Edgar Allan Poe

Moderovaná diskuze | Kategorie: Literatura
miladaXXX (2015-04-03 14:42:26)dudepurple (2015-04-03 07:00:51)LadyContemptible (2014-02-23 13:19:04)Isquieasuus (2013-10-13 00:52:23)Mary (2012-10-19 23:29:38)
Edgar Allan Poe
Založeno: 22. 10. 2011 | Příspěvků: 88 | Členů: 5
Správci: dudepurple (hlavní)

Básník, prozaik, literární teoretik, esejista. Zakladatel detektivního a hororového žánru. Vysoce inteligentní podivín, který se slávy a uznání dočkal víceméně až po své tragické smrti.
Pojďme si o něm a o jeho díle popovídat!

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• dudepurple
    dudepurple, 7.6.14 18:01:21  

a https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10392358_10202890302231994_6267416234542331444_n.jpg :1:

• dudepurple
    dudepurple, 7.6.14 17:58:48  

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/t1.0-9/10320469_10202064549604224_6123419610308006985_n.jpg :1:

• Laronka
    Laronka, 17.5.14 17:51:15  

SÁM Edgar Allan Poe

Od dětských chvil jsem nebýval
    jak druzí; nic jsem nevídal
    jak druzí; ani blaho svoje
    nečerpal z kolektivu zdroje.
    Odtud však nepramenil ani
    můj stesk; já neprobouzel přání
    abych svým srdcem souzněl k nim;
    já měl rád po svém, citem svým.
    Tam — v hloubi dětství, záblesk vnik'
    na úsvit bouře žití — vznik'
    ze hlubin zla a dobra, vstal
    taj, jenž mne navždy upoutal:

Z vodopádu, z vodometu,
    z rudé skály hory štítu,
    z cesty slunce kolem mě
    pozlacené jeseně,
    z blesku nebeského hnutí
    kol mě střemhlav problesknutí,
    z hřmotu hromu bouře, z níž
    mrak svůj tvar si nabral, když
    (v Nebes modři sám jen tak)
    démona mi zjevil zrak.

• Dalihrob
    Dalihrob, 8.5.14 20:42:52  

https://www.youtube.com/watch?v=2Vyw_FGIhAE

Klip ujeté death metalové kapely Portal zpracovaný dle motivů z básně Červ dobyvatel.

• ladyaiv
    ladyaiv, 29.10.13 02:11:16  

Miluji Havrana. je tak nádherně morbidně romantický. už ho skoro umím z paměti. opravdu skvělý autor. taky se mi líbila vražda v ulici Morgue. těším se, až budu číst dále. vlstně jsem si havrana našla na netu až poté co jsem shlédla novější film Havran s cusackem. dost mě to motivovalo.

• nostromo
      nostromo, 29.10.13 07:17:00  

pokud mne stařecká paměť neklame,myslím, že jsem kdysi dávno začínala taky Havranem a Jámou a kyvadlem. :4:

• dudepurple
      dudepurple, 29.10.13 21:12:25  

A Havrana v překladu od koho?

• ladyaiv
        ladyaiv, 30.10.13 22:37:41  

netuším kdo dělal překlad.
        http://eldar.cz/myf/txt/poe_-_havran_the_raven.html
        jinak ten druhý se mi moc nelíbil.

• dudepurple
          dudepurple, 30.10.13 23:01:29  

Havrana překládal kdekdo a verzí je snad dvacet

• ladyaiv
            ladyaiv, 30.10.13 23:04:31  

tak to ani nevím, já četla akorát tohohle a ještě jednoho co jsme měli v učebnicích. ten byl děsný. ani neveršoval.

• Laronka
          Laronka, 17.5.14 17:46:52  

sjeď si na začátek příspěvků na tomto fóru, což při nízkém počtu, nebude dlouho trvat, jsou tam dva známé překlady..mně se líbí Nezvalův

• LadyContemptible
        LadyContemptible, 23.2.14 13:19:04  

myslí že na tom až tak nezáleží jelikož jedině v originále je to s ničím nesrovnatelný zážitek :) propo mým naprosto nejoblíbenějším kouskem od Poa je Maska rudé smrti. Mé první setkání s Poem, možná trochu nostalgie :)

• nostromo
    nostromo, 20.10.13 11:03:01  

Vážení diskutéři:Přesto že k osobnosti E.A.Poea chovám velkou úctu,dovoluji si na toto fórum přijít s návrhem,zda by možná nebylo vhodné rozšířit témata,třeba směrem podobným tomuto a věnovat se zde osobnostem a dílům podobného ražení.
    Zakládat diskuze každé z těchto osobností, by dle mého názoru mohlo být velmi neefekrivní,ovšem myslím si, že by mohlo bý podnětné a zajímavé věnovat se zde dalším průkopníkům obdobné a nejen hororové literatury a umění.
    Namátkou dejme tomu Lovecraft,Machen,E.T.A.Hoffmann,Arbes,Meyrinck...etc,dle vašeho vkusu a nápadů.
    Myslím, že by to mohlo vést k zajímavým diskuzím, s přihlédnutím k tomu,že Poe zde bude i nadále kralovat ve svém temném a geniálním panství. :4:
    Žádám tímto správce a zakladatele o laskavé zvážení tohoto návrhu.
    -----
    Ps:Nic proti dnešním digitálním strašidlům,ale proti starému dobrému anglosaskému hororu nemají šanci-nemyslíte?
    Tedy doufám, že aspoň zde. :2:

• dudepurple
      dudepurple, 20.10.13 18:09:02  

Rozhodně.
      Tak jen vymyslet název fóra

• nostromo
        nostromo, 22.10.13 18:45:58  

tím bych si hlavu nelámala,může zůstat jak je,v názvu to nevězí,důležitější je obsah-kdo bude chtít,tak nejspíš tuhle diskuzi najde.

• dudepurple
          dudepurple, 22.10.13 20:40:18  

Je v tématických, radši bych to přejmenoval

• dudepurple
            dudepurple, 23.10.13 21:28:37  

Takže název? :1: Hororová literatura?

• nostromo
              nostromo, 25.10.13 15:40:34  

mám obavy, že nás tu potom vyčmuchají příznivci Stmívání a budou se donekonečna vyptávat na Edwardíška... :9: :1: Nebo tak nějak.
              Chtělo by to možná nějaký "krycí název"-aby nás našli ti, co skutečně mají zájem o podobná témata-vím já-třeba něco jako "Dům Usherů", nebo "Arkham" Nemám moc času teď nad tím popřemýšlet, tenhle tejden je náročnej a vždycky jen na momentík nakouknu.

• dudepurple
                dudepurple, 26.10.13 16:16:56  

Tak proti Stmívání uděláme moderaci, to není problém. Dům Usherů zní spíš jako komunitní fórum, ne tématické. My chceme spíš tématické, ne?
                Abych to vysvětlil - tady na diskutnících to takhle bývá rozlišeno; komunitní fóra slouží k diskuzím příznivců daných témat a diskuze je naprosto volná, je to prostě takový jakýsi klub lidí, které něco spojuje a kteří si rozumí. Tématická fóra potom slouží spíš jen k diskuzi na dané téma.

• nostromo
                  nostromo, 26.10.13 20:11:39  

aha... :7: tak to jo,musíš mít holt nějaký nápad,já mám momentálně v kebuli vítr. :1:

• dudepurple
                    dudepurple, 8.12.13 21:47:05  

Teď už to rozdělení neplatí

• ToZeZOO
      ToZeZOO, 24.2.14 19:07:49  

A nebo co takhle rozšířit to jiným směrem - zůstat nadále jen u E.A.Poea, ale nevěnovat se pouze jeho literární a básnické tvorbě, ale i tomu co je často opomíjeno. Totiž to, že to byl také vědec…

• dudepurple
        dudepurple, 24.2.14 19:24:34  

Jo?

• ToZeZOO
          ToZeZOO, 24.2.14 20:51:37  

No a ne snad?

• dudepurple
            dudepurple, 24.2.14 20:54:30  

Já nevím, proto se tě ptám

• ToZeZOO
              ToZeZOO, 24.2.14 21:21:44  

Jednou jsem si půjčil v knihovně nějakou knížku, už nevím jak se přesně jmenovala, myslím že v názvu bylo něco jako "vědečtí podivíni" a u autora si pamatuju jen příjmení: Blažek.
              Řeč v tom byla o knize, kterou jsem doteďka nečetl, ale určitě bych si jí chtěl někdy přečíst, jmenuje se Eureka. Komentáře Blažka k tomu co tam z Poea citoval byly hodně k smíchu (nebo k zblití, jak se to vezme) a bylo vidět že z toho co četl nepochopil zhola nic.

• dudepurple
                dudepurple, 24.2.14 21:27:56  

Jo takhle, filozof. JÁ MYSLEL, ŽE VĚDEC

• ToZeZOO
                  ToZeZOO, 24.2.14 21:30:38  

Ne filosof, ale vědec.

• dudepurple
                    dudepurple, 24.2.14 21:35:58  

http://www.databazeknih.cz/knihy/eureka-esej-o-hmotnem-a-duchovnim-vesmiru-51989 vědec v jakém smyslu?

• ToZeZOO
                    ToZeZOO, 25.2.14 07:40:11  

Když ti odpovím citátem z té knihy (možná nepřesným, protože už je to hodně dávno co jsem ten Blažkův blábol četl) - Až to někdy někdo pochopí, tak ať to nebere jinak, než jako báseň, pochopíš v jakém smyslu vědec?

Ale nemyslim že už nastala ta doba, kdy by tomu mohl někdo porozumět, tak asi bude nejlepší tohle tímto uzavřít a raději diskutovat třeba O šizení jakožto exaktní vědě.

• dudepurple
                    dudepurple, 25.2.14 10:12:33  

Našel jsem si poměrně dost citátů z té knihy a ztracen jsem pořád

• nostromo
    nostromo, 3.10.13 22:06:28  

Epstein se dá shlédnout i v barvě.
    http://archive.org/details/The_fall_of_the_House_of_Usher._full_RESTORED.live_electronics.avi

• nostromo
    nostromo, 3.10.13 21:56:33  

Zdravím všechny-dovolím si přihodit několik filmových návrhů-některé nejspíš notoricky známé, ale milovníkům tohoto autora by se mohly líbit:
    http://www.csfd.cz/film/351107-nevermore/
    http://www.csfd.cz/film/300-dve-dabelske-oci/
    http://www.csfd.cz/film/14247-hadi-jama-a-kyvadlo/
    http://www.csfd.cz/film/1681-maska-rude-smrti/-moje nejoblíbenější :2:
    http://www.csfd.cz/film/1685-jama-a-kyvadlo/
    http://www.csfd.cz/film/131387-pad-domu-usheru/...

• dudepurple
      dudepurple, 7.10.13 09:15:11  

Dík, vlastně jsem neviděl ani jeden :2:

• nostromo
        nostromo, 17.10.13 07:31:41  

dalo by se určitě vyčenichat víc.

• Isquieasuus
      Isquieasuus, 12.10.13 23:59:47  

Neviděl jsem jen tvůj nejoblíbenější, takže taky díky. :4: Ale chybí ti tu Havran, také s Vincentem.:P

• nostromo
        nostromo, 17.10.13 07:30:59  

no jo,chybí-neuvěřitelný že jsem ho přehlídla. :8: :1:

• dudepurple
    dudepurple, 3.10.12 16:01:39  

Včera jsem viděl kočku bez oka :6:

• Ladronka.Hvezda
    Ladronka.Hvezda, 12.6.12 23:14:19  

Havran- od 26.4.2012 v kinech

John Cusack jako E.A.Poe

• dudepurple
    dudepurple, 26.4.12 11:20:00  

"Poe je sice skeptický racionalista, ale vychází z pochopitelnosti a popsatelnosti světa (viz zde jeho úvodní povídku Senzace s balonem); je ovšem také neúprosný realista, který vidí člověka coby tvora ne od přirozenosti dobrého, ale spíše zlého, posedlého „démonem zvrácenosti“ (viz stejnojmenná povídka) a „duchem temného zločinu“ (zde závěrečná povídka Muž davu), kteří jej neúprosně ženou k destrukci a sebezkáze."

• Pan.Ovce
      Pan.Ovce, 24.5.12 16:47:19  

Démona zvrácenosti neznám, ale bývala to moje oblíbená píseň od kapely Chiba...

• miladaXXX
    miladaXXX, 13.3.12 00:19:21  

Začnu raději úvahou o účinku. Maje stále na zřeteli původnost - neboť kdo si troufá obejít se bez tohoto samozřejmého a lehce dosažitelného zdroje zájmu, ten se klame - nejprve si řeknu: "Kterýpak z nesčíslných účinků nebo dojmů, jimž podléhá srdce, rozum čili obecněji duše, si mám vybrati v tuto chvíli?" Když jsem se rozhodl předně pro nový a pak živý účinek, uvažuji, bude-li lépe vzbudit jej událostí či tónem - zdali obyčejnými událostmi a zvláštním tónem, či naopak, nebo snad zvláštností události i tónu - a pak hledám kolem sebe (nebo spíše v sobě), jaká sestava události i tónu mi dopomůže vytvořiti účinek.

Přemýšlel jsem často o tom, jaký by to byl zajímavý článek, kdyby tak některý spisovatel chtěl - to jest dovedl - stopovati krok za krokem, jak postupovala některá jeho skladba až ke krajnímu dovršení. Je mi záhadné, proč se takový článek dosud nedostal na světlo - ale snad je tím nedostatkem vinna především spisovatelská ješitnost. Spisovatelé - zvláště pak básníci - nás většinou chtějí udržovat v domnění, že tvoří v jakémsi ušlechtilém šílenství v jakémsi nazíravém vytržení a přímo by se zhrozili, kdyby měli dát čtenářům nahlédnout za kulisy, na nehotové myšlenky, dosud rozkolísané a vratké - na vlastní záměry pojaté až v poslední chvíli - na nesčíslné záblesky myšlenky, které nedozrály k úplné podobě - na dozrálé nápady, nepotřebné, a proto malomyslně zahozené na místa pečlivě vybíraná a potlačovaná na pracné pilování a vsuvky - slovem na hnací a posuvná kolečka - na jevištní mašinérii - na schůdky i propadliště - na falešný knír, šminku i flastříky, z nichž se v devětadevadesáti případech ze sta skládá majetek literárního herce.

Přitom však vím, že není nijak běžné, aby spisovatel vůbec dovedl jít zpátky po stopách svých výsledků. Nápady se zpravidla vynořují bez ladu a skladu a podobně se též sledují a zase zapomínají.
    ......

• miladaXXX
      miladaXXX, 13.3.12 00:21:56  

Co se mne týče, nelibuji si v onom zdráhání, ba dovedu se kdykoliv bez nesnází rozpomenout na to, jak nějaká má skladba postupovala; a poněvadž zajímavost takového rozboru nebo takové rekonstrukce, jichž se nám podle mého mínění dosud tolik nedostává, naprosto nesouvisí se skutečnou nebo domnělou zajímavostí rozebíraného předmětu, nebude se mi vykládat za neskromnost, když ukáži na "modus operandi" při skládání některého svého díla. Vybírám si Havrana, protože je nejznámější. Hodlám prokázati, že jeho skladba nevděčí na žádném místě náhodě ani intuici - že celé dílo pokračovalo krok za krokem až k závěru s přesností a strohou důsledností početního úkolu.

Ponechejme stranou to, co v básni samo o sobě nerozhoduje, totiž okolnost - nebo třeba nutnost, která ve mně nejprve podnítila úmysl napsati báseň, která by vyhovovala prostému i vytříbenému vkusu.

Začneme tedy tímto úmyslem.
      ...

• misamacke
      misamacke, 21.1.14 21:17:15  

Ahoj , jen procházím, a čtu zde odstavec, JAK psal spisovatel knihu : "Čtyři západy slunce" psal Waltari, o tom ,jak psal Egypťana S. -,,, mimochodem nádherná kniha

• miladaXXX
    miladaXXX, 13.3.12 00:15:53  

Nějak sem nikdo nechodí... - dobře, budu si povídat o jeho díle sama se sebou...:9:

Začneme "filozofií básnické skladby" - esej, kterou napsal EAP až poté, co vydal svoji nejznámnější básnickou skladbu "Havran"...

EDGAR ALLAN POE: FILOZOFIE BÁSNICKÉ SKLADBY

V dopise, který mám právě před sebou, praví mi Charles Dickens, narážeje na mé někdejší zkoumání svatby Barnaby Rudge: "Všiml jste si ostatně, že Godwin napsal Caleba Williamse pozpátku? Nejprve svého hrdinu zamotal do pletiva nesnází a tak vytvořil druhý svazek; teprve potom si při prvním vymýšlel, jak by vysvětlil to, co se stalo."

Že by byl Godwin postupoval přesně takto, to si nemyslim, a také to, co sám přiznává, nesouhlasí ve všem všudy s představou Dickensovou - ale autor Caleba Williamse byl příliš dobrým umělcem, aby nepostřehl, jaké výhody vyplývají z postupu aspoň trochu podobného. Nic není zřejmějšího, než že se každá zápletka, hodná toho jména, musí vypracovati až k rozuzlení, ještě než se vůbec začne psát. Jenom tehdy, když máme ustavičně na zřeteli rozuzlení, může nabýti zápletka potřebného vzhledu nezbytnosti a příčinné souvislosti, když totiž události a zejména tón ustavičně napomáhají rozvíjení záměru.

Myslím, že tkví hluboký omyl v tom, jak se obyčejně skládá příběh. Buďto poskytne úkol historie - nebo ho vnukne všední událost - anebo spisovatel sestaví z význačných událostí nejvýš pouhý podklad svého vyprávění - a mezery ve skutečnostech nebo jednání, které se snad stránka za stránkou objeví, umíní si vyplnit líčením, rozhovorem nebo autorskými poznámkami.
    ...

• dudepurple
      dudepurple, 13.3.12 21:33:32  

Já nevím, mě tohle nijak nebavilo, on sám sebe pokládal spíš za básníka nebo teoretika, ale já mám nejradši jeho povídky, a to ještě jen nějaké považuji za opravdu dokonalé. Takže se tady moc nechytám a ani mě moc nebaví ty rozbory číst :1: