Léčivé bylinky

Správci: korloid (hlavní)
http://www.atlasrostlin.cz/
http://www.bylinymikes.cz/cz/atlas
http://botanika.wendys.cz/index.php/component/tags/tag/6-rostliny-lecive
https://nadeje-byliny.eu/module/herbal/list
https://hobby.idnes.cz/herbar.aspx
http://www.spektrumzdravi.cz/herbar-rostlin
https://www.bylinkovo.cz/herbare/herbar-bylinek/
http://rostliny.naturfoto.cz/
https://www.rozhlas.cz/rostliny/portal/
Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!
https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/clanek/kdyz-se-doma-misto-hadek-mlci-40297633
Zajímavý názor. Osobně dávám přednost zdrženlivosti tj.když vidím, že je někdo mentálně nevyrovnaný, poskytnu mu prostor a čas pro opětovné nabytí duševní a mentální rovnováhy. Navíc pro chudé romantiky, hledající zoufalé submisky je time out signálem, že hledají na nesprávném místě.Praktický objev dnešního léta: Zvládání horkých dnů pomáhá změna jídelníčku - vyřadila jsem maso a masné výrobky, zvýšila jsem příjem mléka a mléčných výrobů (Lipánek) a zařadila jsem konzervu Tresčí játra ve vlastní šťávě (tady u nás stojí krabička 50 korun a ještě se to blbě shání, nemají ji v každém obchodě). Baštím ji s rohlíkem, který si namáčím do té šťávy, a druhý den se nepotím a ta vedra mi i přes nadváhu nevadí. Jdou jíst i šproty a další mořské ryby a jejich konzervy. Podtrženo sečteno, zvýšený příjem rybího tuku skutečně pomáhá organismu vyrovnat se se sluneční zátěží. Ono je to známé už dlouhou dobu, ale většina těch jídelníčkových doporučení na mě nefunguje, tohle ale jo. Takže klasické maso pouze v zimě na zahřátí.♥
Z léčivých rostlin a nejen z nich se připravují homeopatické léky. Snažila jsem se najít diskuzi o homeopatii, a buď neumím hledat nebo tady na Diskutnících není.
Játra jakožto jeden z nejdůležitějších orgánů v těle je třeba opatrovat a hýčkat. Pokud člověk žádné problémy s játry nemá, stačí jim jednou za měsíc uvařit bylinkový čaj, ať už z jednotlivých bylinek či směsi. Pokud problémy jsou, je vhodné vařit čaj častěji a léčit. Nejšetrnějším léčivem jsou homeopatika. Na každého působí jiná, proto uvádím všechna, která jsem v dostupné literatuře našla.
bylinky na čaje
Ostropestřec mariánský, Smetanka lékařská (Pampeliška), Kopřiva dvoudomá, Řebříček obecný, Řepík lékařský, Heřmánek lékařský, Fenykl obecný, Čekanka obecná, Jablečník obecný, Benedikt lékařský (do směsi), Zeměžluč menší (do směsi), Plavuň vidlačka (pouze jako součást směsi), případně další bylinky dle osobní zkušenosti.
homeopatika
Carduus marianus (Ostropestřec), Taraxacum (Smetanka-Pampeliška), Lycopodium clavatum (Plavuň), Chelidonium majus, Berberis vulgaris, Natrum sulfuricum, Nux vomica, Bryonia, China, Echinacea, Magnesium phosphoricum, Mercurius dulcis, Sulfur, Colocynthis, Phosphor, Arsenicum, Mercurius, QuassiaProzatím mám dvě knížky, z kterých čerpám informace: ing. Jiří Janča Praktická homeopatie a Dr.Margery G.Blackieová Homeopatie - královská léčba. Královská proto, neboť dr. Blackieová radí britské královské rodině. Vzhledem k tomu, že stovka je číslo, které britské královny snadno dávají, asi na té homeopatii něco přece jen bude. A nejden jen o délku života, jde především o kvalitu tj.i při trojciferných narozeninách se pohybovat bez větších obtíží a být mentálně svěží. Proč se tedy nepřiučit. Samozřejmě nikomu neupírám právo být nemocen a nechat se léčit alopatickými lékaři. Každému podle jeho gusta, to moje je právě informovaný cukr čili homeopatické sacharózové kuličky. V Anglii mají samotnou sacharózu, v Německu rovněž, tady v Čechách máme jen kuličky sacharózy s monohydrátem laktózy nebo tabletky monohydrát laktózy s magnesium strearátem a buď s rýžovým škrobem nebo sodnou solí kroskarmelózy. Evidentně nejen dvojí kvalita potravin, ale i dvojí kvalita léčiv. Samozřejmě, kdo má zájem, může si nakoupit v zahraničí případně v českých pobočkách zahraničních společností. Máme Evropu bez hranic a internet taky funguje všude stejně.
