Orlí hnízdo

Otevřená diskuze | Kategorie: Příroda a přírodní vědy
herbertboss (2016-12-03 16:53:35)rock.soul (2016-12-02 17:41:22)Spravec (2016-11-28 20:16:35)sharkid (2016-11-26 20:36:23)nevimzevim (2016-11-25 15:57:47)Babocka (2016-11-24 16:41:52)dodeskaden (2016-11-22 00:51:18)wasabi (2016-11-08 13:02:28)dixi-k (2016-10-25 00:06:01)mamteha (2016-10-16 21:20:07)SuperGuruJara (2016-09-20 17:34:43)himbu (2016-09-11 21:04:13)pipi (2016-05-08 22:32:42)tarantulemalinka (2015-11-03 17:13:53)bikerrm (2015-10-25 00:01:30)r887 (2015-05-18 21:38:05)Passt (2014-03-18 19:29:26)
Orlí hnízdo
Založeno: 7. 5. 2013 | Příspěvků: 5 241 | Členů: 17
Správci: wasabi (hlavní)

Mláďata vylétla z hnízd a přes zimu se můžeme těšit na příští webovou hnízdní sezonu. :)

Koukněte na MOMENTKY z hnízdění: http://kind.rajce.idnes.cz/hnizdo_orel/

Prázdná hnízda (odkazy jsou funkční pouze v sezóně) :
https://www.diskutnici.cz/forum/1889-orli-hnizdo/post/5378
Orel mořský (3mladé) ==> http://pontu.eenet.ee/player/merikotkas.html
Káně (2mladé) => http://www.eenet.ee/EENet/hiireviu
Čáp černý (2mladé) ===> http://pontu.eenet.ee/player/melnais-starkis.html
Čáp bílý => http://www.jedovnice.cz/capi/
Orlovec říční ====> http://www.eenet.ee/EENet/kalakotkas.html
Orlovec (Usuchého, 2mladé)=> http://www.eenet.ee/EENet/kalakotkas2.html

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Babocka
    Babocka, 24.11.16 16:41:52  

Byla jsem svědkem debaty tří myslivců. Bavili se o honu, který se odehrál minulou sobotu.Ohýbali se smíchy, když si vyprávěli, jak stříleli do bažantů vypuštěných z klecí, jak ustřelili nohy lišce a tak dále.

• herbertboss
      herbertboss, 24.11.16 20:31:35  

To je dost běžné, zvláštní normy má tenhle národ "ochránců zvířat"

• jo_toto
      jo_toto, 3.12.16 16:03:55  

sranda musí bejt
      ###

• nevimzevim
    nevimzevim, 5.10.16 18:36:48  

Před třemi týdny se Míně a Oskarovi vylíhli poslední dva broučci. Jména zatím nemají, nějak mi dochází inspirace. Tu sibérii venku nesou statečně. Ta terasa je bohužel obrácená na sever a je to tam chvílemi dost kruté. Když mám čas, tak je vystrčím na jih na sluníčko a nebo vezmu dovnitř, aby se každý den aspoň chvíli ohřáli ... :5: Jsou to zřejmě dva holoubci, držte jim palce, ať to zvládnou pls .. :5:

• nevimzevim
      nevimzevim, 12.10.16 23:16:03  

Tak zatím vypadají oba v pohodě, akorát jak je zima, tak furt sedí v hnízdě a sami vůbec nevylezou. Párkrát jsem je dala na chvíli ven, a teprve dneska jeden vylezl mimo budník, ale jen se chvíli rozlížel a pak se zase schoval. Čtyři týdny neustále v hnízdě je fakt hodně. Studený odchov ... jsem zvědavá, jestli budou muset přepeřovat, to by bylo dost drsné, s tím mají problém i dospělí jedinci, natož takováhle mláďata.
      Říkám jim Tomi a Tony .. nic lepšího mě nenapadlo. :))

• nevimzevim
        nevimzevim, 30.10.16 19:27:44  

Tomíček a Toníček už "dávno" lítají s hejnem ... ale je pravda, že ještě před pár dny se tu jeden schovával před vránama, zatímco ten druhý už vesele lítal s ostatníma.
        Pořád ještě není vyhráno, protože se mi zdají dost podvyživení, mají dost vystouplou hrudní kost, i když ten bázlivej (asi Toník) je na tom o poznání hůř. Problém je, že jsem je zatím nenaučila nazobat se v klidu v budníku, a když dám misku přímo na dlažbu, nastane tam taková skrumáž, že většinou nemají moc šancí. Někdy jsou v první linii, ale moc dlouho jim to nevydrží a končí to tím, že cizí holoubci vesele zobou a "domácí" sedí opodál a koukají na ně. :8: :1:
        Taky Xiao už měl asi dost hlad, ukázal se dneska sice až odpoledne, ale jak jsem se objevila, okamžitě vzlétnul proti oknu, což ještě nikdy neudělal. Z minulosti vím, že hodně hladoví holubi, které před tím odkrmil člověk, nalítávají a narážejí do oken, až po nich zůstávají otisky na skle ("andělíčci" :2: ). No takhle hladový Xiao není, vlastně vypadá dost vykrmeně, ale může to být zimním peřím, které mu narostlo fakt krásné - v době, kdy přepeřoval, jsem ho hodně krmila velmi pestrou směsí obilovin, semínek, luštěnin i ořechů, a tehdy si konečně taky dokázal uhájit svoji misku před ostatníma.
        Jinak, Mína s Oskarem už skoro přepéřili a aktuálně se neustále sáčkují k mladíkům do spodního patra - ale zatím je nevyhánějí, nebo jsem si aspoň nevšimla.
        Xiaoxiao a Bobulka spí v nejvyšším patře a před rodičema už si ho v pohodě uhájí, už jsou to velké holky - cca dvou- a tříměsíční.
        Bobulky jsem se ptala na Bobíska, tak chvíli koukala upřeně dolů a vzpomínala, a pak se jí krásně zatáhlo peří. Chtěla jsem, ať ho přivede, a řekla bych, že to udělala, protože jeden plachý holoubek světlějšího odstínu tady včera a dneska seděl. A stejně jako dřív na něho ze zobání vůbec nic nezbylo. :5:
        Oni ti holubi o svých příbuzných velmi dobře vědí a ne že ne ... :15: :4:

• wasabi
    wasabi, 25.9.16 22:43:50  

Dobrý večer, dneska jsem viděla vysoko na obloze kroužit šest -možná- orlů. A tak si říkám, jestli to ti různí ochránci a záchranáři trochu nepřepískli.

• herbertboss
      herbertboss, 26.9.16 17:03:54  

Moc orlů? Přehnali? No to nevím

• nevimzevim
        nevimzevim, 26.9.16 21:06:58  

Ahoj herbísku, nejsem si jistá, jestli mě paměť neklame, ale svého času jsem kdesi četla, že snad je u nás v současnosti až 150 párů orla, což mi přijde jako neuvěřitelné číslo. Ale nevím, teď už jsem jen dohledala na wiki odhad českomoravské populace :13: orla mořského za rok 2013, a je tam 100 párů s tím, že jde o stoupající tendenci ... a jen na jižní Moravě prý máte 60 jedinců. Tobě se to nezdá hodně? :3:

• herbertboss
          herbertboss, 27.9.16 07:04:24  

Já myslím že orel do našeho kraje patří, a kolik je hodně ještě netroufám tvrdit.. Spíš jiné zvěře ubývá, srny apod.

• jo_toto
      jo_toto, 28.10.16 22:27:34  

ANO.

• dodeskaden
    dodeskaden, 12.9.16 23:30:38  

Včera jsem byla na procházce v krajině u Oxfordu, a po návratu na parkoviště jsem zpozorovala nějakého malého ptáčka, jak poskakuje po silnici, směrem k mému autu, kde se schoval za blatník. Vzala jsem ho do hrsti a on se okamžitě uklidnil a strčil zobák do peří, jakože bude spat, protože mu v mé dlani bylo krásně teploučko. Tak jsem se pak dlouho musela rozhodovat, co s ním - vyklopit z dlaně do trávy jsem ho nemohla, to by zmrzl nebo by se odkutálel zpátky na silnici, kde by ho něco přejelo. Nakonec jsem ho vzala ssebou do Londýna, s vědomím, že tam už asi nebude mít na přežití žádnou šanci, ale jinak bych tam s ním stála asi až do rána.:8:

• herbertboss
      herbertboss, 13.9.16 07:09:28  

Těžko ho opustit, a jak to s ním dopadlo?

• dodeskaden
        dodeskaden, 18.9.16 00:27:28  

Dovezla jsem ho do útulku pro zvířata, kde ho nechtěli převzít, ale nakonec ho vzali - nevím ovšem, jak to s ním dopadlo. Ale měla jsem pocit, že nemám na vybranou - teda leda ho nechat na pospas přírodě - ale jak už to mládě člověk vezme do hrsti, tak na sebe bere I tu rodičovskou odpovědnost.

• nevimzevim
      nevimzevim, 13.9.16 22:25:19  

Jaké je teď v Anglii počasí? Tady jsou úděsné třicítky ... :5:

• dodeskaden
        dodeskaden, 18.9.16 00:28:58  

Tady byly taky, začátkem týdne - od pátku zase prší a je zataženo.:6:

• nevimzevim
    nevimzevim, 7.9.16 21:01:24  

Zebřička s Arískem mají konečně potomka, před pár dny se tu ráno ukázal, bohužel je jednou, protože jsem neměla čas ho nalákat na zobání. Má bílé letky po svých rodičích a jinak jsem si ho málem spletla se Zebřičkou, nebýt zmateného poletování, ani bych si nevšimla, že to není ona, ale její holoubě.
    Bobinka řečená Bobulka s Bobískem dostávají každý večer kapky od Oskara, ale zatím nocují v budníku. Přes den se moc neukazují.
    Blackovi se asi před dvěma týdny vylíhlo jedno mládě, které se vylíhnout nemělo. Zatím vypadá zdravě a je extrémně klidné. Bude zřejmě tmavé skoro jako Black, nejspíš holubička, a dostala jméno Borůvka. :15:
    A teď koukám, že jsem se ještě nezmínila, že už je taky dávno na světě holoubě z toho podstrčeného vajíčka, co po sobě zanechali v budníku po nenadálé návštěvě Xiao se svojí holubicí. Malému už jsou přibližně tři týdny, mám pocit, že je to holoubek a dala jsem mu jméno po otci ... Xiaoxiao. Když jsem mu tak začala říkat, Oskar divně koukal, ale krmí ho vzorně. Xiao přilítá na zobání prakticky každý den, a to přesně od toho dne, kdy se Xiaoxiao vylíhnul ..

• nevimzevim
      nevimzevim, 7.9.16 21:10:42  

(... což mě vede k myšlence, že možná někde krmí svoje druhé holoubě, které bude zřejmě stejně staré jako Xiaoxiao, takže ještě nelítá, ani se zatím neumí samo nazobat.) :2:

• jo_toto
    jo_toto, 23.8.16 19:25:01  

Včera jsem přišel k mladé poštolce na metr a v poho si ji prohlídnul zezadu. Byla jsem ale najezen, a aparátem neozbrojen, takže se lov nekonal. I tak dobrý, pak poodlítla zase na zem k druhé.

• herbertboss
      herbertboss, 23.8.16 20:09:26  

Nehledali brejle? ;)

• jo_toto
        jo_toto, 28.10.16 22:28:58  

Foukal hodně vítr, sis nevšim? :6: :4:

• nevimzevim
    nevimzevim, 13.8.16 22:56:42  

Zprávy z holubího domu:
    - dvě Oskarovy holoubata rostou jak z vody, už budou brzy lítat, zatím jen občas trénují; Oskar se podvolil mojí vůli, a to tím způsobem, že kdykoliv se ukážu, naběhne k mladým, a snaží se je krmit :1: ... anebo naběhne ke mně, abych mu dala nazobat, a pak hned krmí; když pršelo, měl nohy od hlíny, což je neklamné znamení, že polařil, což mě uklidnilo :15:
    - dneska ráno jsem tady viděla lítat krásné hejno holubů, bohužel jen chvilinku, ale uklidnilo mě, že nezmizeli
    - předevčírem se ukázal Arísek, asi po dvou nebo třech týdnech, ale Zebřičku jsem neviděla už asi měsíc ... jen doufám, že je vytížená sezením na hnízdě - těsně před tím, než odsud oba zmizeli, párkrát nocovali na liště od klimatizace a snažili se dostat do budníku, což jim bohužel neprošlo ... doufám, že se tady časem ukážou s malýma :2: :2:
    - ti dva malí oskarovi prďolové jsou zřejmě holubička a holoubek, konečně jsem našla vhodné kandidáty pro jména Bob a Bobek :) ... Bobinka klove a seká křídlem (je možné, že jim do budníku leze Black, když nejsem doma, a naučila se to od něho) a Bobísek je strašně hodný, menší a mazlíček :) Uklidňuje mě, když jim obírám nově rostoucí peří. Oskar se po mě opičí, a obírá je taky. Začal s tím už u Petinky, na kterou pak zamilovaně koukal, protože si to nechala líbit, trůnila na jeho sedátku a on jí přenechal celé patro a lítal na noc spávat jinam. Holubí rodiče se tímto způsobem mláďatům obvykle nevěnují. Oskar je mimořádně starostlivý otec. A Mína je taky skvělá, akorát teď sedí jak přikovaná na tom jednom podstrčeném vajíčku, takže tahle holoubata si jí asi moc neužijou. Někdy přes den ji na hnízdě střídá Oskar, ale asi jen na několik hodin, a to většinou nejsem doma, takže ji s holoubaty skoro nevidím.

• jo_toto
    jo_toto, 6.8.16 17:51:13  

Jsem zde, holoubkové!
    https://maptia.com/lmasseyimages/stories/high-rise-falcons

• nevimzevim
      nevimzevim, 6.8.16 18:10:04  

aha, tak to byl asi sokol, co tady lítalo před pár dny .. bylo to větší nž poštolka a přesně takhle krémově strakaté zespoda .. :8:

• herbertboss
      herbertboss, 8.8.16 17:16:50  

Povedené

• nevimzevim
    nevimzevim, 30.7.16 00:22:05  

Petinka se po té bouřce už neukázala.
    Ale ve středu se stala zajímavá věc. Nebyl moc hezký den, kousek vedle tady natáhli zlouni síť proti ptactvu, ale naštěstí to nic moc neřeší. Holubi se večer nějak dlouho nevraceli, a když jsem šla kouknout do budníku, tak z něho vystřelili pryč, říkala jsem si, co jim zase je, a najednou koukám, že to není Oskar s Mínou, ale Xiao! Toho už jsem několik týdnů neviděla, protože je teď na polích dost potravy a hnízdící páry si víc hlídají teritorium, takže se sem asi nemůže dostat, brouček. Tak jsem koukla, do budníku, co tam dělali, a u holoubat jsem našla čerstvě snesené vajíčko!! :15: :6: Xiao brouček asi nemá možnost někde zahnízdit, tak přivedl svoji holubici na místo, kde se sám vylíhnul. ♥ To mi přijde naprosto úžasné, když vezmu v úvahu, že se tady běžně nevyskytují, a jak si to načasovali, že to zrovna během chvíle stihla snést. Akorát mi není jasné, jestli si myslí, že jim ho vysedím nebo co. Něco podobného se tady občas stává, vloni jsem našla hned dvakrát ležet vajíčko uprostřed terasy. Chudáci tady těch možností k zahnízdění moc nemají. :9: A taky mám pořád pocit, že je letos těch holubů strašně málo. Vloni když hnízdili Oskarovi rodiče, vedle na baráku vždycky sedalo hejno a dělali si tady letecké dny, letos tu není hejno žádné, bylo jen v zimě a nechápu, kam se všichni poděli. :5:
    Ale abych dokončila myšlénku. Milé vajíčko jsem dneska vzala a dala ho do velkého úzkého květináče, ve kterém houkají střídavě Oskar a Mína, někdy v něm sedí oba, na zároveň .. na patra. :1: Dala jsem ho tam přímo před Mínou, a ona okamžitě skočila dovnitř a na to vajíčko si sedla. Tak asi bude další adoptivní holoubě. :1: Nehledě k tomu, že asi zakrátko snesou něco svého, páč už pár dnů pozoruju, že na tom pracují ... :13:

• nevimzevim
      nevimzevim, 30.7.16 00:49:48  

A jinak, ten Blackovic pár je nějaký prokletý. Krom toho, že se teď ztratila Pettinka, kterou sami ani neodchovali, tak jim tento týden umřelo to další mládě, kterému bylo něco přes týden. Oni na něm přestali sedět, všimla jsem si, že mělo špinavý zadeček. Vykašlali se na něho úplně, v noci byla celkem zima, mládě skoro holé atd. no bylo to hnusné. Víckrát už je tu zahnízdit nenechám, protože chudák každé holoubě, které se jim kdy vylíhne. :10: :12:

• nevimzevim
    nevimzevim, 26.7.16 23:46:57  

Dneska k večeru byla silná průtrž mračen s bouřkou a kroupama, blesky práskaly přímo tady u nás. Oskar s Mínou se přiletěli schovat, ale ostatní holubi byli někde pryč .. a Petinka se dneska poprvé neukázala na noc. Mína už ji několik dnů vyhání z budníku, tak se jí to povedlo .. doufám, že se jí v té bouřce nic nestalo, bude jí teptve 6 týdnů. :9:
    Jinak dva prďolové od Míny rostou, po dešti jsem jim musela dát suchou podestýlku. A neustále svádím boj s Oskarem a Mínou, aby je víc krmili. :8:

• jo_toto
    jo_toto, 22.7.16 11:01:04  

Ahoj holubářky a spol.,
    v přehledu dole najdete i pár českých sokolíků a moravských orlíků:
    http://zpravy.aktualne.cz/domaci/grafika-navrat-puvodnich-druhu/r~79a4574036b811e6888a0025900fea04/

• nevimzevim
    nevimzevim, 16.7.16 22:45:52  

Petinka už poletuje a jejím biologickým rodičům se před pár dny vylíhnul další potomek, tak se konečně dočkali .. :15:
    Její adoptivní rodiče budou mít (doufejme) dva přírůstky v nejbližších dnech. Mám troch podezření, že to druhé vajíčko, které bylo v horním hnízdě a přendávala jsem ho pod Mínu, by nakonec mohlo být od Zebřičky a Aríska (ti dva z fotek), protože je o poznání drobnější (to vajíčko), a ti dva jsou trošku menší než ostatní holubi. Taky asi pocházejí z jiného druhu - holuba sněžného - na rozdíl od potomků holuba skalního. Tak uvidíme, jak bude prcek vybarven, vážně jsem na to zvědavá. :2:

• SIDI_OV
    SIDI_OV, 14.7.16 19:10:28  

hlášení z Estonska - mladí čápi černí už jsou skoro dospělí fešáci, orlovci se taky mají k světu, na prvním hnízdě dva, na druhém jeden :13: koňadrám z první budky vyletěla do světa i druhá letošní snůška v počtu šesti mladých, tak dobrý lov :4: konec hlášení

• nevimzevim
      nevimzevim, 14.7.16 22:45:23  

hezké, děkujem :4:

• Didus.Ineptus
    Didus.Ineptus, 10.7.16 14:07:46  

Tady je kosí mládě, jak zápolí se žížalou a snaží se ji naporcovat.:4: Včera jsem viděl přesně tu samou scénu při večerní procházce kolem přehrady.:6:
    https://www.youtube.com/watch?v=SLsBP3sP4OY

• Bajaja
    Bajaja, 9.7.16 21:18:41  

Mám dotaz prosím. Ví někdo co je to za mládě ? http://www.imagehosting.cz/?v=nms8765.jpg

• dodeskaden
      dodeskaden, 10.7.16 00:52:47  

Netuším, počkej, co z toho pankáče vyroste.:4: :14:

• Didus.Ineptus
      Didus.Ineptus, 10.7.16 14:05:20  

Taky nevím. Myslel jsem, že by to mohl být kos, ale na kosa to má moc bujnou pokrývku na hlavě.:13:

• herbertboss
      herbertboss, 10.7.16 16:16:57  

Kde jsi to vzal,? nevypadá česky

• Didus.Ineptus
        Didus.Ineptus, 10.7.16 16:35:45  

a jakou řečí pípá, taky nevíme...:4:

• herbertboss
          herbertboss, 10.7.16 17:36:01  

Většinou ptačí svého druhu, tahle nebyla tak těžká

• nevimzevim
    nevimzevim, 30.6.16 22:44:26  

Oskarova Mína včera snesla první vajíčko, konečně!! :15: :6: A rovnou začali sedět, na druhé vajíčko se nečeká. Malého Blacka, o kterého se starají, jsem přestěhovala do jejich ložnice, protože ve svém hnízdě byl odstrčenej a pořád pípal hlady. Jmenuje se Petit/ nebo Petite - to se pak uvidí, ale tipuju to píše na Petite. Oskara s Mínou jsem teď pochopitelně začala pořádně krmit, takže ten malý zobáček z toho taky něco má.
    No, doufám, že Mína, když je přes den pryč, tak si někde shání něco k snědku. Na Oskara bych moc nesázela, ten jakožto hrdý otec vysedává na střeše budníku a hlídá teritorium. :1: Ale občas taky někam zmizí, tak snad to není beznadějný případ a naučí pak mláďata něčemu užitečnému .. :)

• nevimzevim
      nevimzevim, 1.7.16 22:29:40  

Dneska jsem objevila druhé vajíčko - snesené v původním hnízdě Peti, nyní prázdném. Tak jsem ho strčila pod Mínu, snad je její. Přes den seděl na hnízdě Oskar, tak ho možná neměla kam snést nebo zapomněla, že mezitím začala sedět v jiném hnízdě (na pytlech se substrátama) ... udělali si v budníku postupně už tři hnízda a mají v tom chaos, zobáci. :1:

• Babocka
    Babocka, 30.6.16 19:40:46  

https://www.youtube.com/watch?v=fqKRrFSOP_s
    Tohle jsou čápi ve vesničce 5km od nás.Vloni nepřežilo ani jedno z mláďat :9:

• Bajaja
      Bajaja, 3.7.16 11:06:21  

Tak ty letošní nasměruj na příští jaro ke mně. Zatím to mám stále volné k pronájmu :13: :15:

• Didus.Ineptus
    Didus.Ineptus, 28.6.16 20:44:46  

Co se stalo s káňaty a s jejich hnízdem?:8:

• Bajaja
      Bajaja, 3.7.16 11:05:05  

Myslíš orlí hnízdo ? Hnízdo nevydrželo, rozpadlo se, ale orlíci jsou OK, sedí na okolních větvích, teď zrovna jednoho vidím na levém okraji monitoru. A když si pustíš zvuk, tak jsou slyšet, jak hlásí, že mají hlad :15:

• dodeskaden
        dodeskaden, 3.7.16 13:04:00  

jj, teď zrovna přiletěl jeden z rodičů s potravou a asi krmí jednoho z mladých, ale žádný z nich není v dohledu kamery, jenom je slyšet, jak piští hladem.:6: :15:
        Včera byli oba mladí na větvi přímo před kamerou, ale asi byli z hladu nervózní, tak se začali prát, až oba spadli z větve, ale přistáli někde o něco níž a jeden z nich se pak vrátil na původní větev, takže přelétávat z větve na větev už dovedou. Akorát si ještě netroufají lítat - asi mají strach, že by je pak rodiče nenašli a nechali by je umřít hladem.:14:

Co se stalo s káňaty ale taky nevím, ten link nahoře (hiireviu) už je nefunkční a naposledy ukazoval jenom prázdné hnízdo, které bylo jakoby trochu nakloněné na stranu...

• nevimzevim
          nevimzevim, 6.7.16 23:37:36  

aha, tak mláďata asi už vyletěla ... doufejme :)

• nevimzevim
      nevimzevim, 6.7.16 23:36:21  

nevím, dlouho jsem tam nekoukala .. je něco s tím odkazem?

• nevimzevim
    nevimzevim, 28.6.16 19:20:55  

Minulý týden snesli Blackovi další dvě vajíčka. achjo :5:

• nevimzevim
      nevimzevim, 28.6.16 19:30:37  

... ale teď jsem koukala, že jedno je zase nakřáplé - těžko říct, jestli je to tím, že mám málo vápníku nebo tou dlažbou - ale podle fotky byli Oskar s Ferdou taky snesení na dlažbu a vajíčka to přežila .. naštěstí :15: