Diskuze k aktuálním zprávám

Otevřená diskuze | Kategorie: Politika
mytomamejiste (2017-08-21 15:44:12)Krysa (2017-08-21 15:15:15)xroll (2017-08-21 15:13:35)Krush (2017-08-21 15:12:35)Braddock (2017-08-21 14:50:45)777_kolemjdouci (2017-08-21 13:20:03)Divobyj (2017-08-21 13:11:01)Potua (2017-08-21 13:06:25)norbertdick (2017-08-21 10:44:33)lamaalpaka (2017-08-21 10:22:45)dodeskaden (2017-08-21 10:07:46)Josef.z.hor (2017-08-21 10:01:11)James.Eyre (2017-08-20 23:55:54)komanc06 (2017-08-20 23:16:08)kocicakflekaty (2017-08-20 21:30:20)Balu11 (2017-08-20 20:53:41)obycejny.obcanaplatcedani (2017-08-20 20:17:57)klokan.Vendelin.u.D1 (2017-08-20 19:58:11)quashak (2017-08-20 17:48:47)martin253 (2017-08-20 16:16:59)ceska.chatra.XYX (2017-08-20 15:00:44)minoki (2017-08-20 14:31:12)zakletyprdvlucerne (2017-08-19 21:49:24)
Diskuze k aktuálním zprávám
Založeno: 8. 12. 2011 | Příspěvků: 78 067 | Členů: 77
Správci: dodeskaden (hlavní)

Je zde spousta fór a spousta lidí na nich, ale když to tak projdu, je to převážně u těch komunitních plácání o ničem, zdravení a loučení, různé hádky o kravinách, zajímavá témata se vytrácí, u těch tématických je zase většinou příliš konkrétně zamířeno jen na jedno téma. Spousta z nás na tento web "odněkud" přišla a byli jsme povětšinou zvyklí se vyjadřovat, diskutovat pod nějakými konkrétními články k něčemu, pojďme to tedy zase zkusit.

Každý může napsat nějaké nejlépe aktuální téma, které zrovna frčí a zajímá ho, nejlépe i s vložením odkazu na nějaký článek, který dotyčného zaujal, on i ostatní se následně mohou vyjadřovat k tomuto tématu, či přijít s dalším tématem.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Krush
    Krush, 21.8.17 15:12:34  

Dodeskaden: https://www.diskutnici.cz/forum/1661-diskuze-k-aktualnim-zpravam/post/85035

To jsi nepochopila, o čem píšu - ve stanu se stalo něco, kvůli čemu ho museli rychle, možná v panice, opustit, někteří si nestihli vzít pořádné oblečení a boty - od stanu k lesu už šli v klidu, neutíkali. O stopách se normálně píše ve zprávě, citované v těch lincích, co jsem sem dával - dokonce tam někde jsou i jejich fotky. A že po opuštění stanu byli někteří bez bot (někteří je naopak měli) a přitom podle stop normálně šli, neutíkali, o tom to právě je - k něčemu došlo ve stanu, kvůli něčemu šli k lesu a kvůli něčemu se z lesa nemohli vrátit ke stanu - příčina těchhle tří záležitostí může, ale nemusí být tatáž. A dost těžko si představit, že příčnou všech tří dějů může být medvěd.

Navíc - medvěd se probudí, je vyhladovělý a kvůli tomu dokonce zaútočí na stan s lidmi - a všechna těla se najdou bez jakýchkoliv známek toho, že by medvěd jejich tkáně žral? Stan není zničený natolik, aby se z toho dalo usuzovat, že se v něm poté, co ho opustili, snažil dostat k jejich zásobám? To přece nedává smysl. Navíc pokud by šlo o medvěda, byly by tam stopy po zápasu. V tom třetím linku je řada hypotéz, co mohlo být příčinou - od pravděpodobných po velmi kuriozní. Medvěd tam vůbec uvedený není.

