Věda, nebo věrouka?

Otevřená diskuze | Kategorie: Náboženství a filosofie
radkojaga (2017-04-28 08:00:05)arecuk (2017-04-27 19:41:00)tom.sawyer (2017-04-26 17:14:52)a.l.tereza (2017-04-25 17:03:09)DalkoT23 (2017-04-24 16:02:18)A.C.Dupin (2017-04-24 14:48:04)Sabilu (2017-04-23 19:56:14)Jerry_71 (2017-04-23 17:49:11)Ondi (2017-04-23 17:22:24)pletiplot (2017-04-18 22:53:08)Hosamen (2017-04-03 16:12:37)eremir (2017-03-31 08:32:08)Bergamp (2017-02-04 19:24:35)Rusalka (2016-12-29 09:21:01)krudox (2016-09-23 15:43:20)poko (2016-09-05 11:35:30)Raswan (2016-07-24 01:45:28)slavidan (2016-06-04 13:43:52)Xyz123 (2016-05-31 22:22:18)liyliyth (2015-08-04 16:46:36)johanka0001 (2015-03-01 21:09:29)Cho (2014-12-24 17:27:00)gulo.fp (2014-05-13 15:08:53)
Věda, nebo věrouka?
Založeno: 28. 9. 2013 | Příspěvků: 8 332 | Členů: 30
Správci: Jerry_71 (hlavní), tom.sawyer

Proč jsme tady? Odkud a jak jsme se tady vzali? Byl život stvořen za nějakým účelem, nebo vznikl sám od sebe?
Na úvod:
Teorie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie
Hypotéza: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hypot%C3%A9za

Politika a národnostní záležitosti na tohle fórum nepatří.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Jerry_71
    Jerry_71, 22.4.17 22:23:06  

Laštovko, jestli jsi sem přišel jenom proto, abys nám sdělil, že by ses nejradši zasebevraždil, ale nemáš na to odvahu, upozorňuju tě, že tohle není psychiatrická ordinace a tudíž to není vhodný prostor na probírání tohoto tématu. Ber to prosím na vědomí.

• lastovka
      lastovka, 22.4.17 22:27:57  

V úvodu jsem jen odpovídal na vámi položenou otázku "Proč jsme tady?" a i dále pouze odpovídal na doplňující otázky přítomných diskutníků.
      Vaši odmítavou reakci nechápu.

• Jerry_71
        Jerry_71, 22.4.17 22:29:36  

Myslím, že chápeš. Jde o to, že tohle není rozhodně první fórum, kde jsi to vytáhnul. Právě proto tě upozorňuju, že to tady nechci. Jinak diskutuj dle uvážení.

• lastovka
          lastovka, 22.4.17 22:47:33  

Co tady nechcete? Abych odpovídal na dotazy druhých? Opravdu vám nerozumím.

• Jerry_71
            Jerry_71, 22.4.17 23:27:18  

Tak si ještě jednou přečti úvodní příspěvek tohoto stromu.

• lastovka
              lastovka, 22.4.17 23:37:20  

Já ho četl. Jen nechápu co po mě chcete. Abych cenzuroval sám sebe? Mě váš požadavek přijde absurdní.
              Jestli chcete abych na toto fórum nechodil, rád vám vyhovím, je to Vaše fórum. Ale abych nemluvil o některých věcech, když se mne na ně někdo zeptá, to je uhozený požadavek.

• Jerry_71
                Jerry_71, 22.4.17 23:44:47  

Prostě nestojím o to, abys nám tady oznamoval, že by ses rád zasebevraždil, kdyby... Myslím, že je to napsané dostatečně jasně. Pokud se toho pocitu nemůžeš zbavit, navštiv psychiatra, ten ti s tím může pomoci. Pokud to bereš jako filosofický směr, můžeš si na to téma založit fórum. Nikdo tě odsud nevyhání a nevěřím, že jsi tak nechápavý, jak se děláš. Věřím, že si rozumíme.

• lastovka
                  lastovka, 23.4.17 01:55:06  

Já chápu co po mě chcete. Chcete abych o něčem nemluvil, přesto-že se mne na to někdo zeptá. Chcete po mě autocenzuru. To mi přijde ujetý a nemohu tomu vyhovět. Ale je to vaše fórum a já to respektuji, tedy mi nezbývá, než sem k vám nechodit. Co se dá dělat. Diskuze kterou jsme zde vedli, mi přišla zajímavá.
                  Mějte se tu pěkně a díky za zajímaví pokec.

• lastovka
    lastovka, 22.4.17 01:38:39  

V úvodu tohoto fóra se píše "Proč jsme tady?". Jo, to bych také rád věděl. Snažím se to zjistit celý život.

Osobně jsem dospěl k přesvědčení, že jsem výsledkem boží zvůle.
    Představa, že něco vznikne samo od sebe, mi přijde absurdní, tedy nejsem výtvor náhody.
    Tedy muselo mne vytvořit něco či někdo. Dejme tomu Bůh.
    Protože však má existence není mou volbou a nestojím o ni, byl jsem vytvořen proti své vůli, tedy jsem výsledkem Boží zvůle.
    Proto jsem tady. Může za to ujetý Bůh.

• Ondi
      Ondi, 22.4.17 02:20:01  

:2: Proč ten pesimizmus?
      Tvůj náhled jsi prezentoval, dovol abych prezentovat svůj : život je nepřetržitý řetězec se dělících buněk. Od těch prokarionů kdysi před miliardou let, nebo kolik, přes buňky řas a obojživelníků, až po našeb) buňky primátů. No a ta první (b) buňka? Někdo to pojmenuje náhodou, zvláčtní laskavostí přírody, nebo zákonem samovolného vzniku života v prostředím pro vznik života vhodným. Teorie "panspermie" je doložena nálezy komplexních molekul ve Vesmíru, které jsou zřejmě odolné krajně životu nepřátelského prostředí.
      Tisíce a tisíce lidí se tímto tématem, touto otázkou zabývají a byly produkovány zprávy, pojednání a tištěny knihy.

Otázka - "proč jsme tady?" má podobný charakter jako kdyby se ptala třeba kvasinková bakterie proč je tady. Je tady, žere, metabolizuje a množí se. Podobně jako ryby, nebo lidi. Si myslím, že na tuto otázku není jasná a definitivní odpověď, může se o ní pouze spekulovat a vymýšlet si fantastická řešení.

• Ondi
        Ondi, 22.4.17 03:02:54  

Oprava:
        Od těch prokariotů, kdysi před miliardami let, nebo kolik, přes buňky řas a obojživelníků, až po naše buňky primátů.
        No a ta první buňka?

• lastovka
        lastovka, 22.4.17 03:13:14  

Díky za obsáhlou odpověď. Dovolte mi otázku. Co je na mém vyjádření pesimistického?

K Vašemu náhledu: Předložil jste jedno z nekonečna fantastických řešení. Ok, proč ne, ale to neodpovídá na otázku "PROČ?". Na tuto otázku jsou možné pouze dvě odpovědi. 1, Náhoda. 2, Něčí vůle.
        To není můj náhled, to je konstatování objektivního faktu.
        Osobně mi náhoda přijde jako nesmysl. Vše má svoji příčinu a mít ji musí. Bez příčiny není následku. Tedy první možnost vylučuji.
        Zbývá tedy něčí vůle. Protože se mne stvořitel neptal na můj názor, zdali chci či nechci být, jde zjevně o zvůli.
        To není pesimizmus. Tak se to prostě jeví.
        Mohu se mýlit. Třeba náhoda existuje a třeba se mne stvořitel ptal a já už si to nepamatuji. Nevím.
        Proto jsem to hodil do placu k diskuzi.

• Jerry_71
          Jerry_71, 22.4.17 03:17:02  

Otázka je, co je to vůle a jestli výsledek odpovídá plánu, byl-li nějaký. Jistě, že každý následek má příčinu, ale proč by nutně tato příčina musela být vědomá?

• lastovka
            lastovka, 22.4.17 03:31:55  

Protože jinak by neexistovalo nic. Byl by jen nekonečný časoprostor, který nemá počátek ani konec, je věčný, všudypřítomný a nemůže neexistovat. Ale v něm by nebylo nic. Ke vzniku čehokoli potřebujete příčinu.
            Ta příčina musí být tedy stejně věčná, nekonečná a všudypřítomná jako časoprostor. Tedy, nazvěme to Bůh. A vznik čehokoli jež existuje, včetně mne, pochází z jeho vůle, v mém případě jeho zvůle.
            Jiné vysvětlení mne nenapadá a ani jsem jiné neslyšel či nečetl.

• Jerry_71
              Jerry_71, 22.4.17 03:36:08  

To neodpovídá na otázku, proč by ta příčina musela být vědomá.

• lastovka
                lastovka, 22.4.17 04:01:41  

Jak to že ne? Nevědomá příčina není možná. Ta příčina by nemohla vzniknout z ničeho, musela by mít opět příčinu. Příčinu lze hledat pouze v něčem věčném, což může být pouze Bůh, jež se vědomě rozhodl stvořit něco, kupříkladu mne.

• Jerry_71
                  Jerry_71, 22.4.17 05:11:54  

Příčina musí být vědomá, protože tomu věříš, nebo proto, že jsi to řekl a nedovedeš si představit jinou? No nevím, pokud ti to takhle stačí...

• lastovka
                    lastovka, 22.4.17 19:08:38  

Tak jsem to nemyslel. Překládám to pouze jako hypotézu o níž lze diskutovat. Jsme na serveru Diskutníci.

• Jerry_71
                    Jerry_71, 22.4.17 19:10:37  

Však o ní diskutujeme.

• tom.sawyer
                  tom.sawyer, 23.4.17 08:03:59  

Proč by měl být Bůh věčný? Buď musí mít vědomou příčinu vše, tedy i Bůh, nebo vědomá příčina není vždy potřebná a pak mohlo cokoliv vzniknou bez přičinění nějakého Boha.

• Ondi
                    Ondi, 23.4.17 13:07:26  

A proč ne?
                    Třeba je bůh (bohové) synonymem pro Multiversum. Někteří lidé to tak vidí a věří v existenci jakési vesmírné inteligence.

Máme tedy boha nepodobného člověku tvarem, materiálem a vlastnostmi. Jeho velikost není definována. Vše co se týče boha je nedefinovatelné. Proto i sebezanícenější teista nepodá popis téhle bytosti. V případu boha tedy nejde o bytost v tom klasickém smyslu výrazu "bůh", ale spíš o stav Vesmíru, tedy zjednodušeně o hmotu-energii, časo-prostor, o síly, silová pole a přírodní konstanty a kauzality.

Dostaneme se tedy k otázce - žijeme ve Vesmíru, nebo žijeme v bohovi?

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 23.4.17 13:25:59  

Ovšem to jsme na tom s tím počátkem pořád stejně. :2:

• Ondi
                    Ondi, 23.4.17 17:22:23  

Otázku proč existuje Vesmír, proč existujeme my, lidé nikdy nezodpovíme s absolutní přesností.

Protože ale po odpovědi toužíme, tak spekulujeme. Některým se zamlouvá spekulace o bozích s lidskou podobou, jiní upřednostňují něco nepředstavitelného, napřirozeného, božského, něco existující mimo nám známé fyzikální zákony. Většina lidí se však spokojí s tím, co je viditelné, hmatatelné, co se dá prozkoumat, co je v kauzální provázanosti.

Je to akorát 144 roků od vydání románu Cesta kolem světa za 80 dní. Tehdá to připadalo lidem nerealizovatelné a i nesmyslné. V současnosti se to dá stihnout za jeden a půl hodiny (na ISS). Tím jsem chtěl přiblížit, že nikdy nelze říct co příde, že o budoucnosti a tedy i o budoucích poznatcích můžem pouze spekulovat, tedy komponovat pohádkové představy.

