Vše o fotografování

Otevřená diskuze | Kategorie: Koníčky
SAMAN47 (2018-12-04 08:56:37)Stanislav (2018-12-03 21:27:40)Deimos (2018-12-02 17:33:42)Codex (2018-11-29 01:31:32)vlocka5555 (2018-11-18 15:27:22)bublina (2018-10-21 19:40:34)Doctor.Bolito (2018-10-21 00:37:48)BRITSKY.SLECHTIC (2018-09-05 12:01:13)kafrast (2018-09-01 15:07:17)walker (2018-08-27 21:22:54)vertatp (2018-07-02 11:03:19)MarijaKes (2018-06-25 20:17:18)Kaiserwalder (2018-06-24 15:10:28)Jindra60 (2018-06-05 21:51:40)Carloss87 (2018-05-08 18:56:42)Xashman (2018-04-01 21:43:47)tondatonda (2018-02-27 22:00:48)Zdenca (2017-11-18 10:37:47)johana (2017-10-29 21:29:09)mistr.fru.fru (2017-07-21 23:25:58)joker (2017-06-29 14:34:35)Mimiane (2017-02-17 00:14:40)Ice (2017-02-15 10:38:01)
Vše o fotografování
Založeno: 17. 1. 2013 | Příspěvků: 4 273 | Členů: 25
Správci: vlocka5555 (hlavní)

Pojďme se bavit o všem co souvisí s fotografováním - o technice a kompozici, o úpravě fotografií... o vlastních či cizích fotografiích, které se vám líbí..
o fotoaparátech a technických novinkách.. Začínáte nebo jste pokročilí? Všichni jste vítáni..

Dobré stránky s radami: http://www.fotoroman.cz http://www.digimanie.cz http://www.fotoradce.cz
Místo pro publikování fotografií: http://www.rajce.idnes.cz http://deviantart.com
probíhající fotosoutěže:
http://www.foto-souteze.cz/

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Doctor.Bolito
    Doctor.Bolito, 27.4.18 15:41:21  

Musím říci, že mě překvapilo srovnání nesrovnatelných přístrojů .) Byl jsem na jednom semináři, kde měli vlastní fotografku se starší fullframe zrcadlovkou (Nikon d610) v kombinaci s šíleným objektivem 28-300mm a slušnějším externím bleskem. Já fotil kapesním foťáčkem (Canon G7X s jednopalcovým snímačem a světelnou optikou), raději bez blesku :)
    A k mému překvapení detaily na výsledných fotkách byly +- vcelku i srovnatelné, snímky z Canonu subjektivně dokonce ostřejší. Nedělám si iluze, tu zrcadlovku asi trochu degradoval objektiv, navíc je to dědeček, ale o to zajímavější je sledovat jak jde doba kupředu.

• Codex
      Codex, 27.4.18 19:20:24  

28-300... takový to "chci objektiv na všechno...
      Samozřejmě je jasné, že starší přístroje už nemohou nabídnout to co novější, každý snímač stárne.
      Ale to bych mohla mít nejnovějšího Marka od Canonu, a když bych na to mrdla (pokud by to šlo, což na full frame nejde), 28-300mm tak budu mít lepší fotky já svým mobilem :D

• Stanislav
        Stanislav, 28.4.18 18:00:54  

Že na full frame nejde dát 28-300mm? A co je potom toto https://objektivy.heureka.cz/canon-ef-28-300mm-f-3_5-5_6l-is-usm/specifikace/#section Rovněž si myslím, že ani nebudete mít lepší fotky mobilem. Hlavně jsem zvědavý, jak budete nosit v kapse mobil s 300mm ekvivalentním objektivem. Pokud je Vaším cílem být dobrou fotografkou, tak si látku pořádně nastudujte a informace ověřujte. Takhle mi připadá, že se nad ostatní hodně povyšujete, přitom k tomu nemáte odpovídající úroveň znalostí.

I objektiv "na všechno" 28-300 má své opodstatněné použití v profesionální fotografii jako reportážní objektiv. Ano, je kvalitnější fotit několika pevnými skly, ale to si může dovolit např. umělecký fotograf, který má na snímek čas. Reportér (ve válečné zóně, na demonstraci, na sportovním utkání) potřebuje co nejrychleji vyfotit zajímavý moment v dopředu neznámém místě a rovnou provést výřez objektivem. Nemá čas vytahovat z brašny optimální pevné sklo, instalovat jej na tělo a znovu komponovat snímek. Riskoval by také, že se mu při výměně objektivu dostane do fotoaparátu za sto tisíc prach, písek nebo dešťová voda. Profesionální reportážní objektivy jsou speciálně utěsněny proti vnějším vlivům. Nějaké soudkovité zkreslení, neostrost krajních textur nebo chromatické aberace v reportážní fotografii tolik nevadí, protože je nejdůležitější zachytit událost a zbytek se dá vykompenzovat vysokou cenou objektivu nebo postprodukcí.

Hodně záleží na ceně, materiálech a hmotnosti objektivu. Levný poloplastový univerzál 28-300mm nebude dělat obrazově kvalitní fotky, protože se celý viklá, roztahuje, nemá tak přesné výrobní tolerance a optická skla z fantastických materiálů. Profesionální 28-300mm je kovový, vyrobený nejpřesnějšími postupy, ručně kalibrovaný, jen s nutným minimem pohyblivých částí, asférickými skly z exotických materiálů, má velmi složitou a drahou konstrukci. Dostatečně kvalitní objektiv 28-300mm lze dnes postavit, ale bude stát 70 až 100 tisíc.

• Codex
          Codex, 29.4.18 17:38:19  

tak co sem měla tu čest být na kurzech o fotoreportáži, a stejně tak být těmito fotografy vzdělávána ve škole, plus při účasti různých akcí vím, že vždy sebou měli fotoaparáty dva, přičemž na jednom měli širokoúhlý zoom objektiv, a na druhém měli teleobjektiv

• Stanislav
            Stanislav, 29.4.18 20:32:07  

Souhlas, dva zoom objektivy na dvou tělech je také běžná praxe. Pokud vím, tak objektivy 16-24mm se považují za zbytečně sirokouhlé a v praxi se používají objektivy od 24-35mm s tím, že v případě dvou objektivu je nejvíce preferovaná sada 24-70mm a 70-200mm se světelností f/2.8. Případně to lze posunout na 17-55mm f/2.8 nebo 105-300mm f/2.8 podle crop faktoru použitého snímače.

Moje oblíbená sada je právě 17-50mm f/2.8 plus 70-200mm f/2.8 na crop faktoru 1.5, což dává ekvivalent 26-75mm plus 105-300mm na full frame.

• Codex
              Codex, 29.4.18 22:51:07  

Já osobně i teď šetřím na nové tělo, nicméně nejčastěji používám kombinaci 28mm /2.8 a na zbytek vůj 70-200 mm /2.8 což mi vyhovuje

• Deimos
              Deimos, 4.5.18 18:41:23  

Docela mě nadchly nové Tamrony G2 24 -70 a 70 až 200. A jak píšete - chtělo by to 2 těla. :1: :1: FF na 24 -70 a ten co mám s krop faktorem 1,5 na 70 -200. Chybí mi už jen 3 maličkosti Tělo FF, sklo 70 -200 a umět trochu fotit ať to využiju.

• Doctor.Bolito
        Doctor.Bolito, 29.4.18 12:24:09  

Na druhou stranu, i když to tak asi nebylo myšleno, připomnělo mi to jeden článek:

https://www.dpreview.com/articles/8037960069/why-smartphone-cameras-are-blowing-our-minds

Fakt je, že mobily a jejich inteligentní software už dnes dokáží zázraky na jedno kliknutí. Z poslední doby mě překvapilo fotografování vyhlídky. Kámoš měl levný telefon (Honor 6x), který na nejlepší fotomobily viditelně ztrácí, přesto:

Tohle je jeho snímek západu na jeden klik. Všimněte si, že i když je to asi HDR, postava vypadá přirozeně, bez nějakých chyb vzniklých pohybem při skládání obrazu z různých expozic.
        https://1drv.ms/u/s!ApswtSzCmSMxgfJkENs4HwCMnwZYRg

Tady je snímek z mé zrcadlovky (mám i povedenější, ale ne ze stejného místa). Jasně, vypadá lépe, ale... to je snímek ručně složený z 3 fotografií, za využití RAWu a s dalšími úpravy v lightroomu na PC.
        https://1drv.ms/u/s!ApswtSzCmSMxgfJlgV42BKeNBoJyVw

Když to celé člověk vezme v potaz, zase tak brutální rozdíl to není...ani nechci vědět, co za snímek by udělal Pixel 2 (telefon od googlu).

• Stanislav
          Stanislav, 29.4.18 13:52:40  

Souhlasím, že telefony dělají výborné fotografie a nemám k tomu námitky. Kromě softwarových vychytávek má jejich malý snímač i technickou výhodu ve velké hloubce ostrosti a velké světelnosti při malém průměru objektivu.

Jen jsem upozornil na to, že zrovna objektiv s rozsahem 28-300mm na full frame je považován za nejlepší volbu pro fotoreportéry a byl k tomu speciálně navržen. Tento objektiv používá hodně známých fotografů mj. k focení přírody a sportovních fotografií. Fotomobilů s 10x optickým zoomem je jen pár modelů, jsou už zastaralé, tlusté a těžké. Jsou to také spíše kompaktní fotoaparáty s funkcí mobilu, než mobil s funkcí fotoaparátu.

• Doctor.Bolito
            Doctor.Bolito, 29.4.18 23:34:27  

To nebylo nic proti, jen mě to poslední dobou zaujalo a přišlo mi to jako zajímavý dodatek k tématu. Takové softwarové technologie není problém aplikovat na takřka libovolný fotopřístroj. Zatím se u fotoaparátů automaticky objevuje tak maximálně redukce vad objektivu či lepší odšumovací algoritmy. Ale lehce může přijít doba, kdy fotoaparát vyplivne JPEG s pokročilou editací snímku, která bude jako ze žurnálu a svět fotografie možná projde velkou změnou.

Co se týče reportážní fotografie, nechápu proč už tu není nějaká profi utěsněný kompakt, či spíš bridge camera (nevím jak to přeložit) s jednopalcovým snímačem ve stylu Panasonic FZ1000. Je to lehké, přenosné a kvalita podle mě na reportážní foto vcelku postačující, byť s kompromisy. Někdo by prskal, ale když člověk zjistí, jak často používají v televizi reportáže z iphonu... Chápu, proč jsou vcelku populární Olympusy E-M.
            Já jsem třeba s výstupem z mého G7X poměrně spokojen. No, relativně... ale to je spíš o zmršeném softwaru. Jiná věc je, že do objektivu vniká prach a oficiálně se nedá vyčistit (Canon dává ruce pryč a jediné funkční řešení, které jsem viděl, znamenalo sundat válcový kryt objektivu a pod ním do dalšího válce vyvrtat otvor, kterým se objektiv může vyčistit...drsné, ale fakt asi jediné funkční řešení).

• Deimos
            Deimos, 4.5.18 18:34:20  

Takový by se mi taky líbil. Jen mám pocit že k Nikonu není až taková kvalita. Ale co, stejně bych to na fotce nepoznal.

• Doctor.Bolito
              Doctor.Bolito, 8.5.18 18:22:15  

Ten Nikon pravda není zdaleka tak kvalitní jako bráška od Nikonu, ale na druhou stranu je skutečně kompaktní. Já nevím jak moc je poznat rozdíl. V recenzích mi snímky pořízené jeho prostřednictvím přišly fajn, snímky na plné rozlišení z oné akce, kterou zmiňuji, nic moc (ale to je řeč o kombinaci se starým tělem, což samo o sobě udělá dost, zpracování...)

Abych nemlátil prázdnou slámu, posílám ukázku z onoho staršího Nikoňáckého FF a 28-300mm

https://1drv.ms/u/s!ApswtSzCmSMxgfU-bnXIzm6yB0JHEw

• Codex
          Codex, 29.4.18 17:36:07  

tak mobily mají tu výhodu že mají snímač dost blízko objektivu, rozhodně blíž než zrcadlovky, Stejně tak i kompakty.
          Širokoúhlé záběry krajiny bez zoomu, to je něco co kompakty a mobily zvládají velice precizně.
          Ale jakmile jde o fotky, které ptořebují být priblížené pro akci, je volba zrcadlovky a kvalitního objektivu nejlepším rozhodnutím.

• Stanislav
            Stanislav, 29.4.18 20:04:08  

S tou blízkostí senzoru k zadní čočce objektivu to není tak jednoznačné, protože světelné paprsky na krajích senzoru padají o něco méně kolmo na senzor, což způsobuje vinětaci na krajích snímku. Na druhou stranu to teoreticky umožňuje jednodušší konstrukci objektivu bez retrofokální skupiny. V praxi se proto i tyto objektivy konstruují s retrofokální skupinou, ale je o něco slabší. Hlavním přínosem je kompaktnost přístroje a vliv na kvalitu obrazu může být různý.

• Doctor.Bolito
            Doctor.Bolito, 29.4.18 23:43:11  

Já tu ale nepíšu ani o snímačích, ani o optice, ale softwaru (ostatně, co do optiky a senzoru bych klidně mohl označit za krále fotomobilů stařečka lumii 1020, popř. Lumix CM1). Problém na tom snímku je v tom, že vyžaduje extra velký dynamický rozsah. Daleko za hranicí běžného mobilního snímače. Ostatně i celkově zpracování obrazu je dle mého na nejlepších mobilech dál, než u fotoaparátů... což ale není nic tak divného, když mobil dostane nástupce (s novější technologií) už po roce, o čemž si i špičkové fotoaparáty mohou nechat zdát.

Také nestavím fotomobily za náhradu normálních fotoaparátů, pouze technologickou ukázku jak v některých (SW) aspektech zaostávají a kudy budou směřovat. Na druhou stranu, dnes dokáží (byť za cenu trochu menšího snímače) mobily s dvěma snímači i ohnisko okolo 50mm. Sice to z nich nedělá kdovíjaké univerzály, ale je to vcelku příjemné (jiná věc je, že zase o tolik víc detailů jako moje l1020 člověk nezíská)

• Stanislav
              Stanislav, 30.4.18 01:44:17  

Pardon, na to jsem chtěl reagovat také, ale nakonec jsem na to zapomněl :1: Co bych k tomu hlavně dodal, a co mne nejvíce štve u současné techniky je to, že profi fotoaparáty jsou účelově softwarově omezeny, aby základní model nebyl příliš dobrý a náročnější zákazník si musel pořídit stejný přístroj s lepším softem za dvojnásobek. Což pak zároveň způsobuje to, že někdo s telefonem za 5.000 natočí lepší video/fotku, než já se zrcadlovkou za 30.000 plus objektiv.

Proč nemohu fotit a natáčet na hranici technických možností? Proč nemohu skoro nic pokročilého nastavit? Proč nemám v softwaru zabudovaný intervalometer a musím si jej koupit zvlášť jako externí zařízení? Proč jde z počítače na dálku po USB ovládat jen fotoaparát za 70.000+? Proč je software zašifrovaný, aby tam nikdo nemohl nic doprogramovat i když by to býval uměl? Někdo to pak pro Android dodělá a rázem je mobil lepší než fotoaparát...

• Codex
                Codex, 30.4.18 07:00:47  

Protože zatímco u mobilů to všechno pomalu jede ze stejné linky jen dostane jiný cover a operační systém, tak u fotoaparátů je stále konstrukční tajemství a rozdílnost. Nicméně, skutečně nemůžeš fotit za hranice? V tuhle chvíli se bavíme o širokoúhlém záběru, kdy mají kompakty a mobily poměrně výhodu. (V rámci svého fotozaměření omluvte) Ale zkus si mobilem vyfotit dejme tomu portrét koně bez perspektivní deformace těla. Vyfotit koně ve skoku přes překážku přesně v momentě odrazu a ještě s přiblížením. Stále je větší fotoomezení u mobilů a kompaktů. I z toho důvodu, že zatímco ta nejlevnější zrcadlovka dokáže fotit na raw, kompakty, které by tohle dokáží stojí skoro stejně jako zrcadlovky lepší kategorie. Pokud jde o focení, ve výsledku stejně vždy záleží hlavně na schopnostech fotografa případně na štěstí na pěkný záběr..... Vzpomínám si na pár ročníků canon photo v zoo. Kdy několikrát po sobě hlavní cenu získal majitel zrcadlovky Olympus. Byla jsem majitelkou E-420, a mohu říci že se nedivím že s výrobou skončili, byla to hrůza, a každý kdo vlastnil Olympus v naší třídě ho brzy vyměnil. A přitom náš třídní s olympusem fotil a snad i fotí svatby, maturáky, i přírodu, a to sakra dobře...

• Doctor.Bolito
                  Doctor.Bolito, 30.4.18 14:35:43  

Já se obávám, že stále reaguješ na něco jiného. Tady je řeč o hranicích softwaru, chápu-li to správně. Ono to celkově tak horké nebude. Můj Canon má poměrně obvyklý snímač od Sony. Fakt je, že dost funkcí i u lepších foťáků chybí ve prospěch lepšího modelu. To je zkrátka byznys. Nastavování intervalů snímání, digitální horizont... někdy je to zmršené nepochopitelně u všech modelů, jako Sony a (ne) dotykový displej.

• Doctor.Bolito
                Doctor.Bolito, 30.4.18 14:38:47  

To USB by neměl být problém. Přes kabel to uměl už můj Canon 500D, se 750D už můžu i bezdrátově i z telefonu. Předchozí generace to samé. Ale taková 500D mi přišla kvalitněji udělaná jak její současní nástupci.

• Deimos
    Deimos, 14.2.18 19:37:06  

Tak nevím jestli to je úspěch nebo neúspěch. Spíš to druhé.
    Fotím na Nikon. To samo o sobě má nevýhodu v tom, že většina starých ručních objektivů má na nekonečno ohniskovou vzdálenost příruby (https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance)kratší, než je vzdálenost senzoru u Nikonu (46.50 mm). Často jen o 1 mm, ale to stačí k tomu aby byly objektivy s redukcí krátkozraké. Makro se fotit dá, ale na dálku to nezaostří.

Našel jsem si na netu jednu 50 mm Yashicu (Contax C/Y bajonet) s velmi dobrým hodnocením optických vlastností bratru za 490 Kč a zkusil jsem k ní koupit bajonet Nikon F z Číny pro výměnu za Contax C/Y. Příruba přišla ale pasovala jen trochu :1: . 2 díry ze 4, žádné udělátka na uchycení otvírání clony. Dost jsem si s tím nahrál, ale nakonec clona chodí i páčka, pomocí které Nikon čte její polohu. Nasadil jsem to a ostří na nekonečno a cloní. Jen je tu zásadní problém - největší clonové číslo je na opačné straně než to má Nikon - takže clonu 16 čte jako 2 a naopak. :10: :7: :1: Takže režim s prioritou clony se nedá použít. Jen manuál. Není to úplně to co jsem chtěl.

Nám už na cestě další skládačku, tak jsem zvědav. :15:

• Deimos
      Deimos, 23.4.18 13:27:22  

Tak "už" jsem dal do hromady ten Vivitar 28mm/f2. Koupil jsem ho s plísní a slepenou clonou, ale bez škrábanečku. Problém byl už u rozebírání. Některé šroubky a závity byly lepené a musel jsem použít mikrovlnku pro rozehřátí. Ještě předtím jsem ovšem v šroubcích ukroutil špičky 2 malých křížáků. A tak jsem zjistil, že existují šroubky a jim příslušné šroubováky podle JIS (Japan Industrial standard) Koupil jsem si tedy v Japonsku přes Ebay sadu s JIS00, který mi vyhovoval. Blahořečil jsem jej už mnohokrát. Vyčištění a sterilizace čelní čočky nebyl až takový problém - izopropyl aklohol 70% čistí a sterilizuje současně. Odmaštění lamel byl trochu větší ořech, ale pomocí špilek do uší s toluénem se to povedlo. Vyčistit všechny závity a znova namazat (doporučuje se na fórech bílá vazelina, ale použil jsem teflonovou,) taky celkem šlo. Opravdu po mnoha pokusech a nezdarech jsem to správně složil dohromady, nic nikde nenaráží, nedrhne, clona pracuje a ostří to. (ladění ostření na nekonečno byla chuťovka) Nakonec spokojenost. Ovšem kdybych ten čas věnoval výdělečné činnosti, tak jsem si mohl koupit nový Planar od Zeisse. :1: :1: Ale ten pocit je k nezaplacení...

• Doctor.Bolito
    Doctor.Bolito, 12.2.18 14:41:05  

Jste členy nějaké (non-internetové) foto-komunity či foto-kroužku? Zajímalo by mě, jak moc časté může být v praxi takové sdružování a předávání vědomostí čistě na přátelské bázi (tedy žádné profesionální workshopy a kurzy).

• Deimos
      Deimos, 14.2.18 18:52:08  

Počítá se když se o fotkách bavíme s partnerkou? Takový forkshop máme několikrát týdně. :1:

• Doctor.Bolito
        Doctor.Bolito, 14.2.18 21:16:12  

Jen pokud bys měl harém :))

• Jindras33
      Jindras33, 24.2.18 10:04:27  

Já jsem už dlouho tady-je to super,jsou tu i profíci,i začínající fotografové.
      http://pentaxfriends.eu/viewforum.php?f=45

Je to skvělé fórum,hodně poradí,nikdo se nevyvyšuje....

• Deimos
    Deimos, 18.12.17 20:04:29  

Je tu sice zcela mrtvo, ale zkusím dotaz.
    Mám zálusk na starý Arsat H 1.4/50, ale cena není úplně malá (asi 5 000) a je uvnitř plný prachu a celkem vypadá zanedbaně celý, ale optika porýpaná není. Neznáte nějakého šikovného foto-mechanika, který by mi z toho udělal leštěnku?
    Jsem skoro rozhodnutý do toho jít sám, ale nevím jestli tam nejsou nějaké složitosti, třeba jako u Flektogonu 35mm f/2,4, kde je samostatně centrovaný přední člen

• Deimos
      Deimos, 22.12.17 20:48:39  

No nic, chcípl pes. Stejně už mi to prodali. :1:

• Stanislav
      Stanislav, 29.12.17 04:31:36  

Existují přímo servisy foto a optiky, ale osobní zkušenosti s nimi nemám. Asi bych několik z nich obvolal a zeptal se, jestli by takovou zakázku vzali.

Opravoval jsem zatím dva objektivy, ale dělal jsem to sám - první byl Minolta AF 70-210/4 a druhý Minolta AF 50/1.7. Pevná padesátka je relativně jednoduchá, protože má málo členů a je bez zoom mechanismu. Teleobjektiv s konstantní světelností byl horší, protože měl čočky pochybující se proti sobě uvnitř sofistikovaného barelu, který se pracně sestavoval a bylo také nutné uvolnit kroužek se závity zajištěnými lepidlem. Na usazení trnu pro pohyb clony je rovněž potřeba několik pokusů, protože se jej většinou nedaří usadit napoprvé.

Nevím, jak moc jste šikovný v rozebíráni precizní mechaniky, tak těžko doporučit. Žádná kosmická věda by to být neměla, ale pokud si věci běžné neopravujte, tak hrozí, že poztrácíte malé díly nebo to nesložíte správně. Pozor také, aby se Vám čisticí roztok nenasál do vzduchových mezer mezi dvojitými čočkami.

• Stanislav
      Stanislav, 29.12.17 04:41:13  

Po čistění optika vypadala takto:
      https://www.imgup.cz/images/2017/12/29/minolta.jpg

• Deimos
        Deimos, 1.1.18 11:30:36  

Moc děkuji za reakci a informace. Ten váš objektiv po čištění vypadá skvěle.
        Jaký čistící roztok jste použil? A kdybyste mohl něco málo napsat k čištění (stačí jedné plochy), budu také moc rád.

• Stanislav
          Stanislav, 2.1.18 03:40:01  

Čisticích roztoků existuje vícero, jejich hlavní předností by mělo být to, že nezanechávají šmouhy, ale dobré zkušenosti s nimi nemám. Bez ohledu na deklarované parametry roztoku tam sotva viditelné šmouhy stejně najdu. Prvotní čistění tedy mohu provést roztokem (mastnota, připečená špína), ale finální dělám na sucho. Například ve fotopotřebách můžete koupit populární set dvou úterek Green Clean wet+dry. Celý proces čistění je dobré provádět v chirurgických rukavicích.

Na suché čistění rád používám hadříky na brýle z mikrovlákna, ale v praxi jsem narazil na to, že některé hadříky jsou na omak kluzké a čistí hůře. Jiné jsou na omak trochu lepkavé a ty čistí dobře. Je zde však jisté riziko, že hadřík může být kontaminovaný abrazivním prachem, který zanechá škrábanec. Hadříky s garancí čistoty existují, ale tak dobře nečistí nebo se špatně shání.

V případě starých sovětských objektivů také můžete narazit na časem zatuhlé/vyschlé mazivo a zasekávájící se lamely clony (hrubé hrany lamel). Objektiv pak bude nutné znovu namazat a opravit clonu. Svou Minoltu jsem rozebíral kvůli vypadlým šroubkům a nasátému prachu. Vypadlé šroubky chrastily uvnitř objektivu, zapadávaly do zoom mechanismu a plandalo kolečko zoomu. Prachové těsnění se začalo drolit, což samo generovalo prachové částice a zároveň propouštělo prach z okolí.

• Deimos
            Deimos, 5.1.18 22:26:54  

Díky za odpověď. Tomu celkem rozumím.
            Naštěstí se teď nechystám nic rozebírat, protože jsem místo toho Arsatu právě pořídil Helios 81N 2/50. Nákup z Moldavska. Trochu jsem se bál, ale sklo je v perfektním stavu, jako kdyby ho měl někdo 30 let v krabici.

• Stanislav
              Stanislav, 6.1.18 00:12:36  

Rádo se stalo :4: , škoda jen, že jsem tvůj dotaz nezaregistroval dříve, ale na fotografická subfóra již moc nechodím.

• Codex
    Codex, 20.10.17 07:12:06  

Zdravím,
    Neporadili byste, jakou má asi tak cenu?
    https://foto.bazos.cz/inzerat/80795362/Prodam-ZENIT-Automat.php

• walker
      walker, 20.10.17 23:52:31  

Tenhle typ vidím prvně, ale kolem roku 2000 se daly typy Zenit 11, TTL, E, EM, ET s tímhle sklem pořídit v ceně 550,- až 700,- Kč. Dneska to už asi moc lidí chtít nebude.

• Jindras33
      Jindras33, 13.11.17 21:39:12  

Ahoj,možná tak nějaký sběratel,jenže... Před 2 lety jsem prodal svůj Zenit TTL za 500. Spíše do Prahy,do Vodičkovy ul.,je tam naproti Fotoskoda bazar,teď nevím,jak se jmenuje,mají tam tyto staré kusy a přijde tam denně spousta lidí,právě na tyto staré a kvalitní aparáty.

• Stanislav
        Stanislav, 14.11.17 01:20:03  

Foto Jan Pazdera :)

• Jindras33
          Jindras33, 16.11.17 21:02:02  

Jo,jasně,jsem pitomej. Stokrát jsem tam byl a nemohu si to zapamatovat. Díky. :1:

• Stanislav
            Stanislav, 17.11.17 04:05:57  

Nemusíte si pamatovat každý detail, hlavně, že víte kde to je :) Říkal jsem si, že se tato informace může hodit, tak jsem se neudržel a odepsal :1:

• Codex
      Codex, 15.11.17 17:05:42  

tak nakonec prodán za 1000 :7: :15:

• Jindras33
        Jindras33, 16.11.17 21:02:41  

Tak to je pecka. Gratuluju !!

• pavelflajta
    pavelflajta, 19.10.17 23:18:02  

Ahoj, chci doporučit na základě osobní zkušenosti tento kurz fotografování : http://www.perfectuni.cz/foto-a-design/91-kurz-fotografovani-pro-zacatecniky-a-mirne-pokrocile.html

• Doctor.Bolito
    Doctor.Bolito, 3.10.17 22:10:18  

Phew! Už nikdy nebudu fotit svatby...stačilo poprvé a naposledy :) Ale byli na mě hodní :)

Ale nebyl bych to já, abych nepřidal nějaké to rýpnutí. Na facebooku se mi odkudsi vynořila diskuze o fotografii. Jeden človíček tam předhodil ukázku svého využití silného ND filtru. Já se na tu fotografii zadíval a nedalo mi to, udělat si vlastní rozbor. Tohle je ta fotka:
    //c1.staticflickr.com/1/305/32617445901_9f5db21c56_h.jpg
    Ukázalo se, že ten človíček měl krásnou zrcadlovku vyšší třídy. Na ten kopec se navíc pravděpodobně tahal s několik kil těžkým stativem. Pak v tom šeru nasadil silný filtr omezující přístup světla a podexponoval snímek. To se pravděpodobně pokusil kompenzovat až na počítači za cenu šumu a to jen částečně. Voilá - po vší té investici (časové, fyzické ba i finanční) dostal snímek, který by pravděpodobně získal ze stejného místa v podobné kvalitě z lepšího mobilu bez stativu. Následně to vystaví jako povedený snímek a dostane na flickru přes 40 "liků", i když tam má exif.

Někdy mi ten svět přijde vskutku bláznivý...

• Codex
      Codex, 5.10.17 16:37:04  

to je tak docela běžné

• Stanislav
      Stanislav, 12.10.17 01:06:28  

Něco podobného také je, když člověk vyfotí něco "vážnějšího", pár lidí to okomentuje, že fotka je dobrá, ale pak se budou se čtyřiceti dalšími rozplývat nad cvakem roztomilého koťátka, že naprosto skvělá momentka.

Narazil jsem i na problém, že si lidé fotografií moc neváží, a i když jím dáte zdarma profi fotografie, tak stejně si ponechají na webové prezentaci podniku své amatérské snímky např. z mobilu. Ze zdvořilosti sice poděkují, ale fotografie vůbec nevyužívají.

Zmíněný fotograf k pořízeni uvedené fotografie ND filtr vůbec nepotřeboval, vlastně ani nevím, k čemu jej tam chtěl použít (leda rozhýbat/rozmazat mraky, což by na zatažené obloze vypadalo ještě více zataženě). Na druhou stranu, je to jeho první fotka ND filtrem, takže chyby jsou na místě. Je však pravda, že má dobré vybavení, ale zdá se nerozumí jeho optimálnímu použití.

• Pauleo
        Pauleo, 15.10.17 19:04:07  

Jo tohle je přesně věc, která mi u tohoto snímku vrtala hlavou, a sice k čemu ten filtr přispěl, kromě vystoupení hromady šumu.

• ferenze113
    ferenze113, 26.9.17 11:43:49  

Dámy a pánové fotografové, musím se s vámi podělit o krásné pohledy + samozřejmě získané fotografie, když jsem o víkendu navštívil pražskou botanickou, zde fotky: https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/botanicka-zahrada-praha/314 Máte nějaké rady nebo tipy co zlepšit? :)

• Doctor.Bolito
      Doctor.Bolito, 26.9.17 20:22:51  

Více bych vtáhl do děje. Klidně záběry níže mezi florou, detaily květin za pomocí co největšího přiblížení (a co nejnižší clony.. v režimu A) a kontrastní pozadí, aby nezanikla (hodí se opět spíše z podhledu).

• alzbeta1970
    alzbeta1970, 7.9.17 15:30:47  

Dle čeho byste si vybrali svatebního fotografa? Přemýšlíme o http://www.fotojursa.cz/new/1K-svatebni-fotograf-brno . Ale jen z fotek nepoznám podle mě jaký je no. Recenze je jedna věc, ale vybíráte si dle fotek, co má fotograf na webu? Nebo dle čeho?

• Codex
      Codex, 7.9.17 19:57:02  

líbí se vám o něj fotky? Mě třeba ne

• Codex
    Codex, 24.8.17 05:17:35  

ahojky, nemáte představu, kolik bych za tenhle přístroj mohla požadovat? https://foto.bazos.cz/inzerat/78277982/Prodam-analogovou-zrcadlovku-Pentax-MZ-30.php

• vertatp
      vertatp, 29.8.17 18:09:06  

na Amazonu se dá najít to Pentax tělo s původním objektivem za 80 $ a podobná Sigma za 25 £... což dělá přibližně 2500 Kč... ale nedělal bych si moc iluze, že se do toho někdo pohrne... znalejší nechť mě případně opraví :2: