Úžasná Zeměplocha

Otevřená diskuze | Kategorie: Literatura
dracek.60 (2019-05-11 22:04:57)vlocka5555 (2019-05-03 08:32:02)korloid (2019-05-03 06:07:50)dudepurple (2019-03-21 09:32:11)vertatp (2019-03-04 13:31:50)Edie (2019-01-10 20:07:11)anezkaceska (2018-10-19 13:16:18)xkox (2018-10-16 18:26:04)Karamba (2017-07-03 19:36:04)Wagi (2017-05-09 18:09:20)tracnik (2016-12-28 21:54:22)TomToman (2016-06-26 10:38:56)
Úžasná Zeměplocha
Založeno: 21. 9. 2008 | Příspěvků: 731 | Členů: 12
Správci: korloid (hlavní)

Příběhy ze světa, jenž putuje vesmírem na zádech čtyř slonů, kteří putují na zádech velké želvy. A proč ne...? :) Vesmír je přeci dost velký na to, aby pojmul COKOLIV a taky to dělá.

Diskuze nejen o souboru knih Úžasná Zeměplocha spisovatele Terryho Pratchetta.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Terry_Pratchett
Do českého jazyka knihy přeložil pan Jan Kantůrek.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Kant%C5%AFrek

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• dracek.60
    dracek.60, 1.5.19 13:55:15  

dobrá znamení jsem si stáhnul ve čtené verzi a zrovna ho poslouchám :1:

• korloid
      korloid, 2.5.19 06:05:38  

Prima, protože to je velmi pěkné dílko, na férovku odhalující, že nebe je stejně vojnychtivé jako peklo.

• dracek.60
        dracek.60, 2.5.19 16:11:33  

to teda jo ,jako všude :4:

• vlocka5555
    vlocka5555, 29.3.19 11:04:06  

https://www.edna.cz/good-omens/

• dracek.60
    dracek.60, 20.3.19 19:21:10  

https://az247.cz/skupina-americkych-vedcu-dosla-az-na-okraj-placate-zeme-potkali-tam-vesmirnou-zelvu/?fbclid=IwAR03ZBHovQEmugyUG0lAc7M_D_aAdulCk3GnrB7yfJsGRf_RiBYVzi01VdE

• korloid
      korloid, 21.3.19 06:20:05  

:1: :1: Další článek skupiny amerických vědců bude o tom, že podobná stěhování v hluboké minulosti již proběhla, takže se není čeho obávat. Máme natrénováno. :1: :1:
      Mmch už jste ve svém okolí zahlédli člověka, který si drbal záda? To je jeden z těch, kteří se svým vědomím spojili s vědomím želvy, a ta se tak o parazitech na svých zádech dozvěděla a začala přemýšlet, jak se jich zbavit.

• dracek.60
        dracek.60, 21.3.19 16:08:57  

ááá tak to bude moje přítulka ,se drbe závodně :1:

• korloid
          korloid, 21.3.19 19:45:50  

Ještě je jedna možnost: třeba je anděl a rostou jí křídla. :15:

• dracek.60
            dracek.60, 21.3.19 19:48:41  

tak to asi né ,za tech 14 let by už musela mít křídla jak boeing 747 :1:

• korloid
              korloid, 22.3.19 07:07:53  

No pro jistotu ji hýčkej pěkně dál.:15: Co kdyby náhodou byla padlej anděl tj.skupinka, která má za úkol v příhodný čas vytvořit začátek červí díry, kterou se následně celé lidstvo přesune na jinou želvu čili to, co vykdákala skupina amerických vědců v tom článku. Vzhledem k tomu, že k celé události dojde za cca 500 let, jak píšou, tak padlí andělé v nynější podobě pouze cítí šílené svrbění v horní části zad. V dalších generacích se postupně vytvoří skutečná křídla a v posledních 100 letech už budou tihle trénovat létání a nedýchání, aby tu lopotu zvládli. Tož Ty ji opatruj nyní, ve finále v některém z příštích životů zachrání ona Tebe. :1: :1:

• dracek.60
                dracek.60, 22.3.19 17:38:03  

Tak ja ji budu drbat dál :1:

• korloid
                  korloid, 23.3.19 07:45:20  

Hodnej dráček. :1:

• korloid
    korloid, 22.2.19 06:13:11  

Někde jsem na jiném počítadle viděla upoutávku, že by měla být zfilmována kniha Dobrá znamení, ale nejsem schopna to na svém najít.

• dracek.60
    dracek.60, 18.1.19 18:37:24  

v kterám díle zeměplochy je zmínka o schrabkovém másle ? :1:

• dracek.60
    dracek.60, 6.1.19 14:32:00  

tak koukněte sem ,zaškrtněte co by ste volili a odešlete (vote)týká se diskutníků
    https://www.strawpoll.me/17179016

• korloid
      korloid, 7.1.19 06:03:30  

Vzhledem k tomu, že mi Diskutníci nepatří, jsem zde pouze na návštěvě, a jako na každé návštěvě respektuji pravidla pana domácího. Z Lidí jsem se stěhovala sem, a doufám, že se nebudu muset stěhovat jinam. Skrytá fóra se mne netýkají. Placení 10 Kč za měsíc mi přijde únosné i pro studenty. A co se týče blokování - myslím, že je zde diskuzí víc než dost a navíc si lze vytvořit vlastní zákoutí. S vyloženou šikanou jsem se zde nepotkala, a že člověk kápne na někoho s kým si nesedne, to je život, to je mimo net to samé. Tam to řeším stejně jako tady tj.opatrné obcházení či ignorance, aby nedošlo ke srážce. Podle mne, kdo má zájem se domluví, a kdo se domluvit nechce, tam nepomůže vůbec žádná změna pravidel. Domovní řád určuje pan majitel a nájemci jej dodržují. Vem si, že by sis do svého domu či bytu nastěhoval někoho, koho neznáš, a řekl bys mu, ať si určí, co v Tvém bytě (domě) bude páchat.♥

• dracek.60
        dracek.60, 7.1.19 17:28:01  

Ahoj Kájo ?? není to povinné jen pro informaci co se děje ,jde jen o návrhy které se předkládají Adminovy ,nic ho nenutí je přijmout :4:

• korloid
          korloid, 7.1.19 19:35:21  

Rozumím, někde tady je i diskuze Návrhy adminovi. Byla jsem na ní poptat se, jestli se neuvažuje o vrácení gifů do ikonek. Neuvažuje, údajně ty ikonky pohybem a některé i blikáním většinu diskutujících obtěžovaly. Nezbývá než demokraticky srazit paty, když patřím k menšině.♥

• dracek.60
            dracek.60, 7.1.19 19:42:49  

o to nejde že patříš j menšině .spíš jde o náročnost pro web ,ikny i gif to tu bejvalo ale zrušil to protože přišlo hodně lidí a brzdilo to .ůdajně,na kolik je to pravda neposoudím :4:

• dracek.60
            dracek.60, 7.1.19 19:45:11  

Jo abych nezapoměl ,kdyžtak já jsem Pavel a jsem z Chebu :4:

• korloid
    korloid, 1.1.19 00:05:09  

Časoprostorový portál přeje všem svým příznivcům šťastný život a splnění hvězdných přání i v roce 2019.

• korloid
    korloid, 24.12.18 09:34:56  

♥ Klidné a pohodové prožití vánočních svátků všem. ♥

• Edie
      Edie, 24.12.18 18:18:21  

Děkuji a doufám že i pro vás budou tyto Vánoce veselé, krásné a požehnané. :)

• korloid
        korloid, 27.12.18 14:53:55  

Byly pěkné.:15:

• korloid
    korloid, 22.11.18 17:09:34  

V jedné knížce (znalci mohou doplnit název a osobu) je popsána scéna, kdy se po sundání bot Bábi Zlopočasné objeví nohy s dokonalou pedikúrou, a někdo se tomu diví. Přitom je vysvětlení zcela prozaické: když by čarodějka neuměla pro sebe udělat věci, které dělá pro druhé, byla by její pomoc marná, protože by nedávala lidem co potřebují, ale co chtějí. Dávat člověku to, co chce, je ideální pro jeho zdokonalení či zničení - je to na úrovni (včelaři prominou ten příměr) vychování nové včelí matky. Dávat člověku to, co potřebuje, je na úrovni vychování nové včelí dělnice. Pokud čarodějka chce, aby se usedlost otáčela kolem ní, je ona včelí královnou, která nese zodpovědnost, a která má kolem sebe pracovité a spokojené dělnice, svůj úl. Samozřejmě jen do určité chvíle, potom předá dílo nástupkyni. Proto si i čarodějky vychovávají další generace čarodějek. Nebo nástupci Graciánovi. Když se člověk s odstupem podívá na celou Zeměplochu, vidí překrásný znak pro rovnováhu taijitu. V bílém poli černá tečka (Eskarína Kovářová), v černém poli bílá tečka (Gracián Obrtlík). ♥

• korloid
      korloid, 22.11.18 18:18:24  

Pokud čarodějka dává lidem to, co chtějí, točí se čarodějka kolem usedlosti. Pokud čarodějka dává lidem to, co potřebují, točí se usedlost kolem čarodějky.

Čarodějka se může kolem usedlosti točit jen do té doby, než padne vyčerpáním na hubu, protože není v lidských silách dát všem lidem to, co chtějí. Možná odsud pramení naše přísloví "Není na světě člověk ten, jenž by se zavděčil lidem všem."

• Evina
    Evina, 3.11.18 11:18:37  

Ahoj,já mám spoustu autorů,no tak asi 20(abych zase nějak nepřeháněla!), začíná to u mne,že otevřu knihu a první kapitola napoví...pak doprostřed... stačí ...buď beru nebo ne.Tady brouzdám na "Ulož to"...a dávám do tabletu.Když je den blbec,vím že se mám na co těšit.

• Evina
      Evina, 3.11.18 11:19:54  

Omlouvám se,že lezu sem nahoru,píšu z mobilu...(máš v galerii spoustu krásných knih)

• korloid
        korloid, 4.11.18 07:45:03  

Děkuji za vysvětlení. V pohodě.

• korloid
      korloid, 4.11.18 08:26:24  

A pochlubíš se nějakým oblíbeným autorem? Soubor Úžasná Zeměplocha je hotový dokonalý a uzavřený - dá se číst pořád dokola, to ano, také to činím, ale asi jako většina knihomolů mám chuť i na další knihy. Některé knihy vybírám stejným stylem jako Ty. A někdy si nechám poradit od jiného knihomola, co se mu nejvíc líbí jemu. Takhle jsem objevila české autory např. Jiřího Kulhánka. Líbil se nějakému klučinovi a musím uznat, že píše přesně stylem, který mi vyhovuje. Následně jsem našla knihy Františka Kotlety (pseudonym Leoše Kyši), Martina Moudrého, Štěpána Kopřivy a dalších. Nějací tříditelé je šoupli do krabičky brakové literatury, a pohrdavě o jejich dílech říkají, že se v nich čtenář brodí po kolena v krvi, jenže to si jen kritici nevšimli, že český styl je o tom, že můžeš bejt bit jak živo, utrpět ztráty, ale dobro (hlavní hrdina) zvítězí = přesně jako v klasických českých pohádkách. A o tom podle mne literatura má být - má potěšit a dodat sílu a chuť do reálného života. Zeměplocha to umí taky. Už jsem se několikrát vyjádřila, že pan Pratchett byl velmi silná osobnost, když se dokázal od Punch and Judy dopracovat ke svému optimistickému stylu. A určitě pomohl i překladatelský um pana Kantůrka, že je u nás tak oblíbená.

• dracek.60
        dracek.60, 4.1.19 19:16:20  

jen tě doplním skoro celá se dá stáhnou namluvená ,poslouchám ji v autě a jeden díl zaslaná pošta byl zfilmován :4:

• korloid
          korloid, 4.1.19 19:31:25  

Děkuji za doplnění.♥

• Evina
    Evina, 3.11.18 10:20:53  

Ahoj tady všichni...brouzdala jsem tady a zaujalo mne tohle fórum(tedy hlavně název!!!)Jsem čtenář,závislák,od 5 let, tenkrát jsem se naučila číst, protože jsem chtěla sama,ne aby mi to četl někdo jiný.A tak vám tu odpovídám sama za sebe,jak to vidím já...neříkám do říše fantazie,objevuji svět a zkušenosti, názory,příběhy,moudrosti,humor lidí,co mají dar...snad mi rozumíte...z jakého důvodu sahám po knížkách?Žádný útěk z reality.
    Knihkupectví je pro mne taková cukrárna...utratím tam co se dá...vybírám, samozřejmě,to nejlepší.

• korloid
      korloid, 3.11.18 10:34:14  

Ahoj Evino, vítám Tě mezi námi. Krásné přirovnání, knihy jako zákusky. Prima. Cyklus Úžasná Zeměplocha zřejmě znáš, takže se nabízí otázka, jakým dalším knižním laskominám snadno podlehneš? Případně pokud jsi vyhraněnější: knihy jakého autora mají šanci, že si je vybereš?

• korloid
    korloid, 3.11.18 06:59:57  

Někde jsem četla názor, že čtenáři jsou lidé, kteří se do říše fantazie utíkají před skutečným světem. Podle mne je to nesmysl. Naopak čtenář je se skutečným světem spjat velmi úspěšně, protože jen díky úspěšnému spojení si opatří dost peněz, aby měl jednak na knížky (ať už na společné za symbolickým poplatek v knihovně nebo na privátní, které si kupuje) a druhak na pohodlíčko při čtení (pokojíček, křesílko, teplíčko, lampičku, brejličky, jídlo atd.). Z uvedeného vyplývá, že čtenář plynule podporuje ekonomiku země, ve které žije, takže jakýpak útěk od reality. A co váš názor? Z jakého důvodu jste sáhli po knížkách, a proč jste od nich neutekli po dokončení školní docházky jako nečtenáři?

• korloid
    korloid, 2.11.18 18:43:03  

Je druhého listopadu, zapaluji svíčky. Vzpomínáme

• korloid
    korloid, 20.10.18 09:31:20  

Technická poznámka z webu: Když si kliknete na zvýrazněné slovo Diskutníci vlevo nahoře, objeví se následující text:
    Vítejte na Diskutnících!
    500+ diskuzí, 7 400+ uživatelů, 28 000 000+ příspěvků
    Plánované novinky (platné od 1. 1. 2019)
    Zjednodušení financování webu
    Diskutníci budou nově financováni samotnými uživateli, plošně a jednotně, za symbolický příspěvek 120 Kč / rok (nevztahuje se na uživatele, kteří již mají předplacený účet bez reklam). Zároveň dojde k odstranění veškerých reklam, aby byl web přehlednější a rychlejší. Důvodem je jednodušší a stabilnější financování pro další rozvoj webu. Vedlejším efektem bude omezení zakládání duplicitních účtů a konec diskuzí na téma domnělého zvýhodňování platících uživatelů.

• korloid
    korloid, 19.10.18 20:38:39  

Zloděj času - postava auditorů. Odkud asi čerpal pan Pratchett inspiraci, podle čeho popsal jejich strukturu myšlení?
    Způsob uvažování jeho auditorů je velmi podobný myšlení a chování golemky z českého sci-fi filmu Slečna Golem (hlavní dvojroli hrála Jana Brejchová):
    https://www.youtube.com/watch?v=GEUv5l0klPk

By mi zajímalo, co vzniklo dřív - jestli scénář k filmu nebo knížka. Anebo to byla klasika, že stejná věc napadla zároveň několik lidí na Zemi?

• Edie
    Edie, 10.10.18 14:40:00  

Ook?

• korloid
      korloid, 10.10.18 16:10:31  

Zdravíčko, pane Knihovníku. I nadále pohodička. A co Vaši svěřenci? Knihovníci jsou zároveň knihomolové, takže: Jaký díl se Vám četl nejlépe případně proč?

• Edie
        Edie, 10.10.18 16:54:01  

Také zdravím a doufám že pohička se u Vás pani knihovnice udrží co nejdéle. Můj zatím nejoblíbenější díl je Stráže! STRÁŽE! jelikož se mi zamlouvá oddanost K. Karotky pro svou práci a celková podstata Noční hlídky. Také by nme zajímal Váš nejoblíbenější díl paní Knihovnice?

• korloid
          korloid, 10.10.18 19:03:01  

Dámy a pánové, pokud bych musela vybrat jen jednu - nadhled a umění Bábi Zlopočasné. Carpe Jugulum mám taky ráda, vlastně všechny jsou natolik dobré, že mi je baví číst víckrát. Karotka Rudykopalsson je velmi silná postava, parťák do nepohody. V díle Muži ve zbrani - ke konci knížky - skvěle zmanipuloval i Patricije. Ten mu položil otázku, na kterou odpověď nezazněla: "Přemýšlel jste někdy o tom, jak vzniklo slovo ´politik´?"

• korloid
            korloid, 11.10.18 06:21:23  

Co třeba tohle vysvětlení: z dřívějška (kdo si pamatuje, v kterém dílu to bylo, může mne doplnit) známe první slovo policista - muž města.
            Druhé slovo politik by se mohlo rozdělit na polis a tik. Polis ze starořeckého polis = město. Tik jako fonetická časová jednotka z hodin s vteřinovou ručičkou. A protože jde o druhé slovo, které dal pan Pratchett k zamyšlení, jeho jménem v latinském názvosloví číslovek je sekunda (prima, sekunda, tercie, kvarta, kvinta atd.). Můj návrh tedy je politik - čas města.
            Jsem v Čechách a hraju si s češtinou, takže jako nám hodiny určují, co bychom měli dělat (na určitou hodinu jdeme do práce či do divadla atd.), politici určují, co se ve městě bude dít (kudy se postaví silnice, kde bude městský park, kudy povede hranice města atd.). A obojí (hodiny i politici) je sice pro život zbytné, ale s obojím se lépe určuje řád. A s policisty i pořádek.
            Anglicky neumím, tak nemám tuchu, nakolik by sedělo vysvětlení v angličtině.