Úžasná Zeměplocha

Otevřená diskuze | Kategorie: Literatura
korloid (2018-09-24 17:04:33)vlocka5555 (2018-09-23 08:46:28)vertatp (2018-09-03 14:10:25)dudepurple (2018-08-15 16:38:18)xkox (2018-08-06 15:26:02)Karamba (2017-07-03 19:36:04)Wagi (2017-05-09 18:09:20)tracnik (2016-12-28 21:54:22)anezkaceska (2016-11-05 17:52:55)TomToman (2016-06-26 10:38:56)
Úžasná Zeměplocha
Založeno: 21. 9. 2008 | Příspěvků: 676 | Členů: 10
Správci: korloid (hlavní)

Příběhy ze světa, jenž putuje vesmírem na zádech čtyř slonů, kteří putují na zádech velké želvy. A proč ne...? :) Vesmír je přeci dost velký na to, aby pojmul COKOLIV a taky to dělá.

Diskuze nejen o souboru knih Úžasná Zeměplocha spisovatele Terryho Pratchetta.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Terry_Pratchett
Do českého jazyka knihy přeložil pan Jan Kantůrek.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Kant%C5%AFrek

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• korloid
    korloid, 24.9.18 16:48:18  

Ook?

• korloid
      korloid, 24.9.18 16:48:43  

Jo, já jsem tady. Jsem správce, tak to tu hlídám.

• korloid
        korloid, 24.9.18 16:48:54  

Oook?

• korloid
          korloid, 24.9.18 16:49:55  

Ne, nebojím, nejsem tady sama. On sem občas někdo přijde a chvíli pobude.

• korloid
            korloid, 24.9.18 16:53:45  

Ook.

• korloid
              korloid, 24.9.18 16:57:02  

Někdy se někomu prostě mluvit nechce. Třeba už toho ví hodně.
              Pokud někde na světě existuje někdo, kdo ví všechno, pak je to ten nejsmutnější tvor ve vesmíru.

• korloid
                korloid, 24.9.18 16:57:18  

Ook?

• korloid
                  korloid, 24.9.18 17:01:40  

Protože mu umřelo překvapení, už nemá, co by se dozvěděl, žádné další poznání, naprostá ztráta smyslu života. Kratičké nadšení z toho, že se mu do cesty už nepostaví žádná nepříjemná překvapení, rychle odezní, a zbyde jen bezbřehý smutek.

• korloid
    korloid, 1.8.18 17:47:01  

Nádherná připomínka Čarodějek na cestách:

http://www.osel.cz/10033-navrat-fuzzballu-cerne-diry-jsou-pry-jenom-klubka-superstrun.html

Superstruny jsou příběhy, o kterých velmi výstižně píše Terry Pratchett ve svém cyklu Úžasná zeměplocha - kniha Čarodějky na cestách. Líp než Terry to nevysvětlím. Jen mohu doplnit, že život každého z nás je příběh. Lidi s rozšířeným vědomím ví, že situace, které už dotyčný prožil se mu objevují v pozměněné podobě i v budoucnu. A protože tři D dimenze má lineární čas, každý kdo viděl film Pane, vy jste vdova, si zvládne sestavit alespoň nejhrubší výklad budoucnosti sám. Každá přelomová událost je novým počátkem. Niť je tvořena vlákny. Vlákna nitě života začínají v přelomových okamžicích, a jsou nataženy přesně vedle sebe. A podle toho, jakou mají energii, a hlavně kolik jí mají, mohou ovlivnit současnost do té míry, že současnost bude třeba jen pouhé zrcadlení minulosti. Samozřejmě člověk se svou svobodnou vůlí může ty situace využít tj.vlákna svého života může věnovat jiným. Krom toho platí i měřítko, že sám jeden lidský život je jen vlákno v další niti, kvantové niti naší duše.