Dneska se rozepíšu o nejdůležitější bylince pro ledviny. Celík zlatobýl (Solidago virgaurea) je důležité neplést si s ostatními druhy, které popisované účinky nemají. Celík zlatobýl pomáhá při všech nemocech ledvin a močového ústrojí, a také je bylinkou tonizační tj.posiluje tělo, prokrvuje všechny orgány a dodává tělu potřebnou energii. Používá se vršek kvetoucí natě, která obsahuje saponiny, celou řadu flavonoidů včetně rutinu, který je nezbytný pro správnou funkci cévních stěn čili pro celý organismus. Celík zlatobýl se nepije samotný, ale vždy ve směsi. Například ledvinová kůra podle ing. Jiřího Janči by měla obsahovat celík zlatobýl, přesličku rolní, truskavec - rdesno ptačí, rdesno blešník a vrbici bílou. Případně celík zlatobýl, řebříček, sušené fazolové lusky, mateřídouška tymián, květy černého bezu a fenyklová semínka. Z vlastních zkušeností mohu říci, že zlatobýl lze kombinovat s většinou bylinek, takže pokud chci jen čaj pro povzbuzení, mohu k němu přidat březový list, jitrocel, mátu a violku trojbarevnou. Ale vraťme se k ledvinám: Při akutních potížích ledvin je vhodné v jídelníčku omezit sůl a zcela vynechat dráždivá koření a naopak zařadit do jídelníčku čerstvou fenyklovou nať, červenou řepu, hlávkový salát, zelené fazolky, bílé zelí, čerstvou papriku, květák, bílou ředkev, černý rybíz, hroznové víno, citrony a višně. Kdo má rád koupele, jsou užitečné odvary z dubové kůry, z větviček smrku či thůje a ovesné slámy. A kdo se rád potí, ten si může namíchat čaj: celík zlatobýl, květ černého bezu, květ lípy, květ divizny a semínka kmínu.
V dnešní době je velmi oblíbená diagnoza diabetes druhého typu, kdy nám lékaři s radostí předepisují různé preparáty a diety, případně rovnou inzulín. když jsem přemýšlela, jak se tomu při preventivní prohlídce vyhnout, vzpomněla jsem si na oblíbenou bylinku, která by tohle měla řešit, a vyšlo to. Vaccinium myrtillus nebo Brusnice borůvka. Hladinu krevního cukru, ale neupravuje koláč s borůvkama, anýbrž čaj z listí. Neslazený. Stačilo pít tenhle čajík cca litr denně týden před odběrem krve, a jeden den před odběrem snížit krmnou dávku na minimum a žádný cukr, a paráda, hladina cukru v normě i podle zpřísněných laboratorních norem. Takže se pojďme na borůvku podívat podrobněji: "Černé jahody," píše Mattioli,"pojídají rádi rolníci, pastevci a děti a lesní ptáci. V některých místech dělají z černých jahod sirup, který prý má dobře činiti a prospívati žaludku, podobně jako sirup angreštový...". Plody borůvky jako léčivo byly známy již ve starověku. Ve středověku se začaly používat listy v čerstvém stavu. Šťáva měla prospívat proti shnilosti v ústech, smíšená s mlékem odnímala bolesti uší a činila krásnou pleť. Plody borůvky a borůvkové listy obsahují velké množství tříslovin, dále glukokininy, organické kyseliny, cukry a vitamíny. Borůvkové listy patří mezi nejdůležitější bylinky proti cukrovce a proti střevním kolikám. Proti průjmu a střevnímu kataru se podávají plody v nálevu. Zevně se používá odvar z listů k výplachům a dezinfekci ústní dutiny při zánětu dásní, a ke koupelím při kožních onemocněních. Borůvka je bylinka, která se může užívat i dlouhodobě.
