Historie

Otevřená diskuze | Kategorie: Historie a vojenství
avic (2018-06-27 10:45:27)Braddock (2018-06-18 12:37:43)slavidan (2018-06-17 09:56:04)komanc06 (2018-06-17 01:36:24)777_kolemjdouci (2018-06-14 10:33:59)beastisbest (2018-05-19 11:18:34)vydlak (2018-03-20 15:23:56)aledobo (2017-08-09 09:29:45)Story (2017-08-08 19:11:55)
Historie
Založeno: 21. 6. 2009 | Příspěvků: 5 587 | Členů: 9
Správci: 777_kolemjdouci (hlavní)

Dějiny jsou jako moře

V jaké době by jste chtěli žít?

Nemůžete přispívat - nejste přihlášen!

 • 777_kolemjdouci
  777_kolemjdouci, 14.6.18 10:33:43  
   

  Při důlním neštěstí na Dole Františka v Karviné zahynulo 235 lidí. (Události 14 června 1894 (Před 124 lety)

 • intago
  intago, 11.6.18 07:33:42  
   

  tedka studuju atentát na Bobbyho Kennedy, zajímavé...
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Sirhan_Bishara_Sirhan
  https://zpravy.idnes.cz/robert-kennedy-vrazda-atentat-sirhan-sirhan-usa-50-vyroci-pe4-/zahranicni.aspx?c=A180604_133525_zahranicni_aha

 • intago
  intago, 6.6.18 16:50:22  
   

  Ted koukám na ruský pořad na Kinosvět Tajemství 1.sv.v. Nikdy v životě jsem neslyšel tolik lží a nesmyslů...
  Přes sto let je to a stále takový přístup. A nikdo jim neřekne-co to blbnete? Tak to přece nebylo!! :7: :8:
  Prostě si svou účast ve válce vymalovali po svém... :11:

 • intago
  intago, 9.5.18 09:43:42  
   

  Víte, že se na rozpoutání Velké světové války angažovali i dva Češi, aristokraté na dvoře císaře. Jeden se zasloužil o anexi Bosny a druhý o formulaci nesplnitelného ultimata Srbsku... :4:
  A pak že máme holubičí povahu a naše válečná vlajka je bílý lev na bílém poli, jak říjakí Poláci :1:

 • intago
  intago, 27.3.18 08:06:04  
   

  Kdo zavinil Velkou válku
  Blíží se sté výročí konce Velké války, ale dosud nebylo jasně a hlavně správně řečeno, kdo ji vlastně zavinil. Přitom je to tak důležité, pomníčky obětí války jsou v každé obci, i v zahraničí.
  Běžně se uvádí, že viníkem byl militarismus, což je pravda, ale vina nebyla u každého stejná. Kdo vlastně válku nejvíce zavinil? Rozborem situace lze celkem jednoznačně říci, že hlavním viníkem bylo Srbsko, konkrétně její tajná organizace ve štábu armády, Černá ruka, nebo-li Sjednocení či smrt.
  Uvědomovali si nebezpečí ze strany Rakouska –Uherska, které anektovalo Bosnu-Hercegovinu a očekávali, že malé Srbsko bude další na řadě, což však bylo úmyslem jen části velení R-U, císař však tomu nepřál, bojoval nerad.
  Také chtěli sjednocení jižních Slovanů pod svým vedením a neradi viděli snahy následníka trůnu Ferdinanda dEste umožnit větší práva Chorvatům. Usilovali proto o atentát na Habsburky, aby vyvolali válku, protože si byli jisti podporou Ruska, které by do konfliktu stáhlo Anglii a Francii a společně porazili jejich nepřítele Německo i R-U, což se jim nakonec podařilo.
  Druhým hlavním viníkem bylo Rusko. Jeho mobilizace se rovnala vyhlášení války Německu i R-U a byla zcela neadekvátní ultimátu a vyhlášení války Srbsku za atentát na následníka trůnu R-U v Sarajevu. Byl to totiž jen drobný balkánský konflikt, který mobilizací Ruska přerostl ve světovou válku. Smlouvou vázaná Francie musela také zaútočit a vtáhla do toho i Anglii
  Rusko se obávalo sílícího Německa, chtělo se ho zbavit, i R-U. Sjednotit Slovany pod svou vládou a zabrat rozsáhlá území, dokonce i Osmanskou říši se strategickým územím Bosporu.
  Bez viny nebylo ani Německo. Správně zareagovalo na ruskou mobilizaci vyhlášením mu války, ale realizace Schlieffenova plánu, tj.nejprve porazit spojence Ruska Francii a až pak porazit Rusko, byla hrubou strategickou chybou. To nemohli zvládnout.
  Pokud by pouze zabezpečili svou hranici s Francií, válku by neprohráli. Měli také své územní nároky na východě a v koloniích a až moc velkou sebedůvěru.
  Ani Francie není zcela bez viny. Trnem v oku jim bylo Alsasko-Lotrinsko, které dříve získali Němci a chtěli ho mít sami. Němců se báli a chtěli se ho zbavit s pomocí Ruska. Měli dát jasně najevo, že ruskou mobilizaci kvůli vyhlášení války Srbsku nebudou podporovat, protože není adekvátní. Pak by na ně váhající německý císař nezaútočil.
  Rakousko-Uhersko nemělo na atentát na následníka trůnu reagovat vyhlášením války Srbsku, ač podle tehdejších zvyků na to mělo právo. Bylo to příliš nebezpečné kvůli reakci Ruska. I oni se tak dostali do jeho pasti.