• Ondi
          Ondi, 22.4.17 04:03:30  

No ten pesimizmus jsem vycítil ze tvé věty "byl jsem vytvořen proti své vůli". Kdybys volil formu třeba "nebyl jsem dotázán, jestli chci být ...", nebo aspoň "nebyla to moje vůle, že jsem vznikl", tak by mi to nepřipadalo tak pesimistické.

Proti náhodě se bránil i A.Einstein svou poznámkou "bůh v kostky nehraje" jako reakci na heisenbergův princip neurčitosti. Tady jde o to, že v "kvantovém světě" se dějí věci trochu jinak, než v našem makrosvětě.

Vem si třeba příklad tvého vzniku, podle tvé představy byla určena jedna jediná spermie tvého otce z milionů spermií aby oplodnila jedno konktrétní vajíčko, které pak správně doputovalo vejcovody až do dělohy a úspěšně se zahnízdilo. Byť by byla vajíčka jedné ženy identická ohledně DNA a i spermie jednoho muže, tak jsou výsledné děti, sourozenci nestejní, protože na vývoj vajíčka v plod a v dítě má vliv spousta faktorů. Třeba to co matka jí a kolik jí, jestli není vystavena škodlivinám v jídle, v pití, ve vzduchu, jestli "nechytí" nějaké nastuzení .....
          Zkrátka jsou i ve spermiích individuální rozdíly v DNA, tak i ve vajíčkách. Pochopitelně i každodenní změny v životosprávě těhotné ženy.

Podle tvé představy je vše, tedy jakákoliv pozice a spin subatomárních částic předem naplánován, jakožto i fotony a ostatní částice se vyskytují podle generálního plánu v danný čas na danném místě a výsledný sled událostí je neměnný.

Z téhle představy vyplývá, že i okamžik tvé smrti je předem na zlomek sekundy daný, jako i okamžik a druh zranění a chorob. Další závěr je, že jsi fatalista a můžeš třeba lozit po skalách bez zajištění, protože když naplánovanou smrt v autě, ta ne pádem ze skály.

• lastovka
            lastovka, 22.4.17 04:27:47  

Pesimizmus je přepokládání špatného. Já nepředpokládám, já konstatuji: nechci být, přesto jsem. To je jen smutný fakt, ne pesimizmus.

Fatalizmus vylučuje svobodnou vůli. To je pravý pesimizmus.
            Já svobodnou vůli nevylučuji. Nevím jestli svobodná vůle existuje, ale nevylučuju ji, tedy nejsem fatalista.
            Dokonce je to naopak. Já ve svobodnou vůli věřím. Jsem přesvědčen, že existuji z Boží zvůle, ale mám svobodnou vůli, jež tuto zvůli porazí a já nakonec přestanu existovat. Jsem optimista.

• Jerry_71
              Jerry_71, 22.4.17 05:12:49  

Je nějaký důvod, proč nechceš být?

• lastovka
                lastovka, 22.4.17 19:09:52  

Utrpení.

• Ondi
                  Ondi, 22.4.17 21:33:39  

To je mi líto.
                  Přeji ti, abys našel schůdnou cestu, jak se z toho utrpení dostat, nebo aspoň možnost to utrpení kompenzovat.

• lastovka
                    lastovka, 22.4.17 21:41:42  

Děkuji za projevený soucit.
                    A způsob jak se s toho dostat znám. Stačí přestat existovat. Když nejste, nemůžete trpět.
                    Doufám, že smrt a nebytí jedno jsou. Ovšem chápu, že to není jisté. Proto se nedokážu zabít. Brání mi strach s toho, že po smrti něco je. Nedokážu ten strach překonat.
                    No nic, alespoň že mohu doufat, že smrt jednou přijde sama a ukončí mou existenci.
                    Ještě jednou díky za projevený soucit.

• Ondi
              Ondi, 22.4.17 05:24:12  

Když svobodnou vůlí cvrnkneě kačku do vzduchu, tak ti padne pana, nebo orel. Je to podle tebe náhodné?

Svobodná vůle předpokládá do určité míry náhodné rozhodnutí.

