Historie

Otevřená diskuze | Kategorie: Historie a vojenství
komanc06 (2018-11-17 20:19:11)Ondi (2018-11-17 14:17:14)Carbon.de.Castel-Jaloux (2018-11-17 13:11:13)777_kolemjdouci (2018-11-16 10:17:45)Braddock (2018-11-15 13:32:46)beastisbest (2018-11-13 10:59:45)slavidan (2018-11-12 14:28:16)Anthony.66 (2018-10-11 09:38:21)vydlak (2018-08-03 22:22:30)avic (2018-06-27 10:45:27)aledobo (2017-08-09 09:29:45)Story (2017-08-08 19:11:55)
Historie
Založeno: 21. 6. 2009 | Příspěvků: 5 666 | Členů: 12
Správci: 777_kolemjdouci (hlavní)

Dějiny jsou jako moře

V jaké době by jste chtěli žít?

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

• Carbon.de.Castel-Jaloux
    Carbon.de.Castel-Jaloux, 15.11.18 18:04:08  

Na dvojce se mi převčírem nebo kdy líbil dokument o vzniku, vývoji a použití tanků :2: A bylo to jak se vším - než se dostali přes všechny ty omyly a slepé uličky, bylo po válce :14: a ve vagóně se podepisoval mír.

• intago
      intago, 15.11.18 18:56:54  

no, docela se to dařilo, taky jsem koukal... ten malej Renault byl dobrej

Carbon.de.Castel-Jaloux, 17.11.18 13:11:12  

To byla ještě doba, kdy si mysleli, že tankista má shořet i se svým tankem :14:

• Ondi
    Ondi, 13.11.18 09:22:27  

První světová válka byla podle názorů některých historiků válkou z nudy. Válkou, kterou vlastně nikdo ani nechtěl.
    Nepatrné příčiny - katastrofální následky.

• intago
      intago, 15.11.18 09:43:17  

to se mýlí. Přečti si o ní třeba na valka.cz
      Pouze Anglie neměla důvod k válce...

• Ondi
        Ondi, 15.11.18 10:20:46  

R-U, vládnoucí habsburgský dvůr se nudil (čas míru a vojenského nicnedělání) a tak si představoval anexi Srbska za příjemnou zábavu a zdroj medajlí za chrabrost.
        To ostatní byla lavina spuštěná kamínkem, ba zrníčkem písku, na nestabilním svahu nudících se mocipánů. Prakticky podobná hospodské rvačce ve které se začíná metodou "slovo dalo slovo a facka dala facku".

Byla to doba vrcholícího imperialismu a každý mocipán se snažil schramstnout (zabrat) nějakou kolonii. Car Nikolaj 2 považoval zřejmě srbské království za území svého vlivu a asi nesnes představu, že starej dědek Procházka by mu je vyfoukl.
        Věčné nepřátelství a nenávist panující mezi katolíky a pravoslavnými určitě hrálo také svou roli.

Nemusíš mít obavy, čet jsem hodně a čtu hodně.

• intago
          intago, 15.11.18 10:30:28  

zcela jsi zapomněl, že ani císaři, ani car válku nechtěli... Ani Francie a Anglie ne...
          Problém byl v generálních štábech...

Carbon.de.Castel-Jaloux, 15.11.18 18:00:32  

Jakápak příjemná zábava. Byla to spíše otázka jejich nadutosti a "cti". Také proto bylo ultimátum Srbsku přímo provokativní a nepřijatelné. To je furt samá prestiž ...

• intago
            intago, 15.11.18 18:57:55  

no jo, jinak by měli ostudu ve světě... ostatně byl to čech, který to sepsal, hradě Berchtold

• Braddock
    Braddock, 12.11.18 20:22:02  

https://www.csfd.cz/film/659023-they-shall-not-grow-old/videa/

Jestli máte šanci se k tomu dostat, tak rozhodně stojí za podívání

• komanc06
      komanc06, 12.11.18 22:48:28  

Vypadá to zajímavě. Rád se podívám, jakmile to půjde.

Jinak, pokud jde o dokumenty z obou světových válek, jsem rád, že se daří je uvést v barvě. Je to přístupnější dnešním divákům.

• Braddock
        Braddock, 13.11.18 10:03:10  

Určitě se podivej, bbc to má aktuálně v online archivu (iplayer), ale už jenom na pár dnů (do neděle dopoledne)... a budeš muset použít nějakou VPN abys obešel geoblokaci

• komanc06
          komanc06, 13.11.18 15:46:17  

Díky za info!

• intago
    intago, 10.11.18 17:38:54  

100 let konce Velké války
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Prvn%C3%AD_sv%C4%9Btov%C3%A1_v%C3%A1lka
    Je sice pěkné, že francouzský prezident Macron objíždí bojiště Velké války, kde se Francouzi opravdu vyznamenali. Navštívila ho i Merkelová a Trump. Je zase mnoho obvyklých řečí, klišé, ale to podstatné se zase neřeklo. Že se totiž vůbec nemuselo bojovat, kdyby se Francie vyjádřila, že s srbskou balkánskou banalitou, rozvinutou Ruskem do světové války nechce nic mít.
    Připomeňme si situaci počátku války. Rusové neadekvátně reagovali na banální střet R-U se Srbskem po atentátu na nástupce trůnu Ferdinanda všeobecnou mobilizací, ačkoliv německý císař opakovaně svého bratrance, ruského cara, varoval, že je to neuvážená cesta do katastrofy. Bylo jasné, že Rusko chce do války zatáhnout Francii, s níž měla smlouvu, rovněž i Anglii.
    Německý císař se tedy dotázal Francie, zda dostojí svému závazku Rusku. Odpověděla, že se zachová podle svých potřeb. To si císař vyložil jako předzvěst útoku a zavelel k útoku na západ.
    Kdyby Francouzi odpověděli smířlivě, poslal by armády jen na východ a na západě by se vůbec nebojovalo. Byl si totiž vědom, že je vlastně obklíčen a ve velkém nebezpečí. Velká válka tedy byla ruská lest, která porážkou Německa a R-U vyšla, jen Rusko nevydrželo...

• slavidan
      slavidan, 11.11.18 22:31:24  

napadení Srbska od R-U nebyl banální střet

Německo žádalo R-U o posunutí útoku na Srbsko, aby mohlo dokončit včas mobilizaci, nebylo mu vyhověno

• intago
        intago, 12.11.18 08:54:00  

jen si to prostuduj na valka.cz. R-U muselo na atentát reagovat, bylo to jeho právo. Vždyt to byl válečný akt Srbska!
        Ale nakonec to bylo jen malé Srbsko, stačila by trestná výprava, kterou Vilém doporučoval.
        Rusko na to ale zareagovalo útokem na Německo, které s tím nemělo nic společného a na R-U na Haliči a skoro je porazilo, když se hnalo na Budapešt a Víden...

• komanc06
          komanc06, 12.11.18 21:08:49  

Vůbec nešlo o válečný akt Srbska, ale čin izolované skupiny spiklenců. Ostatně Srbsko chtělo umožnit důsledné vyšetření okolností atentátu a téměř všechny ultimativní podmínky Rakouska bylo ochotno splnit.
          Zaostalé Rusko nemělo ve válce žádnou šanci. Jak se ostatně brzy ukázalo.

• intago
            intago, 13.11.18 08:03:08  

jenže ta Černá ruka alias Sjednoceni nebo smrt byla prolezlá v generálním štábu.
            Diverzi proti R-U dělali už dávno. Měli holt přijmout všecky body ultimata... a to neudělali.
            Rusko si myslelo, že jim Francie a Anglie pomůže Německo a R-U porazit. Moc si fandili, přecenili se, ale to je běžné...

• intago
        intago, 12.11.18 10:08:40  

Vilém II nakonec žádal Franze Josefa, aby vůbec nezačal na Srbsko, ale generálové mu to zablokli. Nelíbilo se jim, že je nerozhodný a vše stále mění

Carbon.de.Castel-Jaloux, 9.11.18 11:46:19  

https://www.novinky.cz/veda-skoly/488371-kristalova-noc-se-stala-pocatkem-zkazy.html

Tak včera Bílá hora, dneska Křišťálová noc. Pořád musíme něco slavit. A hledat příčiny a následky.
    Vlastně ne, žádné slavení! :1: Prostě si připomínáme.

• intago
    intago, 8.11.18 20:48:58  

Bavil jsem se s jedním Slovákem. Když jsem mu řekl, že viníkem první světové byli Rusové, smál se mi.
    Tak jsem se ho optal, proč jsou na Slovensku ruské vojenské hřbitovy z té doby. Vůbec to nevěděl.
    Lidi vážně o té válce nic nevědí. Hlavně to, jak Rusové zaútočili na Německo a R-U a bojovali až na Slovensku, aby obsadili Budapešt a Vídeň...
    Jen o atentátu na Ferdinanda a taky znají Švejka...
    třeba zde je http://turisticky-denik.cz/vylet/1027-rusky-hrbitov-z-1-svetove-valky-v-ladomirove.htm

Carbon.de.Castel-Jaloux, 9.11.18 06:13:13  

Když už to začalo, tak všichni chtěli postupovat kupředu, ne? Rusové na Vídeň a Budapešť atd. :) Nějak nechápu souvislost vojenských hřbitovů na Slovensku a Rusko jako viníka (?) první světové války. Viník - jako že jí rozpoutalo?

"Když je válka , musí se vyhrát a musí se volat sláva císaři pánu, to mně nikdo nevymluví."

• intago
        intago, 9.11.18 09:18:52  

ano, Rusko ji zavinilo, z malého balkánského konfliktu udělalo světový napadením Německa a R-U
        http://intago.sweb.cz/strategie-velke-valky.htm
        naštuduj si dějiny vzniku Velké války. Třeba na wiki

• komanc06
          komanc06, 11.11.18 20:22:33  

Válka začala útokem R-U na Srbsko a německým napadením neutrálních států a Francie. Že Rusko a Francie chtěly dostát svým spojeneckým závazkům je jen chvályhodné. Vina za válku tak padá jednoznačně na tzv. Ústřední mocnosti. To je prostě jednoznačné a nic s tím svými trapnými pokusy nenaděláš.

• slavidan
            slavidan, 11.11.18 22:33:39  

Vina za válku je sdílená oběma stranami, byla to imperialistická válka bez spravedlivých ...

• intago
            intago, 12.11.18 08:56:42  

jo a atentát na následníka trůnu, to bylo co? Válka proti R-U. Ale chápu, je to složité na chápání a to lidu vadí...
            Bez toho atentátu by světová válka nebyla a to Srbsko a Rusko dobře vědělo...

• komanc06
              komanc06, 12.11.18 21:01:15  

Atentát a válka jsou dvě zcela rozdílné věci. Ostatně - ten atentát byl pouhou záminkou. K válce by došlo tak jak tak, dříve nebo později. Ani ne tak vinou císařů a cara,jejich moc už byla víceméně formální, ale generálů a politiků.

• intago
                intago, 13.11.18 08:04:42  

ne, tenkrát se to bralo jako akt války. Franz Josef to kvůli cti ani nemohl ignorovat.

• komanc06
          komanc06, 12.11.18 21:36:12  

Nějak sis nevšiml, že 1. světová válka je válkou dvou bloků - Dohody a Ústředních mocností. Konflikt mezi Ruskem a Německem - který jak víš začalo Německo 1. srpna vyhlášením války Rusku (a pak i Francii)- byl v této souvislosti jen druhořadá záležitost. Rozhodující byla západní fronta.

• intago
            intago, 13.11.18 08:08:41  

máš v tom guláš. Prvotní byla mobilizace Ruska. Tehdy, už od středověku se to obecně bralo jako počátek války.
            Je to složité, to jo. A že byla válka na východě druhořadá není důležité. Německo vůbec nemělo v úmyslu trvale obsadit západ, jen preventivním úderem vyloučit útok Francie, svázané smlouvou s Ruskem.

• komanc06
              komanc06, 13.11.18 15:45:49  

Mobilizaci je možno spíš chápat jako snahu zabránit válce, zastrašit potencionálního nepřítele (jako třeba my před Mnichovem - dokonce dvakrát). Nikdo to za válku ani za její začátek nepovažuje - tedy s výjimkou tebe.
              Začátek války je buď její vyhlášení nebo přímé napadení protivníka. V tom byli Němci hlavně ve 20. století mistry.

• intago
                intago, 15.11.18 09:50:04  

jsi úplně mimo. Císař Vilém několikrát vyzýval cara, aby ji zastavil, že jinak mu bude muset vyhlásit válku.
                Podobně působilo i R-U. Přečti si to na https://www.valka.cz/10540-Prvni-svetova-valka-dil-3-Zacatek-valky-valecne-plany-cervenec-srpen-1914 Tam je to nejpodrobněji