  • komanc06
   komanc06, 9.4.18 00:22:06  
    

   Kdo zavinil válku je zcela jasné. Kdo ji vyhlásil a zaútočil jako první? Jednoznačně Rakousko-Uhersko, tedy stát Trojspolku - později Ústředních mocností. Kdo první zaútočil na západě - a to i na neutrální země, což je válečný zločin v mezinárodním měřítku? Německo - tedy další člen uvedeného bloku. Atentát provedený jen izolovanou skupinkou srbských studentů a ruská mobilizace - zcela logická reakce na ohrožení spojence - byly jen nicotnými záminkami k rozpoutání války. Útočný blok Německa a jeho spojenců byl po válce, v níž byl především úsilím demokratických zemí poražen, po zásluze potrestán a jeho vina na válce nebyla zpochybňována ( leda snad nacisty).

   • intago
    intago, 12.4.18 09:10:14  
     

    no jo, lidé se nechají přemluvit, ale skutečnost je skoro vždy jiná... R-U mělo právo zaútočit na Srbsko, protože samo bylo napadeno atentátem, jehož vyšetřování směrovalo do štábu Srbska. Jinak ani R-U císař ani německý do války nechtěli...
    Německo zaútočit muselo, protože mobilizace byla vždy již vyhlášením války. Na západ Německo zaútočilo proto, že podle smlouvy musela Francie držet s Ruskem. A vždyt také Rusko zaútočilo na slabě chráněné Prusko a velký kus zabralo, i na Halič v R-U. Tam nás párkrát málem porazilo, vnikli i na Slovensko, málem i do Čech...
    Je to prostě složité a lid nemá složité věci rád... Stratégům je však věc jasná, viz valka.cz

   • intago
    intago, 12.4.18 12:51:01  
     

    -ruská mobilizace - zcela logická reakce na ohrožení spojence - to je dobrý, banální konflikt přeroste vinou Ruska na světovou válu a prý je to logické. Není. Rusku šlo ao daleko víc.
    V programu „Co očekává Rusko od války?“ z roku 1915 (!) P. Miljukov napsal, mimo jiné: část Polska, část Rakouska-Uherska, Arménii (na úkor Turecka) a Cařihrad, a samozřejmě ruské Srbsko. Bez porážky Německa a R-U tento plán nešlo realizovat.
    To je mírové úsilí Ruska, komanči... :8:

    • komanc06
     komanc06, 13.4.18 00:35:45  
      

     Co napsal nějaký Miljukov a co provedla nějaká malá skupinka studentů není žádný důvod k válce ani napadení. Největší nadšení z války a také největší očekávání územních zisků lze prokázat na straně Německa a R-U. Země Dohody měly zcela logicky zájem ubránit svá dříve zabraná území, měly nejvíce kolonií. Ústřední mocnosti se při dělení světa opozdily a chtěly to prostě dohnat válkou a každá záminka jim byla dobrá.Z jejich strany to byla jednoznačně válka útočná.
     Mobilizace není vyhlášením války, je maximálně přípravou na válku, ale ještě spíše snahou odstrašit nepřítele od jím chystaného ohrožení, daleko častěji ji lze chápat jako snahu zabránit válce - viz čs. mobilizace v r. 1938.

    • komanc06
     komanc06, 13.4.18 00:46:13  
      

     Rusko bylo nejzaostalejší zemí Evropy. O jeho mírovém úsilí si nelze dělat iluze, ovládalo obrovské území s mnoha národy, které se od něj chtěly určitě osvobodit a jejich práva byla potlačována. Nicméně úloha Ruska v první světové válce byla vcelku bezvýznamná, ani jeho ukončení bojů na východní frontě a mír s Německem neměly na výsledek války žádný vliv.

     • intago
      intago, 15.4.18 18:16:06  
       

      to jsou právě ty naivně laické přístupy. Strategii neumíš. Neznáš souvislosti. Ale takto povrchní je celá tahle doba...
      Prý jaký Miljukov- https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Miljukov
      a prý studenti, chacha :1: ti byli jen nástrojem https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%A1_ruka
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Gavrilo_Princip
      dopln si znalosti

      • intago
       intago, 15.4.18 18:23:49  
        

       Atentát v Sarajevu - Generál Oskar Potiorek, správce rakouské provincie Bosna a Hercegovina, pozval arcivévodu Františka Ferdinanda a jeho ženu Žofii na přehlídku jeho jednotek při manévrech. František Ferdinand věděl, že tahle návštěva může být nebezpečná, protože jeho strýce – císaře Františka Josefa I. – se Černá ruka pokusila zabít už v roce 1911.

       Organizátor tohoto spiknutí, Dragutin Dimitrijević, šéf výzvědné služby v srbské armádě a hlava Černé ruky, zjistil, že František Ferdinand plánuje v červnu návštěvu.

       Dimitrijević si dělal starosti ohledně Ferdinandových plánů přiznat výsady jižním Slovanům. Obával se, že by pak bylo vytvoření samostatného srbského státu obtížné. Proto poslal dva členy Černé ruky, Nedeljka Čabrinoviće a Trifka Grabeze, ze Srbska spolu s Principem, aby Františka Ferdinanda zavraždili.
       ---tak vidíš ty studenty, naivko...

      • komanc06
       komanc06, 16.4.18 21:28:18  
        

       Tebou uváděné informace jsou všeobecně známé. Černá ruka byla jen spiklenecká organizace (v Srbsku jich bylo víc) nespokojená s podle nich málo rozhodnou srbskou vládou.Srbská vláda se od atentátu distancovala a byla ochotna přistoupit na téměř všechny ultimativní podmínky Rakousko-Uherska. Přesto Rakušané podněcovaní Německem zaútočili na celou zemi, i když pachatelé atentátu byli potrestáni. (mimochodem, sám jsem v Terezíně viděl celu, kde byl vězněn G.Princip).
       To, co uvádíš, jsou jen detaily, které neměly zásadní význam a vůbec nemění smysl toho, co jsem uvedl výše.

       • intago
        intago, 16.4.18 21:51:30  
         

        Znovu opakuji, jsi naprostý laik. Zavraždit v té době následníka trůnu bylo již válkou.
        Gavrilo byla jen ubohá osůbka, kterou vedli daleko mocnější. Ti mají vinu, ne ten ubohý tuberáček... Ostatně kdo ho vycvičil, vyzbrojil a vše zorganozoval?
        A tito původci atentátu nebyli nikdy dopadeni. Jen jednoho sami Srbové popravili za velezradu. Zařídili atentát bez jasného příkazu. Černá ruka byl holt stát ve státě, přímo v armádě, balkánský bordel. Ostatně nebyl to první atentát na císaře.
        V žádném přípaně to ale nemohl být důvod pro rozpoutání světové války. To udělali Rusové svou mobilizací. Vědomě z toho lstí rozpoutali světovou válku a proto mají druhou největší vinu.

        • intago
         intago, 16.4.18 21:53:48  
          

         Kdyby Srbové vydali Černou ruku R-U, k válce by bylo nedošlo... Ale to neudělali...

         • komanc06
          komanc06, 16.4.18 23:48:33  
           

          K válce by došlo tak jak tak. Našla by se jiná záminka. Dva bloky stály proti sobě, měly protikladné zájmy, čekalo se jen na nějaký důvod, tu pomyslnou jiskru, která by zapálila ten sud s prachem.

         • intago
          intago, 17.4.18 10:23:41  
           

          ano, ale ona to ani záminka nebyla. Černá ruka světovou válku úmyslně spustila a vlastně se jí to povedlo. Protivníky porazily jiní a Jugoslávie se taky spojila.
          Tenkrát nebyly mechanismy jako jsou nyní, co brání mír. Tehdy mír byl jen přestávkou mezi válkami... Válčilo se stále.

      • slavidan
       slavidan, 3.5.18 00:28:11  
        

       Tady by spíše naopak potřebovala doplnit wikipeida.

      • slavidan
       slavidan, 3.5.18 01:00:11  
        

       Není tomu tak. Atentát spáchala Mladá Bosna spodporou Tankosiće, Dimitrijević nebyl iniciátorem, podle některých indícií se atentátu dokonce snažil na poslední chvíli zabránit.

       • intago
        intago, 3.5.18 17:32:14  
         

        omyl
        http://www.rozhlas.cz/cesky/puvoduslovi/_zprava/radit-jako-cerna-ruka--1469349

        • slavidan
         slavidan, 5.5.18 22:30:10  
          

         Doporučuji raději číst Dějiny Srbska od LN, než polonevážné pořady.

         • intago
          intago, 7.5.18 10:20:53  
           

          i na valka.cz je to tak... i jinde

         • slavidan
          slavidan, 12.5.18 09:32:17  
           

          To není odborý zdroj. Opakovaný omyl se nestává právdou.

         • intago
          intago, 14.5.18 08:00:56  
           

          jen jestli si dějiny Srbska nenapsal tak, aby mu vyhovovaly.... :4: Víš, jak to bylo tady za totáčr.
          a oni se ještě nevyrovnali ani s dějinami 2.sv.v a krajinskou válkou

         • slavidan
          slavidan, 11.6.18 01:16:10  
           

          Odkazované Dějiny Srbska jsou od českých historiků.

       • intago
        intago, 4.5.18 09:22:50  
         

        navíc Principe byl nezletilý a některým atentátníkům bylo 15 let :1: Vina je jasně na Černé ruce, ta to zorganizovala, vycvičila a vyzbrojila.

        • slavidan
         slavidan, 5.5.18 22:36:23  
          

         Nicméně vymysleli si to oni, Principovi bylo 19, skoro 20. Tehdy ty kriteria zletilosti měli jinak.

         • intago
          intago, 7.5.18 10:25:35  
           

          Principe to určitě nevymyslel. Ale Černá ruka, už jednou atentát dělali. A kdo je vycvičil a vyzbrojil? Zas ona... Co je na tom za problém?? Věc je jasná.
          Jen tolik neschopnosti na obou stranách, skoro všichni atentátníci selhali. A kdyby se auto nevrátilo s Ferdinandem na metr a půl od Principa, atentát by se nepovedl. tady to máš jasně
          https://cs.wikipedia.org/wiki/Atent%C3%A1t_na_Franti%C5%A1ka_Ferdinanda_d%27Este

         • slavidan
          slavidan, 12.5.18 09:40:03  
           

          Nepsal jsme že přímo Princip. Problém je ten, že podle ndes známých historickým pramenů si to ČR určitě nevymyslela.

         • intago
          intago, 12.5.18 20:34:46  
           

          co si nevymyslela? Atentát? Vždyt už jeden udělala a srbská rozvědka na dalším intenzivně pracovala. Kdo jiný by to byl? :8:

    • slavidan
     slavidan, 6.5.18 09:53:22  
      

     A Francie zase chtěla Alsasko a Lotrinsko, Itálie Tertst a území v Dalmácii, Německo expanzi na východ. Každý z nich chtěl strašně moc něco, co nešlo mít bez války ...

     • intago
      intago, 7.5.18 10:26:59  
       

      to tam taky píšu,vina není u všech ale shodně veliká., ale nějak nepíšeš co chtělo Rusko a Srbsko. Nejsi ty náhodou Srb? Já jsem totiž původem Chorvat :1:

      • slavidan
       slavidan, 12.5.18 10:07:21  
        

       Rusko chtělo Bospor a Dardanely a Srbsko čekat na rozapad R-U, ne být první na ráně. Srb nejsem.

       • intago
        intago, 12.5.18 20:37:39  
         

        co, Srbsko mělo čekat na rozpad R-U? :7: Jak by se to mohlo bez války stát?? :7:
        Báli se, že dopadou jak Bosna a bylo dost generálů, kteří to císaři jasně doporučovali... třeba Piotiorek

        • slavidan
         slavidan, 11.6.18 09:44:23  
          

         Bez války asi sotva, ale ne tak, aby Srbsko bylo první na ráně, obklpopené státy Trojspolku. K tomu patřilo i Bulharsko. V R-U byla ostatně budila dost pnutí i samotná anexe Bosny, co vedla k navýšení počtu Slovanů v monarchii. Srbsko bylo chráněno smlouvou s Ruskem, jinak postavení Srbska a z vůle velmocí okupované Bosny bylo nesrovatelé.

         • intago
          intago, 13.6.18 07:31:26  
           

          už při anexi Bosny chtělo Rusko do války. Ostatně na Bosnu měli chutě i ostatní země než R-U. Její vláda upadajících tureckých bejů byla v rozkladu. Velmoci se rvali o Osmonskou říši...

 • 777_kolemjdouci
  777_kolemjdouci, 6.3.18 04:40:22  
   

  Došlo ke druhé vzpouře proti Václavu IV., který byl bratrem Zikmundem zajat a odvlečen do Vídně. Události 6 března 1402 (Před 616 lety)

 • komanc06
  komanc06, 3.3.18 17:03:45  
   

  https://zoommagazin.iprima.cz/vyroci/vyroci-3-brezna-1861-den-kdy-carsky-vynos-osvobozuje-ruske-nevolniky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

  Nepříliš známé výročí, připadající na dnešní den. Tíživá situace ruských rolníků, bída a celková zaostalost Ruska byla živnou půdou pro budoucí revoluce.

 • komanc06
  komanc06, 21.2.18 15:46:41  
   

  https://www.stream.cz/slavnedny/10001576-den-kdy-zacala-bitva-u-verdunu
  Jedna z největších bitev první světové války - pokus Němců o prolomení fronty trval několik měsíců a skončil zhruba na stejných místech, kde začal. Stálo to ale téměř milion životů na obou stranách a okolí se změnilo v měsíční krajinu.

  • Braddock
   Braddock, 22.2.18 21:19:04  
    

   Jo, aby frantíkům ulehčili tim, že donutěj němce přesměrovat část si, spustili angláni další několikaměsíční krvavý jatka v zemi nikoho...ofenzívu na somme. Ta sice byla v tý době už dávno naplánovaná, ale představa štábu byla taková, že prim v ní budou hrát francouzský divize....který ovšem skončily u verdunu.

   V zákopech na somme strávil svoje 18 narozeniny praděda mojí ženy, jeden z toho čtvrtmilionu mladejch kluků co lhali o věku

   • komanc06
    komanc06, 25.2.18 21:34:07  
     

    Můj děda měl 25, když byl na východní frontě v ruském zajetí a pak v čs. legiích.
    Jinak celá první světová a hlavně západní fronta byla do té doby nevídaný masakr. Kulomety, opakovačky, rychleji střílející děla působily velké ztráty hlavně právě útočícím vojákům. Obránce zas likvidovaly chemické otravné látky, plamenomety a jiné rychle šířené vynálezy té doby.

   • intago
    intago, 2.3.18 14:41:20  
     

    co se hnali do pekla?? nechápu. Já bych se tomu snažil vyhnout. Stačilo jít z úřadu třeba ke kovářské výhni,,,

    • Braddock
     Braddock, 2.3.18 16:46:48  
      

     Kitchenerova dobře zmáknutá náborová kampaň, patriotismus, touha po dobrodružství a nebezpečí, snaha udělat na někoho dojem, původ v rodinnách s dlouhou vojenskou tradicí, bílý pírka.... vyber si. V době Verdunu a Somme byla povinná vojenská služba čerstvou novinkou, a většina těch děcek narukovala dřív, během roku 1915. Nejmladším na Somme bylo 12 a 13. A lhát o věku bylo jednoduchý, nemít tenkrát rodnej list nebylo neobvyklý. Takže, když si splnil požadavek na vejšku a obvod hrudníku, tak si na 90 procent prošel.... a vzhledem k odměnám pro rekrutační za každýho rekruta dost často i když si je nesplňoval

     • intago
      intago, 5.3.18 10:02:38  
       

      jo, lidi z blbosti vlezou i do pekla... :9:

  • intago
   intago, 2.3.18 14:48:07  
    

   Z dopisu francouzského rekruta z Verdunu, kde padlo 700 000 vojáků:
   Milá matko, překročili jsme les Vaux Chapitre. Je to hrůza, jeden trychtýř vedle druhého, v každém leželi tři nebo čtyři mrtví, Francouzi i Němci, jeden přes druhého. Jsou tady mrtví z října, pod nimi ti, co zemřeli v červnu, a pak už jen holé kostry těch březnových. Někteří ještě vypadají, jako by spali, modré a šedé uniformy jsou dnes nazelenalé. Nacházíme kusy těl, jsou téměř jako stromy, které tady nemají ani koruny, ani větve. Střely je roztrhaly až ke kořenům. Je tady pusto a ticho. Obrovský hřbitov lidí. Přeskakujeme mrtvé, bojíme se jich. Zítra jdeme do útoku. Modli se za mne.
   http://intago.sweb.cz/strategie-velke-valky.htm

   • komanc06
    komanc06, 3.3.18 17:00:05  
     

    Působivý popis tehdejší reality poziční války... :9:

 • komanc06
  komanc06, 16.2.18 20:02:25  
   

  http://veda.instory.cz/196-v-brne-se-nasly-zbytky-vojenskeho-tabora-rimskych-legionaru.html

  Zatím se jako jediné Římany dočasně obydlené místo na našem území uváděl dnes zatopený Mušov. Zřejmě v bojích s Germány postoupili římští vojáci podél Svratky až k Brnu.

 • 777_kolemjdouci
  777_kolemjdouci, 20.1.18 09:02:20  
   

  Hezké sobotní dopoledne.
  Zdravím opět z pražského Vyšehradu.
  Z historie: tradice tohoto tajemného místa je spjata s pověstmi, jež literárně zpracoval Alois Jirásek ze starých kronik pod názvem "Staré pověsti české". Vyprávějí o kněžně Libuši, jak ze svého sídla na Vyšehradě věštila budoucí slávu Prahy, kterak vyslala poselstvo za zakladatelem panovnické dynastie Přemyslem Oráčem, o udatném Bivojovi, o bájném koni Šemíkovi a jeho skoku z vyšehradské skály či o dívčí válce. Vyšehradské pověsti vysvětlující a oslavující vznik a počátky přemyslovského státu povýšily toto území na jedno z nejpamátnějších míst českého národa.
  http://www.yoom.cz/img/18012008373845_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18012008384311_source.jpg http://www.yoom.cz/img/18012008392454_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18012008521123_source.jpg - tady odtud skákal Šemík s Horymírem do Vltavy.
  http://www.yoom.cz/img/18012008534758_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18012008543111_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18012008551870_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18012008560871_source.jpg - i vinohrad se zde vyskytuje
  http://www.yoom.cz/img/18012008584355_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18012008571059_source.jpg
  ----------------------------------------------------------------Tak to by bylo rozloučení z Vyšehradem. Ať se líbí.

  • komanc06
   komanc06, 16.2.18 21:02:50  
    

   Pěkné. Není nad vlastní návštěvu těchto i jiných historických míst.Člověk může vnímat jejich krásu, zvlášť za pěkného dne a nechat na sebe působit jejich atmosféru. :2:

 • 777_kolemjdouci
  777_kolemjdouci, 19.1.18 16:09:52  
   

  Dneska opět v Praze na Vyšehradě koukneme na sochy tam umístěné. Na bývalé knížecí, posléze královské akropoli na pražském Vyšehradě, vpravo od baziliky sv. Petra a Pavla, stojí čtyři monumentální plastiky Josefa Václava Myslbeka. Původně zdobily Palackého most. Tyčily se na obou jeho stranách, na novoměstské i smíchovské. Byly posazeny na střechách domků, určených pro výběrčí cla. Anglo-americký nálet na Prahu v únoru 1945 je však poničil. Stejně jako most a další místa v okolí. svým obsahem patří do doby starých pověstí českých, s nimiž je Vyšehrad velice úzce spjat.
  Sousoší Libuše s Přemyslem, to stávalo na novoměstském předpolí Palackého mostu. Libušina zvednutá ruka ukazovala k Pražskému hradu, což má evokovat její známou věštbu: ‚Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat.‘
  Společně s ní tvoří sousoší manžel prostého původu, kterého povolala na knížecí stolec. Stalo se tak poté, co byla osočena znesvářenými bratry Chrudošem a Šťáhlavem. Nebyli spokojeni s tím, jak rozsoudila jejich spor, a dali se slyšet, že běda mužům, kterým žena vládne.
  Mimochodem. Střevíce z lýčí a Přemyslova mošna byly chovány Vyšehradskou kapitulou jako vzácné relikvie a Karel IV. je dokonce zanesl do korunovačního řádu. Zakotvil tam povinnost budoucího panovníka vpředvečer korunovace vykonat pěší cestu z Pražského hradu na Vyšehrad. Tam ho měli uvítat kanovníci v čele s proboštem, střevíce a mošnu mu ukázat, aby nezapomněl, že pochází z prostého rodu a nezpychnul. Kolik budoucích vladařů tu cestu opravdu vykonalo? Jen jediný – sám Karel IV.
  Ale zpátky k sousoším. To, které stojí vedle Libuše s Přemyslem, znázorňuje Lumíra a Píseň. Lumír byl národní pěvec, o jehož existenci víme pouze z rukopisu Královédvorského. Není to tedy věrohodně historicky doložená postava, ale v období národního obrození byla velmi oblíbená.
  A další dvě sousoší, která stávala na smíchovském předpolí Palackého mostu, jsou jednak dva chrabří rekové Záboj a Slavoj. A pak protagonisté známé pověsti o dívčí válce, Ctirad a Šárka, tak jak je známe třeba z Jiráskových Starých pověstí českých.
  Josef Václav Myslbek díla zhotovil v letech 1889 až 1897. A jestli Libuše ukazuje k Pražskému hradu i ze svého nového místa na Vyšehradě, ptáte se? Přijďte se podívat.
  http://www.yoom.cz/img/18011915510653_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18011916040057_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18011916043048_source.jpg
  http://www.yoom.cz/img/18011916050253_source.jpg
  ----------------------------------------------------------------
  Tak pro dnešek všechno. Kochejte se, budu rád, protože když jsem to fotografoval tak byla dost velká zima, že jsem si musel dát čaj v tom parku. Byl tam stánek a čaj měli.
  PS. Rum měli taky... :1: :4: