Věda, nebo věrouka?

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
krudox (2018-05-27 14:07:36)radkojaga (2018-05-27 12:25:11)Jerry_71 (2018-05-27 12:04:13)jonatan (2018-05-27 11:00:49)Sabilu (2018-05-27 10:58:29)Pavla.119 (2018-05-27 10:21:19)tom.sawyer (2018-05-26 14:12:21)a.l.tereza (2018-05-25 20:42:22)arecuk (2018-05-25 18:27:50)DalkoT23 (2018-05-24 23:52:48)Hosamen (2018-05-24 15:39:28)A.C.Dupin (2018-05-10 10:40:42)eremir (2018-05-05 11:21:11)poko (2018-04-07 07:57:39)pletiplot (2018-03-04 16:22:18)Cho (2018-02-09 02:07:58)standazx (2017-11-09 23:06:39)Raswan (2017-10-06 23:31:47)gulo.fp (2017-04-30 22:16:25)Rusalka (2016-12-29 09:21:01)slavidan (2016-06-04 13:43:52)Xyz123 (2016-05-31 22:22:18)
Věda, nebo věrouka?
Založeno: 28. 9. 2013 | Příspěvků: 9 444 | Členů: 22
Správci: Jerry_71 (hlavní), tom.sawyer

Proč jsme tady? Odkud a jak jsme se tady vzali? Byl život stvořen za nějakým účelem, nebo vznikl sám od sebe?
Na úvod:
Teorie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie
Hypotéza: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypot%C3%A9za

Politika a národnostní záležitosti na tohle fórum nepatří.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• jonatan
    jonatan, 27.5.18 11:00:48  

tom.sawyer
    jonatan, já se nebojím z bible citovat, už mnohokrát jsem tak učinil.
    Izajáš 45/7
    Já vytvářím světlo a tvořím tmu, působím pokoj a tvořím zlo, já Hospodin konám všechny tyto věci.
    Tak a máme to tady Bůh je zlý a ještě se s tím cynicky vychloubá. A my co věříme , jsme v pasti budeme bojovat proti zlu a tedy i proti Bohu který je ztělesněním zla, je jeho tvůrce, je jako satan nepřítel.

Někdo tady psal že výklad je už skreslení události ale na druhou stranu může něco důležitého odhalit. Pro eliminaci špatného pochopení dám výklady dva:
    1.výklad
    Bůh jako původce vesmíru a potažmo všeho se musel rozhodnout zda vytvoří vesmír který bode jako robot přesně plnit to co je mu přikázáno. Nebo tomuto vesmíru dám svobodu tedy i člověku s tím že riskuji že se objeví i zlo (to se stalo v ráji kdy had řekl lidem že poznají dobré i zlé no a zlé by v ráji nepoznali tak byli vyhnáni z ráje kde už zlo poznali.) Bůh nechtěl mit svět jako loutkové divadlo tak to riskl. Čtěte další překlad tohoto veršu:

Iz 45:7. Tvořím světlo a působím tmu, dávám štěstí a dopouštím neštěstí, já, Hospodin, to všechno působím.

Bůh nezasahuje do svobody tohoto světa proto musí trpět zlo.On nad zlem zvítězí, ale nebude to přes totální robotický svět bez lásky a bez zla.

2.výklad
    další překlad tohoto veršu:
    Iz 45:7. Kterýž formuji světlo, a tvořím tmu, působím pokoj, a tvořím zlé, já Hospodin činím to všecko.
    Pojem zlo a zlé je rozdíl. To zlé znamená zlé útrpné. Čili to, co je následek hříchu. Není to zlé mravní. A mravné zlé či zlo vychází z člověka a ze Satana.
    Následek hříchu? Česky by se řeklo „Kdo jinému jámu kopá sám do ní padá“.Svět hříchem potemněl není zde ráj a to je následek hříchu.

• Pavla.119
    Pavla.119, 27.5.18 10:21:19  

:4: aha... Jonatane, takže ty jsi vlastně nevěřící.
    Nevěříš, že "to samo".

...vítej v klubu :1: :1:

• jonatan
    jonatan, 18.5.18 17:53:22  

Jsme tady protože Bohu byla samotnému smutno, tak si vyrobil lidí sobě podobné.Život lidí zde na zemi je jen taková předehra domov má každý slušný člověk u Boha.
    Život vznikl automaticky jelikož přírodní zákony které vymyslel Bůh jsou k tomu uzpůsobeny.

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 18.5.18 18:07:52  

a? Bůh už není sám? :15:

• tom.sawyer
      tom.sawyer, 18.5.18 18:47:14  

Myslím, že slušný člověk by u takového Boha být nechtěl. :2:

• DalkoT23
        DalkoT23, 18.5.18 19:10:22  

Přesně!! :11:

• jonatan
        jonatan, 20.5.18 10:53:57  

Myslíš špatně pokud budeš slušný dostaneš se k Bohu i když nechceš.

• tom.sawyer
          tom.sawyer, 20.5.18 12:22:05  

Nemyslím špatně. Můj názor je, že slušný člověk, by s takovým Bohem, jaký je popsán v bibli, nejspíš být nechtěl. Já tedy určitě ne. A pokud je pravda, že respektuje naši svobodnou vůli, měl by těm, kteří s ním nechtějí být vyhovět.

• jonatan
            jonatan, 20.5.18 14:53:49  

Problém je jinde ty si bibli vykládáš špatně proto i Boha z bible máš za něco co je nepřijatelné.Pokud si Bibli čte věřící tak musí studovat výklad a potom toho hodně pochopí. Pokud čte Bibli ateista tak nepochopí skoro nic většinou si to vykládá doslovně.
            Ani se nezabývá tím že jižní národy mají jiný způsob vyjadřování obrazný.Složité věci vykládají příběhem ,který se ani nemusel stát.Spoustu slov abstraktních co my běžně používáme nemají.Při výkladu dějin nepoužívají chronologický postup jako my atd...

• Jerry_71
              Jerry_71, 20.5.18 16:21:16  

Jasně, pokud jsi věřící, musíš být ovce, která odkýve předžvýkaný výklad. Sice si to nikdy nepřiznáš, ale je to hlavní a vlastně jediná podmínka, jak být uznán správně věřícím ostatními. A to je to, o čem píše Tom a já s ním souhlasím. Myslím, že ani Bůh, kdyby existoval, by nechtěl mít nic společného se sebou, takto prezentovaným.

• jonatan
                jonatan, 20.5.18 18:25:59  

delfíne ty si nasraný na věřící? výklad nemusí zrovna být pravdivý a nikdo ti ho nedává to si musíš hledat sám kupovat knížky studovat víc výkladů.Bez studia Bibli pochopíš ale jen něco a něco ti uniká máš na to nepravdiví názory jako vy tady delfín a sojer. Já tu bibli taky tolik nestuduji ani jsem ji nikdy nepřečetl celou jen něco a někdy ale jako věřící mám oproti vám ateistům výhodu že vy se do Bible nepodiváte vůbec jelikož vás to nezajímá. Bůh člověka nestvořil tak jak je to napsáno v Bibli tam v tom textu jde o něco jiného než popsat výrobu člověka. Bůh desatero lidem dal ale jestli to bylo tak jak je popsáno bych netvrdil.Jde o příběh jak lidem přiblížit Boha a jeho starost o lidi takže klidně to může být vymyšlené.Jsou i jiné formy jak desatero dát lidem každopádně každý člověk má desatero v sobě a cítí že udělal něco špatného to desatero je svědomí každého člověka.Podle mě strom poznání neexistoval šlo jen o to zdělit lidem co se stalo s člověkem a jak se vzdálil od Boha.

• Jerry_71
                  Jerry_71, 20.5.18 18:29:44  

Na věřící ne, ale na lidi, kteří mě mají za hlupce.

• Jerry_71
                  Jerry_71, 20.5.18 18:31:00  

A Bibli mám doma a občas do ní nahlédnu.. Ona je to pozoruhodná kniha, pokud v ní člověk nevidí něco posvátného, což rozhodně není.

• jonatan
                    jonatan, 23.5.18 17:31:38  

Jery ty nejsi hloupej ale jaksi slepej na jedno oko.Jinak kdyby jste se o Bibli zajímali aspoň by jste dali nějaký text kde je Bůh strůjcem zlého činu a ne jen tlachat dokola.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 23.5.18 17:43:34  

Jednak nevím, proč množné číslo, každý sem chodí sám za sebe a od toho se odvíjí i fakt, že netvrdím, že někde Bůh udělal něco zlého. Nejsem totiž přesvědčen, že by Bůh udělal cokoliv. Možná opravdu existuje, ale zatím jsem nenarazil na nic, co by bylo bez jeho zásahu nemožné. Vznik života je neznámá, takže ani při něm není jisté, že byl nutný zásah shora. Tady není náboženský kroužek, abychom se tu častovali citáty z Bible. Bible není jediná kniha, ze které je možno citovat.

• jonatan
                    jonatan, 24.5.18 16:00:35  

Jerry promin to bylo myšleno na toma sojera ten se ohání Bohem a Biblí tak on by měl citovat jak je Bůh špatný. To máš pravdu člověk vznikl podle přírodních zákonů. A to že bible udává nějaký příběh ten má jiný smysl než to doslovné čtení.Tobě nevadí že ignoruješ fakt že všechno má svou příčinu? Ty si se tu neoběvil z ničehoš nic ale narodil si se. Země taky tu nebyla jen tak bez příčiny. Přírodní zákony taky někdo musel vymyslet to ti nevadí že neuznáváš že to někdo musel být? Hmotný svět má vždycky příčinu.Každý den to pozoruješ. Pokud navrhneš něco místo Boha tak v něj přestanu věřit a stanu se ateistou.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 24.5.18 16:02:45  

jonatan, ale ty přece taky věříš v existenci bez příčiny. Bůh podle tebe žádnou příčinu nemá. Tak nevyčítej ateistům něco, co sám tvrdíš.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 24.5.18 17:32:43  

Jonatáne, já ti nic navrhovat nebudu. Já tě totiž nepotřebuju o ničem přesvědčovat. Můžeš věřit čemu a kom chceš, nijak mi to nepřekáží.
                    K tomu vadí-nevadí: Nevadí a víš proč? Protože ho neignoruju. Jistěže má vše nějakou příčinu, ale ty chceš, abych uznal, že jí musí být Bůh, což dost dobře nemohu, protože nevím, jestli jí byl Bůh. Nevíš to ani ty, ale nepotřebuji, aby sis to přiznal, to si musíš porovnat v sobě, budeš-li chtít.

• jonatan
                    jonatan, 24.5.18 20:44:06  

Tome já všechno se snažím psát přesně a už jsem někde napsal že ta příčina platí pro hmotný svět která má takové vlastnosti že něco začíná trvá a končí.Je to zákon této hmoty. Naproti tomu Bůh je duch a není hmota. U něho není vlastnost hmoty kterou je čas. Proto Bůh z pohledu našeho časového nemá začátek ani konec je věčný proto ho nikdo nemohl stvořit.

• jonatan
                    jonatan, 24.5.18 20:46:24  

Jelikož my jsme v zajetí času nemůžeme dost dobře pochopit bezčasovost a tedy i věčnost Boha.

• jonatan
                    jonatan, 24.5.18 20:58:17  

Můžeme se zeptat: Je možné aby neexistovalo nic? Tedy ani Bůh? Poprvé v lidských dějinách zde na těchto stránkách definuji Boží zákon který zní: I kdyby NIC neexistovalo Bůh musí existovat vždycky jelikož i samotné NIC musel někdo vymyslet.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 24.5.18 21:01:51  

:8:

• krudox
                    krudox, 25.5.18 05:46:03  

svatá nicoto! :2:

• radkojaga
                    radkojaga, 25.5.18 06:54:33  

jj. svatá nicoto zní podobně jako svatá prostoto, nespekuluje příliš nýbrž žije (a koná) to co právě je. Jsem věřící, ale se s mnoha ateisty se nedomluvím, protože oni lpí na představách o Bohu a ty mi podsouvají. Věřící řeknou jasně že Boha nikdo neviděl... že fakticky to co popisují je víceméně jejích chápání. Už psal Jonatan, to jak člověk chápe podstatu existence (Boha) vychází z ducha... tedy z nitra.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 10:29:18  

jonatan, zatím to vypadá, že duch je právě vlastnost hmoty. Nikdo nedokázal existenci ducha bez závislosti na hmotě. Já chápu, že tě ty představy zaujaly, ale nemáš pro svá tvrzení jediný důkaz, jsou to pouhé spekulace. A tak to věřící prezentují to nedává smysl a nemá to logiku. Aspoň z mého pohledu.

• arecuk
                    arecuk, 25.5.18 12:08:44  

…jelikož i samotné NIC musel někdo vymyslet.

„Zdůvodňuješ“ věci něčím, co samo o sobě je jen pouhé tvrzení. Proč by to MUSEL někdo vymyslet?

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 17:21:37  

Jak to chápu já, tak kdyby nebylo nic, tak by nebyl ani nikdo kdo by něco vymýšlel.

• arecuk
                    arecuk, 25.5.18 17:31:06  

Jinými slovy – pokud existuje něco, co nemusí mít příčinu, proč by to musel být zrovna bůh, a ne třeba právě ono NIC?

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 17:38:36  

Tak jak se zdá, ono něco je. Ale pokud připouštíme možnost existence u Boha, nevidím důvod to nepřipustit i u něčeho jiného.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 17:49:35  

Kdyby svět byl konečný a obklopen Ničím, byl by konečný i Bůh. Je-li totiž jeho posláním, jak vy tvrdíte, být na nebesích, na Zemi a kdekoliv, pak by nemohl být tam, kde je Nic. Nic není žádné místo. Nebo naopak, kdyby chtěl svět rozšířit, musil by rozšířit i sám sebe a poprvé se zrodit tam, kde před tím nikdy nebyl, což odporuje jeho požadavkům na věčnost.
                    Umberto Eco, Ostrov včerejšího dne.

• jonatan
                    jonatan, 25.5.18 17:50:13  

Hmota dokazuje Boha.Bůh nemůže být bez hmoty,andělů,člověka a dalších civilizací ve vesmíru. Chce tu svoji lásku a dokonalost sdílet s ostatními proto to všechno učinil-stvořil.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 18:24:06  

Hmota žádného Boha nedokazuje. To, co pozorujeme není dokonalé a už vůbec to nelze považovat za projev lásky. To by svět musel vypadat jinak.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 18:36:51  

radkojaga budu psát jen za sebe. Z mého nitra žádná představa o Bohu nevychází. Vůbec nevím, co by to mělo být a proč by to mělo být. Pokud tu diskutuji, používám představy (tvrzení) ze strany věřících. Je to složité, protože ty představy se samozřejmě liší věřící od věřícího. Problém nastává tehdy, když ty představy neodpovídají pozorované skutečnosti.

• radkojaga
                    radkojaga, 25.5.18 22:00:55  

Hmotou tedy sskrze hmotu nelze nic dokázat. Víra je základní paradigma tedy světonázor. Teprve světonázor je podstatou pro možné představy... tedy víra je základní nastavení psychických pochodů... představy (myšlení, činy) jsou již následek

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 22:06:21  

To právě není. Dítě, které bude vychováno zvířaty žádnou víru mít nebude.

• radkojaga
                    radkojaga, 26.5.18 06:42:12  

jistě že ne... to je jasné. Bude spojeno přímo s prostředím v které vyrůstá, když ho odřízneš tak bude ve stresu... to je v jednoduché podobě propojení nebo oddělení. Jak člověk poznává víc (kulturně a duchovně) dokáže toto vidět... své oddělování se.

• jonatan
                    jonatan, 26.5.18 08:06:06  

to co pozorujeme ve vesmíru to je pedstavení hmoty v její dokonalosti, který vrcholí v existenci lidí a dalších civilizacích ve vesmíru. To že to Eva v ráji po.... na tom nic nemění původně jsme měli být nesmrtelní,zdraví bez hřích žijící v ráji.toto všechno nás vede ke tvůrci vesmíru a tím je Bůh samo se to neudělalo.Ledaže by existoval bůh ateistů s kouzelnou hůlkou.Každopádně za tím vším někdo stojí.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 26.5.18 10:02:06  

Jonatáne, máš svaté právo si to myslet.

• tom.sawyer
                  tom.sawyer, 20.5.18 21:18:28  

Jak jsi přišel na to, že se do bible nepodíváme? Já jsem měl jednu po babičce a NZ od sestry. Jinak dnes není problém si to najít na internetu. :4:

• jonatan
                  jonatan, 27.5.18 09:58:46  

Jarry tak kdyby si přišel s něčí co je víc pravděpodobné tak si budu mysle to co ty. Ty ale nic lepšího a logičtějšího nemáš takže ti zbývá věřit tomu co je nejlogičtejší a to že existuje bytost která za tím vším je.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 27.5.18 12:04:12  

Já ti to neberu, jen mi rozum nedovoluje věřit tomu, co ty. Já tě nepotřebuju k tomu, abych měl na věc názor, jaký mám.

• Pavla.119
                Pavla.119, 20.5.18 18:44:42  

Hm, takže tedy, podle vašeho názoru, v takového Boha mohu věřit pouze deformovaní lidé?
                Lidé, kteří v Biblického Boha NEVĚŘÍ, jsou lepší?
                Tedy: ty a Tom jste LEPŠÍ lidé než já, která v Biblického Boha věřím?
                To totiž z toho, co jste s Tomem napsali, logicky vyplývá!

Tedy: buď jsem (podle vašeho posuzování) buď zlá anebo blbá!

Nebo mám ještě nějakou jinou možnost?
                Docela mne to zajímá! Povídejte a přehánějte!
                :1:

• Jerry_71
                  Jerry_71, 20.5.18 18:50:19  

Tak, jak ho prezentuje Jonatan ano.

• tom.sawyer
                  tom.sawyer, 20.5.18 19:16:23  

Netvrdím, že jsem lepší. Jen ti, na rozdíl ode mne asi nevadí, co všechno je v bibli Bohu přisuzováno. Kdyby tedy existoval a byl takový, jak ho bible popisuje, nemohl bych ho uctívat. Já to sice považuji za báchorky, ale v případě, že by to měla pravda, tak mně prostě vadí takový Bůh. A není to o horším, či lepším. Je to jako s prezidentem Zemanem. Mezi jeho voliči je jistě spousta slušných lidí, kteří mu prostě prominou to, co já neprominu.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 19:18:08  

Bůh není prezident :1: :1:

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 20.5.18 19:20:35  

No, kdyby bible psala pravdu, tak je mnohem horší. :1:

• jonatan
                    jonatan, 22.5.18 23:21:40  

Bible pravdu říká ale ty ji nedokážeš odhalit takže si myslíš že jednak Bible lže a jednak je Bůh pro tebe nepřijatelný.Největší problém je že se bojíš citovat z Bible to co se ti na Bohu nelíbí jelikož by ti bylo vysvětleno že to co si myslíš je úplně jinak než ty si to v bibli pochopil. Důvodem je to že nedostal Ducha který máme my a Bibli nemůžeš rozumět.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 23.5.18 04:14:52  

Bod 7 říká, že: "Všechno co Henry řekne, je pravda". To mi stačí! :1:

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 23.5.18 04:28:13  

jonatan, já se nebojím z bible citovat, už mnohokrát jsem tak učinil.
                    Izajáš 45/7
                    Já vytvářím světlo a tvořím tmu, působím pokoj a tvořím zlo, já Hospodin konám všechny tyto věci.

• radkojaga
                    radkojaga, 25.5.18 07:00:42  

ahoj Tome,nevím zda si četl toto vysvětlení. Pokud ne, doporučuji do tvé pozornosti. zdravím.

http://www.katolik.cz/otazky/odeslat_mail.asp?ot=2886

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 10:33:06  

Na tom citovaném to ale nic nemění. :1:

• Hosamen
                  Hosamen, 22.5.18 19:05:06  

No pokud si přečtu, jak věřící lidé tvoří menšinu trestaných, protože mají morálku, pak si přečtu, že 25% trestaných je v USA, vrahů je 50% jsou katolíci, 92.5% křesťané ale 80% celkem jsou křesťané a židé, 5% ateisté a zbytek jsou jiná náboženství. To je křesťanská morálka?

• jonatan
                    jonatan, 22.5.18 23:16:32  

Ne všichni o kterých se tvrdí že jsou křesťané nebo katolíci opravdu jimi jsou.Každý křesťan nebo katolík bude nakonec bez hříchu slušný člověk.Neexistuje křesťan nebo katolík co svých činů nelituje a nepolepší se.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 23.5.18 04:29:04  

jonatan třeba Hitler, že? :1:

• Antony52
                    Antony52, 24.5.18 07:59:42  

V zemi, ve které je 90% "věřících" bude ssmozřejmě vysoké procento "věřících" lumpíků.
                    V zemi, ve ketré je 90% ateistů bude vysoké procento ateistických lumpíků. :11:
                    Pokud někdo prohlašuje že věřící = lump a že co ateista to dobráček :1: :1: o takovém nevím co si mám myslet.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 24.5.18 08:17:05  

A platí to samozřejmě i opačně!

• Antony52
                    Antony52, 24.5.18 10:49:14  

Ano, platí to i opačně. Ale takovýto přístup silně zavání jakousi Nejmenovanou propagandou. A silně mi to přípomíná protináboženskou agitaci jedné nejmenované politické strany z doby před sameťárnou. :11:

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 24.5.18 11:32:38  

On je to i následek nikdy nekončící agitace ze strany některých křesťanů.

• jonatan
                    jonatan, 24.5.18 20:34:09  

Myslím si že Hitler pokud byl pokřtěn tak se stejně křesťanem nestal tedy se nepolepšil,nelitoval,nebyl bez hříchu a tak je Hitler asi v pekle.

• jonatan
                    jonatan, 24.5.18 20:37:54  

Agitace se tomu neříká.Říká se tomu evangelizace.Křesťané mají tuto povinnost. Jak je v Bibli. "Jděte do celého světa a učte všechny národy" Nesmí se to ale zvrhnout v agitaci.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 24.5.18 20:51:02  

Zejména tu poslední větu bych zdůraznil.

• jonatan
                    jonatan, 24.5.18 21:01:13  

evangelizace má být vyrovnaná nemá se jen povídat,křesťané by měli spíš evangelizovat svým chováním a činy.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 25.5.18 10:38:02  

Křesťané si většinou neuvědomují, že právě svým chováním zrazují jiné od víry.Příklad s Hitlerem jsem uvedl, aby bylo vidět, že tvé tvrzení o křesťanech prostě neplatí. A pak je přece zvrácenost tvrdit, že křesťan sice může spáchat zločin, ale pokud se pak polepší a lituje toho, tak je na tom lépe, než ateista, který takový zločin ani nespáchal. V tomto vidím negativní vliv náboženství na myšlení lidí.

• tom.sawyer
              tom.sawyer, 20.5.18 17:33:32  

Problém je v tom, že výklad je už manipulativní. Takže pak už se neřídím tím, co se v bibli píše, ale tím, jak to někdo chápe. Já to právě chápu tak, že se ty příběhy vůbec nestaly. Tedy Zemi a lidi nestvořil žádný Bůh, neexistoval žádný strom poznání, nikdo lidem neseslal Desatero a podobně.

• radkojaga
                radkojaga, 20.5.18 17:36:12  

a máš nějakou představu, kde a odkud se zde vše vzalo?

• tom.sawyer
                  tom.sawyer, 20.5.18 17:39:07  

Nemám a neměli ji ti autoři, jen si prostě něco vymysleli. A že je těch stvořitelských mýtů nepočítaně.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 18:07:43  

aha... takže nic. Nemáš. Není co kritizovat :1:

• Jerry_71
                    Jerry_71, 20.5.18 18:10:07  

Ale ty taky ne. V podstatě máš jen cizí, převzaté domněnky. Tom přiznává, že neví a to vždy bude víc.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 18:15:56  

mluvíš se mnou? :5: vidíš do mně...přes psaný text. asi jsi jasnovidec.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 20.5.18 18:20:32  

Možná.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 20.5.18 19:19:50  

Já prostě považuji za poctivější, pokud něco nevím, tak to přiznat, než si něco vymýšlet. Osobně si myslím, že to, jak to všechno začalo, budou vždy jen nějaké domněnky, protože se neumíme vrátit v čase a ověřit to.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 19:28:43  

já to taky nevím, ale vím že jsem. tedy tohle vím. jak je možné, že jsem?

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 20.5.18 19:39:36  

Tak já mám vypozorováno, že se lidé (jako ostatní živočichové) rodí svým rodičům, pak po určitou dobu žijí, většinou zase mají oni své děti a zase umřou. Nemám žádné vzpomínky na něco před mým narozením, ani nikdo z okolí si na mne nepamatuje než jsem žil. A pak zase po úmrtí už nikdo ze zesnulých o sobě nedal nijak vědět.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 19:42:38  

pokud ti to nepřijde zvláštní, že vesmírem pluje koule...

• Jerry_71
                    Jerry_71, 20.5.18 19:44:09  

Krychle by byla zvláštnější. :1:

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 20.5.18 19:47:18  

Vesmírem pluje mnoho koulí. :4:

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 19:48:27  

pluje... ovšem to co mě fascinuje je fakt, že je vidím a mohu si toho být vědoma.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 20.5.18 19:53:12  

Fascinace není důkaz vyšší inteligence.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 20:02:30  

Důkazem vyšší inteligence je fakt že si uvědomuješ vlastní uvědomování. Tedy že nerosteš jak rostlina nýbrž víš že víš (či nevíš)

• Jerry_71
                    Jerry_71, 20.5.18 20:06:05  

Já myslel tu ještě vyšší, špatně jsem se vyjádřil.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 20:15:06  

aha, tak to neznám.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 20.5.18 21:20:18  

radkojaga, ano, to mě taky fascinuje. A nechápu, proč si lidé vzájemně ubližují, když jsou si vědomi, jaká vzácnost život vůbec je.

• radkojaga
                    radkojaga, 20.5.18 22:15:17  

proč? z nevědomosti.

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 21.5.18 00:06:58  

Vždyť přece dobře víme, jaká je život vzácnost.

• radkojaga
                    radkojaga, 21.5.18 09:17:12  

zvíře bojuje o svůj život na život a na smrt, a je v důsledku hraničních podmínek v rovnováze s ostatními. člověk jako zvířecí druh, ale má zvýhodněné podmínky a může se rozmnožit na úkor ostatních... utlačovat jiné lidi i přírodu, protože jeho živočišná podstata ho nutí brát a brát, růst a růst... je úplně blbý (někdy)

• Jerry_71
      Jerry_71, 18.5.18 23:30:20  

:8: :15:

• Antony52
      Antony52, 20.5.18 07:04:47  

A Bůh je samotný? :7: Vždyť má andělíčky. A kdby mu nestačili tak ještě navíc čertíky. :14:

• jonatan
        jonatan, 24.5.18 23:01:28  

Špatně jsi to pochopil Bůh když byl sám tedy když ještě neměl anděli potom stvořil anděli a lidi.