• 58ne-4.l
    58ne-4.l, 21.8.17 13:35:33  

Dnešní problematika kolem Gerharda Schrödera spočívá v tom, že velmi rychle začal vyhodnocovat své politické znalosti jako lobbista. Většinou se vychází z toho, že vysloužilý špičkový politik absolvuje nejdříve jakousi karenční dobu, půl roku či rok, než začne svých vědomostí využívat. U Gerharda Schroedera šlo o dny. A je také zřejmé, že jako lobbista vkročil na pole, které si již jako kancléř připravoval.

Pokračuje také ve svém skluzu k autoritářským režimům – Rusku a Číně. Dodnes známou anekdotou ze života Gerharda Schrödera je jeho průpovídka, že Putin je „lupenreiner Demokrat” čili v češtině něco jako „křišťálově čistý demokrat”. Putin mu nabídl pozici v Gazpromu, Schröder ji podle vlastního svědectví nejdříve odmítl, ale brzy přijal. Stává se lobbistou v řadě firem, například v nakladatelství Ringier (u nás známé jako nakladatelství privatizující české noviny), ale hlavně v plynovodu Nordstream, ruské státní firmě, která je nasazena jako vlivová páka zasahující i do Evropské unie. Je to hlavně proto, že obchází baltské státy a Polsko.
    ...
    http://denikreferendum.cz/clanek/25884-z-politika-lobbistou

• Krysa
    Krysa, 21.8.17 10:49:16  

:1: Dneska jsme začali zvesela.. Zajcev dokázal trefit veverku do oka brokovnicí? :15: :14: Nic proti jeho profesionalitě, ale tohle je i na mě moc.

• Krysa
      Krysa, 21.8.17 10:50:26  

Možná je to myšleno, že jí trefil do oka a taky všude jinde..

• xroll
        xroll, 21.8.17 11:24:37  

Nebo možná překladatel nerozumí zbraním. Myslím, že malej kluk by asi nedostal od dědy brokovnici, ale spíš malorážku.

• Krysa
          Krysa, 21.8.17 11:31:18  

Taky to vidím na špatnej překlad. Ani si neumim u takovýho skrčka představit, jak by takovej výstřel z brokovnice ustál. :1: Možná trefil druhou ránou do oka dědka, co stál za ním.. :15:

• xroll
            xroll, 21.8.17 11:43:40  

Na téma zpětného rázu dlouhých zbraní je možno na internetu nalézt spoustu veselých videí.

• Krysa
              Krysa, 21.8.17 12:23:17  

Já mám někde sebe z Kanady s winchestrovkou.. Chvíli jsem byla přesvědčená, že budu potřebovat nový zuby. :1: :1:

• xroll
                xroll, 21.8.17 12:40:46  

Ze mě si udělali srandu a dali mi do ruky dvojku, která měla závadu a spouštěla z obou hlavní najednou. I když mám metrák a ustál jsem to, měl jsem dost práce se tvářit že mám rameno v pohodě.

• Krysa
                  Krysa, 21.8.17 12:48:56  

:1: :1: :1: kamarádi..

• dodeskaden
    dodeskaden, 20.8.17 19:33:32  

Další historická vsuvka - tentokrát vzpomínky jedné obyčejné rodiny na okupaci Československa v srpnu 1968, tak pište k tématu!:6:

Okupace zhatila Malinovým podzimní dovolenou v Bulharsku. Letecký zájezd se nekonal, cestovka jim nabídla, aby se vydali vlakem do Rumunska. „Maďarští železničáři nám cestou házeli křídy, drželi s námi,“ pamatuje si Petr Malina, který během zastávek na nádražích psal protisovětská hesla a maloval posměšné kresby na vagony. „V Rumunsku jsme ukazovali fotky z Prahy, místní nám říkali, že se stydí. I když právě Rumuni se na okupaci nepodíleli.“
    Malinovi své dceři i vnoučatům mnohokrát vyprávěli, jak prožívali srpnové dny i co okupace znamenala pro Československo. „Stejně jako mně vyprávěli naši o osmačtyřicátém - ne tak, jak jsme se to učili ve škole. Myslím, že se o tomto období ve školách málo mluví i dnes, připadá mi důležitější než pravěk,“ míní Helena Malinová. „Zasloužila by si pozornost, aby se už nemohla opakovat,“ uzavírá.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/21-srpna-1968-srpen-okupace-sovetsky-svaz-sssr-varsavska-smlouva-armada-ceskoslovensko-rozhlas-ipk-/domaci.aspx?c=A170816_115851_domaci_lpo

• kocicakflekaty
      kocicakflekaty, 20.8.17 19:53:08  

bylo mi 13 a půl a byl jsem se skautama na táboře u Rumburka.

• MODRATKO
      MODRATKO, 20.8.17 21:43:17  

V té souvislosti se mi vybaví 2 lidé : náš soused z chalupy, kde jsme byly s mamkou, babičkou a sestrami...přišel k nám se slovy: "vemte děti a babičku a pojďte k nám...kdoví, co se bude dít..". A taky třídní učitelka, co na nás řvala, proč jsme nepřinesli nasušené byliny, které jsme měli za povinnost přes prázdniny nasbírat..sušené malinové listí zůstalo zapomento někde na půdě, když pro nás táta přijel.

• MODRATKO
        MODRATKO, 20.8.17 22:34:12  

Dneska jsem v televizi viděla archivní záznam z odletu posledního sovětského vojáka generála Vorobjova...salutuje a v ruce třímá obrovský pugét..kdopak mu ho asi dal? :11:
        Generál po odchodu z armády vstoupil do politiky...kandidoval do Dumy za Demokratickou stranu, později za Svaz pravicových sil.
        Ach jo.

• dodeskaden
        dodeskaden, 21.8.17 01:35:46  

No, já jsem byla také už dítko školou povinné, ale nepamatuju si nic - jenom jsem si všimla nápisů na zdech, ale nechápala jsem souvislosti. Rodiče se o tom s námi nikdy nebavili a ani já jsem se jich na to později neptala... To mě dodneška mrzí, myslím že táta by se o tom rád býval rozpovídal, kdyby věděl, že mě to zajímá, ale už je bohužel pozdě...

• Josef.z.hor
          Josef.z.hor, 21.8.17 09:37:39  

To je škoda. Protože právě to ti schází abys byla objektivní.

• mytomamejiste
          mytomamejiste, 21.8.17 10:14:41  

To je pro mne nepředstavitelné - že rodiče nevědí co jejich dítě zajímá. :8: Že dítě ani z náznaků netuší nic o smýšlení svých rodičů. :8:
          Můj syn se v tom roce stal školákem, ale už znal písmenka a čmáral na zdi:JUF ICASUR

• vitasek3
      vitasek3, 20.8.17 22:52:45  

Interesantní je to, že značnou část těch srpnových vlastneců tvořili komunisté. Hodně jich taky emigrovalo. Nikoliv do pravověrných států jako bylo Rumunsko a Jugoslávie, ale přímo na Západ ke kapitalistům.

Trochu to připomíná dnešní vlnu muslimských migrantů, kteří taky z muslimského světa prchají na agnostický Západ. Někteří se i na Západě rozhodi pokračovat v boji proti Satanovi, ale jsou to jen jednotlivci či skupinky. Však taky většina Cechů, kteří emigrovali po roce 89 se na Západě nevěnovala teroristické činnosti, ale asimilovali se na konsumní systém.

• Krush
        Krush, 21.8.17 00:30:34  

No jistě, svaté texty islámu nepřikazují, aby každý muslim trestal urážky islámu svými skutky - to jen ti, kteří toho jsou schopni. Všichni praktikující muslimové ovšem musejí dodržovat šaríu a např. k ženám se chovat tak, jak to Korán a Hadísy předepisují.

• Potua
        Potua, 21.8.17 08:52:54  

Ježkovy zraky,to jsou srovnání..
        Vpuštění do jakékoliv západní země nebylo zdaleka automatické!Žadatele si napřed řádně proklepli a žádný frustrovaný našinec se nestal teroristou.

• vitasek3
          vitasek3, 21.8.17 09:23:02  

https://archiv.ihned.cz/c1-39201930-3-cervna-1983

Za normalizace jsem jednou potkal postaršího muže. Zil sám, manželka mu zemřela, syn emigroval do NSR, kde se oženil s jinou emigrantkou a oba se pak dali k teroristům, asi z těch Rudých brigád. Byli chyceni, dostali doživotí a jejich dítě se octlo v klášterním sirotčinci. Každý rok přišla tomu dědovi fotografie jeho vnoučete.

• Loretta
            Loretta, 21.8.17 09:50:59  

Skutecni exoti, naprosta vetsina emigrantu se soustredila na to, aby si vybudovali existenci a nasetrili si nejake penize , ponevadz jim nikdo nic nedal , politicka cinnost jim byla zapovezena.

• dodeskaden
              dodeskaden, 21.8.17 10:07:45  

Ovšem ti, co emigrovali až koncem 70./začátkem 80. let, to už byli většinou taky "ekonomičtí" migranti, kteří se prezentovali jako političtí, ale jen co získali azyl, plně využívali štědrý sociální systém, který na západě existoval, aniž by do něho nějak přispívali - zrovna tak jako současní migranti...

• lamaalpaka
                lamaalpaka, 21.8.17 10:13:49  

Cože? Pan Robejšek emigroval v 70.letech a vybudoval si svou pílí dobrou existenci (musel dokonce znovu studovat, nebylo mu uznáno studium VŠ v Praze).

• Loretta
                Loretta, 21.8.17 10:28:04  

To neni zas tak az pravda, spousta lidi byla perzekvovana a pri prvni prilezitosti, ktera se jim naskytla, vzali roha. Nebyl kazdy Navratilova, lidi utikali, protoze meli komunistu po krk, vsichni museli neco obetovat, museli si taky vybudovat nejakou existenci, aby meli z ceho zit, nikdo jim toho moc nedal, nikdo se neptal, jestli maji hlad, nebo jestli jejich deti umi cizi rec. Kazda emigrace byla svym zpusobem tezka, navrat nebyl mozny, jelikoz byli vsichni odsouzeni a ta nezbyvalo , nez slapat dal.Zas tak velike socialni vymozenosti nebyly, pojisteni v nezamestnannosti ev spouset zemi nebylo, prisel jsi o praci, jdi delat to, co se naskyta, diplomy ve spouste zemi neuznavali, ukaz, platilo nejdriv ukaz, co umis.. lekari napr. museli delat nejen nostrifikaci, ale zacit museli maturitou, neplatilo zadne mam ji, nebo mam UK.. kdo chtel odejit z jen ekonomickych duvodu, musel si to poradne rozmyslet ponevadz podminky nebyly nijak ruzove. V prvni rade se nemohl po nezdarenem pokusu vratit domu! Vyzadovalo to odvahu spalit za sebou vsechny mosty! Zadna emigrace nebyla legrace, nybrz vazna vec!

• vitasek3
                  vitasek3, 21.8.17 11:21:13  

Byl o tom film od Kohouta: Konec velkých prázdnin. Byly tam akorát poměry v tom utečeneckém hotelu, nic povznášejícího. Jenže ti, kteří dostali asyl a odjeli za moře, neměli taky na růžích ustláno. V Rakousku byli ještě v Evropě, za mořem byl úplně jiný svět. Třebas v tom filmu Nesnesitelná lehkost bytí, kde hrál roli emigranta ten Landovský.

• Loretta
                    Loretta, 21.8.17 11:53:38  

Kohout byl prominent, podle toho se s nim i zachazelo, Landovsky podobne, nakonec Viden byla hodne blizko a zvyklosti podobne. Landovsky hral i v jinych filmech ceskych emigrantskych rezizeru. Jinak umelci na tom prilis dobre nebyli, casto museli delat vselijakou jinou praci , aby se vubec uzivili. Nejlepe na tom byli emigranti z technickym zamerenim. Obstali ti, kteri meli pevne nervy a byli ochotni vzit kazdou praci.

• Potua
                      Potua, 21.8.17 12:33:20  

Souhlas.Obstáli pracovití a slušní lidé.

• vitasek3
                vitasek3, 21.8.17 11:45:24  

Moje spolupracovnice z práce prchla přes Jugoslávii do Kanady na konci 80.let. Po převratu jsem se setkali. Měla nárok na dávky, na podporu atd., ale sehnala si zaměstnání na universitě, sice málo placené, ale kvůli tomu o ty dávky přišla. Nešlo o trvalý pracovní poměr, ale poté co skončil, neměla velký problém sehnat jiné místo. Při vstupních pohovorech všude brali za sympatické to, že se dávek vzdala i když volila nejistotu.
                Sama měla zkušenost, že podpora v nezaměstnanosti se považuje za normál, ovšem poté co skončí a žádá se o sociální podporu, pak člověk automaticky spadne do kategorie lidí, kteří jsou vnímáni jako u nás příživníci a jejich šance na pracovním trhu jsou pak špatné.
                Kanadský sociální systém je štědrý, ovšem zdaleka nepodporuje různé flákače a lenochy jak je tomu u nás. Společnost je tam jiná. Chcete-li půjčku, či se ucházíte o atraktivnější místo, potřebujete doporučení. A rodilí Kanadané vám jen tak takové doporučení nedají. Dbají o svou pověst. Uplně jiné poměry jako u nás.

• Loretta
                  Loretta, 21.8.17 12:03:45  

Od te doby se lecos zmenilo, zit ze socialni podpory uz neni nutne znamka neschopnosti. Kanada byla vystehovalecka zeme a byla na migranty pripravena, poskytovala proto podporu od sameho zacatku, takze se zajemci mohli nejprve naucit reci. Ne tak Evropa, reci se cesti emigranti ucili za pochodu, platili si kurzy sami a museli si k tomu vydelavat na zivobyti. Neovladat rec byl problem pri hledani zamestnani. Proto klobouk dolu pred lidmi, kteri nemeli zadne vzdelani a presto se probijeli, jak umeli. Neslo jen o jazyk, ale i o cizi zvyklosti, kde bylo mozno pekne narazit. Proto snad i dnesni cesti byvali emigranti nechapou , proc jsou v mnoha pripadech v domovine odsuzovani a tez nechapou, proc Evropa rozdava penize a nevyzaduje vlastne od nove prichozich nic, dokonce mohou zadatele o azyl jezdit domu na dovolenou. V drivejsich dobach, by je komunisti byli zavreli a hostitelska zeme by jim azyl odebrala. Osobne povazuji tvrdsi podminky za spravne, jinak se migranti nenauci si cizi zeme vazit.

• vitasek3
              vitasek3, 21.8.17 11:12:23  

Myslím si, že to je taky úmyslem dnešních migrantů z Arábie. Vybudovat si lepší existenci na Západě a splynout s tamními společenstvími. Nakolik se jim to podaří je ovšem otázkou. Také těm našim emigrantům se tam v globálu nevedlo přímo skvěle. Zvláště těm, kteří tam prchli v pozdním věku.
              Konec konců to můžeme sami posoudit z vývoje po roce 89. Ne všichni se úspěšně "transformovali". Na vyšší životní úroven se lehce zvyká, problém je přizpůsobit se jinému životnímu stylu. Právě ten jiný životní styl, který se i u nás zvolna prosazuje, v dnešní době způsobuje nostalgii po Východě. Po Rusku.

• Loretta
                Loretta, 21.8.17 12:32:31  

Nekteri urcite, pokud se ale skutecne neintegruji, nebo se Evropani nepomuslimsti, nedopadne to moc dobre. Maji velmi casto prehnane predstavy o blahobytu na zapade, nekteri ani nejsou zvykli pracovat, reklamuji uz kdyz maji rano vstavat v 7 ke snidani, kterou jim serviruji. Vetsina ceskych emigrantu musela zatnout zuby a slapat dal, navic se , jak je v nasich krajich zvykem, vzajemne podrazeli, misto aby si pomahali, oproti nam jsou Arabi na tom daleko lip, maji silne vyvinuty smysl pro pospolitost. Vsem dala emigrace nejakym zpusobem zabrat, prochazka rozkvetlou Moskvou to rozhodne nebyla.

• vitasek3
                  vitasek3, 21.8.17 13:33:48  

V práci jsem seděl se starším kolegou, který chtěl v roce 68 emigrovat, jeho manželka to ovšem odmítla a on byl po zbytek života z toho roztrpčený.
                  V emigraci by nehledal svobodu, ale blahobyt. Dost jsme se o tom přehadovali, já mu neustále namítal, že tam pečení holubi nepadají do huby jak si představoval. Já tam samozřejmě nikdy nebyl, ale s oblibou jsem četl příběhy německých emigrantů v Paříži jak je popsal Remarque. Mohlo to být dost podobné v případě českých emigrantů po Vítězném Unoru či srpnu 68. S takovou argumentací on nesouhlasil.
                  Po roce 90. jsem asi půl roku pracoval na Západě. Pokud se týče materiálních poměrů to bylo samozřejmě skvělé, byli tam výborní lidé, jenže jsem tam nebyl doma. Nedokážu si představit, že bych se odtamtud nemohl vrátit domů.

• Loretta
                    Loretta, 21.8.17 14:11:12  

Nekteri si skutecne velmi polepsili, ale pro vetsinu to byla hlavne vyzva, jestli se uplatni . Pro nektere to byla velmi tvrda zkusenost, pro jine zas prekvapeni, ze jsou stejne dobri, jako ti ze zapadu.Na sentimentalitu nebyl cas a energie, presto se vsem styskalo a styska. Kazdy emigrant ma vs obe touhu po zemi, kde se narodil a vyrostl , at rika, co chce. Zije li v cizine prilis dlouho, neni pak nikde opravdu doma. Zivot v cizine kazdeho zmeni, neni li kontinuita ve vztazich, dochazi k nedorozumeni, coz je trpka zkusenost. Vsichni emigranti maji trochu smutek v dusi, prisli o neco, co je pro druhe, kteri zustali doma, samozrejme. Aby emigrant prezil , musi se prinutit jinak premyslet a jednat. Je dobre mit penize, ale jeste dulezitejsi je mit blizke a pratele. Takze marnost nad marnost.

• Loretta
          Loretta, 21.8.17 09:52:58  

Frustrovani jedinci bud odesli do jine zeme, nebo spachali sebevrazdu. Je skutecne tristni, jake predstavy maji nekteri o tom, co obnasela emigrace.

• Loretta
        Loretta, 21.8.17 09:47:32  

Teroristicke cinnosti se venovali pouze estebaci, nasazeni komunisty na likvidaci emigrantu...nekomunistu.

• Josef.z.hor
          Josef.z.hor, 21.8.17 10:01:10  

To si skutečně myslíš? Nebo jsi tak naivní.

• Loretta
            Loretta, 21.8.17 10:31:29  

Ne, to vim.

• Puss
            Puss, 21.8.17 11:08:52  

Má pravdu Josefe. Ovšem pouze ty co byly hlasití a aktivní. Kapitán Minařík to jistí. :6:

• xroll
          xroll, 21.8.17 12:00:15  

Zní to neuvěřitelně, ale za každým teroristickým útokem stojí něčí tajné služby. A někdy to i zvrtají.
          https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=379781&sId=&mId=

• Potua
      Potua, 21.8.17 09:13:49  

Táhlo mi na dvacet a nikdy jsem necítila takovou sounáležitost se svými spoluobčany,jako tehdy.Kdepak by mě napadlo,že do roka bude mnohé jinak a že Palachova oběť nezburcuje ty,kterým byla určena.

• Josef.z.hor
      Josef.z.hor, 21.8.17 09:35:56  

Vše bylo jinak. Nic z toho nezdůvodní současný exces. Většina rozhodovala nad menšinou. Dnes je to obráceně. Minulost nás měla poučit a ne udělat špatně a svádět vše na minulost.

• Loretta
        Loretta, 21.8.17 10:35:20  

Vetsina nad mensinou? Naivita bude nejspis na vasi strane, nebot nerozhodovala vetsina, nybrz komunisticka strana a ta nebyla vetsinova. KSC byla vyberova organizace!

• vitasek3
          vitasek3, 21.8.17 11:14:08  

Dnes ovšem chce také většina vykořistovat menšinu. Jenže se jí to moc nedaří.

• Potua
            Potua, 21.8.17 12:37:07  

Copak existuje nějaká většina? :3:

• vitasek3
              vitasek3, 21.8.17 13:18:58  

Volební většina je jasná CSSD-Babiš-KDU.

• Potua
          Potua, 21.8.17 12:36:16  

Autoritativním režimům stačí ovládnutí silových složek.

• lamaalpaka
      lamaalpaka, 21.8.17 10:22:45  

Z té doby si hodně pamatuji. Stále jsme poslouchali rádio, v ulicích byly vtipné nápisy, směrovky zpět do Moskvy apod. Ve škole nám hodně vysvětlil náš třídní učitel, měli jsme ho na zeměpis a češtinu. Milovali jsme ho, a pro něj dělali sobotní brigády a pod.
      Vycházel časopis Tramp, a to byla studnice vtipů a přesných postřehů z té doby.

• vitasek3
        vitasek3, 21.8.17 11:29:34  

V červenci 68 jsem ukončil prázdninovou brigádu a za vydělané peníze jsem za 1100 Kcs koupil transistorák Dolly. Když jsem ho kupoval byl právě v televizi Causesku na státní návštěvě v Praze. Po 14 dnech přijeli Rusi a já s tím transistorákem chodil a poslouchal. Naši mě říkali at ho schovám, že mi ho seberou. Asi to byly jejich vzpomínky na válku.
        Za pár týdnů bylo po všem. Někdy okolo 28.října jsem jel na louku odvést kopku sena domů. Měli jsme doma záhumenkovou krávu. Otec ji chtěl dát na jatka, ale po příchodu těch Rusů se nevědělo co bude a ta kráva mohla představovat jakousi jistotu. Tak jsme ji měli ještě 4 roky.
        Když jsem jel pro to seno, měl jsem ten transistorák, v Praze probíhaly demonstrance studentů. Já měl za rok maturovat a nějak jsem si uvědomil, že je vše ztraceno. A na dlouho !

• Potua
          Potua, 21.8.17 12:40:38  

V Praze jsme měli Rusáky zakopané v Riegrových sadech hezky dlouho na očích.Jezdila jsem nedaleko s půlročním synkem.

• vitasek3
            vitasek3, 21.8.17 13:22:55  

Po prázdninách jsem pokračoval ve studiu, měli jsme každý týden výrobní praxi a vraceli se k olomouckému nádraží přes ulice, kde měli Rusové zaparkované své tanky. Chodníky a ulice byly jejich jakýmisi veřejnými záchody. Večer tam nesvítilo světlo, lidé se tam neodvažovali chodit. Báli se že je zastřelí, či že šlápnou do exkrementů.