Orlí hnízdo

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
sharkid (2019-03-22 10:43:03)herbertboss (2019-03-05 06:07:33)nevimzevim (2019-03-03 11:50:55)pipi (2019-02-24 14:39:36)lukla (2019-02-07 14:36:39)wasabi (2018-12-30 19:57:56)Didus.Ineptus (2018-12-15 16:30:46)bikerrm (2018-07-06 21:30:03)r887 (2018-06-28 23:11:33)Spravec (2018-01-22 08:12:09)dodeskaden (2017-12-24 13:55:27)Babocka (2017-08-01 18:54:02)himbu (2017-07-14 13:10:07)rock.soul (2016-12-02 17:41:22)dixi-k (2016-10-25 00:06:01)mamteha (2016-10-16 21:20:07)
Orlí hnízdo
Založeno: 7. 5. 2013 | Příspěvků: 5 371 | Členů: 16
Správci: nevimzevim (hlavní)

Zvědavé oči webkamer nahlížejí do přírody a ptačích hnízd ... V období zimního klidu můžete vkládat třeba zajímavá videa či dokumenty o ptácích. :)

HNÍZDO ORLA: http://tv.eenet.ee/merikotkas.html

Momentky z předchozích webových hnízdních sezón (orlové, orlovci, čápi a káňata): http://kind.rajce.idnes.cz/hnizdo_orel/

estonský rozcestník http://www.eenet.ee/EENet/kaamerad

Pokud zjistíte fungující kameru zaměřenou kamkoliv do přírody, vložte prosím odkaz do příspěvku. Díky!

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• nevimzevim
    nevimzevim, 17.2.19 18:33:32  

Dneska přilítnul Shántí na zábradlí u okna a dobrou chvíli tam seděl. Nestál, ale seděl, což je při nízkých teplotách divné. Pak jsem ho pozorovala na terase, kde zase jen seděl. Ukázalo se, že už skoro nemůže chodit. Odchytla jsem ho a následovala "operace" - odstranění nití, které měl obmotané na nožičce tak, že se mu zarývaly až do masa, protože nožička už byla oteklá. Těch nití jsem si všimla už před pár týdny, jenže odchytit jinak zdravého holuba není jednoduché, takže často nezbývá než čekat, jestli se problém vyřeší sám nebo se naopak zhorší, což se tentokrát stalo ..
    Shántí se nejdřív bránil, ale když zjistil, že mu jdu dělat něco s nožičkou, tak se uklidnil a nehýbal se. Postupně jsem opatrně odstříhávala zámotky nití, až jsem se dostala k těm zařezaným. Úžasné bylo, že když jsem špičkou manikúrních nůžek vytahovala ty nitě z poraněné nožičky, tak Shántí s sebou ani nehnul. Přitom ho to muselo bolet ... no představte si, že by vám někdo něco dloubal z těla nůžkami, a bez umrtvení. :5:
    No, pak dostal nazobat a letěl ven, trochu sice kulhal, ale pak už chvíli stál i na obou. Doufám, že se uzdraví, byl to vždycky krásný silný holoubek, který se o sebe dokázal postarat, byla by ho škoda. :9:

• nevimzevim
      nevimzevim, 2.3.19 11:41:57  

Tak Shántí už normálně chodí, je to šikula. :6:

• nevimzevim
    nevimzevim, 2.2.19 16:52:17  

Lidi jsou strašně zlí, bojím se o holoubky ..

• herbertboss
      herbertboss, 4.2.19 11:26:47  

A když zlý nejsou tak jim na holubech nezáleží

• herbertboss
        herbertboss, 4.2.19 11:27:14  

Í, kdo ví

• nevimzevim
        nevimzevim, 4.2.19 19:13:13  

To by byla ještě ta lepší varianta.
        Víš ty co? Včera jsem slyšela v rádiu zprávu o tom, že ty zrůdy v Českém Brodě opět střílí do holubů na náměstí.
        Někteří lidi je tam pak postřelené a zraněné chytají a zachraňují. Už o tom psali na ifauna.cz v sekci holubů. Ten odstřel je placený tamní radnicí.
        To je absolutně děsivé, že jim v tomhle zvěrstvu nikdo nedokáže zabránit.
        Netušila jsem, že se to zase chystá, když jsem psala ten příspěvek nahoře ...................

• herbertboss
          herbertboss, 4.2.19 19:58:21  

No jo, někomu takhle vadí, horší když jsou schopni trávit vzácné dravce

• nevimzevim
            nevimzevim, 4.2.19 20:16:53  

Dřív jsem to viděla asi stejně, ale když už jsme speciálně na tomhle fóru .. oni ti dravci zase zabijí množství dalších zvířat, takže po zralé úvaze už tolik nefandím jejich množení. Chápu, že je to příroda atd. ..... ale prý jednoho dne i lvi budou spásat trávu. Tak to by se mi pak i na světě líbilo .. :2:

• herbertboss
              herbertboss, 5.2.19 16:17:18  

Já fandím dravcům, nejdůležitější součást přírody...

• nevimzevim
                nevimzevim, 5.2.19 20:08:19  

Zajímavé, a sám stále maso odmítáš, dravče? :7:

• herbertboss
                  herbertboss, 6.2.19 11:26:25  

člověk se v otázce masa nechová jako dravec, nejde o přežití a způsob jakým ho získává?, že spousta *lidských* dravců se nedokáže na popravu ani dívat ....holube?

• nevimzevim
                    nevimzevim, 6.2.19 11:48:52  

dravci jedí maso, a tudíž většina lidí se "jako dravci" chovají ... co se "lovu" týká, tak ho symbolicky nahradil lov na peníze, za které (byl-li úspěšný) si pak můžou obstarat větší kus masa než jiní;
                    fakt, že zabíjení se přesunulo někam pod střechy jatek, na tom moc nemění - protože důvodem k tomuto kroku nebyla neschopnost lidí dívat se na zabíjení, ALE snaha obstarat velkému počtu žijících lidí pravidelný přísun potravy, nezávislý od momentálního "úlovku"; stejná snaha může také za obdělávání polí atd.

• nevimzevim
                    nevimzevim, 6.2.19 20:55:22  

herberte, co že ty tady vlastně strašíš, jsi snad taky na nemocenské? :2:

• herbertboss
                    herbertboss, 6.2.19 21:00:54  

Náhodou jo, ale dneska můžeš strašit i v práci...

• nevimzevim
                    nevimzevim, 6.2.19 21:05:38  

strašit v práci, jak to myslíš? nerozumím řeči tvého kmene ..... co ti je? já mám klasický moribundus :))

• herbertboss
                    herbertboss, 6.2.19 22:34:09  

Nic vážného, zrovna se sešla taková konstelace :)

Strašit s telefonem v práci dneska není problém, tak jsem to myslel. Jestli rozumíš

• nevimzevim
                    nevimzevim, 6.2.19 22:39:00  

jo takhle, na tohle bych v práci neměla čas, a kdyby bylo málo práce, tak bych ji udělala a šla radši domu ... u nás je to nárazové a nikdo nás tam za nohu nedrží. naštěstí

• herbertboss
                    herbertboss, 6.2.19 22:42:46  

Tak každá práce má něco, já ji budu měnit a na to se těším :)
                    Dobrou

• nevimzevim
    nevimzevim, 31.12.18 17:15:56  

Holoubkům jsem se dneska snažila vysvětlit, že v noci bude rachot. Ale tohle se asi vysvětlit NEDÁ.
    A už to tu začíná!! :12::12::10:

• nevimzevim
      nevimzevim, 27.1.19 18:33:11  

Málem bych zapomněla, že jsem sem chtěla napsat, jak byli holoubci skvělí! :2: Nechala jsem jim rozsvícené světlo a když to začalo v okolí práskat, tak jsem šla na terasu a mluvila jsem na ně, ať se nebojí. Vyplašení sice byli, ale neuletěli a ani neběhali jak šílení sem a tam jako vloni. A nebylo to proto, že by si ohňostroj pamatovali z loňska, protože velká část z nich se vloni teprve vylíhla ..
      Žádnému se nic nestalo. Jo, a taky jsem je před tím pořádně nakrmila, aby byli klidní. :1:

• nevimzevim
    nevimzevim, 30.12.18 19:41:47  

Konečně někdo sepsal, jak moc jsou ohňostroje nebezpečné pro ptactvo. Viz článek na irozhlas.cz na odkazu níže.
    Když si vzpomenu, jak holoubci vloni na Silvestra šíleli, je mi hodně smutno. Ale všichni naštěstí přežili, na rozdíl od jiných ptáků mají velkou výhodu, protože na svém teritoriu se výborně orientují a dokážou lítat i potmě, i když to běžně nedělají, protože v šeru skoro nevidí. Musím je zítra hodně nakrmit, aby byli klidnější ..

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ohnostroje-rachejtle-petardy-ptaci_1812281155_jab

• nevimzevim
    nevimzevim, 29.5.18 09:49:46  

Tady orel, tady orel! :6:

Orlík na hnízdě právě leží schovaný ve stínu, není ho skoro vidět, vypadá skoro jako chcíplej, ale snad mu nic není ... právě vystrčil pařátek. :1:
    Je tam krásně, koukněte! :4:

• nevimzevim
      nevimzevim, 29.5.18 09:51:01  

.. přesněji - leží v úzkém stínu kmene stromu
      asi tam mají pěkně horko :8:

• nevimzevim
        nevimzevim, 29.5.18 09:52:41  

Už vstal. Mamina hlídkuje na hnízdě. Oba mají pootevřené zobáky (znamení přehřátí kdyby snad někdo nevěděl :13: )

• wasabi
    wasabi, 30.4.18 14:16:29  

Máme jaro, pište o opeřencích!! ❤️
    Nebo jestli má někdo čas sledovat webkamery ..

http://tv.eenet.ee/merikotkas.html

na hnízdě je zrovna několikadenní orlík a rodič ho krmí .. :2:

• nevimzevim
    nevimzevim, 18.3.18 19:17:50  

Sedíme u nás na pěti hnízdech a fouká tam a mrzne ... Vloni se první mláďata vylíhla už 12.března, letos jsem to posunula na později, ale nestačí to. Doufám, že se to počasí během několika dnů zlepší, jinak to nedopadne dobře. Jurášek už má od podzimu čtvrtou snůšku a už by si zasloužila nějaké to šťastně odchované mláďátko. :5: Zabarikádovala jsem ji na sřeše budníku, aby na ni nefoukalo a přes den, pokud jsem doma, tak se chodí dovnitř nazobat a pak pár hodin stráví na dveřích do koupelny. Nechávám ji tu, ať se ohřeje.
    Ještě sem taky lítá Sunny a taky občas posedí, ale má stres z jiných holubů a občas se s nimi pere. Mám pocit, že jí přítomnost Juráška nedělá moc dobře. Snažím se ji uchlácholit, ale stejně je nejklidnější, když uvnitř není žádný jiný holub než ona sama .. :))

• nevimzevim
      nevimzevim, 18.3.18 19:21:32  

A jinak, holubičky jsou většinou strašně hodné, klidně sedí a nedělají žádný vyrvál. S holoubkama by asi tohle nešlo udělat ... ledaže by některý byl nemocný a neměl ani pomyšlení na nějaké vylomeniny. :13:

• nevimzevim
    nevimzevim, 16.1.18 19:08:53  

Před několika dny k nám zavítal čerstvý výletek, ještě neuměl ani pořádně lítat, spíše se tak třepetal. :5: Chytla jsem ho za letu, nakrmila, byl hladovej, úplně vyzáblej a vzrůstem poloviční oproti dospělým holubům. :11: Nechala jsem ho přespat doma v teple. Druhý den měl mnohem víc energie a bylo až neuvěřitelné, že začal okamžitě lítat s hejnem. Holoubatům vylíhlým na jaře obvykle trvalo 2 až 3 měsíce, než se připojili k ostatním! Tohle lednové holoubě je naprosto zázračné, dala jsem mu jméno Ledňáček. :15: Krmila jsem ho ještě další dva dny a zkracovala noční pobyt v teple (bojím se, aby tím nepřišel o zimní peří). Včera v noci se mi do té zimy nechtělo, tak jsem ho nechala celou noc venku a bohužel se Ledňáčkovi přitížilo. Už včera míň zobal a dneska se snažil místo zobání zalézt někam za květináč a schoulit se tam. :9: Nasypala jsem jáhly na různá místa, kam by se mohl schovat, a podařilo se, že něco málo sezobal, než se na to vrhli ti dospělí hladovci.. :)) Pak jsem ho odchytla, doma toho taky moc nesezobal, vždycky tak tři zrnka, a navíc jsem zjistila, že má řídký a smradlavý trus. A protože s tímhle už mám neblahé zkušenosti, tak jsem radši zavolala záchrannou stanici. Sama bych ho vyléčit nedokázala a nechci se dívat, jak pomalu umírá, protože mu nedokážu pomoct .. Mno, musela jsem paní po telefonu trochu přesvědčovat, aby si ho vzali, jak prý jsem poznala, že je to mládě atd. :8: Ale nakonec si pro pískle přijeli .. zatím nebylo vyloženě na umření, ale u mláďat to jde strašně rychle, stačí dva dny a je po nich .. :5: Tak snad to bude dobrý. Ošetřovatelka ho prohmátla a řekla, že by měl přežít. :2: Pls držte mu palce!

• nevimzevim
    nevimzevim, 10.1.18 21:27:54  

Chtěla jsem se zeptat - nemáte tušení, proč je někdy snesené vajíčko ušmudlané od krve? :7:

• nevimzevim
    nevimzevim, 10.1.18 21:14:58  

Koukám, že jsem od července nepodávala žádné zprávy, tak jen stručně:
    - to Bobulčino mládě, které jsem tehdy vyloupla ze skořápky, je holubička jménem Sunny. Je strašně hodná, jako jediná zjistila, kde máme okna od obývacího pokoje, každý den sem přiletí, otevřu jí, aby mohla dovnitř a tady se nazobe. Následkem onoho nestandardního "vylíhnutí" má absolutní důvěru k mým rukám. :15: Partnera už má a bohužel nocuje někde mimo terasu, takže o ni asi časem přijdu. To je život. :9:
    - To Oskarovo v červenci vylíhlé mládě dostalo jméno Štěpánek. Podle toho, že strašně štípal. Byl to silný holoubek, dost dlouho setrval s rodiči, ale pak se osamostatnil a začal nocovat jinde. Popravdě řečeno bych ho nepoznala, i kdyby sem ještě lítal, protože neměl výrazný obličej ani žádné jiné poznávací znamení.
    - Oskarovi jsem pak nechala v srpnu ještě jedno vajíčko. Tuším okolo desátého se vylíhnul Justýnek, silný velký holoubek, který je stále v budníku. S Oskarem se pere každý den a dává mu co proto. Nechci to zakřiknout, ale aspiruje na nejsilnějšího holuba na terase. :7: :2:

• nevimzevim
      nevimzevim, 10.1.18 21:24:11  

- Jo, a to druhé Blackovic mládě je holubička Berry. Spinká pořád tady, stejně jako její starší bratr Samík. :2:

- No, a dneska jsem musela vyhnat nějakou holubici, která se nasáčkovala k Xiaoxiaovi. Jeho Baruška je tady pořád, a je to hodná holka, takže to Xiaoxiaovi trpět nebudu. Klidně ať se odstěhuje, jestli se chce rozvést, prevít jeden. :10: Uklízela jsem jim dneska po dlouhé době to jejich bydlení, tak jsem si toho všimla - kdovíjak dlouho už byla Baruška takhle odstrčená - za tmy už je nerozeznám a ta druhá holubice jí byla dost podobná, akorát strašně drzá. Bára se vždycky držela zpátky ..

• nevimzevim
    nevimzevim, 1.1.18 00:00:35  

Chudáci holoubci :9: :9: :9: :9:

• nevimzevim
      nevimzevim, 1.1.18 00:26:01  

.. a sýkorky, netopýři, kosové, špačci, sovy, .. :12:

KDY UŽ TO KONEČNĚ ZAKÁŽOU?!?!?!

• herbertboss
        herbertboss, 4.1.18 15:34:35  

Co?

• nevimzevim
          nevimzevim, 4.1.18 18:55:00  

No co asi, když jsem to psala o silvestrovské půlnoci?

• herbertboss
            herbertboss, 4.1.18 19:40:25  

Toho jsem si nevšiml, četl jsem to čtvrtého

• nevimzevim
              nevimzevim, 4.1.18 20:27:55  

Byla bych pro zakázání hlučné pyrotechniky, světelná show by zůstat mohla. I když mě někdo přesvědčoval, že světlo vadí taky, tak si nemyslím, že by bylo stejně škodlivé. Už proto, že oči se dají zavřít, ptáci je nevíc mají zastíněné peřím, zatímco uši zavřít nelze ..
              Pár holoubků vydrželo na terase a neuletělo mezi ty rachejtle. Namísto toho běhali pořád po terase sem a tam jak pominutí ... jako kdyby se zbláznili .. :12: :10:

• herbertboss
                herbertboss, 4.1.18 23:14:26  

Musí to být peklo, mě se to taky bytostně nelíbilo

• 58ne-4.l
    58ne-4.l, 5.12.17 14:36:09  

Oxfordští vědci využili miniaturní přistroje GPS, které připevnili sokolům na tělo. Pak ptáky vypustili na návnady, které jim buď hodil sokolník, anebo je za sebou táhly létající drony. Výsledky z množství pokusů pak vložili do matematického modelu a vytvořili simulaci, pomocí níž popsali dynamiku lovícího ptáka.
    Současně pomocí miniaturních kamer na těle sokolů získali další fakta o tom, jak se ptáci v rychlosti navigují. Také tyto údaje potvrdily, že všechny útoky sokolů se řídí zákonem známým jako Pro-Nav (také PN). Jde o stejný zákon, který využívají řízené střely, jež se orientují pomocí vizuální navigace.
    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2323615-sokoli-pouzivaji-stejnou-strategii-jako-rizene-strely-vedci-vyuziji-u-dronu

• nevimzevim
    nevimzevim, 26.11.17 07:27:04  

Před týdnem jsem pozorovala dvě straky, jak si přistavují hnízdo .. tak uvidíme, jaká bude zima.

• wasabi
    wasabi, 28.9.17 22:47:14  

Odložím zde odkaz z nástěnky na čápi v Příboře případně pro další sezónu ..
    http://www.restauraceucapa.eu/kategorie/nasi-capi-online.aspx

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 20.8.17 15:18:04  

asi poslední letošní hlášení, hnízda jsou prázdná, přejme jejich uživatelům šťastný návrat na jaře :6:

• nevimzevim
    nevimzevim, 26.7.17 20:13:11  

Poslušně hlásím, že Celestýnek a Robbie jsou obě holubičky a už asi dva nebo tři týdny jsou obě vyvdané. :15: Doufám, že šťastně. Nahánění bylo veliké, obě jsem je litovala .. jsou to holt hezké holky. :)) Občas se sem přilítají podívat, většinou v doprovodu svého partnera. Před dvěma týdny se jim taky vylíhnul další sourozenec, ale toho už znát nebudou. :( Jméno zatím nemá. Benjamínek už mezitím stihnul/-a opustit budník, občas se pokouší přenocovat na terase, ale nedaří se, takže jen čas od času tu stráví část dne.
    Více než měsíc už má také Bobulčino mládě, kterému říkám Bobeš. Akorát je zde důvodné podezření, že to vajíčko vlastně nebylo jejich. Ale posléze si snesli už dvě svoje, z nichž jsem jim jedno nechala. Jenže ten její budižkničemu seděl tak špatně, že se to málem nevylíhlo. Osmnáctý den jsem ho musela "vysekat" ze skořápky, teď jsou mu cca 4dny a zatím žije, tak snad to dobře dopadne. Otec je i nadále celkem k ničemu, Bobulka kromě nocí sedí skoro celé dny, je nesmírně obětavá a bojím se, aby přežila zimu, jestli se bude takhle vyčerpávat. :(( Je stejná jako byla Mína. Radši ji trochu přikrmuju.
    Mno, a pak se vylíhlo teprve druhé letošní mládě Blackovým, zatímco Baruška a Xiaoxiao nevyseděli nic, protože jim napršelo do hnízda a přišla jsem na to až po dvou dnech. Statečně seděli a vajíčko leželo v teplé vodě, ale asi mu to neudělalo dobře. Teď už mají další, ale mám podezření, že není jejich, protože mají jen jedno. Abych to vysvětlila - není tady neobvyklé, že po terase čas od času běhá nějaká cizí holubice a snaží se rychle najít místo, kam snést vajíčko. Tady na těch střechách není mnoho možností k zahnízdění. No, a když zrovna některý z párů není doma, tak jim tam svoje vajíčko prostě nechá. Občas ho takhle snesou i přímo k mláďatům, pokud jsou jejich rodiče zrovna pryč. Takže někdy může dojít k mýlce, a pár vychovává adoptivní mládě. Těm holubům je to úplně jedno, jenže přijdou o čas, kdy by mohli vysedět vlastní vajíčka .. :)
    Jo, a ještě Arýsek se Zebřičkou, tak ti bez krmení nesnesli zatím nic. Je mi to docela líto, protože by byl další bílý holoubek (Jurášek nocuje na terase, je to holubička a už má i partnera), ale tak nějak pořád marně doufám, že v době žní by se snad mohli uživit sami a zahnízdit .. :5:

• nevimzevim
      nevimzevim, 26.7.17 20:19:10  

.. mají i místo, celé dolní patro budníku je jejich, natahali si tam spoustu klacků, větví, sena a slámy, a mají velikánské punkové hnízdo, ale vajíčko furt nikde ..

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 13.7.17 18:55:14  

po dlouho nákuk na estonská hnízda - čápi už jsou přepeření do černa, orlovci taky rostou jako z vody živé, i v Příboru jsou čápi výstavní :6:

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 25.7.17 17:55:30  

po dalších dnech...všichni mládežníci už jsou připravení ke startu

• dodeskaden
    dodeskaden, 22.6.17 01:18:48  

https://www.novinky.cz/koktejl/441418-orli-rodinka-adoptovala-mlade-sveho-uhlavniho-nepritele.html

Neobvyklý případ, kdy orli bělohlaví začali sdílet hnízdo s jedním ze svých největších rivalů, zaznamenali v ptačí rezervaci Shoal Harbor na jihozápadě Kanady. Orli nabídli útočiště mláděti káně rudoocasé, menšího dravce, který je jinak jejich nepřítelem a často i potravou. Tato orlí rodinka se ale o malého opeřence stará jako o vlastního.
    Krásný.:2: :15:
    Tak doufám, že všechny čtyři mláďata orlí rodiče zvládnou uživit a že se z adoptovaného káněte nestane potrava!:14:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 7.6.17 19:46:24  

u orlovců http://www.eenet.ee/EENet/kalakotkas2.html jedno pískle s obrovským apetýtem k životu a ještě nejméně jedno vajco v ošekávání :13:

• Didus.Ineptus
      Didus.Ineptus, 18.6.17 14:47:04  

Už jsou tam 2 písklata a mají se k světu.:15:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 31.5.17 18:43:20  

čápata v Estonsku rostou jako z vody, jestli jsem dobře napočítal, jsou dokonce čtyři :13:

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 6.6.17 17:21:10  

tak jen tři, ale znatelně povyrostli!

• SIDI_OV
        SIDI_OV, 14.6.17 17:52:57  

nejsilnější z nich už se chvíli udrží vstoje :6: