Vše o fotografování

Správci: vlocka5555 (hlavní)
Pojďme se bavit o všem co souvisí s fotografováním - o technice a kompozici, o úpravě fotografií... o vlastních či cizích fotografiích, které se vám líbí..
o fotoaparátech a technických novinkách.. Začínáte nebo jste pokročilí? Všichni jste vítáni..
Dobré stránky s radami: http://www.fotoroman.cz http://www.digimanie.cz http://www.fotoradce.cz
Místo pro publikování fotografií: http://www.rajce.idnes.cz http://deviantart.com
probíhající fotosoutěže:
http://www.foto-souteze.cz/
Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!
Tak nevím jestli to je úspěch nebo neúspěch. Spíš to druhé.
Fotím na Nikon. To samo o sobě má nevýhodu v tom, že většina starých ručních objektivů má na nekonečno ohniskovou vzdálenost příruby (https://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance)kratší, než je vzdálenost senzoru u Nikonu (46.50 mm). Často jen o 1 mm, ale to stačí k tomu aby byly objektivy s redukcí krátkozraké. Makro se fotit dá, ale na dálku to nezaostří.
Našel jsem si na netu jednu 50 mm Yashicu (Contax C/Y bajonet) s velmi dobrým hodnocením optických vlastností bratru za 490 Kč a zkusil jsem k ní koupit bajonet Nikon F z Číny pro výměnu za Contax C/Y. Příruba přišla ale pasovala jen trochu :1: . 2 díry ze 4, žádné udělátka na uchycení otvírání clony. Dost jsem si s tím nahrál, ale nakonec clona chodí i páčka, pomocí které Nikon čte její polohu. Nasadil jsem to a ostří na nekonečno a cloní. Jen je tu zásadní problém - největší clonové číslo je na opačné straně než to má Nikon - takže clonu 16 čte jako 2 a naopak. :10: :7: :1: Takže režim s prioritou clony se nedá použít. Jen manuál. Není to úplně to co jsem chtěl.
Nám už na cestě další skládačku, tak jsem zvědav. :15:Tak "už" jsem dal dsohromady ten Vivitar 28mm/f2. Koupil jsem ho s plísní a slepenou clonou, ale bez škrábanečku. Problém byl už u rozebírání. Některé šroubky a závity byly lepené a musel jsem použít mikrovlnku pro rozehřátí. Ještě předtím jsem ovšem v šroubcích ukroutil špičky 2 malých křížáků. A tak jsem zjistil, že existují šroubky a jim příslušné štoubováky podle JIS (Japan Industrial standard) Koupil jsem si tedy v Japonsku přes Ebay sadu s JIS00, který mi vzhovoval. Blahořečil jsem jej už mnohokrát. Vyčištění a sterilizace čelní čočky nebyl až takový problém - izopropyl aklohol 70% čistí a sterilizuje současně. Odmaštění lamel byl trochu větší ořech, ale pomocí špilek do uší s toluénem se to povedlo. Vyčistit všechny závity a znova namazat (doporučuje se na fórech bílá vazelina, ale použil jsem teflonovou,) taky celkem šlo. Opravdu po mnoha pokusech a nezdarech jsem to správně složil dohromady, nic nikde nenaráží, nedrhne, clona pracuje a ostří to. (ladění ostření na nekonečno byla chuťovka) Nakonec spokojenost. Ovšem kdybych ten čas věnoval výdělečné činnosti, tak jsem si mohl koupit nový Planar od Zeisse. :1: :1: Ale ten pocit je k nezaplacení...
Jste členy nějaké (non-internetové) foto-komunity či foto-kroužku? Zajímalo by mě, jak moc časté může být v praxi takové sdružování a předávání vědomostí čistě na přátelské bázi (tedy žádné profesionální workshopy a kurzy).
Já jsem už dlouho tady-je to super,jsou tu i profíci,i začínající fotografové.
http://pentaxfriends.eu/viewforum.php?f=45
Je to skvělé fórum,hodně poradí,nikdo se nevyvyšuje....
Je tu sice zcela mrtvo, ale zkusím dotaz.
Mám zálusk na starý Arsat H 1.4/50, ale cena není úplně malá (asi 5 000) a je uvnitř plný prachu a celkem vypadá zanedbaně celý, ale optika porýpaná není. Neznáte nějakého šikovného foto-mechanika, který by mi z toho udělal leštěnku?
Jsem skoro rozhodnutý do toho jít sám, ale nevím jestli tam nejsou nějaké složitosti, třeba jako u Flektogonu 35mm f/2,4, kde je samostatně centrovaný přední členExistují přímo servisy foto a optiky, ale osobní zkušenosti s nimi nemám. Asi bych několik z nich obvolal a zeptal se, jestli by takovou zakázku vzali.
Opravoval jsem zatím dva objektivy, ale dělal jsem to sám - první byl Minolta AF 70-210/4 a druhý Minolta AF 50/1.7. Pevná padesátka je relativně jednoduchá, protože má málo členů a je bez zoom mechanismu. Teleobjektiv s konstantní světelností byl horší, protože měl čočky pochybující se proti sobě uvnitř sofistikovaného barelu, který se pracně sestavoval a bylo také nutné uvolnit kroužek se závity zajištěnými lepidlem. Na usazení trnu pro pohyb clony je rovněž potřeba několik pokusů, protože se jej většinou nedaří usadit napoprvé.
Nevím, jak moc jste šikovný v rozebíráni precizní mechaniky, tak těžko doporučit. Žádná kosmická věda by to být neměla, ale pokud si věci běžné neopravujte, tak hrozí, že poztrácíte malé díly nebo to nesložíte správně. Pozor také, aby se Vám čisticí roztok nenasál do vzduchových mezer mezi dvojitými čočkami.Po čistění optika vypadala takto:
https://www.imgup.cz/images/2017/12/29/minolta.jpgMoc děkuji za reakci a informace. Ten váš objektiv po čištění vypadá skvěle.
Jaký čistící roztok jste použil? A kdybyste mohl něco málo napsat k čištění (stačí jedné plochy), budu také moc rád.Čisticích roztoků existuje vícero, jejich hlavní předností by mělo být to, že nezanechávají šmouhy, ale dobré zkušenosti s nimi nemám. Bez ohledu na deklarované parametry roztoku tam sotva viditelné šmouhy stejně najdu. Prvotní čistění tedy mohu provést roztokem (mastnota, připečená špína), ale finální dělám na sucho. Například ve fotopotřebách můžete koupit populární set dvou úterek Green Clean wet+dry. Celý proces čistění je dobré provádět v chirurgických rukavicích.
Na suché čistění rád používám hadříky na brýle z mikrovlákna, ale v praxi jsem narazil na to, že některé hadříky jsou na omak kluzké a čistí hůře. Jiné jsou na omak trochu lepkavé a ty čistí dobře. Je zde však jisté riziko, že hadřík může být kontaminovaný abrazivním prachem, který zanechá škrábanec. Hadříky s garancí čistoty existují, ale tak dobře nečistí nebo se špatně shání.
V případě starých sovětských objektivů také můžete narazit na časem zatuhlé/vyschlé mazivo a zasekávájící se lamely clony (hrubé hrany lamel). Objektiv pak bude nutné znovu namazat a opravit clonu. Svou Minoltu jsem rozebíral kvůli vypadlým šroubkům a nasátému prachu. Vypadlé šroubky chrastily uvnitř objektivu, zapadávaly do zoom mechanismu a plandalo kolečko zoomu. Prachové těsnění se začalo drolit, což samo generovalo prachové částice a zároveň propouštělo prach z okolí.
Zdravím,
Neporadili byste, jakou má asi tak cenu?
https://foto.bazos.cz/inzerat/80795362/Prodam-ZENIT-Automat.phpAhoj, chci doporučit na základě osobní zkušenosti tento kurz fotografování : http://www.perfectuni.cz/foto-a-design/91-kurz-fotografovani-pro-zacatecniky-a-mirne-pokrocile.html
Phew! Už nikdy nebudu fotit svatby...stačilo poprvé a naposledy :) Ale byli na mě hodní :)
Ale nebyl bych to já, abych nepřidal nějaké to rýpnutí. Na facebooku se mi odkudsi vynořila diskuze o fotografii. Jeden človíček tam předhodil ukázku svého využití silného ND filtru. Já se na tu fotografii zadíval a nedalo mi to, udělat si vlastní rozbor. Tohle je ta fotka:
//c1.staticflickr.com/1/305/32617445901_9f5db21c56_h.jpg
Ukázalo se, že ten človíček měl krásnou zrcadlovku vyšší třídy. Na ten kopec se navíc pravděpodobně tahal s několik kil těžkým stativem. Pak v tom šeru nasadil silný filtr omezující přístup světla a podexponoval snímek. To se pravděpodobně pokusil kompenzovat až na počítači za cenu šumu a to jen částečně. Voilá - po vší té investici (časové, fyzické ba i finanční) dostal snímek, který by pravděpodobně získal ze stejného místa v podobné kvalitě z lepšího mobilu bez stativu. Následně to vystaví jako povedený snímek a dostane na flickru přes 40 "liků", i když tam má exif.
Někdy mi ten svět přijde vskutku bláznivý...Něco podobného také je, když člověk vyfotí něco "vážnějšího", pár lidí to okomentuje, že fotka je dobrá, ale pak se budou se čtyřiceti dalšími rozplývat nad cvakem roztomilého koťátka, že naprosto skvělá momentka.
Narazil jsem i na problém, že si lidé fotografií moc neváží, a i když jím dáte zdarma profi fotografie, tak stejně si ponechají na webové prezentaci podniku své amatérské snímky např. z mobilu. Ze zdvořilosti sice poděkují, ale fotografie vůbec nevyužívají.
Zmíněný fotograf k pořízeni uvedené fotografie ND filtr vůbec nepotřeboval, vlastně ani nevím, k čemu jej tam chtěl použít (leda rozhýbat/rozmazat mraky, což by na zatažené obloze vypadalo ještě více zataženě). Na druhou stranu, je to jeho první fotka ND filtrem, takže chyby jsou na místě. Je však pravda, že má dobré vybavení, ale zdá se nerozumí jeho optimálnímu použití.
Dámy a pánové fotografové, musím se s vámi podělit o krásné pohledy + samozřejmě získané fotografie, když jsem o víkendu navštívil pražskou botanickou, zde fotky: https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/botanicka-zahrada-praha/314 Máte nějaké rady nebo tipy co zlepšit? :)
Dle čeho byste si vybrali svatebního fotografa? Přemýšlíme o http://www.fotojursa.cz/new/1K-svatebni-fotograf-brno . Ale jen z fotek nepoznám podle mě jaký je no. Recenze je jedna věc, ale vybíráte si dle fotek, co má fotograf na webu? Nebo dle čeho?
ahojky, nemáte představu, kolik bych za tenhle přístroj mohla požadovat? https://foto.bazos.cz/inzerat/78277982/Prodam-analogovou-zrcadlovku-Pentax-MZ-30.php
Ahoj, chtěl bych nový objektiv na všechno, seťák mi nestačí.
cca 10-1000/1,4
clonění tak do 128, ultrazvukové AF, Quick-shift, bez aberace, zkreslení, difrakce, odlesků, vinětace, závoje, ostrý jako břitva-vždy, aby sel na konón, nikón, pentáx a ostatní, aby byl na full frame, nezničitelný, vážil kolem 300g, velikost pancake(palačinak- tak max 2cm)
.... joo a aby stál do 5tis kčTak už vím, že nechci dělat sportovního fotografa. Je to hrozná nuda. Jen si vezmete co nejlepší fototechniku (čím lepší, tím lepší snímky...u sportu platí skoro přímá úměra), nastavíte jí (teoreticky by stačilo najet kolečkem na režim sport) a cvakáte, doufajíc, že se před objektivem něco uděje.
No, panning je složitější (a kdo jej ovládá, má můj respekt), ale i to jde po čase ovládnout. :9:
Aby to nevypadalo jako planá písmenka, tak tady máte jeden nudný závod na kolech :)
https://goo.gl/photos/aZ1BadgTjhixzZQo7to je tím, že nemáte inspiraci.
Což o to, já taky tápu, ale od toho je kompozice, experimenty s expozicí...
Pamatuju si českého fotografa, fotil jakýsi cyklistický závod, sehnal majitelku rohového bytu s výhledem na zatáčku, kudy projížděli cyklisté, otevtřel obě okan každé v jednom rohu a vyfotil projíždějící cyklisty tím průhledemněkdy prostě stačí, nezaobírat se jenom hlavním tématem... a hned mám místo sportovní fotografie reklamní fotografii na mercedes benz :D
https://www.fotoaparat.cz/storage/pm/14/10/01/848559_fb0ac.jpgTak jako dobrej nápad, ale cyklistu prostě nejde vyfotit hezky. Vždycky to bude vypadat blbě. :14: :14:
Pch! Není pravda :)
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/18077439_10209378330995415_7433877484798701431_o.jpg?oh=f237deb18059176ca1649b73f49a529f&oe=59E00C7E
(Važ svá slova! :13: )
Inspirace je zapotřebí všude, o tom žádná. Ale když pominu detaily jako co se děje mimo závod (depo, diváci apod.), tak mě to moc neláká. Dám příklad v podobě toho cyklozávodu. Trať byla dlouhá zhruba kilometr, z toho polovina byla divácky i fotograficky nezajímavá. Když pominu, že tam minimálně každý desátý návštěvník fotil mobilem, kompaktem nebo natáčel si video na ty akční kamerky, tak jsem potkal jen během té chvilky, co jsem tam byl (tak cca 3/4 hodiny) asi 5-10 fotografů se solidní fototechnikou (lepší jak moje.)). Reálně jich tam mohl být víc jak dvojnásobek. Závod trval cca 3-4hodiny.
Za tu dobu se jistojiště už budou nudit a hledat všelijakou možnost jak oživit snímky. A i kdyby na nic nepřišli, stačí se podívat po okolí kde jsou ostatní fotografové...takže se chtě nechtě zároveň inspirují. A tak se často stane, že:
A) Člověk se rozhlédne po internetech a po chvilce hledání zjistí, že jeho úžasné originální snímky pořídil i někdo další a i kdyby ne...
B) ...tak se (v případě populárních akcí) ihned po internetech objeví tisíce snímků, v jejichž záplavě se dokáží lehce ztratit i ty skutečně povedené. Ono je to leckdy lidem vcelku jedno. Mě se dneska ozvala nějaká redaktorka místního plátku a chtěla použít mé fotky. Teď se nijak nechlubím, nic z toho nemám a ty fotky mi přijdou..no, technicky špatné ne, ale jinak relativně o ničem. Ale tohle mi jen potvrzuje, že lidem podobné snímky stačí. Věřím, že by se takhle člověk možná i mohl živit. Je to překvapivě snadné, ale fádní.
Zkrátka si myslím, že aby to člověka nějak naplňovalo, musí být skutečně zapálený fanoušek daného sportu.
Jinak podotýkám, že jsem celkově velmi kritický k fotografům a překvapuje mě, kdo všechno se tím živí. Třeba v případě svatebních fotografů (kterými tak trochu celkově opovrhuji) mě zaujalo jen 1-5% všech fotografů (vlastně konkrétně si vzpomínám na jediného). Ale to byl skutečně člověk na pravém místě. S drahou technikou, kterou uměl použít, a svěžími nápady (což je zrovna u svatební fotografie celkově problém).Já jen vim, že by mě nebavilo ani jedno, ani druhé, ale nikomu to neberu. Asi je to dost o nátuře. Tyhle obory nápad možná nepostrádají, ale málokdo ho asi hledá. Žádá se od něj hlavně nafotit a mít "běžné" výsledky, co kdyby se nápad nepovedl. A že dneska haldu lidí uspokojí nekvalitní fotky přes mobil není jen tady, to budeš mít všude, dokud lidi nebudou nároční, budou jim stačit nahodilé a nekvalitní cvakanice z mobilu. A ke svatbám, já jim to ani nezávidím, já bych nechtěl svatby fotit ani za zlaté prásko.