Staré civilizace

Otevřená diskuze | Kategorie: Historie a vojenství
honzadusak (2018-05-27 08:53:46)kikinka (2018-05-26 01:34:44)777_kolemjdouci (2018-05-20 14:44:19)krudox (2018-04-08 12:35:40)xroll (2018-04-07 15:05:57)Antony52 (2018-03-27 06:36:26)Xashman (2018-02-21 20:40:08)Longnose190 (2017-09-27 08:39:57)DagdaAnu (2017-06-20 05:57:12)kiwiboy (2017-05-30 21:27:18)Alice.Belickova (2016-11-20 23:27:58)Johoney (2016-09-18 19:57:08)Martin (2016-05-18 19:52:07)
Staré civilizace
Založeno: 28. 11. 2011 | Příspěvků: 1 113 | Členů: 13
Správci: honzadusak (hlavní)

Neexistuje jediný správný zdroj, neexistuje jediná správná metoda, proto neexistuje ani jediný správný názor. To je podstata vědy.

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• krudox
    krudox, 26.3.18 18:23:54  

se starými civilizacemi to může anebo nemusí souviset, ale stejně se tu prd děje...
    https://www.youtube.com/watch?v=tcfyrqQ-4aI

• kikinka
      kikinka, 26.3.18 20:19:14  

Tak tyhle záhadné kruhy v obilí mi byly vždycky záhadou,...
      ,,,,dík :2:

• honzadusak
    honzadusak, 24.3.18 17:08:58  

Jedny z mých oblíbených stránek:
    Orientální institut chicagské univerzity.

Něco málo ke zkouknutí
    https://oi.uchicago.edu/sites/oi.uchicago.edu/files/uploads/managed/galleries/Oriental%20Institute%20Museum%20Timeline.pdf

• kikinka
    kikinka, 24.3.18 13:44:41  

Dobrý den.
    Pan správce byl tak hodný, dal mi odkaz, tak jsem si dovolila přidat do oblíbených a semtam eventuelně přispěji dle aktuální diskuze :2:

• krudox
      krudox, 24.3.18 13:50:54  

Ahoj :2:

• kikinka
        kikinka, 24.3.18 13:57:33  

Ahoj :4:
        Co tu všechno řešíte? :2:

• krudox
          krudox, 24.3.18 13:59:31  

moc se to tu nehýbe, ale jinak bohy, mimozemšťany a staré civilizace... :2:

• kikinka
            kikinka, 24.3.18 14:07:15  

Hm, tak téma zní zajímavě :2:
            A píšeš, že se to tu moc nehejbá, jo?
            Tak to rozhejbáme, co říkáš :4:
            Kam přijdu já, tam to vždycky ožije :1:

• krudox
              krudox, 24.3.18 14:39:08  

klidně, sice mám teď něco na práci, ale chvilkama nakouknu... :4:

• kikinka
                kikinka, 24.3.18 14:52:49  

Já taky jen semtam malý nákuk,... není čas :2:
                Tak hezkou sobotu a zatím pa :6: :4:
                Ráda jsem tě poznala :2:

• krudox
                  krudox, 24.3.18 15:03:44  

Ahoj, pěkný den :4:

• kikinka
                    kikinka, 24.3.18 15:04:45  

:6: :4:

• honzadusak
    honzadusak, 21.3.18 18:33:46  

Podíváme se na psychoaktivní látky u předkolumbovských kultur.
    Jedním z nejstarších, ne-li nejstarším zdrojem psychoaktivních látek byly kaktus peyotl a kaktus San Pedro. Oba obsahují meskalin.
    Tato droga byla požívána ve formě extraktu pouze kněžími, kteří stav po požití vysvětlovali jako komunikaci s božstvy. U močické civilizace, kterou tu několikrát zmiňuji byl požíván extrakt z kaktusu San Pedro. kaktus má zvláštní vzhled, na průřezu má tvar hvězdy. Tyto obrazy se našly i na reliéfech v Huaca de la Luna nedaleko města Trujillo v Peru.
    Pravděpodobně byl užíván kněžími kultu Ai Apaeca, močického boha stvořitele. Viz níže.

• honzadusak
      honzadusak, 21.3.18 18:59:14  

Ai Apaec byl považován za stvořitele lidí. Bral na sebe různé podoby, většinou však byl zobrazován jako antropomorfní bytost s kočičí tváří a tesáky, jak drží v jedné ruce obětní nůž tumi a v druhé ruce uťatou hlavu. Šlo tedy o mocné božstvo, kterému bylo nutno dávat lidské oběti, zejména, když hrozil jev El Niňo, který pustošil sídla.
      Oběti probíhaly tak, že obětovaní byli buď omámeni a podříznuti (močické osídlení v Tucume), případně svrženi ze skály. V lokalitě El Brujo (několik svatyní postavených kolem hory Cerro Blanco) byla nalezena zváštní anomálie. Do plazy, dvorany, zasahuje vysoký žulový výčnělek. Na plaze byly nalezeny hromady lidských kostí, všechno to byli muži nebo dospívající chlapci.
      Ukázalo se, že šlo o oběti, které byly ze skalního výčnělku vrhány dolů poté co byly obětovány nebo přímo vrženy dolů s tím, že zemřely při pádu. každopádně bylo nalezeno na plaze tolik ostatků, že se uvažuje o tom, že těla byla ponechána tak, jak dopadla, nebyla odnesena k pohřbení, minimálně ne hned.

• Antony52
        Antony52, 22.3.18 04:32:47  

Na druhé straně např. indičtí bhaktijogini žádné psychotropní látky neužívají. Satčí jim k tomu aby viděli bůžka kterého uctívají docela obyč. pitomá meditace o jeho jménu. I když je pravda že to prý trvá trochu déle.
        https://www.kalimandir.org/portfolio/kali-sri-ramakrishna/

Podobně jednají někteří křesťanští mystici, židodvští kabbalisté a podobná individua. :8:

• Antony52
        Antony52, 22.3.18 04:39:10  

Na druhé starně je ofšem pravda, že užívání drog bylo poměrně časté i ve středověké Evropě některýmy "čarodějnicemi".

• honzadusak
          honzadusak, 22.3.18 18:24:57  

U nich můžeme uvažovat i o eventuální otravu námelem z plísní pnapadeného žita. Alkaloidy z námelu se jen tak pečením chlebového těsta nezničí. Otrava je pak jednoduchá - přijdou i halucinace.

• Antony52
            Antony52, 22.3.18 19:25:16  

Také se hojně využíval ropuší jed (bufotenin), rulík a jiné chuťovčišky. :11:

• Antony52
            Antony52, 22.3.18 19:29:33  

Mimochodem, otrava námelem bývala velmi nepříjemná a měla často za následek gangrénu. Tedy poškození končentin a často končí smrtí.

• honzadusak
    honzadusak, 8.10.17 21:28:52  

A zítra se možná rozepíšu o oblíbené relikvii archeoastronautů - náhrobního kamene vládce Pakala z Palenque.

• krudox
      krudox, 8.10.17 21:40:56  

:2:

• honzadusak
      honzadusak, 9.10.17 19:51:53  

Nuže tedy, dejme si sem obrázek:
      https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/29/Pacal_the_Great_tomb_lid.svg

Je to vážně kosmonaut? Blbost!
      Důležité je, jak má být kámen interpretován. Nápisy po obvodu jsou z pohledu "astronauta" otočeny o 90°. Čili kámen by měl být čten postaven na kratší stranu.

Pak to, co je na obraze dává smysl. Musíme brát i v úvahu, že Mayům neříkala nic perspektiva, co se týče reliéfů a fresek.
      Vladař leží ve fetální poloze na oltáři. Na něm je symbol smrti, ale z těla vladaře zároveň vyrůstá kukuřičný stonek. Na obrazu je i dvouhlavý had. Toto svíže bývá spojováno s deštěm a na vrcholu stonku sedí pták, resp. mytologický tvor v podobě ptáka.

Co je tedy na obraze? Nic jiného, než vystoupení krále z podsvětí, kdy je král personifikován do podoby boha kukuřice.

Koneckonců s podobnou mytologií smrti a znovuzrození (coby božstva vegetace) můžeme vidět u civilizací na celém světě. Například egyptský bůh Usire má zelenou tvář, jako odkaz na znovuzrození, obnovu vegetace.

• honzadusak
    honzadusak, 8.10.17 21:28:10  

Jinak v tom článku mně zaujala jedna formulace:
    "Jedna z kamenných desek znázorňuje humanoidní postavu, která přebírá kukuřičný klas od dávného vládce. "

Jak to mám už jen z pohledu na videonáhled chápat? Mayský vládce předává emzákovi kukuřici? Nebo naopak? A hlavně, celý obraz se vymyká mayské ikonografii. Stačí si najít mayské reliéfy, tohle mi přijde jako práce zkušeného kameníka, ale amatéra co se znalostí Mayů týče.

• seth-mluvi
      seth-mluvi, 9.10.17 09:46:12  

No, na nějaký formulace jsem opatrný.
      Nedávno jsem viděl video, kde se vyjadřovali dva archeologové k nějakým hieroglyfům a každý tam vyčetl něco jinýho...

• seth-mluvi
    seth-mluvi, 6.10.17 07:30:44  

http://extrastory.cz/podivne-artefakty-z-mexika-ukazuji-mimozemstany-a-vesmirne-lode.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

• honzadusak
      honzadusak, 6.10.17 21:04:26  

Skupina badatelů prezentuje svůj názor. To dělal Däniken taky. Koneckonců, stačí se začíst do legend mesoamerických kultur a podívat se na jejich interpretaci. Krávovinu ohledně vysvětlení interpretace udělal už v 19.st. M. Waldeck, když stavbám Mayů přisuzoval egyptský nebo řecký vliv.

Lidstvo si může představit jako nadpřirozenou sílu cokoliv a kohokoliv, ale nechtěl bych do toho tahat Junga a jeho představy o náboženství. Podle mně jde na obraze o symbolické zobrazení.

• seth-mluvi
        seth-mluvi, 8.10.17 19:18:36  

Tak myslíš, že je to pravé?
        Jestli ano, jak potom přišli na podobu těch postav? Myslíš, že ta shoda se Šediváky je úplně náhodná?

• honzadusak
          honzadusak, 8.10.17 21:22:33  

Pravdou je, že nevim, co si o tom myslet, spíš myslím, že je to falzum. Dokud někdo nevykope opravdový ostatky mimozemšťanů, jsem skeptik.

Na druhou stranu - už bylo vykopáno tolik zaručených důkazů, nakonec prohlášených za falza (viz Mitchell-Hedgesova lebka z Lubaantunu), že tohle i tenhle případ je dost spekulativní.

Ten kámen netouží po ničem jiném, než po analýze, jinak se budeme pohybovat v oblasti Dänikenovských spekulací.

A k otázce podoby postav. Stačí se podívat ne jiné artefakty, třeba v Egyptě. Je opravdu problém nasadit postavě místo lidské hlavy hlavu šakala, sokola, nebo krokodýla?

• honzadusak
    honzadusak, 4.9.17 19:19:14  

Podíváme se na jeden archeologický nález z roku 2006 z Peru.
    Jistě znáte slavnou hrobku "Pána Sipánu", která byla odkryta v 80.letech.

V roce 2006 byla objevena neobvyklá močická hrobka, která ale neobsahovala tělo vládce, resp. krále, ale ležela zde královna. Dostala jméno "La Dama de Cao", "Paní z Cao", podle místa, kde byla nalezena.

Hrobka se nacházela v lokalitě El Brujo ("Čarodějova pyramida"). Tamní svatyně se nazývají huacas, místo s hrobkou nese název Huaca de Cao (neoficiálně též Huaca cortada - Rozříznutá svatyně)

Hrobka se v mnohém podobala hrobce Pána Sipánu, byla však menší. Uvnitř se nenacházel dřevěný sarkofág, tělo bylo zabaleno do mnoha vrstev látek prokládaných ozdobami. Celý tento komplet včetně těla byl nakonec umístěn do "vaku", který byl zašit.
    Okolo těla se nacházely rituální předměty, především keramika. Jedna z nich představuje postavu při léčebném rituálu, může jít o samotnou Paní z Cao.

Stejně jako u Pána Sipánu byla i Paní z Cao pohřbena se společností. Tou byla dívka stará přibližně 15 let, byla částečně zabalena do látky a kolem krku měla smyčku. Příčina smrti je tedy jasná.

• honzadusak
      honzadusak, 4.9.17 19:25:58  

Kdo byla vlatně Paní z Cao?

Šlo o mladou ženu, která zemřela ve věku kolem 20 let. Podle provedených testů a CT byly přičinou smrti buď porodní nebo poporodní komplikace, čili se nabízí několik možností: vyčerpání, masivní krvácení nebo poporodní horečka.

O jejím společenském postavení se spekuluje, zjevně bylo vysoké. Bohatství hrobky, stejně jako přítomnost zbraní poukazuje, že nemuselo jít pouze o velekněžku jednoho z močických kultů. Mohlo jít o regulérní vládkyni. Což by poukazovalo, že močická společnost nebyla jen maskulinní, ale i ženy mohly držet politickou moc.

• seth-mluvi
    seth-mluvi, 24.8.17 23:00:24  

http://www.cez-okno.net/clanok/vyspele-technologie-a-davne-civilizace-na-zemi

• seth-mluvi
    seth-mluvi, 16.8.17 07:13:41  

https://www.google.cz/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://josefstepanek.cz/na-stope-davnych-civilizaci/amp&ved=0ahUKEwjykbWo_trVAhVpB8AKHXpMApEQFghDMAY&usg=AFQjCNHoOEuWhYMkzbGA82Jt1zeppwUbDA&ampcf=1

• seth-mluvi
    seth-mluvi, 5.8.17 15:35:26  

Čau lidi, hodí se to sem?

http://www.bibliotecapleyades.net/ciencia/antigravityworldgrid/ciencia_antigravityworldgrid08.htm

• DagdaAnu
    DagdaAnu, 7.6.17 09:05:35  

Honzí, dlouho jsi sem nic nenapsal a já tvé psaní i diskuse všech lidí tady k tomu napsanému tak ráda čtu... :15:

• honzadusak
      honzadusak, 7.6.17 18:19:37  

Až mně zase něco napadne, teď jsem spíš na fóru Konspirace.

• honzadusak
    honzadusak, 31.12.15 09:59:45  

Opět jedna zajímavost, kterou jsem se pár dní zabýval. Nejstarší psaný zákoník, Ur-nammův zákoník obsahuje kromě klasiky jako, že "člověk, který spáchal zločin vraždy, bude usmrcen, obsahuje i v "paragrafech" 31 a 32 majetková vyrovnání.

(31) Pokud muž zaplaví vodou pole jiného muže, poškozený dostane náhradou 3 kur ječmene za 1 iku pole( pozn.: v závislosti na velikosti zaplavení plochy)

(32) Pokud muž pronajme ornou půdu jinému muži, aby ji obhospodařovával, ale ten tak neučiní a orná půda se změní v úhor, tento nájemce zaplatí pronajímateli 3 kur ječmene za 1 iku pole (v závislosti na velikosti pole)

• honzadusak
      honzadusak, 31.12.15 10:15:58  

Zaujaly mně jednotky kur a iku.

Kur je objemová veličina a je rovna zhruba 300 l (v tomto případě ječmene).

Iku znamená "pole", pole mělo velikost 3600 m2, čili čtverec o délce strany 60 metrů. (velikosti se není třeba divit, Sumerové používali šedesátkovou soustavu).

Podle tabulek měrné objemové hmotnosti má ječmen objemovou hmotnost 45kg/ 100 l.

Čili viník platil (45x3)x3 (3 kur) = 405 kg ječmene.
      ------------------------------------------
      Abychom to ješte rozvedli, my používáme jako měrnou jednotku pro tyto případy hektar (10.000 m2)

1 ha = 2,7 iku
      1 iku = 0,36 ha

Čili při zaplavení 1 ha půdy by poškozený dostal náhradou 405x2,7 = 1093,5 kg ječmene, tj. necelých 11 metráků.

• 777_kolemjdouci
        777_kolemjdouci, 13.1.16 16:40:45  

Kde by to ten nesvědomitý nájemce vzal? To by nemohl dát dohromady.

• honzadusak
          honzadusak, 15.1.16 16:44:24  

Jednotky nelžou. Tu objemovou hmotnost mám ze zemědělských tabulek.

• 777_kolemjdouci
            777_kolemjdouci, 17.1.16 15:04:59  

O to se nepřu, ale zarazil mne ten počet kg., které by musel dotyčný zaplatit jako vyrovnání 405 kg. ječmene není žádná troška. U nás by to soudy zahráli do ztracena a bylo by.

• honzadusak
              honzadusak, 22.1.16 18:01:19  

Výnos ječmene je cca 3,5-5,5 t/ha. Čili průměrně asi 4500kg/10000m2. Tedy na 1 iku ("pole") vychází víc jak 1,5 t. Ovšem my máme šlechtěný ječmen s vysokými výnosy. V dobách, o kterých píšu pořád docházelo ke šlechtění, já bych odhadoval, že výnos z 1 iku mohla být minimálně 600-800 kg.

• DagdaAnu
                DagdaAnu, 28.1.16 06:38:33  

Dobré úvahy... :15:

• kiwiboy
      kiwiboy, 26.1.16 09:59:27  

pritel me zeny je i pritelem mim
      obdelava pole me a tim setri pluh muj

• 777_kolemjdouci
        777_kolemjdouci, 27.1.16 16:30:50  

:1: :1: :1:

• honzadusak
        honzadusak, 30.1.16 10:17:17  

Hlavně, aby pluh nezrezavěl :-)

• xroll
        xroll, 7.8.16 09:30:46  

a když se oženíš se škaredou, budeš na to sám.