• lastovka
                lastovka, 22.4.17 19:16:35  

To nevím. Nevím zdali je všechno předem dáno, ale věřím, že ne. Víra je opakem vědění. A především, víra je ve své podstatě pouhou nadějí. Když říkám, že věřím ve svobodnou vůli, tak jen říkám, že neztrácím naději. Ale vím, že nic nevím, třeba naděje není.

• Ondi
                  Ondi, 22.4.17 21:38:10  

Souhlas - "víra je ve své podstatě pouhou nadějí" a dodám rčení "naděje umírá poslední".

• Jerry_71
      Jerry_71, 22.4.17 02:28:16  

A máš jasno...

• lastovka
        lastovka, 22.4.17 03:51:47  

Ano, to mám. Už dlouho. Jen mi je to ho... platný.

• Jerry_71
    Jerry_71, 23.3.17 23:55:44  

Brání vám název fóra v tom, abyste diskutovali tak, jak to cítíte? Pokud ano, je mi to líto, ale pak hledejte problém jinde. Tím bych téma "název fóra" ukončil a poprosil přítomné, aby to respektovali. Děkuji.

• a.l.tereza
      a.l.tereza, 24.3.17 00:21:57  

Lítost stranou, mějme soucit.

• Jerry_71
        Jerry_71, 24.3.17 01:06:27  

:7: Prosím?

• a.l.tereza
          a.l.tereza, 24.3.17 19:29:34  

že z té "lítosti" pro druhého nic nekouká, ze "soucitu" už však pomoc druhému přijít může

• Jerry_71
            Jerry_71, 25.3.17 13:40:47  

Pomoc hledej na konci své ruky především.

• Sabilu
      Sabilu, 24.3.17 14:10:09  

Omlouvám se. Neovládla jsem se a napsala si ještě jednu poznámku ke gramatice. Nebudu se zlobit, když to smázneš. :15:

• visitor77
      visitor77, 29.3.17 13:53:22  

isteže nebrání, ale podstata veci je v inom - názov DF dehonestuje (a dáva do protikladu) vieru oproti vede (vylučovacou spojkou); pozn.: veda sa nedá spochybniť, ani dehonestovať - takže ostáva to na viere - a myslím, že to toto DF aj cíti a pocíti - je tým poznačené...

• arecuk
        arecuk, 29.3.17 15:09:24  

Visitore, zkus se angažovat na nespravedlivě nazvaném fóru „Ateistická chybná logika a chyby myšlení“. Třeba uspěješ.

• visitor77
          visitor77, 29.3.17 19:18:53  

tam nechodím!

• Jerry_71
        Jerry_71, 29.3.17 15:43:17  

Nebrání. Děkuji, to jsem chtěl vědět.

• visitor77
    visitor77, 19.3.17 11:08:27  

toto fórum sa tak (skrze jeho názov) stalo len fórom ateistov, nie pre veriacich...

• Ondi
      Ondi, 19.3.17 11:40:19  

Sem-tam se tu teisté vyskytují.

• visitor77
        visitor77, 19.3.17 21:23:16  

jedine tereza...

• DalkoT23
          DalkoT23, 19.3.17 21:52:05  

Měla by slyšet "píseň" Tvou :13:

• Jerry_71
            Jerry_71, 19.3.17 21:59:21  

že tady statečně, hrdě a zbytečně, do větru zpívám píseň svou... :1: :1:

• DalkoT23
              DalkoT23, 19.3.17 22:14:44  

1* :4:

• Ondi
                Ondi, 20.3.17 01:09:46  

Hezké, hoši, potěšili jste mne, i já ... 1*** :2:

• visitor77
              visitor77, 22.3.17 09:20:57  

možná, že za rok za dva spozná,...:-)

• tom.sawyer
            tom.sawyer, 20.3.17 16:12:37  

Oblíbené šedesátky! :2:

• Ondi
              Ondi, 20.3.17 20:14:21  

Krásná doba ... ach to mládí, už se nenavrátí ... :1:

• tom.sawyer
                tom.sawyer, 21.3.17 06:50:18  

Když jsem si dělal mix mých oblíbených písniček z šedesátek, napočítal jsem 138. Tolik už u žádné další dekády asi nevyberu.

• DalkoT23
      DalkoT23, 19.3.17 12:26:46  

:9: Pokud nechápeš název DF,tak jak můžeš chápat jiné věci?
      Prezentuješ se zde jako člověk s vysokým IQ a název fóra ti dělá problém??Několikrát ti bylo vysvětleno,že název DF je v pohodě a nevybočuje z normálu.
      Tak ječtě jednou :1: :V popisu DF -
      - Proč jsme tady? Odkud a jak jsme se tady vzali? Byl život stvořen za nějakým účelem, nebo vznikl sám od sebe?
      Odpoví ti na to "VĚDA,NEBO VĚROUKA?"

NEBO JE PROBLÉM JEN V TOM,ŽE TO NENÍ NAPSÁNO: Věrouka,nebo věda?
      :4: :13: :14: :15:

• Jerry_71
      Jerry_71, 19.3.17 16:33:05  

Poslední varování!
      Pokud sem hodláš chodit proto, abys rozebíral zaměření fóra a lidi na něm, není důvod, abys na něm setrvával. Takže, tohle tu ještě nechám, ale všechny další výpady budu nekompromisně mazat a pokud to ani poté nepochopíš, že kvůli tobě nic měnit nebudu, bude ti vstup zamezen a to trvale. Hezký den.

• DalkoT23
        DalkoT23, 19.3.17 18:18:18  

Jerry nech ho :14:
        Neustále ponižuje ateisty,tak ať tady při posuzování názvu DF ukazuje svůj "důvtip" a "výšku" svého IQ :4: :15:

• Jerry_71
          Jerry_71, 19.3.17 18:27:53  

Sorry, ale nenechám, tohle sem nepatří.

• DalkoT23
            DalkoT23, 19.3.17 18:33:17  

Tak jo :4: je to tady tvoje :14:

• Jerry_71
              Jerry_71, 19.3.17 18:37:06  

Nejde o moje-tvoje, jde o to, že tu nikdy nikdo nebyl mazán za názor týkající se zadání fóra a Visitor se snaží vzbudit dojem, že ano, což je sprostá lež a já využívám práva se účinně bránit.

• Jerry_71
                Jerry_71, 19.3.17 18:38:33  

A jestli neustojí, že má někdo jiný názor a stojí si za ním, tak ať si založí svoje fórum a tam si může svobodně určovat, co kdo může a nemůže psát.

• DalkoT23
                  DalkoT23, 19.3.17 18:40:45  

Já to nemyslel zle.Vím,že ten "prudič" je fanatický prudič.
                  :4: :2:

• Jerry_71
                    Jerry_71, 19.3.17 18:45:00  

Já vím, že ne...

• visitor77
                  visitor77, 22.3.17 09:22:26  

"nebo" je vylučovací spojka - je treba k tomu niečo dodať?

• Sabilu
                    Sabilu, 22.3.17 09:56:21  

Nemohu si pomoci a dovolím si tedy technickou poznámku. Spojka "nebo" není jen vylučovací, i když tak bývá někdy používána. Může být ale použita i ve významu slučovacím.

• DalkoT23
                    DalkoT23, 22.3.17 10:07:06  

A co má být.Ty jsi fakt trhlej!
                    Jaké máš ty vzdělání,že nechápeš název DF??Spíš bych řekl,že to děláš naschvál.

Na objasnění něčeho použijeme buď jednu(věrouka),nebo druhou(veda)
                    metodu zkoumání,nebo obě naráz.Co je na tom k nepochopení??
                    Na pochopení názvu tohoto DF stačí 1.stupeň ZŠ. :14: :14: :14:
                    Nedivil bych se,kdyby tě za tyhle primitívní provokace dal správce na ČL. :13: :13:

• DalkoT23
                    DalkoT23, 22.3.17 10:08:48  

:1:
                    http://www.korekturacestiny.cz/pavel-tahovsky-bloguje/carka-pred-spojkami-nebo-anebo-ci.htm
                    :13: :13:

• visitor77
                    visitor77, 23.3.17 16:38:50  

ak sa niečo vylučuje, nemôže sa to zlučovať! - spojka "nebo" (slov. "alebo") je len vylučovací...v názve DF, veda teda vylučuje vierouku, čo je nezmysel a vedomé poníženie tých, ktorí sú veriaci...

• DalkoT23
                    DalkoT23, 23.3.17 18:34:50  

:15: Ach jaj :13:
                    http://www.korekturacestiny.cz/pavel-tahovsky-bloguje/carka-pred-spojkami-nebo-anebo-ci.htm

Dúfam,že po tomto už prestaneš,pretože ako vždy,pravdu němáš.
                    Myslím,že len provokuješ.Nech ti je to ku zdraviu. :14:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 23.3.17 21:58:22  

myslím že "Věda, nebo věrouka" - a ještě více je-li za slovem "věda" a před spojkou "nebo" čárka, svou formulací jaksi opomíná vědu i věrouku jako dvě možné, sobě si rovné, varianty, které ubíhají byť klidně i každá po jiné koleji, ale tím stejným směrem, tomuto by spíše přesně odpovídal název "Věda i věrouka", abych více přiblížila... "Táta, nebo máma" staví koncept diskuze na jinou úroveň než "Táta i máma", prvé jakoby evokuje buď táta, nebo máma, máš dvě možnosti na výběr, kdežto druhé, táta i máma, předesílá na výběr možnosti tři, jak tátu, tak i mámu, tak i ruku v ruce oba dva.

• DalkoT23
                    DalkoT23, 23.3.17 22:10:57  

Terko.
                    Proč jsme tady? Odkud a jak jsme se tady vzali? Byl život stvořen za nějakým účelem, nebo vznikl sám od sebe?
                    No kdo nám na TO DÁ ODPOVĚĎ??VĚDA,NEBO VĚROUKA,
                    A nevylučuje taky možnost - Věda i věrouka?

Připadá mi to jak "pomlčková války" mezi SR a ČR :1:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 23.3.17 23:49:35  

aha, potom je to fórum o pouhém dohadování jestli nám na to dá odpověď věda nebo věrouka - jestli má pravdu věda nebo věrouka a ne fórum kde poskytuje pravdu o tom a odpovědi věda i věrouka, to se můžu jít hádat s tondou odvedle jestli to ví a pravdu má věda, nebo věrouka, tady bych spíš očekávala "Věda i věrouka" Proč jsme tady? Odkud a jak jsme se tady vzali? Byl život stvořen za nějakým účelem, nebo vznikl sám od sebe?

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 24.3.17 08:06:41  

Z názvu fóra přece nijak neplyne, co je lepší a co horší. Pokud by to bylo obráceně, Věrouka, nebo věda? plyne z toho snad, že je věda méněcenná a uráží to ateisty? Ne.

• Sabilu
                    Sabilu, 24.3.17 14:07:31  

Tak ještě jedna poznámka. Pokud se něco vylučuje, nemůže se to slučovat. S tím souhlasím.

Spojka "nebo" ale může být použita v obou významech. V češtině určitě (lze snadno dohledat na oficiálních stránkách Ústavu pro jazyk český) a dle mého názoru je tomu tak i v ostatních jazycích, které aspoň trochu ovládám.

• DalkoT23
                    DalkoT23, 24.3.17 16:03:15  

Na Slovensku je to to isté.To len visitor77 prudí a vylieva si zlosť a mindráky. :14: :14:

• a.l.tereza
                    a.l.tereza, 24.3.17 19:08:15  

..i kdyby to bylo obráceně "Věrouka, nebo věda?" pořád by to házelo směr tématu jinam, jen k tomu "čemu dáváte přednost? čemu z těch dvou věříte?" a ne k tomu jak je to "viděno" ve světle vědy a věrouky...

• tom.sawyer
                    tom.sawyer, 29.3.17 18:31:53  

Ale to, co kdo upřednostňuje přece nijak neřeší kvalitu. Někdo fandí fotbalu, někdo biatlonu, lze z toho vyvodit co je lepší?

• tom.sawyer
            tom.sawyer, 19.3.17 19:24:45  

Přesně, tohle není diskuze o názvu fóra.