Tak ještě si v létě vzpomenout a natrhat si listí borůvek a pak až dojde na kontrolu, tak se opíjet tímto čajem.
Ale jinak dík za tip.Buď tak anebo se dají koupit z netu (zadat do vyhledávače borůvkové listy a následně si vybrat obchodníka) či objednat v jakékoli prodejně se zdravou výživou - pokud je nemají rovnou už na prodejně. Dokonce i některé lékárny jsou schopny objednat a v přiměřeném čase dodat jakoukoliv léčivku či směs, tedy pokud se daná bylinka prodává.
Jaký smysl má léčit se jen před kontrolou? To jako bys dodržoval dopravní pravidla jenom kvůli policajtům.
Dost nebezpečné rozhodnutí.
Petrklíč neboli Prvosenka jarní (Primula veris) je vytrvalá bylinka s válcovitými, kořínky porostlými oddenky. Sbírají se květenství bez stonků v březnu, dubnu a květnu. Některé lékopisy uvádějí i sběr kořenů, ale protože je rostlina chráněná, je sběr kořenů ve volné přírodě zakázán. Od pradávných dob se uvádí v herbářích jako lék proti zahlenění a kašli. Kenipp navíc uvádí dobré zkušenosti při léčení revmatismu, nervových chorob a srdeční slabosti. Mattioliho herbář uvádí použití ke dně a proti ledvinovým a močovým kamenům, nervové choroby včetně posílení zraku, a také proti uštknutím štírů a žihadlům sršňů. Já osobně mám milou zkušenost při léčbě nespavosti. Nesmí se ovšem brát dlouhodobě, protože je lehce jedovatá, a při vyšších dávkách či dlouhodobém užívání působí žaludeční nevbolnosti až zvracení. Čerstvé rostliny mohou u alergických jedinců vyvolat puchýře a otoky. Prvosenka jarní obsahuje jedovatý saponin primulagenin (oddenky ho obsahují až pětkrát více než květy - i z tohoto důvodu jsou květy k léčení vhodnější), flavonoidní glykosidy primverin a primulaverin, stopy silice. Prvosenka je bylinka užívaná nejčastěji ve směsi podle druhu potíží.
A jelikož pomalu nastávají dlouhé zimní večery, přichází čas podumat, jakou bylinku si vysadím až jednou budu mít nějakou svou zahrádku. Začnu skalkou. Kolem skalky budou v trávě schovány cibulky jarních trvalek (sněženky, bledule, krokusy, ladoňky, narcisky, modřenec a tulipány), a na skalce samotné bude prostor pro léčivky. Největší stanoviště bude patřit mateřídoušce, ideálně té pravé, malinkaté, voňavé, léčivé, včeličkám chutnající. Sazeničky se dají nakoupit na různých místech podle toho, kdo kde bydlí, například tady je pár obchodů: https://www.levnerostliny.cz/products/materidouska-obecna-thymus-serpyllum/
http://www.zivebylinky.cz/cz-kategorie_422013-0-tymiany.html
https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/materidousky/?gclid=EAIaIQobChMI8rWtwo-23gIVhYjVCh0PkQ1iEAAYASAAEgJ5QfD_BwE
http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/vyhledavani/?dotaz=mate%C5%99%C3%ADdou%C5%A1ka&order_by=shoda&k%5B%5D=1&where=products&x=0&y=0A s jakými neduhy nám může mateřídouška pomoci?
Mateřídoušku (Thymus serpyllum) znali již staří Řekové a Římané. Používali ji stejně jako tymián (Thymus vulgaris), a ani jménem tyto dva druhy nerozlišovali. Med z mateřídoušky, která rostla v okolí Athén, byl prý velmi léčivý a měl silné antibakteriální účinky. Ve starověku jej používali k balzamování. Tymián byl též oblíbeným kuchyňským kořením stejně jako mateřídouška. Mattioli ji doporučoval přidávat čerstvou k masu a rybám podobně jako petržel. Ve středověku byla snítka mateřídoušky odznakem statečnosti a dámy ji připínaly na hruď svým rytířům. Ve staročeské pověře vystupuje mateřídouška ve službách lásky a na ochranu proti zlým duchům. Mateřídouška natrhaná na svátek Jana Křtitele na devíti mezích prý pomáhá proti očarování a chrání proti všelikým kouzlům."Mateřídouška ve víně vařená a pitá ženám pořádný jejich čas a očištění navracuje, dveře materníka otvírá, žene moč i ledvinný kámen, hojí vnitřní ranění, otvírá játra, plíce i slezinu a jest i vodnatelnosti požitečná,"píše doktor Mattioli."Mateřídouška v octě močená, potom vařená, s růžovým olejem smíchaná a na čelo přiložená odnímá ukrutnou a vzteklou bolest hlavy."
Nať mateřídoušky je silně aromatická. Obsahuje silici, hořčiny a třísloviny. Mateřídoušková silice a v ní thymol účinkuje proti plísním a jiným kožním onemocněním způsobeným mykózami. Nať mateřídoušky má příjemnou kořennou nahořklou chuť a je výborným prostředkem na odkašlávání.
Čaj: 3 lžičky řezané sušené natě přelijeme 1/4 litrem vařící vody a necháme 15 minut pařit. Scedíme a pijeme 2-3 šálky denně. Sladíme medem.
Odvar ve víně: 2 lžičky řezané sušené natě a 1/2 lžičky semene anýzu na 1/4 litru vína. Necháme přejít var a 15 minut ustát. Pijeme teplý, sladíme medem, při kataru průdušek, žaludečním kataru, žaludečních křečích, nervové slabosti, migréně, závratích, plynatosti, na pročištění krve, proti ledvinovým a močovým kamenům. Ruská lidové medicína je doporučuje při nachlazení, kašli, bolestech hlavy, revmatismu, proti žaludečním vředům a nespavosti.
Mazání: 30 gramů suché natě mateřídoušky a 20 gramů řezaného listu máty peprné naložíme do 1/2 litru kvalitního stolního oleje. Po 14 dnech slijeme, prolisujeme a používáme k masáži na prokrvení pokožky, proti bolestem v zádech, revmatismu a k celkovému posílení nervů.
Tolik k mateřídoušce autoři Eva Hoffmannová a F.S.Jebavý knihy Rostliny v domácí lékárně.Z knihy Léčivé rostliny autorského dua Richter-Severa:
Staří Egypťané používali tymiánovou silici k balzamování mrtvých. K léčebným účelům se sušená nať mateřídoušky používala stejně jako dnes tj.jako prostředek proti kašli, zahlenění a proti nadýmání.
Vedlejší účinky: Jde o poměrně silně účinnou silici, která může působit dráždivě na zažívací trakt, proto se dlouhodobé pití mateřídouškového čaje nedoporučuje.
A od Zdeňka Jaroše sešit Léčivé látky z rostlin se dozvíme:
Obsahové látky: silice se značným obsahem thymolu, třísloviny, hořčiny a flavony, z nichž nejvýznamnější je apigenin a luteolin. Thymol působí silně dezinfekčně, antisepticky, přitom jen málo místně dráždí a nemá účinek leptavý (na rozdíl od fenolu). Má naopak příznivé účinky dezodorační, protizápachové. Flavony apigenin a luteolin jsou shodné s flavony heřmánku pravého a zejména apigenin je považován za účinné spasmolytikum tlumící křeče hladkého svalstva vnitřních orgánů. Nálevy z mateřídoušky se mohou uplatnit zevně v obkladech a koupelích zejména při hnisavých kožních procesech a to například v kombinaci s květy heřmánku, s listy rozmarýnu a květech měsíčku. Jako nedůvěryhodné autor píše o možnostech při léčbě roztroušené sklerózy a bolestí trojklanného nervu.
A co si řekneme na závěr?
Lžička jemně řezaného sušeného tymiánu je součástí receptury na pravé znojemské okurky. ♥K těm sazeničkám...já si kdysi na zahrádku kupovala sazeničky mateřídoušky a vždy v zimě mi "odešly". Tak jsem si odkopla na louce a ta se hezky drží už spoustu let. Podobně jsem si pak pořídila medvědí česnek, plicník lékařský, prvosenku jarní :6:, nebo třeba kapradí. :2:
No jo, jenže když by si vzal každej kdo má zahrádku kousek, tak pro nás, co jsme zatím bez by na koukání nic nezbylo. Však si je taky Tami vědoma, že překročila zákon (prvosenka jarní je chráněná bylinka). Ale budu jí věřit, že jak píše, kus kytek nechala na původním stanovišti, takže se budou moci zase hezky rozrůst. A přírodě přibude nové stanoviště u Tami na zahrádce.
Jinak si myslím, že ono to je stejně sporný. Třeba konvalinky. Nesmí se vyrývat a vysadit třeba na zahradě. Ale proč? Jistě, ne aby někdo zpustošil komplet celý plac jejich výskytu. Pokud ale někdo /například já :8: / opatrně vyryje 2 rostliny, vysadí je doma, ty se rozrostou, udělal spíše dobrý skutek pro ty konvalinky!
Souhlas, u konvalinek by to taky mohlo fungovat, protože se také množí oddenky tj.na původním stanovišti by prázdné místo (které bys vytvořil a doplnil ho hlínou) obsadily oddenky původních a za tři roky by nikdo nepoznal, žes nějaké rostlinky uzmul. Nemám vlastní zkušenost, ale konvalinky se prý na zahradě špatně uchycují - musel bys jim najít koutek spíš ve stínu a s dostatečnou vlhkostí.
Komu se špatně uchycujou? :7: :14:
2 či 3 rostliny jsem před lety vysadil na slunném místě a za 3 roky plac cca 1 x 1 m porostlý nahusto konvalinkami, že jsou namačkané jak sardinky :14: Sucha,nesucha, roste to jak blázen. Prorůstaj i v drnu, nesekat to pořád, konvalinky by vytlačily trávu a už bysme za ty roky měli půl dvora konvalinek :15:
A vím o dalších lidech jinde co vysadili pár rostlinek a za 2-3 roky záhon konvalinek nahusto. Prvně jsem to viděl asi před 10 lety před jednou bytovkou v Chrudimi. Babka vysadila dvě a za pár let koberec z konvalinek.
Ale víš jak...většině nevyroste ani kopřiva, pokud by chtěli, poněvadž jdou na vše mc vědecky a to je totálně špatně :4: :15: Manželka říká, že já zasadit lopatu, vyroste mi buldozer :14: A proč? Protože se s ničím nepárám. Jáma-zasazení-zalití...a starej se rostlinko sama! :13:
Svízel. Bylinkou těchto dnů je svízel. Ideální pomocník při bolestech v krku - lze brát i jako prevenci nachlazení i jako prostředek léčivý. Z psychosomatiky lze jako doplněk k pití svízelového čaje při bolestech v krku doporučit v klidu se zamyslet se nad tím, co jsem chtěl(a), a o co jsem si nemohl(a) říct. Krk jakožto mluvidla vyjadřují naše touhy, přání a potřeby. A pokud tyto nesmíme vyslovit, objevují se potíže. Navíc pokud svou situaci nechápeme čili máme mentální zmatek, objevuje se i rýma, ale to už je na další bylinky. Svízelový čajík lze libovolně sladit ať už cukrem či medem. V tomto období se ještě dá najít i čerstvá svízel:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/25-bylina-svizel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniNa problémy rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu je ideální Mochna stříbrná Potentilla argentea, lidově zvaná Prdelník. Funguje na zvracení, způsobené podrážděním rovnovážného ústrojí díky cestování (kinetóza). S kytičkou mi seznámila třídní učitelka na základce, když viděla, že na mou úpornou kinetózu farmaceutické výrobky nezabírají. Dodnes ji používám a fakt funguje.:15: Vlastně ji používám na veškeré zvracení. Jediné, na které opravdu nezabírá je, když je někomu špatně z nadmíry alkoholu.
http://botanika.wendys.cz/index.php/14-herbar-rostlin/144-potentilla-argentea-mochna-stribrnaZdravím, zrovna jsem narazila na tento článek - https://www.eushops.cz/blog/pusobeni-bylinek-na-dusi - a velmi mě zaujal, tak bych se o něj ráda podělila. Jaké byliny doporučujete pro lepší náladu a celkové zklidnění? Četla jsem, že je dobrá meduňka, ale bojím se, aby mě moc neuspávala..
Máme ji mezi borůvkama a ne a ne se jí zbavit. Párkrát jsem ji zkoušel a nic moc teda. A na dobrou náladu? Meduňka? To čtu prvně...
Jinak si myslím, že na spánek je lepší třezalka než medunka.
Kdysi jsem v lékárně 2 x koupil třezalku v tabletách. Bílé,lesklé jakoby lentilky. Bez chemie, nenávykové. Byl jsem nadšen!!! Už jsem to tady kdysi popisoval. Bral jsem v 10 hod dopoledne 1, odpoledne tak ve 3 asi a 2 před spaním. Super spánek! Navozuje dobrou náladu, zklidňuje, ale netlumí pozornost. Spíše bych řekl že naopak. Vypadá to jako protimluv, ale opravdu takhle na mě fungovala. Byl jsem klidný, vyrovnaný, z každé maličkosti jsem měl výtlemy, na všechno pohotovou odpověď. Spánek jako nikdy před tím.
Tady na D mi kdosi na to napsal, že popisuju účinek marihuany :1: :1: Ne, popisoval jsem účinek třezalkových pastilek na mě :6:Jj, v příbaláku by to jistě bylo.
Jinak čerstvou třezalku jsem nikdy nezkoušel, tak nemám srovnání s meduňkou. Ta ale v čerstvém stavu na mě působí minimálně,skoro vůbec.Třezalka by se neměla používat také současně s antidepresivy a při jejím užívání se nesmí na sluníčko!
Jo, to věřím :2: Máš pravdu, radši to nejdřív zjistit a rovnou připsat, aby pak dotyčné neměl člověk na svědomí :15:
Tak jestli myslíš, že jsem si něco honem zjišťovala, tak jsi na omylu. Docela o této bylině dost vím, čaj jsem užívala při onkologické léčbě na doporučení lékaře. Pak jsem po letech s tím přestala, protože jsem kvůli arytmii začala brát warfarin a při tom se třezalka nesmí. Třezalková mast jako jediná pomohla kamarádce při atopickém akzemu. Tak asi tak.
Nic si nemyslím o tobě. Spíše jsem to myslel jako v tom mojim případě-po těch asi 15 letech, co jsem ji bral, mi vypadlo to o slunění...Takže si to radši zpětně připomenout, zjistit kontraidnikace. I když jak píšu-každý by si to měl zjistit sám a zařídit se podle sebe. Když mi někdo na něco cokoliv poradí, automaticky si to vyhledám a zjistím co a jak. No a já to holt asi beru tak, že to tak dělá každý :2:
Pozor,třezalka je navykova.Brat tři tydny a psk na 3 týdny zase vysadit.Je považována za prirodni antidepresivum.Syntézou se z ni dostavaji latky,ktere se pouzivaji v lékařství...takze,pozor s ni.Ma zklidňující účinky,zahani chmury,je výtečná pri zazivacich problémech....
Jak sám název napovídá, na dobrou náladu by měla být dobromysl. :4: Jinak máta, meduňka, levandule a jiné, které dotyčnému příjemně voní. Základ je sednout si s šálkem "čaje", zklidnit mysl a užívat si té vůně. Nebo podobně koupel.