• intago
                intago, 15.11.18 09:56:04  

Depeše mezi ruským carem Mikulášem II. a německým císařem Vilémem II. o zachování míru v Evropě.
                Dne 28. července 1914 telegrafoval císař Vilém carovi : "S největším znepokojením dovídám se o dojmu, jaký postup Rakouska-Uherska proti Srbsku vyvolává v Tvé říši. Bezohledná agitace, která byla po léta provozována v Srbsku, vedla k strašlivému zločinu, jehož obětí se stal arcivévoda František Ferdinand. Duch, který přiměl Srby, aby zavraždili vlastního krále a jeho choť, vládne ještě dnes v této zemi. Souhlasíš jistě se mnou v tom, že my oba, Ty a já, i jako panovníci máme společný zájem trvat na tom, aby pykali zaslouženým trestem všichni, kteří jsou mravně zodpovědní za ohavnou vraždu. Jinak však nijak nepřehlížím, jak obtížně je Tobě a Tvé vládě, vystoupit proti proudům veřejného mínění. Památce srdečného přátelství, které nás oba váže po dlouhou dobu, vynaložím veškerý svůj vliv, abych pohnul Rakousko-Uherskem, aby usilovalo o zřejmou uspokojivou dohodu s Ruskem. Doufám pevně, že mne budeš podporovat ve snahách, odstranit všechny potíže, které by ještě mohly vzniknout. Tvůj velmi upřímný a oddaný strýc ." Vilém.
                Dne 29. července 1914 telegrafoval car císaři Vilémovi : "Teší mne, že Jsi se vrátil do Německa. V této tak vážné chvíli Tě prosím, aby si mi účinně pomáhal. Hanebná válka byla vypovězena slabé zemi. Rozhořčení nad tím, které plně sdílím, je v Rusku ohromné. Předvídám, že velmi brzy nebudu už moci odporovat nátlaku, který je na mne konán a budu nucen učinit opatření, které přivodí válku. Aby se zamezilo neštěstí, jakým by byla Evropská válka, prosím Tě ve jménu našeho starého přátelství, aby si se vynasnažil ze všech sil přimět Svého spojence, aby nezacházel příliš daleko." Mikuláš.
                Dne 29. července 1914 císař Vilém odpovídá carovi : "Dostal jsem Tvůj telegram a sdílím přání po zachování míru, nemohu však, jak jsem řekl ve svém prvním telegramu, považovat postup Rakouska-Uherska za hanebnou válku. Rakousko-Uhersko ví ze zkušeností, že sliby Srbska, jsou pouze na papíře, jsou naprosto nespolehlivé. Po mém názoru sluší postup Rakouska-Uherska považovat za pokus obdržet plnou záruku, že srbské sliby vtělí se také v činy. V tomto názoru jsem utvrzován prohlášením rakousko-uherského kabinetu. Rakousko-Uhersko nezamýšlí teritoriální výboje na úkor Srbska. Mám tedy za to, že je Rusku naprosto možné setrvat vůči rakousko-uhersko-srbské válce v úloze diváka, aniž by bylo nutno Evropu strhnout do nejstrašlivější války, jakou kdy zažila. Mám za to, že je přímá dohoda mezi Tvoji vládou a Vídní možná a žádoucí, dohoda, kterou jak jsem Ti už telegrafoval, snaží se má vláda ze všech sil podpořit. Vojenská opatření Ruska, které by Rakousko-Uhersko mohlo brát jako výhružku, urychlí ovšem neštěstí, kterému bychom my oba rádi zamezili. Také moje postavení jako zprostředkovatele, které jsem na sebe vzal k Tvému apelu na moje přátelství a pomoc, bylo by podkopáno." Vilém.
                Dne 30. července 1914 telegrafoval císař Vilém carovi : "Mému velvyslanci bylo uložen

• intago
                  intago, 15.11.18 09:56:56  

aby Tvou vládu upozornil na nebezpečí a těžké důsledky mobilizace. To samé jsem Ti sdělil ve svém posledním telegramu. Rakousko-Uhersko mobilizovalo pouze proti Srbsku a to jen část své armády. Jestliže Rusko, jak je tomu nyní dle Tvé zprávy a zprávy Tvé vlády, mobilizuje proti Rakousko-Uhersku, je ohrožena, ne-li znemožněna zprostředkovací úloha, kterou Jsi mne nejpřátelštějším způsobem pověřil a kterou jsem k Tvé výslovné žádosti přijal. Veškerá váha rozhodnutí spočívá nyní na Tvých bedrech. Nesou odpovědnost za válku nebo mír." Vilém.
                  Dne 30. července 1914 car Mikuláš telegrafoval císaři : "Děkuji Ti srdečně za Tvou rychlou odpověď. Posílám dnes večer Tatičeva (carův pobočník) s instrukcemi. Vojenská opatření, která nyní nabývají platnosti, byla usnesena už před pěti dny a sice na obranu proti přípravám Rakouska. Doufám z celého srdce, že tato opatření nijak nebudou působit na Tvou pozici zprostředkovatele, které si velice vážím. Potřebujeme Tvého silného nátlaku na Rakousko, aby s námi došlo k dohodě." Mikuláš.
                  Pozn.: Přesto Rusko pro zastavení války už nic neudělalo...

• komanc06
                    komanc06, 16.11.18 23:54:10  

To všechno ale nijak neopravňovalo Německo, aby za pár dní napadlo na západě, tedy na úplně opačné straně, neutrální Belgii a Francii. Tím rozpoutalo daleko významnější konflikt a získalo si tak zcela zaslouženě mnoho mocných nepřátel.
                    Němci už směřovali své armády na západ už v době, kdy Vilém posílal tyto dopisy. Jinak by ani nemohli tak rychle a v takovém rozsahu zaútočit.

• intago
                intago, 15.11.18 10:28:44  

tady je to natvrdo
                https://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Rusky-stat-obe-svetove-valky-zcela-sam-nevyvolal-351957

• intago
                  intago, 15.11.18 10:52:51  

Ruský armádní časopis Razvědčik psal v lednu 1914: „Nám všem je snad velmi dobře známo, že se připravujeme na válku na západní frontě především proti Němcům… Nejen vojsko, nýbrž veškerý ruský lid musí si zvyknout na myšlenku, že se chystáme ke zničujícímu zápasu proti Němcům a že německé státy musejí být zničeny, i kdybychom přitom ztratili statisíce lidí.“

Carbon.de.Castel-Jaloux, 9.11.18 11:43:53  

Děda mi všechno důležité vyprávěl :) Jo, tenkrát na Piavě ...

• intago
          intago, 10.11.18 10:13:26  

bojovalo se i na Haliči, jako ženy děda, maloval si tam a psal zápisky. Kde ale Halič byla a klomu vlastně patřila? To neví skoro nikdo. Ostuda civilizace... :8:

• komanc06
            komanc06, 12.11.18 21:47:17  

Že Halič a část Polska patřila před válkou Rakousko-Uhersku, to ví každý průměrný žák 9.ročníku. Mají to v učebnici. Že bojové kvality R-U armády nebyly moc slavné (italská nebyla o moc lepší) je také známo. Ruský průnik na tato území byl krátkodobý a v celkovém kontextu války bezvýznamný.
            Mimochodem - právě tehdy se dal můj děda zajmout Rusy a později vstoupil do legií.

• intago
              intago, 13.11.18 08:12:19  

opět omyl. Rusové chtěli :
              část Polska, část Rakouska-Uherska, Arménii (na úkor Turecka) a Cařihrad, a samozřejmě ruské Srbsko. Bez porážky Německa a R-U tento plán nešlo realizovat.
              A že byla Halič naše součást neví skoro nikdo, jen se optej lidí kolem...

• intago
                intago, 13.11.18 08:23:05  

99% lidí ti řekne, že Halič patřila Polsku, ale to vůbec neexistovalo! :1:

• Ondi
                  Ondi, 13.11.18 09:39:06  

Kdyby každej národ dnes nárokoval území, které ovládal v době své moci, tak bysme potřebovali naší planetu nafouknout na pětinásobek.

• intago
                    intago, 15.11.18 09:52:09  

jo, ale tehdá se prostě válčilo stále. Mír byl jen krátký čas mezi válkami...

• Ondi
          Ondi, 13.11.18 09:35:54  

Můj ne moc, byl u horských myslivců v Dolomitech kanonýrem. Také z jejich posádky přežili jen tři.

Zima, hlad, laviny, beznaděj a pak jedovaté plyny. Prakticky chybná strategie R-U štábu, naši v horách ve "slepé uličce" s lehkými zbraněmi bez pravidelného zásobování, dole Italové v bezpečí s těžkými zbraněmi.

Rád bych se podíval do vojenských archivů, ale nevím jak.

• Braddock
            Braddock, 13.11.18 09:46:20  

Takhle? http://www.vuapraha.cz/node/164

• Ondi
              Ondi, 13.11.18 11:29:36  

Díky za odkaz, začal jsem listovat a jsem z toho jelen.

Když chci sledovat životní dráhu konkrétního vojáka, tak musím někde nejprv zjistit jméno (číslo) vojenského útvaru a pak najít nějaký denník toho útvaru. Geniální by bylo, najít popis přemisťování, lokality, střety s nepřítelem a pod. No a jistě bylo sepsáno, literárně zpracováno mnoho na toto téma (nejen osudy dobrého vojáka Švejka), ale kde (začít) hledat. Asi ve voj. archivech ve Vídni.

• intago
                intago, 15.11.18 09:54:02  

zkus www.velkavalka.info/

Carbon.de.Castel-Jaloux, 8.11.18 08:50:22  

https://www.bellum.cz/bitva-na-bile-hore.html

Je to delší, ale se souvislostmi.

Měli jiné počasí než dnes. Letos by se jistě dobře bili :)

• 777_kolemjdouci
    777_kolemjdouci, 2.11.18 16:44:09  

Zdravím a dnes se ještě budeme pohybovat v Praze na Letné na přehlídce armády a dalších složek:
    http://www.yoom.cz/img/18110216145461_source.jpg - Rota Nazdar byla první československá vojenská jednotka působící na území Francie. Působili v ní převážně čeští dobrovolníci. Jednotka se uplatnila v první světové válce.
    http://www.yoom.cz/img/18110216182827_source.jpg - v ležení Roty NAZDAR byla výstavka zbraní. Popisovat jednotlivé druhy nemá cenu, protože jich bylo opravdu hodně a tech.daty bych tady jen tapetoval...
    http://www.yoom.cz/img/18110216210470_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18110216234490_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18110216264440_source.jpg - popisky
    http://www.yoom.cz/img/18110216254452_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18110216275436_source.jpg - naši kluci v Anglii a jejich výzbroj
    http://www.yoom.cz/img/18110216291414_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18110216302099_source.jpg - dobové uniformy
    http://www.yoom.cz/img/18110216313284_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18110216321546_source.jpg
    ----------------------------------------------------------------
    http://www.yoom.cz/img/18110216353723_source.jpg - popisek
    http://www.yoom.cz/img/18110216331987_source.jpg - tuhle krasavici jsem tam prostě nemohl nechat
    http://www.yoom.cz/img/18110216343728_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18110216382511_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18110216370397_source.jpg - a na závěr hasičské žebříky
    http://www.yoom.cz/img/18110216393474_source.jpg - Samohybná kolová houfnice DANA vzor 77 a to je poslední fografie u východu z výstavy techniky. Ať se vám líbí.

• 777_kolemjdouci
    777_kolemjdouci, 29.10.18 08:55:15  

Dobrý den. Ještě "pár" snímků z páteční Letenské pláně:
    http://www.yoom.cz/img/18102908025878_source.jpg - tímhle se dá zničit i tank, most, barák...
    http://www.yoom.cz/img/18102908062515_source.jpg - to dělo byla jen maketa ze dřeva. Ale perfektně provedená.
    http://www.yoom.cz/img/18102908083053_source.jpg - protichemický oblek OPCH lidově zvaný? No pánové vzpomínejte na jeho lidový název...
    http://www.yoom.cz/img/18102908123126_source.jpg - a ještě jednou dle místa určení
    http://www.yoom.cz/img/18102908135593_source.jpg - přístoje na zjišťování radioaktivity, přítomnost bojových chemických látek atd...
    http://www.yoom.cz/img/18102908193352_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18102908161163_source.jpg - prostředky dálkového průzkumu
    http://www.yoom.cz/img/18102908204059_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18102908214515_source.jpg - Lehké obrněné vozidlo IVECO
    http://www.yoom.cz/img/18102908254154_source.jpg
    http://www.yoom.cz/img/18102908264297_source.jpg - a tady se nám pohybuje Dráček - maskot pro děti od hasičů
    http://www.yoom.cz/img/18102908284252_source.jpg - a tady už jsme u Finanční stráže státu
    http://www.yoom.cz/img/18102908325755_source.jpg - jejich zbraně:
    Těžký kulomet vz. 24 je československý vodou chlazený těžký kulomet, vyráběný podle systému Schwarzlose, používaného již v Rakousko-uherské armádě. A lehký kulomet vz.26 Lehký kulomet vz. 26 je vzduchem chlazený kulomet vyvinutý roku 1924 ve Zbrojovce Brno. Měl přezdívku BREN.
    http://www.yoom.cz/img/18102908423089_source.jpg - pušky a pistole používané FS v té době
    http://www.yoom.cz/img/18102908462651_source.jpg - kola i motocykly byly při službě také využívány .
    ----------------------------------------------------------------
    Tak pro dnešek všechno a další pokračování třeba zítra?! Uvidíme jak to časově vyjde. Hezký den a ať se snímky líbí :4: