Osmák degu

Otevřená diskuze | Kategorie: Chovatelství a pěstitelství
kamcaKr (2014-12-12 00:05:33)Rusalka (2014-09-15 17:50:26)
Osmák degu
Založeno: 27. 9. 2013 | Příspěvků: 52 | Členů: 2
Správci: Rusalka (hlavní)

Pro ty, jež propadli kouzlu tohoto hlodavce :)

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• kwai.chang.caine
    kwai.chang.caine, 25.8.14 12:42:20  

Zdravím diskutníky. Napadlo mě, jestli si raději nepořídit sedmáka a rok počkat... :6:

• Rusalka
      Rusalka, 25.8.14 19:21:14  

otázka je, jestli by se mu špatně nekousalo a jestli by ti za ten rok nechcíp hlady :)

• Rusalka
    Rusalka, 19.7.14 22:16:12  

ahojte, chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti se "záchranou" osmáka, kterému se nedopatřením (neodborným krmením po dobu asi 14 dnů) dostalo něčeho sladkého (banán)? jestli jim to může nějak uškodit, případně jak se to dá zachránit?

• gusty
      gusty, 19.7.14 22:24:50  

z mého pohledu může dostat cukrovnu ale né hned ale třeba v pozdějším věku.Muže se ale stát,že pokud už po zbytek života se bude krmit správně,bude fit.

• Rusalka
        Rusalka, 19.7.14 23:47:46  

tak že může dostat ze sladkého cukrovku vím, ale zajímalo by mě, jestli jí může mít už po tom tejdnu nebo 14 dnech...

• gusty
          gusty, 20.7.14 00:01:53  

z mého hlediska nemusí.Co je zajimavé ,tak člověk má cukrovku většinou z nezdravého a nadměrného tuku ,pokud se budem bavit o skupině 2.M

• Rusalka
            Rusalka, 20.7.14 00:43:45  

člověk ano. jenže u osmáka jde o to, že neprodukuje dostatek inzulinu na to, aby si s cukrem poradil (tedy vyčetla jsem to na odborně se tvářících webech).

• gusty
              gusty, 20.7.14 09:58:27  

však člověk také má cukrovku z důvodu,že tvorba inzulínu u druhého stupně je malá a u prvního žádna.Proto k odbourní se použivají u druhého stupně léku u prvního si člověk pichá inzulin.

• kobylatko
              kobylatko, 26.7.14 17:04:03  

Po 14 dnech je to blbost.Cukrovka vzniká bud geneticky nebo krmením nevhodnými směsemi (pro morčata,křečky atd...),třeba cca rok.Cukrovku většinou poznáš podle šedého zákalu oka :4: .Zkus dávat semínka ostropestřce mariánského :4:

• Millagros115
      Millagros115, 23.7.14 08:24:44  

Rusalko, nezlob se, zde z fóra odcházím, uvidíme se i jinde. Na toho píp, nějak nemám nervy.

• 872014
        872014, 14.9.14 22:45:48  

HLAVNĚ, ŽE SE TI LÍBÍ SMRT A MÁŠ Z NÍ RADOST!

• kobylatko
    kobylatko, 13.7.14 13:18:03  

Daruji za krmení pro činčily 2 samečky 4roky a 1rok osmáka degu.Jsou hodní, nekousaví, zvyklí na ruku i krmení z ruky.

• Rusalka
    Rusalka, 27.3.14 12:45:07  

Zdravím, máte někdo zkušenosti s lysinkama, jejich zarůstáním, nebo léčbou nějaké kožní nemoci u osmáka?

• realix
    realix, 3.3.14 11:41:19  

Ahoj :-) Myslíte, že je dobrý nápad dát osmáka přes léto na balkón? Třeba bych se aspoň v létě vyspala :-D Nebude mu nějak vadit noční pokles teploty nebo výkyvy počasí? A co přímé sluneční světlo?

• Rusalka
      Rusalka, 3.3.14 13:06:18  

ahoj, kamarád měl osmáky, a přes léto je na balkoně míval. ovšem je otázka, jak je zrovna tvoje zvíře choulostivý. já bych třeba svoje hajzlíky na balkon asi nešoupla. jinak pokud se chceš vyspat, připadá ti osmák jako ta správná volba? nebyly by lepší rybičky? nebo aspoň špunty do uší?

• realix
        realix, 3.3.14 15:04:10  

to je mi ale zajímavá rada :-) mám ho dát do akvaráka a zkusit jestli mu nenarostou ploutvičky? :-)

• gusty
      gusty, 3.3.14 14:47:10  

myslím,že není problém akorát je třeba dodržet určité zásady.Pozor na kočky,na přimý sluneční svit-osmák prý nemá chlazení.Dále by měli mít úkryty,kde se mohou v případě problému zahřát a schovat.Jinak naší osmáci v noci tak z 95 procent spí a nebo alespon nedělaj rámus.M

• realix
        realix, 3.3.14 15:05:45  

njn, můj je hajzlík :-/ v noci si vzpomene a žačne lomcovat mřížema...já se právě bojím toho přehřátí no, ale zase si říkám, že v přírodě musí vydržet mnohem horší věci....ačkoliv tohle bude asi už hodně zhýčkaná generace :-D
        ale asi to zkusím...

• gusty
          gusty, 3.3.14 17:57:33  

v přírodě si někde zaleze.Pokud ale někdo má balkon třeba na jih,tak v létě tam mohou být ohromné teploty,protože se to odraží i od stěn.M

• realix
            realix, 4.3.14 11:24:03  

Noooo, abych pravdu řekla, tak nevím k jaké straně je otočen, možná bych řekla, že k východu, jo určitě, protože mi ráno svítí do očí, když vstávám :-D
            A co přehodit nějakou deku přes půlku klece, která by tam vytvářela stín? Sice by ji rozcupoval, ale co :-D

• Andulka
      Andulka, 4.3.14 08:36:55  

Ahoj, my máme osmáky venku celoročně. :4: maji velkou závěsnou klec s průlezem do menší, která je krytá a odtud maji ještě vlez do vydlabaného kmene, kde maji pelech. Takže když prší, schovají se, když je horko taktéž. :2:

• realix
        realix, 4.3.14 11:21:16  

Tyyyjo, tak to musí být krása! :-) No, zkusím to nějak vymyslet, nemám zas tak velkou klec, abych něco takového mohla praktikovat, ale kdybych mu tam přidala další úkryty na různá místa, jistě by si nějaké vybral, nebo mě tedy napadlo taky nějaké probíhadlo do druhé klece, která by byla celou dobu ve stínu, jenže jak ho znám, tak by tutově našel cestu, jak to rozbít a utéct.
        On v tom má totiž ohromnou praxi, prvně se naučil otevírat si dvířka, když jsem je opratřila kolíčkem, tak se naučil otevírat je i s kolíčkem, tak jsem přidala druhý kolíček a jen čekám, kdy otevře i ty :-D

• Andulka
          Andulka, 4.3.14 12:48:58  

:2:
          My to máme z bývalé voliéry na papoušky. =) Akorát jsem to musela potáhnout králičím pletivem, aby neprolezli ven. =D A dvířka máme zamčený klasickým visacím zámkem s klíčkem. A zatim nenašli způsob jak ven. =D Maji tam větve na okus i na skákání a vypadá to, že jsou v pohodě. =)

• realix
        realix, 4.3.14 11:27:47  

A celoročně myslíš i přes zimu?

• Andulka
          Andulka, 4.3.14 12:50:13  

No, teď byly i přes zimu =D ale ona vlastně žádná nebyla...
          Jinak budou normálně i přes zimu venku. Maji se kam schovat, tak v tom nevidím problém. Navíc si budou postupně navykat. A ještě to má taťka udělaný tak, že pod nima je ohniště, tak jim můžeme v zimě přitopit. :1:

• realix
            realix, 4.3.14 14:16:20  

Hehe, to jo, budete mít uzený osmáky :-)
            Prosímtě a z čeho máte udělané ty spojky mezi klecema a tím jejich pelíškem? Nějak mě nenapadá způsob, jak to propojit, aby to bylo odolné osmáčí zvědavosti :-)

• Andulka
              Andulka, 4.3.14 17:59:50  

Máme tam dřevěnej tunel mám pocit =D Zkusím tit o zítra vyfotit. :4:

• Andulka
              Andulka, 9.4.14 11:24:24  

Sice s velkým zpožděním, ale mám to vyfocený. Můžu ti to poslat na email jestli chceš. :4:

• Rusalka
        Rusalka, 4.3.14 22:33:49  

celoročně? hustý!

• realix
    realix, 12.11.13 12:54:37  

Ahoj :-) Chci si pořídit osmáky a nějak nevím, jaké krmivo zvolit. Samozřejmě jsme všechno pročetla o senu, semínkách a zelenině, ale přecejen bych chtěla mít pro ně nějaké základní krmivo,nějaké granule nebo tak. Mohli byste mi nějaké doporučit? Co jsem tak koukala, tak nejvíce se mi zamlouvá Tropifit Degu, jaký na něj máte názor? :-)

• Millagros115
      Millagros115, 13.11.13 18:55:40  

My kupujeme mnoho zatracovaný http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/007/0070cb181fc528c48fc0c38dfce56114--mmf250x250.jpg
      Samozřejmě dokrmuji senem a dostává zeleninu.

• Rusalka
        Rusalka, 21.11.13 21:11:34  

máš jen jednoho?

• Millagros115
          Millagros115, 22.11.13 17:17:37  

jo, máme jen jednu potvoru. V plánu je i druhá, ale zatím mám malou klec. Vím, že to není ideální.

• Rusalka
            Rusalka, 22.11.13 19:15:25  

no, neni... každopádně, přeju hodně štěstí při seznamování, až bude druhej. a taky šťastnej tip při odhadování pohlaví :D

• Millagros115
              Millagros115, 22.11.13 19:42:57  

No, doufejme, že si přinesu taky holčičku. V opačném případě bude doma hromada miniosmáků...

• Rusalka
                Rusalka, 22.11.13 20:12:02  

mně všichni tvrdí, že je hrozně těžké rozpoznat pohlaví. já mám dva kluky, jsou to bráchové, a když se na ně podíváš když třeba panáčkujou, tak jsou to úplně jasný klucí. prostě tam toho pindíka maj. nějak si neumím představit, jak to lze zaměnit :)

• Millagros115
                  Millagros115, 24.11.13 12:18:11  

problém je, že holky ho tam mají taky, ale je to menší.

• Rusalka
                    Rusalka, 24.11.13 16:23:25  

tak pak možná pozorováním. ty moje potvory se naučily to, kvůli čemu si Marilyn Manson nechal vyoperovat dvě žebra... ano, sami si ho vykouřit :D

• Rusalka
      Rusalka, 13.11.13 19:22:52  

já jim kupuju Darwin's Special Light, a vybírám z toho ty největší "hříchy" (jako třeba svatojánskej chlebíček). ale obecně bych nejvíc důvěřovala osmáčímu jídelníčku na www.kralici.cz/osmaci (nebo tak nějak) :)

• realix
      realix, 18.11.13 11:42:39  

Dík :4:

• gusty
      gusty, 16.12.13 00:34:07  

už to tady je dáno,mi byla doporučena tady ta stránka.Vybrali jsme si a micháme jim směsku sami.http://www.kralici.cz/osmaci/pages.asp?f=krmeni

• Tenzing
    Tenzing, 7.10.13 21:14:33  

a ten osmák???...dá se taky upéci a jísti??? :15: :15: :13: :13:

• Rusalka
      Rusalka, 9.10.13 00:19:03  

by ses moc nenajed. vzhledem k tomu, že dospělej osmák má tak 200 gramů, z čehož docela hodně jsou kosti a vnitřnosti...

• Tenzing
        Tenzing, 10.10.13 13:12:46  

aspon že to bereš jako fór...na klubu přátel plné lednice jsem napsal o guláši ze psa a že se chystám péci kočky a ze srsti dělat límce...a to by jsi viděla jak mne kamenovali :15: :15:

• Andulka
      Andulka, 31.10.13 23:44:44  

Když jich budeš mít dost, tak by z toho šel udělat špíz... :4:

• Drzoun
    Drzoun, 27.9.13 16:47:13  

A prodavají se nějaká specialní krmiva pro ně? Protože třeba je logické, že bych jim nerval sladké věci, ale kousek jablka je muže taky zabít? :9:

• k.vosmak
      k.vosmak, 27.9.13 17:28:07  

Kousek jablka v tekutém stavu mám velmi rád.Speciální strava existuje. Třeba:Domácí zabijačka vše,slivovice a ostatní výpalky nebo pivo. :4:

• Rusalka
      Rusalka, 27.9.13 17:35:19  

ovoce (veškeré) je sladké. obsahuje cukr. ani mrkev pro ně není dobrá. speciální krmivo existuje, ale spousta chovatelů ho nedoporučuje a radši míchají svoje směsky z různého zrní.

• k.vosmak
        k.vosmak, 28.9.13 15:28:35  

radši míchají svoje směsky z různého zrní.
        -----------------------------------------
        Ano !!! Různé směsky z ječmene nebo žita jsou pro Vosmáka móóóóc dobré pochutiny.Ale musí se to umět vypálit.

• Drzoun
    Drzoun, 27.9.13 14:44:28  

:15: to se fakt muže chovat i doma? kolik stojí mládě a co to jí?

• Rusalka
      Rusalka, 27.9.13 16:00:09  

jasně, spousta lidí chová osmáky doma. mládě může stát v rozmezí darem-pár stovek. a je lepší chovat je po dvou (minimálně), protože sami se trápí. jí všechno možné, jen nesmí sladké a tučné věci (takže žádné ovoce, pečivo, příliš tučná semínka apod.). jinak jídelníček se dá najít tu http://www.kralici.cz/osmaci/pages.asp?f=krmeni