• korloid
      korloid, 1.8.18 18:30:31  

Čarodějky na cestách str.307 dole a 308 nahoře (u prvního vydání z roku 1996): Bábi přesně věděla, že právě v místě křížení vláken se dá změna udělat s nejmenším možným množstvím energie, jenže najít to místo vyžaduje znalost nejen svého vlákna, ale pokud se mění vůle někoho jiného, tak i jeho vlákna, a protože Bábi s Lízou nějaký čas nebyla, tak to nešlo na první dobrou jako jindy tj.jako u lidí, s kterými žila celý jejich život.

• korloid
    korloid, 30.7.18 19:11:03  

Kniha Zloděj času strana 161, scéna: Smrť nevidí Lobsanga na podiu, přestože jak sám říká, by měl vidět každého.

Smrt jako taková je spojená s časem, kterému jsme podřízeni = žijeme, abychom v určitém okamžiku zemřeli, protože jsme uznali čas jako svého pána. Pokud ovšem máme čas jako sluhu tj.naše řekněme duše je nadčasová, potom na ni smrt nemůže. Takže když Smrť nevidí bytost, která ovládá čas, je to v naprostém pořádku a odpovídá to logice.

• korloid
      korloid, 31.7.18 05:51:11  

Strana 161 platí pro dotisk prvního vydání z roku 2007. Kolikátá stránka to je v případě prvního vydání, nevím. Jestli tu někdo má první vydání a má chuť to hledat, může to sem doplnit. Na discworldu má rozdíl mezi počtem stránek zmáknutý Jeník, ale on nechce sem, tož já v zájmu zachování rovnováhy a reciprocity nepolezu tam.

• korloid
      korloid, 1.8.18 17:19:08  

Wikipedie tvrdí, že Avicenna uvažoval, že kdyby byly věci bez pohybu, že by čas ztratil smysl. https://cs.wikipedia.org/wiki/Avicenna
      Mno, na jedoucího koně se vážně blbě nasedá, lepší je ho na chvilinku zastavit. Bratři čistoty by povrdili, že i nasednutí na pohybujícího se osla je dřina, že fakt je snazší ho zastavit, k čemuž je potřeba síla rovna jeho pohybu. Pokud bychom to převedli na energii potřebnou k probuzení hadí síly, je potřeba detox v poměru rok energie = měsíc zastavování. Slabší povahy si při detoxu dojdou pro antidepresíva, kdo se nebojí plakat, si to odpláče. Dá se to vydržet, a pro duševní berličky si lze dojít kdykoli - slabší kadence píšou praktici, silnější jen psychiatři. Sranda je, že oba stejný lék, takže pokud se někdo nechce registrovat u odborníka, nechá si prostě jen u praktika napsat víc balení.

------------
      Fakt by se mi tady hodil sparingpartner. Navíc pokud by do těch písmenek uměl ukládat druhou polovinu potřebné energie, měli bychom deště habakuk.

• korloid
    korloid, 16.7.18 17:25:40  

Zeměplocha, ztebeplocha, zněhoplocha, z každého plocha.
    Jsme kvantové bytosti, které se dají charakterizovat z různých prostorových úhlů. Člověk 3D se dá zobrazit pomocí 2D = fotografie. Fotografie jsou nádhernou ukázkou taoismu: to tao není to Tao - fotografie není ten člověk, kterého zobrazuje. Je to jen kus papíru, na kterém je zachycen vnější pohled na toho kterého člověka, v danou chvíli v daném prostředí, chcete-li v prostoru a čase.
    Zeměplocha je obecnější tj. dá se vztáhnou na víc než jednoho konkrétního člověka. Popisuje komplexní mentální uspořádání člověka = v každém je kus např. mága (líný cynický sobecký egoista), trolla (část osobnosti hlásající převahu rozumu nad city), trpaslíka (vztek je síla, kterou lze využít), čarodějky (logickým využitím souvislostí lze v životě jít zkratkami, a obětováním vlastního sádla lze pomoci tam, kde zkratka není), draka (nespoutané emoce), golema (mentálně se dobrovolně uvěznit v přítomnosti, a tím donutit motýla mávat křídly), Albert Třpytka (lidská slabost, snadno podléhající lákadlům např.přivlastnit si cizí věci, a následně stejně snadno podléhající naději, že před trestem lze utéci) a hafo dalších. Podtrženo sečteno mentální klubíčko každého z nás rozprostřené do plochy. Jasnačka, každý máme tu menší tu větší kousek od každého, abychom mohli být jedineční a originální. Je na každém, jakou rasu ze Zeměplochy upřednostní, jaký bude aneb jaké si to uděláme, takové to budeme mít.
    Taky by se daly jednotlivé postavy připodobnit k znamení zvěrokruhu, a zjistili bychom, že jsme vlastně každý zodiak, i když datumově patříme k určitému znamení.

• korloid
    korloid, 9.7.18 18:35:38  

Našla jsem ekvivalent nadávání bohům na Zeměploše - efekt toho, že pokud se někdo vyjádřil neuctivě na adresu některého boha na Zeměploše, ostatní se od dotyčného stáhli do podle nich bezpečné vzdálenosti.
    Na českém netu splní podobnou úlohu odkaz na nějaký establišmentem označený jako proruský server (např. Sputnik). Je absolutně lhostejné, že stejnou informaci sdílí hejno zpravodajských serverů; vyzkoušela jsem si, že když dám tu samou informaci ne např. z Novinek, ale ze Sputniku, většina jedinců se distancuje.
    Možná by na tom mohl někdo udělat vědeckou studii ze sociologie. Sice jsme už přes 28 let v kapitalismu, ale ta hrůza z pronásledování státní bezpečností z dřívějška, je v lidech nějak zakořeněná, a evidentně se bojí. Buď jsou lidé natolik mozkově vymyti, že už neumí logicky uvažovat, anebo jsou poslušni médií daleko víc než za bývalého režimu = tam jsme souhlasili naoko, ale pod povrchem to bublalo, tady je pod povrchem klid. Zvláštní.

• korloid
    korloid, 5.7.18 12:07:12  

A jdeme na další mentální lahůdku:
    Opět kniha Otec prasátek, ve vydání z roku 2007 na straně 51 uprostřed.
    Dá se z toho odvodit, že po otázkách smyslu života se pídí pouze jedinci, kteří se napili silného alkoholu?
    Případně by se to dalo vztáhnout i na gamblery a narkomany?

• korloid
      korloid, 6.7.18 07:27:18  

Klidně. A kupodivu stačí i jen jeden alkoholový úlet do úplného bezvědomí. Po vystřízlivění pak má člověk hezky o čem přemýšlet. A výsledný produkt přemýšlení může klidně znít i takhle:
      Láska je alkohol - duševní víno,
      bavte se lidičky, jak je vám milo.
      Chlastejme lidičky ! Kolik kdo snese !
      Tenhle už nemůže a jen se třese !
      Copak je maličký ?
      Škytne a sděluje.
      Pravdu, co všichni už znaj´.
      Když jsem se nacamral, zahlíd´jsem ráj.

Gambleři jsme všichni tady na počítačích - někdo dovede energii svého těla propojit s energií netu lépe, jiný hůře, ale pilně trénujeme všichni. A co se týče drog, tam mám svérázný názor:
      Pro jednoho sex je droga
      pro druhého času škoda
      vybrat každý sám si může
      pak už mu nic nepomůže
      leda by se vysvlík´ z kůže.

Jen z jednoho hlediska
      když na suchá strniska
      vítr tiše zapíská
      prdel z lásky nahvízdá
      partnerovi sadista.

Každé další rozhodnutí
      vážit pro a proti nutí
      nežli zase bezhlavě
      pomiluju jedna dvě
      neznámého protihráče.

-----
      Rýmovánky jsou má vlastní tvorba, takže tady žádný nárokový střet nehrozí. A pokud je už někde někdo četl, je to tím, že už jsou dost staré (jsem líná to teď hledat přesně, ale úryvek jedné i druhá jsou někdy z let 2000-2003), a dávala jsem je k přečtení při každé vhodné příležitosti. Asi ve mně dříme kus exhibicionisty či co.

• korloid
    korloid, 5.7.18 12:05:37  

Českej koumák si vždycky najde cestičku,takže abych se vyvarovala nástrah autorských či nakladatelských práv a směrnic EU, jdu na trénink spikleneckého vyjadřování:
    V knize Otec prasátek ve vydání z roku 2007 je na straně 269 nahoře myšlenka o tom, že život každého z nás se zapisuje do knihy. Nebylo tam ale upřesněno, jaké je měřítko. Tj.jedno tělo = jedna kniha nebo jedno tělo = jedna kapitola? Protože když si při setkání se Smrtěm může dotyčný vybrat, co chce dělat po smrti, jestli se například znova narodí, je jasné, že bude mít nové tělo, ale duše pokračuje. Otázkou tedy je, jestli je duše živá, jestli se tedy dá říct, že život pokračuje další kapitolou, když jeden člověk není vázán na jedno tělo. A úlitba taoistům: v případě víc těl není člověk jako člověk, i když je to ten samý člověk.
    Oproti tomu v případě přesýpacích hodin je to jasné: tam platí měřítko jedno tělo = jedny hodiny, protože ty hodiny zanikají spolu s tělem (spiklenci viz kniha Otec prasátek, ve vydání z roku 2007 na straně 117 nahoře).

• korloid
    korloid, 5.7.18 09:59:36  

Tak to byly úryvky z tří knížek a s dalšíma citacema si dám raději pohov, páč se neorientuji v dnešních zákonech, a i když osobně beru ty citace jako nalákání lidiček ke čtení těch knih tj.reklamu na ty knihy samotné, přece jen nemám svolení nakladatelství k těm citacím. Přemýšlela jsem o tom, napsat nakladatelství Talpressu o povolení, ale to by asi musel žádat o povolení spíš vlastník serveru Diskutníků než já ... prostě je to na mě složité, a nevím. A když nevím, je lepší nic nedělat, protože kdo nic nedělá, ten nic nezkazí. Ale zatím ty napsané mazat nebudu, jen kdyby to např.tomu nakladatelství vadilo, tak pak samozřejmě ano.

• dudepurple
      dudepurple, 6.7.18 17:03:15  

Nechci ti úplně kazit iluze, ale z 11 zdejších členů sem 4 již minimálně rok nepřišli a alespoň jednou za měsíc sem zavítá včetně tebe 5 a z nich, pokud se nepletu, jsou již všichni poměrně velcí fanoušci Zeměplochy :2:

• korloid
        korloid, 6.7.18 17:58:33  

Souhlas, došla jsem ke stejným číslům. Vzhledem k tomu, že na discworldu jsou z 1500 registrovaných jen tři aktivní diskutující, tak na tom nejsme až tak zle. A třeba sem někdy zavítá nějakej knihomol začátečník, co si bude chtít podebatit, tak ať má s kým. To mi připomnělo, že jsem chtěla přidat do popisu diskuze slovíčko nejen. Jdu na to. Díky dudepurple.♥

• korloid
    korloid, 4.6.18 05:20:40  

Dnešní úryvek je z dílu Muži ve zbrani:

"No podívej, Noby, ty jsi člověk, o kterém se dá říct, že se zhlídnul ve vojenské kariéře, že?"
    "To je fakt, Frede."
    "Kolikrát jsi byl degradován?"
    "Mockrát," odpověděl Noby pyšně. "Ale vždycky jsem s tím šel k doktorovi a -"
    "Byl jsi na mnoha bojištích, že?"
    "Aspoň na tuctu."
    Seržant Tračník přikývl.
    "Takže jsi viděl spoustu těl, když jsi obsluhoval mrtvé -"
    Desátník Nóblhóch přisvědčil. Oba věděli, že služba mrtvým znamená sběr osobních věcí, cenností a odebrání bot. Poslední, co mnozí umírající vojáci na vzdálených bitevních polích v minulosti viděli, byl desátník Nóblhóch, který k nim míří s pytlem na rameni, nožem v ruce a vypočítavým výrazem na tváři.
    "Je to škoda, nechat tam dobrý zboží," zabručel Noby.
    "Takže sis musel všimnout, jak jsou mrtvá těla čím dál tím... mrtvější," pokračoval seržant Tračník, expert soudního lékařství.
    "Myslíš, jak tuhnou a červenají a tak?"
    "Správně."
    "A pak začínají jako měknout a povolovat..."
    "To je ono -"
    "Hele, víš, že v tomhle stavu se jim mnohem líp stahujou prsteny?"
    "Vtip je v tom, Noby, že člověk obvykle pozná, jak dlouho je ten člověk mrtvý. Tak například ten klaun. Viděl jsi ho jako já. Soustřeďme se na čas. Délka, no?"
    "Sto sedesát pět až sto sedmdesát, řekl bych. Neseděly mu boty, to se pozná. Byly mu velký."
    "Ale já myslel, jak dlouho byl mrtvý."
    "Pár dnů. To se pozná podle toho, že -"
    "Tak jak je možné, že ho Boffo viděl včera ráno?"
    Pokračovali městem.
    "No, tak to je trochu oříšek," přikývl Noby.
    "To máš pravdu. Předpokládám, že to bude kapitána moc zajímat."
    "Třeba je ten klaun zombie?"
    "Nemyslím."
    "Zombie jsem nikdy nemohl vystát," upozornil ho NOby.
    "Vážně?"
    "Víš, jak bylo těžký dostat jejich boty?"
    Seržant Tračník mávnutím pozdravil kolemjdoucího žebráka.
    "Pořád ještě chodíš o svých volných večerech do toho spolku lidových tanců, Noby?"

• korloid
      korloid, 30.6.18 06:38:33  

O kousek dál kolem str.209 je zajímavější myšlenka:

"Navážko?"
      "Copak?"
      "Cítíš se dobře? Já jen, že se ti kouří z hlavy."
      "No, víš, cítím se tak trochu... é..."
      Navážka zamrkal. Ozval se cinkot praskajícího ledu. V jeho hlavě se odehrávaly podivné věci.
      Myšlenky, které se mu obvykle hlavou pohybovaly pomalu a líně, se najednou probraly k plnému a jiskřícímu životu. A zdálo se, že jich neustále přibývá.
      "Můj bože," prohlásil jen tak všeobecně.
      Ta poznámka byla tak netrollí, že si toho všiml i Potroublo, kterému už začínala tuhnout většina končetin.
      "Věřil bys," pokračoval Navážka, "že skutečně myslím a uvažuju? To je ale zajímavé!"
      "Co tím myslíš?"
      Navážka se poškrabal na hlavě a na zem dopadly další úlomky ledu.
      "No jasně!" řekl troll. "Supravodivost!"
      "Cože?"
      "Chápeš? Mozek z nečistého křemíku. Problém rozptylu tepla. Denní teplota příliš vysoká, operační paměť se snižuje, teplota se zvyšuje, činnost mozku se zastavuje docela, trollové se mění na balvany a setrvávají v tom stavu až do večerních hodin, ochladí se, mozek začíná znovu fungovat a-"
      "Myslím, že už brzo umrznu," zašeptal prokřehlý Potroublo.
      Navážka se rozhlédl halou.
      "Tam nahoře jsou malé zasklené světlíky."
      "Tty jjsou ppříliššš vvysokko, i kdybbych titi vvylezzl nna rramenna," vypravil ze sebe Potroublo jektajícími zuby a ještě víc se schoulil.
      "No ano, ale můj plán spočívá v tom, že bych některým z nich něco prohodil a tak přivolal pomoc," odpověděl mu Navážka. "Probral jsem zatím třiadvacet plánů, ale tenhle má naději na úspěch devadesát sedm ku jedné," oznámil rozzářeně.
      "Jjá ttaddy nnevviddím nnicc, ččímm bbychomm tto mmohlli pprohodditt," huhlal Potroublo.
      "Já ano," řekl Navážka a zvedl ho oběma rukama. "Neměj strach. Dokážu spočítat tvoji trajektorii s neuvěřitelnou přesností. A pak už stačí, když seženeš kapitána Elánia, Karotku nebo někoho jiného."
      Chabě protestující Potroublo opsal oblouk mrazivým vzduchem a spolu s většinou skla zmizel světlíkem.
      Navážka si zase sedl. Když jste se nad tím tak zamysleli, byl život velmi jednoduchý. A on se teď opravdu zamyslet dokázal.
      Byl si z pětasedmdesáti procent jistý, že vychladne ještě o dalších sedm stupňů.

• korloid
        korloid, 30.6.18 06:39:33  

A str.221-2:

Trollové se vyvinuli vysoko v horách, v místech skalnatých, a především chladných . Jejich křemičité mozky byly zvyklé pracovat při nízkých teplotách. Jenže dole na suchých rovinách, vyšší teploty chod jejich mozků zpomalovaly a dělaly z nich hlupáky. Nebyla pravda, že do města přicházeli jen hloupí trollové. Naopak, trollové, kteří se rozhodli vydat se do města, bývali většinou ti chytří - ale velmi rychle zhloupli.
        Navážka byl považován za hloupého i mezi městskými trolly, ale to bylo jednoduše jen tím, že jeho mozek byl naladěn na teploty, jaké se v Ankh-Morporku nevyskytovaly ani v nejkrutějších zimách...
        Teď se teplota jeho mozku blížila optimální operační teplotě. Naneštěstí se tahle teplota také blížila optimálnímu bodu, při kterém trollové umírali podchlazením.
        Část jeho mozku tuto myšlenku rozebrala. Byla tady velká pravděpodobnost, že bude zachráněn. To znamená, že bude muset skladiště opustit. To znamená, že bude zase hloupý.

• korloid
          korloid, 30.6.18 06:40:35  

A co na to oficiální věda? Strejda Google nabídne krom dalších i tyto informace: Křemík (Silicium) chemická značka Si patří mezi polokovy. Polokovy za určité teploty vedou elektrický proud. Mezi polokovy patří například i Tellur (Tellurium) chemická značka Te, jež v plynném stavu tvoří dvouatomové molekuly Te2, a tyto páry mají zlatou barvu.

• korloid
    korloid, 3.5.18 06:48:58  

A ďalšia loptička:
    Mladší čarodějky byly vždy tam, kde jich bylo zapotřebí, snášely se na svých košťatech z nebe jako supi a vrhaly zaklínadla na každého elfa, kterého jen zahlédly: oheň je spaloval na místech, kde stáli, vítr zvedal prach do tváří jejich koní a budil v nich děs a zmatek, takže zvířata se vzpínala a shazovala své jezdce na zem. Pak došlo na hlasité skřípění, když na bojiště vdusala Stařenka Oggová obutá ve svých těžkých okovaných botách. V těch, co měly hřeby všude.
    Petulie stanula tváří v tvář jakémusi elfovi - a začal najednou jakýsi jiný podivný druh boje, protože elf na ni vrhl oblak svého kouzla, zářící úlomky pohádkové krásy, a Petulie s ním bojovala svým tichým hlasem, silnou vůlí, hypnotismem slova, svou neodolatelností, a tak pomalu znuďovala elfa, stejně jako dokázala znudit svá milovaná prasata. Elf klonil hlavu čím dál víc, až jí náhle padl k nohám.
    "Koukejte! Je to jednodušší než s prasatama!" okomentovala svůj výkon Petulie. "Nejsou tak inteligentní." A obrátila se k dalšímu protivníkovi...
    V celém tom zmatku se dál pohyboval i Červenkauva se svým oblíbeným rarohem - lady Alžbětou, přímým potomkem proslulé lady Jane - na zápěstí. Stáhl jí čepičku a pták se vesele zapojil do okolní řeže a sekal nejbližší elfy svými ostrými drápy mezi oči. Pak se dal do práce jeho zobák...
    Když se nad tím zamyslíme, skončil boj o Lancre velmi rychle. Královna Magráta si dala předvést všechny elfy, kteří přežili. "Dokonce i ti skřeti jsou chytřejší než vy - v dnešních dobách pracují s námi," řekla jim a vztyčila se před nimi v plné výši ve své ostnaté zbroji a křídla na helmici se v měsíčním světle stříbrně zaleskla. "Teď už toho ale máme opravdu dost. Mohli jste mít všechno. Teď běžte do svých dávno zapomenutých pustin. Vraťte se jako dobří sousedé - nebo se nevracejte vůbec."

• korloid
      korloid, 4.6.18 05:21:43  

Poslední Zěměplocha - Pastýřská koruna

• korloid
    korloid, 2.5.18 18:11:54  

Z které knihy Zeměplochy je následující úryvek:
    Maskovaná postava si povzdechla a shodila kápi z hlavy. Místo usměvavé lebky, kterou Mrakoplaš očekával, pohlížel do bledé, napůl průsvitné tváře jakéhosi dost ustaraného démona. "Já to tady asi pěkně pletu, co?" prohlásilo zjevení unaveně.
    "Tak ty nejsi Smrť? Co seš vůbec zač?" zvyšoval Mrakoplaš rozhořčeně hlas.
    "Krtice."
    "Krtice?"
    "Smrť nemohl přijít," dal se démon zničeně do řeči. "V Pseudopolisu řádí strašná nákaza. Jel tam, protože se tam musí plížit ulicemi. Takže poslal mě."
    "Na krtici se přeci neumírá! Já mám svá práva. Jsem čaroděj!"
    "Dobrá, tak dobrá. Tohle měla být moje první velká příležitost," řekl Krtice. "Ale na druhé straně se na to podívej z druhé strany - když tě seknu touhle kosou, budeš právě tak mrtev, jako kdyby to udělal sám Smrť. A kdo by o tom věděl?"
    "No přeci já!" bránil se Mrakoplaš.
    "To tedy ne, ty bys byl mrtev," odporoval mu Krtice logicky.
    "Víš co," prohlásil nakonec Mrakoplaš, "vodprejskni."
    "No, to je sice všechno hezké," pokýval hlavou démon a potěžkával svou kosu, "ale zkus se na to podívat z mého hlediska. Pro mě to znamená hrozně moc, víš a měl bys uznat, že ten tvůj život zase není takový zázrak. Takové převtělení by ti v žádném případě nemohlo uškodit - oh!"
    Ruka mu vyletěla k ústům, ale Mrakoplaš už na něj mířil rozechvělým prstem.
    "Reinkarnace!" zvolal vzrušeně. "Takže je přeci jen pravda, co říkají mystikové!"
    "Já nic nevím," odpověděl Krtice opatrně. "To mi jen tak uklouzl jazyk. Takže - umřeš dobrovolně, nebo ne?"
    "Ne," řekl Mrakoplaš.

• dudepurple
      dudepurple, 2.5.18 20:56:20  

Hned z té první?

• korloid
        korloid, 3.5.18 06:05:10  

Bingo.:15: A mám dotaz, který možná budeš umět zodpovědět: Česky se vydávala Zeměplocha v pořadí, v kterém ji psal pan Pratchett? Tj. Barva kouzel je v sérii skutečně první?

• vlocka5555
          vlocka5555, 3.5.18 11:14:37  

Ano, je v sérii opravdu první

• korloid
            korloid, 3.5.18 12:58:17  

Seznam 41 knih, které patří do cyklu Úžasná Zeměplocha:
            Barva kouzel
            Lehké fantastično
            Čaroprávnost
            Mort
            Magický prazdroj
            Soudné sestry
            Pyramidy
            Stráže!Stráže!
            Erik
            Pohyblivé obrázky
            Sekáč
            Čarodějky na cestách
            Malí bohové
            Dámy a pánové
            Muži ve zbrani
            Těžké melodično
            Zajímavé časy
            Maškaráda
            Otec prasátek
            Hrrr na ně!
            Nohy z jílu
            Poslední kontinent
            Carpe jugulum
            Pátý elefant
            Pravda
            Zloděj času
            Poslední hrdina
            Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci
            Noční hlídka
            Svobodnej národ
            Podivný regiment
            Klobouk s oblohou
            Zaslaná pošta
            Buch!
            Zimoděj
            Nadělat prachy
            Nevídaní akademikové
            Obléknu si půlnoc
            Šňupec
            Pod parou
            Pastýřská koruna

• dudepurple
          dudepurple, 3.5.18 20:48:54  

Ano, přesně tak. Jinak k tomu seznamu dílů Zeměplochy, myslím, že v některých seznamech nenajdeš Maurice a sérii o Toničce Bolavé.

• korloid
            korloid, 4.5.18 08:19:20  

Mauric mi šel číst ze všech nejhůř, to je fakt. Ale čarodějka Tonička do té série podle mne rozhodně patří. Už jen proto, že bez Graciána by to nešlo. Jinak mám i další knížky, o kterých tady budu psát taky: Dobrá znamení. Nádherná věcička. Filuta taky dobrej. Ovšem Národ (pozor neplést se Svobodný národ) mi přišel takovej upachtěnej, mám dojem, že jsem ho ani pořádně nedočetla.

• korloid
    korloid, 17.4.18 17:15:21  

V knize Carpe jugulum je popis Pokřiveného kraje, kde, jak říká Stařenka, hraje svou roli šíře přístupu a vnímání každého jednotlivce (strana 187 u vydání z roku 2007).
    Kdo četl trilogii Oko času - autoři Stephen Baxter a A.C.Clarke, ten se podle mne neubrání srovnání, a myšlence, že když stejnou věc popisuje víc lidí, že asi bude pravdivá.

• korloid
    korloid, 26.3.18 16:39:36  

Jedno z Murphyových pravidel:

Měř mikrometrem, označuj křídou a odděluj sekerou.

• korloid
    korloid, 26.3.18 16:36:13  

Dudepurple, Ty jsi Dude z discworldu? Pokud ano, mohl bys, prosím, doplnit seznam postav z knížek Zeměplochy v Jeníkově čítárně na discworldu? Chybí tam Gracián a asi všechny postavy z Pastýřské koruny, možná i z dalších knížek, to nevím. Díky moc

• vlocka5555
      vlocka5555, 2.4.18 12:06:45  

ne, není

• korloid
        korloid, 3.4.18 06:11:50  

Děkuji, Vločko. :2:

• korloid
    korloid, 26.3.18 06:31:22  

Možná je tady problém právě v té úzké specializaci debaty o souboru knížek. Přece se můžeme bavit i o jiných věcech = já pořád nečtu, taky chodím do práce, věnuji se ostatním členům rodiny, vařím, peču, pletu a mám další koníčky. Dám se odkaz na zajímavej článek údajně na prevenci sebevražd:

http://tn.nova.cz/clanek/korejci-vyuzivaji-bizarni-terapii-simuluji-vlastni-pohreb.html

• korloid
    korloid, 26.3.18 05:55:24  

Naštěstí tady aspoň ta diskuze zůstala. Byla jsem přímo na discworldu (http://forum.discworld.cz/index.php), ale tam zůstala trojka příspěvkářů. Tady byl krásnej klid.

• korloid
    korloid, 25.3.18 14:45:06  

https://www.youtube.com/watch?v=b6cj9HWhk5c

• dudepurple
      dudepurple, 25.3.18 17:15:54  

A víš, že tohle je fórum o Zeměploše?

• korloid
        korloid, 26.3.18 05:50:42  

Vím. Proto jsem psala o Velké A´Tuin viz pár příspěvků níže. Aby mohla A´Tuin dplout tam, kam chce, bylo potřeba udělat tah koněm ( Smrť se přece šachy naučil). Jinak jak sám vidíš, zdejší diskuze byla mrtvá. Pokud mi ji pomůžeš oživit, budu jen ráda.:15:

• korloid
    korloid, 25.3.18 13:44:08  

https://www.youtube.com/watch?v=OC0C0HNHBTU

Kdo neviděl Boj o lípu, tady je to celé:

https://www.youtube.com/watch?v=YW3c0rCaGck

• korloid
    korloid, 25.3.18 12:53:15  

https://www.youtube.com/watch?v=WUOtCLOXgm8

• korloid
    korloid, 25.3.18 12:02:03  

https://www.youtube.com/watch?v=OxNQQz7JIsg

• korloid