Orlí hnízdo

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
bikerrm (2017-08-17 10:08:13)SIDI_OV (2017-08-13 16:06:06)Didus.Ineptus (2017-08-12 10:12:42)nevimzevim (2017-08-10 21:33:13)Babocka (2017-08-01 18:54:02)sharkid (2017-07-29 13:11:04)herbertboss (2017-07-27 19:28:11)wasabi (2017-07-20 06:59:49)himbu (2017-07-14 13:10:07)Spravec (2017-07-02 04:21:56)dodeskaden (2017-06-22 01:18:48)SuperGuruJara (2017-05-10 21:09:56)lukla (2017-03-19 21:43:35)r887 (2017-01-14 22:21:40)rock.soul (2016-12-02 17:41:22)dixi-k (2016-10-25 00:06:01)mamteha (2016-10-16 21:20:07)poradsam (2016-10-15 15:20:50)pipi (2016-05-08 22:32:42)tarantulemalinka (2015-11-03 17:13:53)Passt (2014-03-18 19:29:26)
Orlí hnízdo
Založeno: 7. 5. 2013 | Příspěvků: 5 329 | Členů: 21
Správci: SIDI_OV (hlavní), wasabi

zvědavé oči webkamer nahlížejí do přírody...

i letos budeme fungovat, možná trochu jinak, ale ano!

estonský rozcestník http://www.eenet.ee/EENet/kaamerad

čápi v Příboře http://www.restauraceucapa.eu/kategorie/nasi-capi-online.aspx (kvalita nič moč, ale jsou!)

pokud zjistíte fungující kameru zaměřenou kamkoliv do přírody, pošlete prosím odkaz správcům :6:

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• nevimzevim
    nevimzevim, 26.7.17 20:13:11  

Poslušně hlásím, že Celestýnek a Robbie jsou obě holubičky a už asi dva nebo tři týdny jsou obě vyvdané. :15: Doufám, že šťastně. Nahánění bylo veliké, obě jsem je litovala .. jsou to holt hezké holky. :)) Občas se sem přilítají podívat, většinou v doprovodu svého partnera. Před dvěma týdny se jim taky vylíhnul další sourozenec, ale toho už znát nebudou. :( Jméno zatím nemá. Benjamínek už mezitím stihnul/-a opustit budník, občas se pokouší přenocovat na terase, ale nedaří se, takže jen čas od času tu stráví část dne.
    Více než měsíc už má také Bobulčino mládě, kterému říkám Bobeš. Akorát je zde důvodné podezření, že to vajíčko vlastně nebylo jejich. Ale posléze si snesli už dvě svoje, z nichž jsem jim jedno nechala. Jenže ten její budižkničemu seděl tak špatně, že se to málem nevylíhlo. Osmnáctý den jsem ho musela "vysekat" ze skořápky, teď jsou mu cca 4dny a zatím žije, tak snad to dobře dopadne. Otec je i nadále celkem k ničemu, Bobulka kromě nocí sedí skoro celé dny, je nesmírně obětavá a bojím se, aby přežila zimu, jestli se bude takhle vyčerpávat. :(( Je stejná jako byla Mína. Radši ji trochu přikrmuju.
    Mno, a pak se vylíhlo teprve druhé letošní mládě Blackovým, zatímco Baruška a Xiaoxiao nevyseděli nic, protože jim napršelo do hnízda a přišla jsem na to až po dvou dnech. Statečně seděli a vajíčko leželo v teplé vodě, ale asi mu to neudělalo dobře. Teď už mají další, ale mám podezření, že není jejich, protože mají jen jedno. Abych to vysvětlila - není tady neobvyklé, že po terase čas od času běhá nějaká cizí holubice a snaží se rychle najít místo, kam snést vajíčko. Tady na těch střechách není mnoho možností k zahnízdění. No, a když zrovna některý z párů není doma, tak jim tam svoje vajíčko prostě nechá. Občas ho takhle snesou i přímo k mláďatům, pokud jsou jejich rodiče zrovna pryč. Takže někdy může dojít k mýlce, a pár vychovává adoptivní mládě. Těm holubům je to úplně jedno, jenže přijdou o čas, kdy by mohli vysedět vlastní vajíčka .. :)
    Jo, a ještě Arýsek se Zebřičkou, tak ti bez krmení nesnesli zatím nic. Je mi to docela líto, protože by byl další bílý holoubek (Jurášek nocuje na terase, je to holubička a už má i partnera), ale tak nějak pořád marně doufám, že v době žní by se snad mohli uživit sami a zahnízdit .. :5:

• nevimzevim
      nevimzevim, 26.7.17 20:19:10  

.. mají i místo, celé dolní patro budníku je jejich, natahali si tam spoustu klacků, větví, sena a slámy, a mají velikánské punkové hnízdo, ale vajíčko furt nikde ..

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 13.7.17 18:55:14  

po dlouho nákuk na estonská hnízda - čápi už jsou přepeření do černa, orlovci taky rostou jako z vody živé, i v Příboru jsou čápi výstavní :6:

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 25.7.17 17:55:30  

po dalších dnech...všichni mládežníci už jsou připravení ke startu

• dodeskaden
    dodeskaden, 22.6.17 01:18:48  

https://www.novinky.cz/koktejl/441418-orli-rodinka-adoptovala-mlade-sveho-uhlavniho-nepritele.html

Neobvyklý případ, kdy orli bělohlaví začali sdílet hnízdo s jedním ze svých největších rivalů, zaznamenali v ptačí rezervaci Shoal Harbor na jihozápadě Kanady. Orli nabídli útočiště mláděti káně rudoocasé, menšího dravce, který je jinak jejich nepřítelem a často i potravou. Tato orlí rodinka se ale o malého opeřence stará jako o vlastního.
    Krásný.:2: :15:
    Tak doufám, že všechny čtyři mláďata orlí rodiče zvládnou uživit a že se z adoptovaného káněte nestane potrava!:14:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 7.6.17 19:46:24  

u orlovců http://www.eenet.ee/EENet/kalakotkas2.html jedno pískle s obrovským apetýtem k životu a ještě nejméně jedno vajco v ošekávání :13:

• Didus.Ineptus
      Didus.Ineptus, 18.6.17 14:47:04  

Už jsou tam 2 písklata a mají se k světu.:15:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 31.5.17 18:43:20  

čápata v Estonsku rostou jako z vody, jestli jsem dobře napočítal, jsou dokonce čtyři :13:

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 6.6.17 17:21:10  

tak jen tři, ale znatelně povyrostli!

• SIDI_OV
        SIDI_OV, 14.6.17 17:52:57  

nejsilnější z nich už se chvíli udrží vstoje :6:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 25.5.17 19:00:30  

už i nejmenší estonský puštík opouští budku, tož hodně zdaru!

• nevimzevim
    nevimzevim, 25.5.17 14:35:10  

Tak další zprávy z Holubího domu :):
    letošní mláďata se jmenují Celestýnek a Robbie (od Oskara a Rozárky), Sam (od Blacka), Minglí a Shántí (od Xiaoxiaa a Barušky) a zatím poslední je Benjamínek taky od Oskara. Celestýnek a Robin byli rodiči pečlivě vysezeni a opečovávaní, a jsou z nich mladá princátka, snad se časem naučí pořádně se nazobat a poprat, protože jinak to vidím bledě. Samie je o něco mladší, sedělo se na něm asi tak na půl úvazku, bylo z něj velmi přítulné mládě, které si mě okamžitě adoptovalo, svoje místo na spaní si teď dokáže uhájit i před svým výbojným otcem Blackem, a od misky se zobáním dokáže vyhnat i dospělé holuby. Jsou mu přitom teprve něco přes dva měsíce. Trochu mě mrzí, že jsem nemohla jeho přítulnost dostatečně opětovat kvůli nedostatku času a kvůli Robbiemu, který to těžce nesl a začal se stranit ostatních - musela jsem se věnovat všem stejně, aby na sebe nežárlili. :)) Samie se pak hodně potatil a včera jsem pozorovala ten jeho jakoby podmračený pronikavý pohled (který mimochodem připomíná pohled orla) jeho očí jantarově zářících z tmavého peří a zalitovala jsem, že přítulné mládě už je definitivně pryč a máme tady malého Blacka. :9:
    Minglí a Shántí vyrůstali v klidu s rodiči, hnízdo bylo schované za květináči a těžko přístupné, takže jsem je moc nevyrušovala. Místa mají míň než ostatní, ale výsledkem je, že spolu s rodiči začali brzy zobat z jedné misky a teď spí spolu s nimi na jednom místě, aniž by je rodiče vyhnali, což je moc hezké - a nechci to zakřiknout ..
    Benjamínek byl neuvěřitelně upípané mládě, časem jsem zjistila, že hlad není to jediné, kvůli čemu pípá, těžko nesl i svoji samotu. Rodiče se před jeho pípáním raději schovávali do jiného patra budníku. Asi tak ve třech týdnech jsem si ho párkrát vzala dovnitř a nechala ho u sebe, až konečně přestal pípat. Dneska je mu necelých pět týdnů, a je velmi miloučký, Oskar ho má rád a spí s ním dokonce na jednom květináči, což je dost neobvyklé. Dříve Oskar vyžadoval na spaní celé samostatné patro .. :)) jenže to už dneska ani není možné, protože si nadělal dost mláďat, a některá se mu nepodařilo vyhnat a ve vyhnání Robbiho jsem mu zatím zabránila. V horním patře momentálně sedí na vajíčku Bobulka, což je Oskarovo loňské mládě.
    Sem tam odebírám nějaká vajíčka, ale snažím se, aby je to moc nepoznamenalo ... holoubci jsou hodně citliví na chování a na události ve svém okolí, a hodně pozorují, jaká příkoří se kolem nich odehrávají. Venku pořád ještě není dost potravy na uživení dvou holoubat, to nastane teprve po žních, takže teď propočítávám, kdy je nechat zahnízdit, aby se o svoje mláďata sami postarali ...

• herbertboss
      herbertboss, 25.5.17 15:02:51  

To by chtěli vypracovat rodokmen

• nevimzevim
        nevimzevim, 25.5.17 15:08:44  

jj, po loňské sezóně jsem si to nakreslila do bloku a letos hodlám pokračovat :)

• nevimzevim
      nevimzevim, 25.5.17 15:06:32  

Jo, a málem bych zapomněla!
      Je tady ještě jeden párek holoubat, která považuju taky za "svá", i když se vylíhla někde jinde. Arýsek a Zebřička - ten "sněžný" pár, jezož fotky jsem tady vloni ukazovala, totiž taky zahnízdil. Nejprve sice u nás v řečeném budníku, jenže jsou bohužel oba divocí a ze sezení nakonec nic nebylo. Ale hned za další týden se začali objevovat ne spolu, ale na střídačku, a bylo mi jasné, že někde mají hnízdo s vajíčkama. Pečlivě jsem je krmila, kdykoliv se objevili a byla strašně zvědavá, jaká mláďata budou mít. Po čase nějakém čase bylo u Zebřičky patrné, že začala krmit, tak jsem odpočítala, že kolem 5.5. by se mohli ukázat i s výletkama. Ten den ale nic nedělo, a říkala jsem si, jestli mi je vůbec přivedou ukázat. V sobotu šestého května jsem uklízela terasu a najednou koukám nahoru na římsu, kde seděl Arýsek s bílým mládětem a kousek vedle i Zebřička. Věděla jsem ale taky, že mezitím už snesli další vajíčka, takže mi přišlo neobvyklé, že se s mládětem ukázali oba dva. Nevěděla jsem, jestli zase hned nezmizí, takže jsem je o chvíli později fotila na střeše, a teprve v tu chvíli jsem si všimla, že Zebřička není Zebřička, ale druhé mládě, které jakoby jí z oko vypadlo! Jen zatím nemělo zelenofialově zbarvený krk. Bílé holoubě dostalo téměř okamžitě jméno Jurášek, a nutno říct, že se mu líbí. Na zavolání reaguje pozitivně. A ta druhá je pochopitelně malá Zebřička. Samozřejmě nevím, jestli jsem u obou trefila pohlaví, to se ukáže až časem. Lítají sem pravidelně každý den, a večer odlétají často s oběma rodiči do svého nocležiště. O ta další vajíčka Arýsek se Zebřičkou asi potom přišli, protože v čase, kdy mělo být druhým mláďatům circa jeden až 3dny, začali oba dospělí zase přilétat spolu. Nyní mají asi další snůšku, ale časově to už nesleduju, bo je těch údajů už příliš mnoho a přestávám se orientovat ve vlastním kalendáři .... :1:

• herbertboss
        herbertboss, 25.5.17 18:52:19  

To se vůbec nedivím, mohla by si psát holubí román

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 20.5.17 17:54:02  

čápi mají jedno čerstvě vylíhnuté mládě a ještě 2 vejce, takže nezmrzla :13:

• dodeskaden
      dodeskaden, 21.5.17 17:50:09  

jj, sledovala jsem.:4:

Škoda, že letos není žádná webkamera s orly, ti byli loni úplně nejlepší.:13:

• SIDI_OV
        SIDI_OV, 22.5.17 17:56:50  

bohužel, asi se odstěhovali, loni ke konci hnízdění se jim to hnízdo rozpadlo

• dodeskaden
          dodeskaden, 22.5.17 22:18:08  

jj, vím. Tak snad něco bude napřesrok.:6:

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 22.5.17 17:38:04  

pozor, změna, tři písklata a ještě jedno vejce v očekávání :4: máma pořád zahřívá, ale přece jen už se musí zvedat častěji :13:

• dodeskaden
        dodeskaden, 22.5.17 22:17:28  

Stejně se divím, že se ta písklata neudusí, když je ta máma úplně zalehne a oni se přece nemůžou ani nadechnout!:7:

• SIDI_OV
          SIDI_OV, 23.5.17 16:32:09  

finta je v tom, že je právě nezalehne, jen pořádně přikryje :6:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 20.5.17 17:46:37  

u puštíků už asi největší mládě vyletělo z budky, druhé se k tomu chystá, doufám, že i třetí ještě doroste :6:

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 22.5.17 17:33:32  

u puštíků v budce už je jen nejmenší mládě, doufám, že rodičové mu pořád dodávají krmení :6: je parádní, že letos přežila všechna tři mláďata, dříve tak většinou jedno

• nevimzevim
    nevimzevim, 15.5.17 22:57:01  

Už jste někdy viděli tolik čápů pohromadě? :3:

http://p1.img.cctvpic.com/photoAlbum/photo/2017/05/11/PHOTo7MLVn8mFCSSxmbKQfUF170511_920x700.jpg

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 11.5.17 18:31:42  

souhrn z Estonska - mladí u http://www.eenet.ee/EENet/kakk a http://www.eenet.ee/EENet/haigur.html , obsazené hnízdo http://www.eenet.ee/EENet/must-toonekurg.html a http://www.eenet.ee/EENet/kalakotkas2.html

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 9.5.17 18:12:35  

pár dnů mi nešel net (tedy v takové kvalitě, abych mohl na videa)..u puštíků už jsou mladí, dvě koule velké a jedna trochu menší :13: čápice černá sedí na vejcích (byly tři) a shora na ni drobně sněží..

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 10.5.17 17:48:06  

malí puštíci jsou kouzelní, jen mají umatlaný objektiv na kameře a seká se přenos!

• nevimzevim
    nevimzevim, 30.4.17 22:53:37  

Tak u nás všechna holoubata (celkem šest) chlad a déšť přežila (ťuk ťuk), ale byla to makačka. Další vajíčka teď už okamžitě odebírám, protože venku ještě pořád není dost krmení na uživení mláďat a už na to nemám nerva. :)) Krmím teď jen odrostlejší mláďata a rodiče těch malých - jenže těm ostatním se o dost těžko vysvětluje. :7: :1: Je to boj, ale musím je naučit zase lítat na pole .......

• Bajaja
    Bajaja, 29.4.17 15:28:33  

http://budejovice.idnes.cz/uhyn-capata-dubne-kostel-zima-djx-/budejovice-zpravy.aspx?c=A170429_131132_budejovice-zpravy_mav

:8:

• herbertboss
    herbertboss, 29.4.17 15:21:06  

Já měl dneska live orlovce říčního
    Ta černá tečka je on :)
    http://www.yoom.cz/img/17042915244249_source.jpg

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 29.4.17 10:25:25  

http://www.eenet.ee/EENet/kakk estonští puštíci mají mladé, viděl jsem dva zobáčky :6:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 24.4.17 16:36:08  

výzva návštěvníkům fóra - pokud zjistíte fungující kameru zaměřenou nejen na hnízda, tím méně ptačí, pošlete prosím odkaz správcům (ano, už brzy na to nebudu sám), po ověření půjde na nástěnku :6: Estonsko jsem dal jako rozcestník, protože kamery přibývají, ubývají, jsou a nejsou v provozu...zkuste něco málo objevovat sami :4:

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 25.4.17 17:38:48  

na známých českých adresách - Pištín nefunguje, Bartošovice (u NJ) taktéž, Jedovnice zatím nájemníky na hnízdě nemají :5:

• Didus.Ineptus
        Didus.Ineptus, 25.4.17 21:02:31  

Dík za aktualizaci, budu nahlížet.:4:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 23.4.17 12:41:29  

pokud jde o orla, asi bude problém, jestli dobře pamatuju, to hnízdo, kde byla dosud kamera, se loni rozpadlo

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 23.4.17 07:22:34  

a ještě je v Estonsku jedna novinka http://www.eenet.ee/EENet/haigur.html nějaký vodní pták, taky hnízdo plné

• SIDI_OV
      SIDI_OV, 23.4.17 07:25:04  

vypadá to na volavky, navíc kamera je pohyblivá a ne jedna, až na sekající se obraz velmi zajímavé :13:

• dodeskaden
        dodeskaden, 23.4.17 11:13:11  

jj, jsou to volavky, a mláďata už se vyklubala, zajímavé, že hnízdí tak vysoko, myslela jsem si, že hnízdí spíš někde v rákosí u vody, jako labutě...

• dodeskaden
          dodeskaden, 23.4.17 12:13:43  

Je tam pěknej fičák...

• herbertboss
          herbertboss, 23.4.17 12:35:52  

Rozhodně vysoko, létají snadněji než labutě a nejsou tolik na vodu vázáni.

• Didus.Ineptus
            Didus.Ineptus, 23.4.17 13:23:25  

Teď byl záběr zdálky - koukám že tam ty volavky mají celou kolonii obsazených hnízd, minimálně tucet.:7:

• herbertboss
              herbertboss, 23.4.17 16:36:53  

V Lednici hnízdí volavky dohromady s kormorány, kvakoši a čápi

• Didus.Ineptus
                Didus.Ineptus, 23.4.17 18:03:37  

Asi tam mají spoustu žrádla, žábožrouti, no.:-)

• Didus.Ineptus
        Didus.Ineptus, 23.4.17 13:12:33  

Ano, tohle nevypadá na nějakou automaticky instalovanou webkameru, ale zdá se mi, že to někdo ručně natáčí nebo aspoň monitoruje, i.e. přibližuje záběry, mění kamery atd.:-)

• dodeskaden
      dodeskaden, 23.4.17 11:14:41  

Ještě najdi ty orly!:14:

• cernica
      cernica, 25.4.17 18:26:30  

ti dělají rámus, ale jinak paráda :4: :4: