tam ještě vypouklá podložka, styk s kroužkem je pouze na jednom průměru (cca 5 mm).
    Kroužek by měl být nahrazen jiným (v nouzi mosazná podložka M3 s upraveným vnitřním průměrem)
    Dlouhodobým laděním bez kroužku (axiálního ložiska) by mohlo dojít k poškození kluzných ploch. To by obnášelo výměnu celé ladící mechaniky (asi celé sady).

• Paia
      Paia, 9.11.16 22:31:39  

nevím, jak dneska, ale před cca 10 lety se ty ladící mechanismy daly pořídit i po jednomu kusu, jen asi ne stejně vypadající kousek, takže lepčí celá sada...

• Filcka
      Filcka, 10.11.16 01:31:44  

Si právě říkám, že to ložisko samotné asi neseženu, takže by to stejně chtělo vyměnit celou mechaniku, tak není dohromady co ztratit.

• Borst
        Borst, 10.11.16 14:49:12  

Zkusil bych tohle:
        http://jdem.cz/cmsbk9
        Vnější průměr o 1,7 mm větší by neměl ničemu vadit (spíše naopak) a vnitřní 3,5 mm lze snadno zvětšit na požadovaných 3,8 mm. Ty tři desetiny mm lze vyškrábnout i hrotem špičatých nůžek.
        Navléknutí kroužku je velmi snadné. Stačí nejprve povolit šroubek v ose knoflíku, zcela povolit strunu, vytočit celý šroubek a knoflík vytáhnout.

• Filcka
    Filcka, 9.11.16 15:46:47  

Nedávno mi z jedné mechaniky odletěl ten plastový kroužek mezi tou otočnou částí a mechanikou samotnou, funkci to nijak zjevně neovlivnilo, tak by mě zajímalo, k čemu tam ten kroužek vlastně je a jestli si zadělávám na průser, když ho tam nemám.

• Borst
      Borst, 9.11.16 17:18:40  

Tohle?
      http://www.jpeg.cz/obrazek/geXE
      Pokud ano, tak ten plastový kroužek má zabránit ostrému ohybu nylonových strun u klasických kytar.
      V místě začátku navíjení by bez něho mohla struna časem prasknout.

• Filcka
        Filcka, 9.11.16 17:30:15  

Myslím na elektrice, mezi otočnou a pevnou částí.
        http://img.dxcdn.com/productimages/sku_154765_1.jpg Tady jsou vidět.

• Borst
          Borst, 9.11.16 18:02:34  

Asi tento:
          http://www.jpeg.cz/obrazek/geHd
          Ten kroužek byl kluzným axiálním ložiskem. Pokud tam není, bude docházet k tření kovu o kov a také bude šnek převodu vtažen více do mechaniky. Pokud lze mechanikou i nadále volně otáčet a nejde moc těžko, tak bych to nechal v tomto stavu a nespěchal s výměnou.
          Měl by jít velmi snadno navléknout nový, ale kde ho sehnat, to nevím.

• Borst
          Borst, 9.11.16 19:18:36  

Je možné, že časem praskne i další. Kroužky (axiální ložiska) mají být z teflonu, což asi nebyly (teflonový by nepraskl). Pokud bych je nesehnal jako hotové, nechal bych si je podle jednoho vyrobit z kousku teflonové kulatiny a vyměnil všechny.
          Vypadá to na ladící mechaniku IBANEZ.
          Teflonové kroužky mají tyto rozměry: 6,3/ 3,8/ 1,3 mm (vnější průměr/ vnitřní průměr/ šířka)

• Ivanna
    Ivanna, 9.2.16 10:58:26  

Zdravím a zároveň hned prosím o radu. Syn (za chvíli 18 let) má kapelu, on hraje na elektrickou kytaru. Jelikož bude za chvíli slavit 18, vybíráme pro nějak nějaký speciální dárek a vzhledem k tomu, že žije hudbou a kapelou, napadla nás jedině kytara, ale nevyznáme se v tom s manželem tak dokonale, abychom si lajzli koupit něco jen tak a proto se ptám, jaká je tahle značka: https://www.diskutnici.cz/forum/1986-kytara/ ? Píšou něco o basovém zvuku, tzn. bude znít jako klasická obyčejná španělka nebo se jedná opravdu o nějakou kytaru pro fajnšmekry? A vy, kteří hrajete na elektrickou kytaru – chtěli byste si doma ještě brnkat na akustickou nebo už vás láká jen elektrika? Předem vám děkujeme za rady. Zoufalí rodiče :D

• Paia
      Paia, 9.2.16 12:07:21  

tak hlavně sem dej odkaz na tu konkrétní kejtru a ne na toto fórum...

• Mig_all
      Mig_all, 9.2.16 13:08:46  

Samotný nástroj je neco tak osobniho ze bych radsi nechal výběr na samotném hráči!

• beLIEve
      beLIEve, 13.2.16 01:36:12  

Za prvé by to chtělo okopírovat odkaz té stránky s kytarou, ne té, kam zrovna píšeš...

Za druhé kytara je intimní záležitost, člověk si ji vybírá sám podle toho, co jemu sedí, dobře mu zní, líbí se mu, co s ní plánuje hrát, jak se mu drží, jaký z ní má pocit. Pokud chcete vybrat něco pro kytaristu, tak třeba pedály, samotnou kytaru si musí vybrat sám.

• Filcka
        Filcka, 13.2.16 11:51:18  

Navíc i kdyby ta kytara byla zcela v pořádku, pořád hrozí, že by to byl nevhodný dárek, protože by místo ní radši něco jiného v podobné hodnotě. Nejlepší bude se vykašlat na překvapení a prostě se s ním domluvit, předejde se tím zklamání a nedorozumění.

• Paia
          Paia, 13.2.16 14:49:20  

asi tak, zavázat mladýmu oči a dovést ho do obchodu, rozvázat a říct "vybírej!"

• Ivanna
      Ivanna, 9.3.16 09:32:30  

Ježiš, já se překlikla, tak to se snad stává i v lepších rodinách, tak se mnou hned nemusíte jednat jako s ženskou, co je na pc poprvé :D omlouvám se, šlo o tuhle značku: http://www.audioworks.cz/227_gilmour každopádně jste mi nasadili brouka do hlavy, že bude asi přeci jen nejlepší se tam s mladým vydat, aby si vybral. Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela jako nad intimní záležitostí, ale smysl to dává. Když člověk chce udělat překvápko, ale mohlo by se to vymstít no, každopádně díky za rady :)

• beLIEve
        beLIEve, 9.3.16 10:26:51  

Já jsem si rezervovala v kytarách dva typy, co se mi líbily dlouhou dobu a na black friday je zlevnili...nakonec jsem odešla s úplně jinou, dvakrát tak drahou.

• Borst
      Borst, 4.11.16 17:35:47  

Téma je z března, takže asi už vyřešeno. K té otázce:
      "A vy, kteří hrajete na elektrickou kytaru – chtěli byste si doma ještě brnkat na akustickou nebo už vás láká jen elektrika?"
      Je to složitější, mezi nejrozšířenější akustické kytary patří klasická Španělka a ještě kytara Jumbo.
      Nultý pražec bývá u klasické španělské široký 50 až 52 mm a mezery mezi strunami u této jsou 7,4 mm. Jumbo má stejnou šířku nultého pražce jako naprostá většina elektrických kytar (42 až 43 mm) a mezery mezi strunami 6 mm. Pokud někdo hraje převážně na elektrickou kytaru, neměl by mít s kytarou typu Jumbo žádný problém. Je a nebo byla hlavním nástrojem španělská kytara a přechází na elektrickou, nebude to až tak snadné a už vůbec ne, pokud je má často střídat a zachovat styl odpovídající španělce.
      Pokud chce spojit výhody obou nástrojů, tak má problém. Elektrické kytary (šestistrunné) se nevyrábí s větší šířkou nultého pražce než těch 43 mm. Vyřešil jsem to takto:
      http://strangery.sweb.cz/Nul_prazec.jpg
      První kytara (vrchní) je trochu zbastlená vypilováním nových drážek pro struny. Druhá má přidaný skutečný nultý pražec z mosazi. U obou jsou mezery mezi strunami 7,3 mm, pouze kraje jsou lehce ošizeny.

• Filcka
        Filcka, 4.11.16 19:39:01  

Dokážu si živě představit, jak často by mi na tomhle obě Ečka sklouzávala z hmatníku na stranu. Ale zajímavé řešení.

• Borst
          Borst, 4.11.16 21:16:29  

Ano, při vibrátu** levou rukou (nikoli pákou u kobylky) mohou v rozmezí čtvrté až šesté polohy sklouznout struny mimo pražec.

** Nevím, proč se vžil a používá výraz tremolo pro pákové zvratné kobylky. Tremolo je amplitudová modulace, nikoli frekvenční a napínáním, či povolováním struny pákou u kobylky se mění pouze výška tónu, nikoli amplituda. Nějaký důvod to jistě bude mít, jenom neví jaký.

• Paia
            Paia, 4.11.16 22:03:57  

taky mi ta záměna modulací vadí, ale tyhle popletený pojmy nevznikly u nás v češtině, ale tam někde za mořem v zemi původu, možná tam maj ty slova otočený (neumím engliš ani jinou řeč, nedokážu porovnat)

• Borst
              Borst, 5.11.16 11:50:17  

V popisech kytar zahraničních prodejců nalezeno:
              3x Bridge: 6-screw vintage Tremolo
              2x Bridge: FAT-10 Tremolo
              1x Bridge type: Tremolo /Vibrato
              1x Bridge: Vibrato
              Bridge -> kobylka (MJ.)
              Také nalezeno jedno zajímavého řešení:
              http://www.jpeg.cz/obrazek/gelS
              Nejsou použity žádné pružiny a klopný moment síly na páku (směrem k tělu kytary) je dán tahem napnuté struny. Tím se při napínání zvyšuje jak síla v tomto směru, tak i v opačném. Sedla kobylky jsou válečky s drážkami pro struny.

• Filcka
            Filcka, 4.11.16 23:41:32  

Jo, je v tom trochu bordel. Ale zas říkat tomu vibráto, když se to zdaleka nepoužívá jen na vibráto, asi taky není nejvýstižnější.

• BloodAndVomit
    BloodAndVomit, 30.3.15 21:20:46  

Nějak to tu vázne... Máte nějaké osobní tipy pro samouky začátečníky? Asi nejčastější dotaz.

• beLIEve
      beLIEve, 7.12.15 00:48:32  

Vytrvat.

• Tetrev
    Tetrev, 24.3.15 19:06:41  

Zajimavá vachytávka
    How to Play B-Bender Guitar: Basic Country/Blues B-Bender Lick in C
    https://www.youtube.com/watch?v=CF1V97eLlqE

• BloodAndVomit
    BloodAndVomit, 30.1.15 11:21:12  

Jakou vlastně profi kytaristi dávají uměleckou hodnotu metalu??
    Například takovým Nile, nebo Atheist?
    https://www.youtube.com/watch?v=uQujfE5JLJA
    https://www.youtube.com/watch?v=4emWZBSEIQY

• Filcka
      Filcka, 31.1.15 01:25:42  

já obecně nemám rád takové to tlachání o umělecké hodnotě, protože ani ten hudebně nejvzdělanější člověk na světě nemá podle mě výsadu určovat, co umělecké je či není

• KopT
        KopT, 30.3.15 00:39:00  

a vůbec...pokud má muzika, třeba metalová, tu vlastnost, že rozpumpuje v lidech krev, až se jim ježej chlupy po těle, tak už to samo o sobě je umění s podstatnou hodnotou udělat život určitejm lidem snesitelnějším, umění vyvolat v lidech euforii....i když to třeba druhou skupinu lidí, například popíkářů, nechalo chladnou...takže co je to vlastně umění a jeho hodnota? Subjektivní názor hudebních kritiků? Technická zdatnost zvládnout nástroj? Nebo poskládat pár tónů v neviditelnej povznášející pocit? Profi kytarista je širokej pojem....

• Rusalka
          Rusalka, 30.3.15 11:46:38  

umění je relativní pojem, stejně jako krásno, ošklivo, dobro a zlo.

• KopT
      KopT, 30.3.15 00:27:29  

umělecká hodnota metalu....tohle slovní spojení slyším snad poprvý

• Rusalka
        Rusalka, 30.3.15 11:45:59  

tak tos toho slyšel dost málo :)

• KopT
          KopT, 15.6.15 13:43:46  

jsem ještě malej kluk :4: , ale zato mě čeká ještě hodně dobrodružství při poznávání běhu věcí, pojmů, světa o což jsou ti kdo již všechno ví, znají a umí ochuzeni.... :1:

• KopT
    KopT, 29.1.15 23:30:21  

Taky jeden inspirativní příspěvek z youtube...Don Ross
    https://www.youtube.com/watch?v=gBwM9VqmxQE

• Tetrev
      Tetrev, 30.1.15 09:40:30  

opět můžu jenom pouze :7: